Mayıs 2009 Arşivi

Ölümlere sebep olan kene artışının gerçek sebebi

keneler

Kuş gribi nedeniyle Türkiyenin çoğu yerinde milyonlarca tavuğun yok edilmesi kenelerin artışında büyük rol oynadı deniyor. Acaba gerçekten tek sebep bu mu? …

Devamı »

Hangi Çağdaşlık Hangi İnsanlık

çok pis ortamlarda tavuklar

Hayvan hakları ve çağdaşlık.. Kendi cüssesi kadar alanda sıkışık yaşayan yumurtlama kölesi ligorin tavukları. Son derece pis bir ortamda ağır pis kokuların içinde yaşamak zorundalar. İnsanlığın geldiği en çirkin seviyesinin resmidir.

Devamı »

Evde çalışarak para kazanmanın en şirin yolu

kuluçka makinesi civcivleri

Kimileri kuluçka makinesi satın alıyor, kimileri kendi kuluçka makinesini kendisi yapıyor. Sonra en çok aranan tavuk cinslerinin, bazı av kuşlarının yumurtalarından bularak makineye koyuyorlar.

Devamı »

Dünyanın en küçük tavuk cinsi Serama

serama horozu

Serama türü bantam tavukları dünyanın en küçük ve en hafif tavukları olup çoğunlukla “canlı bir sanat yapıtı” olarak nitelendiriliyorlar.

Devamı »

Osmanlı Saray Tavuğu Sultan

sultan tavuklarının horozu

Türünde tek kabul edilen tavuk türlerinden biridir. Sultanlar başka amaçla değil her zaman süs tavuğu olarak yetiştirilmiştir. Batı ülkelerinde süs tavuğu müsabakalarında eksik olmaz. Hobi olarak tavuk besleyenlerce tercih edilir. Nadir bulunurlar.

Devamı »

Habeş Tavuğu (Silkie)

Habeş tavuğu (Silkie)

Silkie tavuğu Türkiye’de Habeş ismiyle biliniyor. Süs tavuklarındandır, bakımı zordur. Soğuktan korunması gerekir.

Devamı »

Orpington Tavukları

orpington tavukları

Orpington tavuklarını İngilizler türetmiştir. Hem yumurtası için hem tavuk eti üretim alanlarında yetiştirilebilir. Hareketli oldukları kadar uysaldırlar da..

Devamı »

Eski İngiliz dövüşçü türleri

Eski ingiliz tavuklarından old english game tavuğu

Bu yazımda geçtiğimiz yüzyıllarda ingilizlerin tavuk merakından, eski ingilizlerdeki horoz dövüşü merakından ve sonra horoz dövüşlerinin (150 yıl önce) yasaklanmasıyla dövüşçülükten etlik tavuk sektörüne nasıl yönlenilmiş olduğundan bahsediyorum.

Devamı »

Hint Tavukları – Asil

haint tavukları

Dünyada bilinen en eski evcil kümes hayvanı olan Hint tavuklarının anavatanı Hindistan’dır. Şimdi yine en çok Hindistan’da bulunurlar ve …

Devamı »