Şubat 2011 Arşivi

Tavuk kaç yaşında nasıl anlaşılır?

tavukların yaşı

Bir tavuk kaç yaşındadır anlama yolları şudur şudur diye tarif etmek mümkün olsa bile anlayabilmek kolay olmaz. Birkaç yıllık tecrübeniz olmalı. Tavukları yakında çok iyi gözlemiş olmalısınız.

Devamı »

En çok yumurtlayan tavuk hangi cins?

red star tavuğu

“Kapalı yumurta üretim tesislerinde verimi yüksek olan birçok cins doğal ortamlarda hiç de o kadar verimli olamaz.” ve “Hibrit yumurta tavukları doğal veya doğala yakın ortamlarda ligorinlerden daha fazla yumurta verir.” konuları hakkında.

Devamı »

Yumurtaların döllü olup olmadığı nasıl anlaşılır?

döllü ve dölsüz yumurta

Yeni yumurtlanmış yumurtaların kontrolü ve döllü olduğununun / olmadığının anlaşılması mümkündür ama elektronik cihazlar olmadan biz yapamayız.

Devamı »

Kuluçka makinesinde civciv çıkım başarısı püf noktaları

kuluçka makinesinde nemlendirme ve havalandırma ısı ile doğru orantılı olarak uygun ölçülerde olmak zorundadır.

Kuluçka makinesi kullanıp tam bir başarı yakalamak ev tipi kuluçka makinelerinde çok zor. Hele el yapımı makinelerde felaketler çok daha fazla görülür. Tecrübe büyük önem taşır. Makine en kıralından bile olsa tecrübesiz kişiler sağdan soldan duyduklarından etkilenerek yanlış müdehalelerde bulunur ve zarara sebep olurlar. Bu yazımda en önemli püf noktalarını anlatmaya çalıştım.

Devamı »

Kuluçka makinesi arızası elektrik kesilmesi yumurtaların soğuması

kuluçka makinelerinden zararlı sıcaklık dereceleri, zararı hangi sürede görülür vessaire..

Makine arızalarında yumurtaların soğuması veya fazla ısınması kaynaklı embriyo ve civciv sorunları.. Yumurtalardaki embriyolar soğukta ne kadar saat canlı kalır? Zararlı sıcaklık soğukluk dereceleri nelerdir? Ne kadar süre devam ederse zararlı olur?

Devamı »

Iskartaya ayrılan yumurta tavuklarını iyileştirmek

beyaz yumurtalar bunlardan

Yumurta çiftliklerindeki verim düşüşü aslında gerçek bir verim düşüşü değildir. O şartlarda olan bir şey. Bir yıl, iki yıl kesintisiz aşırı sömürülmekten yorgun düşen yıpranan tavukların tekrar toparlanmaları iyileşmeleri için masraf etmektense onları ıskartaya ayırıp yeni yumurtaya başlamış piliçleri sömürüye alırlar onları da mahvederler.

Devamı »

Bebeklere yumurta hediye

kırk gününü dolduran bebekler gezmeye çıkarılır gidilen yerlerde bebeğe yumurta hedi edilir.

Kırk gününü dolduran bebekler akrabalara, eşe dosta ziyarete götürülür. Yapılan gezmelere kırk uçurmak, kırklamak, kırk çıkarmak filan denir. Bebeklere her gittiği evden yumurta vesaire hediyeler verilir.

Devamı »

Golden Comet ve Red Star tavukları gibi kendi hibritini yap!

hibrit yumurta tavuğu renkleri

Yeni bir tavuk cinsi oluşturmak çok zor ama çeşitli hibritler ortaya çıkarmak o kadar zor değil. Bu yazımda en kolayından bir örnek olması için Golden Comet ve Red Star hibritlerini konu ettim. Siz de hibrit yumurta tavuğu oluşturabilirsiniz.

Devamı »

Kuluçka makinesinde civciv çıkarma süreci

kuluçkadan hindi civcivi çıkarmak

Kuluçka makinesi kullanarak yumurtalardan civcivlerin çıkmasına kadar önemli bilgiler liste halinde anlatılmıştır. Günler geçerken neler yapılacak, yumurtaların diziliş pozisyonu, çevrilmesi sıcaklık, nem oranları, havalandırma vesaire. Bilgiler Tavuk, hindi, ördek, tavus kuşu gibi hayvanlar için ortak, ortalama bilgilerdir.

Devamı »

RIR (Rhode Island Red) tavuklarının gerçek cinsi

rir tavuk

Ülkemizde bunlardan hem gerçeklerinden hem alt nesil hatlarından var. Bir de Rhode Island Red tavuklarından elde edilen bambaşka hibrit yumurta tavukları var. Hepsine yanlış olarak aynı isim veriliyor. Hem etinden hem yumurtasından faydalanılan çift amaçlı cinslerin en fazla yumurta yapanıdır.

Devamı »