Kıvırcık tüylü tavuk cinsleri

Kıvırcık tüylü olmanın temelde sebebi mutasyonla ilgilidir. Kökeni Asya’dır. Cochin’lerden gelir. Her tavuk türünde kıvırcık tüylere sahip cinsler yetiştirilebiliyor. Bunlar süs tavukları cinsinden kabul edilir.

Genel anlamda kıvırcık tüylü terimi Cochin tavuk türünün kıvırcıklarına aittir. Yani sadece kıvırcık tavuk dendiğinde Cochin kıvırcıkları akla gelir veya bu kastedilir ama kıvırcık genini herhangi bir tavuk türüne aktarmak mümkün. Bunun için kıvırcık bir tür kıvırcık olmayan bir türle çiftleştirilir. Örnek olsun diye Ligorin diyelim. Böylece kıvırcık ligorinler elde edilir ama melezdir tam Ligorin değildir. Bu kıvırcık ve melez ligorinler normal tüylü ligorinlerle çiftleştirilir, sonraki neslin bazıları kıvırcık, bazıları düz tüylü olur. Sonraki nesil ligorinlerden bazıları “kıvırcık tam Ligorin” olur.

Kıvırcıkla kıvırcık çiftleştirilmesi iyi değildir: tüyleri sağlıksız olur, cinsi bozulur. Bu yüzden bir kıvırcık bir düz tüylü ile çiftleştirilerek kıvırcık özelliği devam ettirilmelidir.

Yumurta verimi ve gurk olmaya yatkınlık hangi türün kıvırcıklaştırıldığına bağlıdır. Örneğin kıvırcık Ligorin’lerin yumurta verimi iyi olur, kıvırcık Hint’lerin gurk olmaya yatkınlığı yüksek olur.

turken kıvırcık cinsi

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.