Ligorinler hibrit mi?

Tarih: 21 Ocak 2011

Şöyle bir soru geldi: Ligorin tavuğu hibrit midir? Normal eşlemeyle üretilmesi çoğaltılması mümkün müdür? Pazarlarda satılan ligorin horoz ve tavuktan yine ligorin tavuk civcivini elde edebilir miyiz?

Hibrit değil, melez değil, safkan bir türdür. Gerçek ligorinler biraz küçük yapılı olur, fazla hareketli olur, uçma kabiliyeti diğer tavuklarınkinden daha iyidir. Safkan oldukları için, başka cislerle karışık yetiştirmezseniz nesilden nesile cinsleri bozulmaz aynı kalır.

Ligorinler yumurta sektöründe çok kullanıldıkları halde doğallıkları hayret verecek derecede bozulmamıştır. O kadar doğaldırlar ki insan esaretinde gurk olamazlar. Serbest beslenen ligorinlerde insanların bulamayacağı gizli yerlerde yumurta biriktirme özelliği vardır. Ancak bu şekilde gurk olabiliyorlar.

ligorin

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. hakan diyor ki:

    ilk defa ligorin tavuğum gurk oldu. yazdığınız gibi ayrı bir kafeste tek besledim. 6 tane yumurta koymuştum altına dört tane cıktı sadece. ben de pazardan aldıklarımı akşam kanadının altına koydum böylece 10 tane civcivi oldu ama cok akılı bir tavuk galiba pazardan aldıklarımı kabul etmiyor. nerden anladığını bilmiyorum nasıl kabul ettirebilirim
    ***
    Eğer civcivlere zarar vermeye çalışmıyorsa bir iki günde alışır. Ama dövüyorsa yapacak bir şey yok. Bu arada tavuğun civcivlerle beraber resmini çekip göndermenizi rica ediyorum.

  2. Savaş - İstanbul diyor ki:

    Ligorin tavuk veya civcivlerini nerden satın alabilirim?