Ördekler

Tarih: 21 Ocak 2008

Ördek ve civcivleri

Ana ördek ve palazları (civcivleri)

civcivli ördek

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Hee diyor ki:

  Kümesinizi sansardan korumak isterseniz bir ördek alın sansarlar ördek kokusuna gelmezlermiş.

 2. adem diyor ki:

  iki tane ördek yavrusu besliyorum 10 günlükler yürümekte son günlerde zorluk çekiyorlar 3-5 adım atıp hemen yere yatıyorlor normal mi bu
  ***
  Hiç normal değil. Ördekler hakkında bilgili birileri bulup danışman lazım. ya da bir veterinere soracaksın.

 3. yusuf sakarya diyor ki:

  evet arkadaşlar sansarlar ördeklerin olduğu yere asla gelemezler bende almayı düşünüyorum ve şiddetle almanızı öneririm fakat bitane almayın bir dişi bir tane erkek tek alırsanız hayvanın canı sıkılır çok:)

 4. Berkay Garip diyor ki:

  Benim ördeklerim yumurtlamayı kesti ama hala basmadı ördekler ne zaman basar?
  ***
  Basmak ne demek? Yere mi basmıyor? Topal mı? Yürüyemiyor mu?

 5. Berkay Garip diyor ki:

  Basmak dedigim gurk olmadılar. Acaba daha körpe diye mi gurk olmuyor?
  ***
  Körpelikle ilgisi yok. Yumurtlamaya başlayan her kuş kesinlikle gurk olur. Ama insanlar rahat vermez onlar da bir türlü gurk olamaz. Ne yapabilirsiniz hiç bilmiyorum.

 6. Berkay Garip diyor ki:

  ***
  Olmazlar unut gitsin. Ördekler tavuklara benzemez. Çift halinde sakin bir hayat isterler.

 7. Mehmet Salih diyor ki:

  Tavuklarla ördekler aynı kümeste yaşar mı?
  ***
  Birbirlerine alışmışlarsa yaşayabilirler ama hiç tavsiye etmem. Birbirlerinden oldukça farklı hayvanlar bunlar. Ben şahşen fazla çeşit hayvan bir arada yetiştirilmesini hiç doğru bulmuyorum. Ördekler çevreyi daha çok pisletir belki kendilerine zararı olmaz ama tavuklarda çeşitli hastalıklara yol açabilir. Kümeste bitlenmeyi azdırır vesaire vesaire diye düşünüyorum.

 8. Burak - İstanbul diyor ki:

  Ördekler soğuğa ne kadar dayanabilirler?
  ***
  Diğer yerleri bilmem ama en azından İstanbul şartlarında kış soğukları ördeklere hiçbir zarar vermez.

 9. Hasan diyor ki:

  Kazlar senede kaç defa kuluçkaya yatıyor? Senelik yumurta adedi 30-40 diyorlar ama 9-10 yumurta yapıp hemen yatar diyorlar. Senede 1 defa yatıyor olsa senelik yumurta adedi 10 olmaz mı?
  ***
  Ben de henüz bilmiyorum. Yürüttüğün mantık “mantık olarak” doğru ama gerçekte nasıldır, önemli olan odur. Yani bulduğun bilgi doğru ise. Ve ayrıca çeşit çeşit kazlar var. Her kaz aynı özellikleri göstermez.

 10. Caner diyor ki:

  Benim ördeklerle tavuğum var aynı kümesteler erkek ördek tavuklar çiftleşiyor normal mi?
  ***
  Normal değil ama esas normal olmayan çirkin şey farklı türden hayvanları bir arada yaşatmaktır. Bundan vazgeçmelisiniz.

 11. İsmail - Yalova diyor ki:

  Caner bey çok yanlış birşey yapıyor bence o yumurtadan cıkan civciv nasıl birşey olur ki gurk olsa. Ördek tavuk karışımı bnce büyük günah.
  ***
  Günah olabilir, tamam, ama ördek tavuk çiftleşmesinde yavru olmaz bu yanlış. Her hayvanın hücreleri kromozomları uyuşmaz.

 12. Aslı - Rize, Ardeşen diyor ki:

  Benim ördeğimin bacakları sanki ayağıymış gibi yürüyemiyor ve saatlerce yerde yatıyor ne yapmam gerek?
  ***
  Bilmiyorum. Belki kütürüm olmuştur. Gıdasızlıktan ve hareketsizlikten kaynaklanabilir. Veterinere götürün danışın veya günde iki damla balık yağı içirin 10 gün devam edin.

 13. Seher - İzmir diyor ki:

  Ben daha bugun yaklasık 7 – 8 kaz , 6 – 7ordek ve 3 horoz ,4 tavuk aldım fazla yerım olmadıgı ıcın onları aynı yere koydum. 2 hafta sonra horoz ve tavukları cıkartıcam. Kazlar ve ordekler aynı yerde kalırlar mı? Yanı bir sorun olur mu?
  ***
  Seher Hanım herhalde benimle kafa buluyorsunuz. Böyle bir şey olamaz. Her neyse, madem yeriniz yok zorunuz nedir? Böyle şeylerde hayır yok. Hem kendinize eziyet hem hayvanlara aziyet. Eğer çok geniş bir araziniz varsa ya da kırsal kesimde açıklıkta besleyebilecekseniz ayrı türlerin ayrı kümeslerde gecelemeleri şartıyla bahsettiğiniz sayıda hayvanlar beslenebilir.

 14. Selim - Ankara diyor ki:

  5 gün önce iki tane yavru ördek aldık. Başta biri diğerinden çok az daha büyüktü, gün geçtikçe boyut farkları iyice arttı iri olan çok çabuk büyüdü. Ancak dünden beri bu iri olan yürüyemiyor. Bacakları kalçalarından iki yana ayrılıyor ve şu an sürünerek ilerliyor. Yerde yatarken de iki bacakları diğerininki gibi nizami durmuyor iki yana açık şekilde yatıyor. Ama küçük olanın yürümesinde hiç bir problem yok. Balkonda altlarına gazete sererek barındırıyoruz ama fayansa da basıyorlar arada. Acaba çabuk irileştiğinden ve fayansta kaydığından bacakları mı incindi? Ne yapmamız gerek kendi kendimize düzeltebilir miyiz , yoksa veteriner hekime mi götürmeliyiz?
  ***
  Neyle besliyorsanız onun zararı olmuş olabilir. Özel etlik civciv yemi hayvanları kısa zamanda şişmanlatıp kütürüm ediyor. Bastıkları zeminin kaygan olması da kütürüm olmalarını çabuklaştırır. Ne yapabilirsiniz hiçbir bilgim yok. Belki o şekilde besleyeceksiniz ve bir aylık olduğunda kesip yiyeceksiniz.

 15. Mehmet Salih diyor ki:

  Erdal Bey, dört adet ördek yavrusu almıştım bayağı palazalandılar. Ne şamatacı hayvanlar çok neşeliler ama çok ortalığı pisletiyorlar.
  ***
  Ördeklerin beslenme tarzları ve metabolizmaları sonucu böyle oluyor. Ona göre uygun yerde barındırmak lazım ki pislikleriyle başedebilmek kolay olsun. Geceledikleri ve beslendikleri yerde suyu emici zemin şart.