Tavuklar ve köpekler bahçede bir arada beslenemez mi?

Şimdiye kadar birkaç yerden köpeklerin tavukları, civcivleri öldürdüğünü duydum. Benzer bir olay da eski bir arkadaşımın başından geçmişti: Evi / bahçeyi beklesin diye köpek besliyorlar. Bahçede ayrıca tavuk besliyorlar. Köpek tavukları öldürüyor.

Köpeklere yakışmayan bir davranış. Benim çocukluğumda mahallemizde sürülerle yaşayan sokak köpekleri vardı. Komşularımızın çoğu tavuk beslerdi. Tavuklar sokakta, mahallede serbestçe dolaşırlardı. Sokak köpekleri tavuklara saldırmazdı, hiçbir zarar vermezlerdi. Çünkü sokak köpeklerine saygı sevgi gösterirdik. Onlar bizim bekçilerimiz değil, mallarımız değil, sanki mahallemizi paylaştığımız komşularımızdı. Herkes köpeklere yiyecek yardımında bulunurdu. O köpekler ise biz dostlarını iyi tanırlardı. Bizim tavuklarımızın bizim için ne değer taşıdığını da bilirler ve zarar vermezlerdi.

Peki aynı kişinin sahip olduğu köpek ve tavuklar bir arada niçin olamıyor? Bu durum herhalde yaygın bir şey değildir. Yaygın olmasa da sağdan soldan duyduğum oluyor. Senin tavuğunu senin köpeğin niçin öldürür?

Sebep kıskançlık mıdır? Hasetlik midir? Yoksa köpeğin yanlış bakım sonucu akli dengesini kaybetmiş olması mıdır?

Tavuk meraklıları genelde tavuklarına daha fazla ilgi ve sevgi gösterir. Eve gelen misafirler de öyledir: Bahçenin zincire bağlı köpeğinden korkulurken, yanına yaklaşmak istenmezken tavuklara sevgi dolu gözlerle bakılır. İnsandan bile daha fazla duygusal olan köpekler için oldukça aşağılayıcı, hem onur kırıcı hem kalp kırıcı bir davranış.

Sonra, kırsal bölgelerde köpekler bekçilik yapsın diye beslenir. Genellikle zincire bağlı tutulur. Çocukluğumdaki sokak köpekleri gibi özgür değillerdir.

Ayrıca: Tavuklar horozlarla, civcivlerle mutlu bir aile hayatı sürerken köpek tek başına ve zincire bağlı olarak “köle” gibi bekçilik yapmak zorundadır.

O bedbaht köpeklere empati yapmaya çalışın: Siz onların yerinde olsaydınız ne yapardınız?

köpekler tavuklara saldırmaz

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Yagmur - Erzincan diyor ki:

    Geçen sene ablamların bahçesinde abimin getirdiği polis köpeyi vardı. Bir de abimin getirdiği tavuk ve horoz. Tavuk gurk olmuştu. Köpekse sizin dediniz gibi zincire balıydı. Biz ailece köpekleri severiz ama ben ve bahçeye gelen misafirler korkuyordu. Onlar da tavuk ve horozu seviyodu. Elleriye ekmek yediriyordı horaza tavuga. tabi bende öyle. Köpeyi çok sevmeme rahmen yaklaşamıyordum çünkü hemen üstüme atlayıp sevilmek istiyordu. Bir gün bahçeye gittik ki köpek zincirini koparmış tavugu horozu bogmuş bir kenara atmış. Çok üzüldük. Bir hafta sonra civiv cikıcaktı. Köpeği de amcam abimden habersiz birilerine verdi. Sonuçta köpeğe, tavuğa, horoza ve civcivlere yazık oldu. :(