Tavuklar kaç yıl yaşar?

Tavukların ömrü kısadır. Birkaç yılda ölürler. İyi bakarsanız 10 yıla kadar yaşamaları mümkündür. Ortalama tavuk ömrü 7 – 8 yıldır. Cinsine göre 5 yıldan 10 yıla kadar değişir.

Hem doğaya uygun şartlarda, hem güvenli ve temiz ortamlarda bakılıyorsa, ihtiyacı olan gıda maddelerinden mahrum kalmıyorlarsa tavuklarınızın en az 5 yıl yaşayacakları kesindir.

Guinness rekorlar kitabına göre en uzun yaşayan tavuk İngiltere’de 16 yaşında kalp yetmezliğinden ölmüş. Bu rekoru şimdiye kadar Çinli bir tavuk aşmış; 22 yaşında. Bunun insan ömrüne karşılığı 400 yıl imiş. Haber 2010 Temmuz ayına ait. Tavuk şimdi de hayatta mı bilmiyorum. Resimde görüyorsunuz. 5000’den fazla yumurta yapmış olduğu söyleniyor.

dünyanın en uzun yaşayan tavuğu

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. yusuf sakarya diyor ki:

    ne deyim ALLAH uzun ömürler versin şahsen o tavuğun sahibi olmayı çok isterdim:):):) ama ali abi dediğin doğru ne kadar iyi beslersen o kadar iyi yaşar