Tavukların yumurtlaması için ne yedirmeli

Tarih: 05 Şubat 2011

Meselenin yiyecekle pek ilgisi yok. En başta gelen faktörler cinsel olgunluk, sağlık ve gençliktir. Ve yumurtlayan tavuklar sağlam bir bünyeye sahip olmak için gereken gıdayı almalıdır. Bir de mevsimler, hava şartları yumurtlamayı etkiler.

Çok yazımda belirttiğim gibi yumurta civciv içindir: Bir canlının yoktan var olması için gereken bütün vitaminleri, protein çeşitlerini, mineral, kalsiyum vesaire maddeleri içermesi gerekir. Bunun için her bir yumurta tavuğun bünyesinden çok şey eksiltir. Her bir yumurta ömürden ömür götürür. İşte bundan dolayı tavuklarınızı çok zengin çeşitlilikte yiyeceklerle beslemeniz kesinlikle şarttır yoksa çabuk yıpranırlar.

Soruya cevap şudur: Yumurtlatma yemi olmaz. Doğanın gereği olarak tavuklar zaten yumurtlar. Bunu yaş, sağlık durumu ve mevsimsel şartlar belirler. Tavuk cinsine göre değişir. Bazıları kışın ara verir, bazıları aşırı sıcaklarda, bazıları sadece tüy dökümünde ve gurk süresince ara verir. Hint tavuğu gibi bazı cinsler ise sadece yılın bazı dönemlerinde, sadece gurk olmak için ortalama on kadar yumurta yapar.

Yumurtlayan tavukların nasıl besleneceği çok çok önemlidir. Şu yazımı okuyup gereğini yapmalısınız: » Tavuklara ve civcivlere ne yedirmeli?

Biz eskiden tavukları tamamen açıkta beslerdik. Özgürce dolaşırlardı, neye ihtiyaçları varsa bulur yerlerdi. Yumurtlama verimleri muhteşemdi. Arasıra buğday ve yemek artıkları vermekten başka özel en küçük bir şey yapmazdık. Yani bu meselede işin sırrı sağlıklı beslenmededir.

tavukları yumurtlatmak için yem var mı

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Mehmet Sait - Denizli diyor ki:

    Kimyasal yemler yiyen tavuklar mı daha erken yumurtlar yoksa açıkta serbest yetişen tavuklar mı? biz bunu komşumuzla tartıştık. onun da civcivleri var benim de aynı zamanda aldık (3,5 aylık). Ben fazla yem vermeyip bütün gün bahçeye salıyorum komşumuz hep kimyasal yem veriyor. Hep kapalı ortamdalar. ama benimkiler bol bol toprak, böcek, ot, karpuz kabuğu, buğday vs. gibi şeylerle besleniyorlar. Hangimizinki erken yumurtlar?
    ***
    Onu bilemem. Ama sen en iyisini yapıyorsun. Onlar makine değil. Tebrik ederim. Ne zaman yumurtlar, çok sık mı yumurtlar bunları hiç kafana takmamanı hiç kimseyle de tartışmaya girmemeni tavsiye ederim. Doğada tavuklar böyle değil. Yılda 10 kadar yumurta yumurtlar gurk olur (veya bu şekide yılda iki veya üç defa, sadece gurk olmak için yumurtlarlar, yıllık en fazla otuz kadar yumurta.. ve hepsi civciv olması için). Yani doğada bütün yıl yumurtlamıyorlar. İnsanların yanında devamlı yumurtlarlar. Sen sağlıklı olmalarına dikkat et. nasılsa yumurtlayacaklar. Yılda 200 olmasın da 120 olsun. Bunda hiçbir zarar yok. Çok daha uzun ömürlü olup yumurtlaması da uzun yıllar devam eder.