Amatör tavuk yetiştiriciliğinde yeni türler oluşturma merakı

Dünyanın her yerinde tavuk meraklıları genelde aynı düşünerek kendi özel cinslerini oluşturmaya çalışıyor. Ancak, oluşan şey sadece karışık melezlerdir. Değişmeden kalıcı olabilecek yeni bir tür elde etmek zor.

Yeni cinslere hibrit diyenler var ama yanlıştır.  Hibritin özelliği, kalitesinin sadece kendisi ile sınırlı olmasıdır. Yavrularına geçmez. Yeni cisler doğal cinsler gibidir, özellikleri, kaliteleri nesilden nesile değişmeden devam eder. Günümüz etlik tavuk ve yumurta sektöründeki hibritlerden farklıdır çünkü bunlar gerçek bir tür olmuştur ve sonraki nesillerde ataların türleri ortaya çıkmaz. Yeter ki başka türlerle karıştırmadan nesilleri devam ettirilebilsin.

(Bilimsel anlamdaki “hibrit” kelimesi çok farklıdır, bunu da belirteyim. Bilime göre, farklı hayvanlardan elde edilen melezlere hibrit denir, bunlar ise katırlarda ve saka – kanarya melezlerinde olduğu gibi kısır olurlar. Tavukçuluktaki hibrit kelimesi farklı anlamda kullanılıyor.)

Yeni bir tavuk cinsi oluşturabilmek, özelliklerinin nesilden nesile kalıcı olabilmesini sağlamak bu işte profesyonellik gerektirir, çok zordur. Meraklılar genelde ticari hibritler gibi “kaliteleri sadece bir nesil içinde” geçerli olabilen melezler yetiştirebiliyor.

— Sabit, nesilden nesile kalitesi / özellikleri değişmeyen türler oluşturmak hakkında şu yazıma bakmalısınız:
» Yeni tavuk türü ortaya çıkarmak.

* * *

yeni tavuk türleri oluşturma

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.