Avantajlı kuluçka folluğu

Kuluçka folluğu nasıl olmalı? Gurk tavuk altında yumurtalar follukta en iyi nasıl korunmuş olur? En iyi gurk tavuk folluğunu yapmak için yazdıklarımı dikkate almalısınız.

Kuluçka folluğu nasıl olmalı? Gurk tavuk altında yumurtalar follukta en iyi nasıl korunmuş olur? En iyi gurk tavuk folluğunu yapmak için yazdıklarımı dikkate almalısınız.

Yumurta sığma kapasitesi
Tavuğun altına canınızın istediği sayıda yumurta koymayın. Tavuk altında kaç yumurtayı rahatça sığdırabiliyorsa o sayıda yumurta olmalıdır. Gerçi bu sorunun bir çaresi var: Kuş yuvası gibi folluklar tavuğu çepeçevre sardığı için kenarda kalan yumurtalar soğuk almaz, sıcak kalır. Bunu düşünün kuluçka folluğunu kuş yuvası gibi hafif çukurca ve tavuğun çevresini sararcasına yapın. Yalnız, fazla derin olmamalı ki tavuk içeri atlamak zorunda kalmasın. Adımını atarak girebilmeli.

Kuluçka folluğunda talaş, saman sakıncalı
Bazı tavuklar kuluçkada olduğunu, altındaki yumurtalardan sorumlu olduğunu unutarak oturduğu yerde eşinmeye başlar. Zemin eşinmeye uygunsa eşinir. Sonuçta yumurtalardan birkaçı veya tümü kırılır. Sebep bitlenme olabilir ama bu çok da makul bir sebep değil. Bence asıl sebep tavuğun safkan cinslerden olmamasıdır. Safkan cinslerden olmayan tavuklar pek akıllı olmuyor. Hem safkan, hem uzun nesillerdir kuluçka makinesinden değil devamlı doğal kuluçkadan çıkmış olan tavuklar çok akıllı, çok beceriklidir.

Peki folluğa ne malzeme koyalım?
çok ince olmayan, uzun kurumuş otlar kum gibi his vermeyeceği için, eşinmeyi akla getirmeyeceği için daha iyidir. Hem fazlaca hava boşlukları tutar. O hava boşlukları ısı yalıtımı gibi iş görür. Tavuğun çevresinde sıcaklık kolay dağılmaz. Pamuktan yapılmış kumaşlar da follukta kullanılabilir. Kat kat koyacaksınız. Eskiden hatırlıyorum Karslı bir hanım kuluçka tavukların folluğunu kumaş parçalarından yapardı çok da iyi işe yarardı.


Kategori: Kuluçka Tarih: 02 Şubat 2011

Etiketler: |

'Avantajlı kuluçka folluğu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Akif - Mugla / Dalaman dedi ki:

  Tavuklarım icin yeni kumes yapmak ıstıyorum nasıl yapayım? Üç tane de hindim var. Tavuklardan ayrı mı olmalılar? 400mt etrafları telle cevrılı yasıyorlar.
  ***
  Kümes sadece geceleri kalmaları için olacaksa, şimdiye kadar aralarında herhangi bir anlaşmazlık olmadı ise ayrı kümes yapmak farketmez. Sadece gece barınmaları amaçlı ve follukları da içeren kümesin zemini yerden en az 50 cm yüksek olmalı (alt kısım ile yer arasında boşluk). Bu konuda ilerde yazım olacak, şimdilik fazla bir şey diyemiyorum.

 2. Ali Merttürk - Bingöl dedi ki:

  Bu yazınız kuluçka tavuğun altına koyacağı yumurta sayısını bir türlü kestiremeyenler için oldukça faydalı. Eskiden dümdüz samanın üzerine koyduğum yumurtalar yüzünden orta cüssede bir tavuk altına zorla 9-11 yumurta alabilirken, kuş yuvası şeklinde (yuva malzemesi olarak doğranmamış kuru yonca kullanıyorum) yapınca 15 yumurtayı da rahatlıkla alabiliyor. Gurk olan ilk tavuğuma 15 yumurta koydum, bugün 13 tane civcivim çıktı. Diğer bir tavuğuma da 17 adet koydum,Lamba kontrölünde 15 tanesinin canlı olduğunu anladım,inşallah 6 gün sonra ondan da 15 civciv alabilirim.
  ***
  Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Kimse düşünmüyor. Hep soru sorarlar.

 3. Berkan - Aydın dedi ki:

  Evet ve folluklarınızı (yumurta yapılacak yerleri) kuytu, biraz karanlık ve kuru otlarla samanlarla kamufle ederseniz tavuklar kendilerini daha doğal ortamda sanırlar. Yalnız follukları en az tavuk sayısı kadar yapın ki kavga çıkmasın. Bu tavuklarda anlaşmazlıklara neden oluyor ve bu folluk kavgasında yumurtalar kırılırsa tavuklarınız yumurtalarını kırıp yeme özelliği kazanabiliyor. Bunun önünün alması biraz zor taş (sert) yumurtalara kanmayan tavuklar var.

 4. Ahmet 2 - Adana dedi ki:

  benim tavuklarımdan biri kuluçkaya yattı altında 9 yumurta var ve altına saman serdim çünkü benim oturduğum yerde hiç ot yok! Acaba birşey olur mu?
  ***
  Olabilir de olmayabilir de.

 5. Mehmet - Hatay dedi ki:

  5 haziran da tavuğu 17 yurmurtaya yatırdım 4 gün sonra kontrol ettim 3 yumurta kırıktı kendi yemiş olabilir mi? Hep yumurtalar kekil olacak diye br şey var mı?
  ***
  Kekil olmak ne demek bilmiyorum. Yumurtaların kırılması tavuğun yanına giden diğer tavuklar yüzünden olabilir. Veya fare vardır.

 6. Gökmen - Ağrı dedi ki:

  Tandırlık soğuktur diye çatıya çıkardım. Çatı ısındığında içerisi baya sıcak. Zararı var mı?
  ***
  Ağrı’da ne kadar sıcak olabilir ki? 35 dereceden fazla sıcak olsa bile pek zararı olmaz. Yeter ki tavuğun üstüne direkt güneş gelmesin ve yeri havadar olsun.

 7. Hasan - Ağrı dedi ki:

  Saman nekadar sağlıklı olur? Civcivler yumurtayı işaretlediği zaman biz yumrtayı biraz açıyoruz bu yüzden yavrular ölüyor. Sebini öğrenebilir miyim?
  ***
  Saman ne kadar sağlıklı bu sayfada zaten yazmışım başka bilgim yok. Civcivlerin niçin öldüklerini biliyorsunuz. Benim ne demem gerekiyor acaba? Civcivler çıkarken el sürmeyin bakmayın bile.
  Ayrıca lütfen farklı şehir yazmayın değişik değişik isimlerle yazmayın. Benim hiçbir şehir halkına bir hiçbir düşmanlığım yok.

 8. Hasan - Ağrı dedi ki:

  verdiyiniz bilgiler için teşekürler ayrıca ismim gökmen hasan arkadaşım şuan yanımda şehri yanlışvermemiz size yanlış bilgi vermiş oluruz çünkü iklimine göre bizebilgi verirsiniz hatamız olduysa özürdileriz.
  ***
  O halde analiz hatalı gösteriyor. Ağrıyı Adana diye göstermiş. Bazen istanbulu kocaeli diye gösterir. Kısa mesafeleri kafaya takmıyorum da Adana – Ağrı çok farklı yerler. :)

 9. Gökmen - Ağrı dedi ki:

  Tavuk kuluçkaya oturduğu zaman ününe buğday su bırakılmalı mı? Söylentilere göre yem ve su olduğu zaman yavrı çıkarmıyormuş.
  ***
  Su çok sıcak yaz günlerinde muhakkak olmalı. Yem meselesi karışık. Söylenti veya tahmin belki şu yöndedir: Eğer önünde yem olursa tavuk acıkmaz, yerinden hiç kalkmaz. Böylece de yumurtaları hiç çevirmez. Çevrilmeyen yumurtalarda embriyo gelişimi sekteye uğrar ve civciv yarı yolda ölür. Ama katılmıyorum. Normal bir tavuk yerinden ayrılmasa bile ayağa kalkıp yumurtaları çevirir. Aslında her gün kalkar, biraz dolaşır, toprakta eşinip idmanını yapar, kakasını uzak yere bırakır, sonra döner yumurtaları çevirir oturur. Zaman zaman ayağa kalkar yumurtaları çevirir yine oturur. Gurk hali tavukları iştahsız ediyor. Tavuk acıkmasa bile ille her gün kalkar çevreyi dolaşır. Belki ilk günlerde hiç kalkmıyorsa bu da normaldir ama en azından arada bir yumurtaları çeviriyordur.
  Söylentinin esas sebebinin şu olduğunu düşünüyorum: Gurk olduğu zaman tavuk hiç alışık olmadığı yere götürülüp orda kuluçkaya zorlanırsa iyice şaşırır ve aptal aptal oturur, bu yüzden de yumurtaları gerektiği gibi çevirmeyi akıl edemez. Söylenti bu gibi tecrübelerle ortaya çıkmıştır sanıyorum.

 10. Murat - Bursa dedi ki:

  Folluklari samandan bunu değiştirirsem gurk olurlar mı?
  ***
  Olmazlar.

 11. Murat - Bursa dedi ki:

  Gurk olması için ne yapılmalı?
  ***
  Hiçbir şey yapılamaz. Olursa olur olmazsa olmaz.

 12. Murat - Bursa dedi ki:

  Tavuklarından biri follukta yeterince kuru ot olduğuna rağmen kalkıyor, özenle seçtiği ot saman bulduklarını folluğa koyuyor ve yine özenle yumurtasını yumurtluyor. Yumurta yapma sırasında önündeki otları arkasına sağına soluna koyuyor bu gurk olmasının belirtisi olabilir mi?
  ***
  Belirtisi değildir. Bizim tavuklar da aynı şeyi yapardı. Çoğu tavuk öyle yapar. Gurk olmasının belirtisi değildir. Yine de bundan şu sonuç çıkarılabilir: Eğer tavuk yuvasını çok benimsemişse, başka tavuklarla paylaşmıyorsa, horoz o yuvaya yaklaşmıyorsa, yerini bilmiyorsa, insanlar yumurtaları almıyorsa o hal tavuğa daha etkileyici olur, gurk hormonu oluşmaya başlar, tavuk yumurtadan kesilip gurk olur. Ama insanların sağladığı şartlarda imkansız gibi bir şey. Bu konularda birkaç sayfa yazım var. Hep bu sayfada soru yazıp hazır cevaplar beklemektense sayfaları dolaşıp okusan daha iyi olur bence. Gelen soruların yarısından çoğunu siliyorum.

 13. Cumaali Karaarslan - Niğde, Bor dedi ki:

  Benim bir gurkum var 7 gün sonra sizden her gün yumurtayı altına üstüne getirmemi öğrendim yumurtalara birşey olur mu?
  ***
  Kuluçkaya yatmış tavuk kendisi yumurtları çevirir. Hiç karışmamak lazım.

 14. Tugay - Çanakkale dedi ki:

  10 gündür kuluckada yatan tavugumu gece kapısının açık kalması sebebiyle tilki götürdü.Baska bir tavuğum da yeni gurk oldu.Kalan kulucka süresini yani 11 günü bu tavugun tamamlaması mümkün müdür?
  ***
  Mümkündür. Eğer yumurtalar çok uzun saatlerce soğukta kalamadı ise tabii.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.