Bantam Irklar

Cüce, bodur, minyatür tavuk ırklarına bantam denir. Bu kelime Endonezya’da bir şehrin adıdır.

Avrupalı denizci tüccarlar cüce türleri ilk orada görüp aldıkları için onlara Bantam Tavukları demişler. Böylece sonradan tanınan ya da melezleme çalışmalarıyla sonradan ortaya çıkarılan diğer bütün cüce türlere de genel anlamda Bantam denir olmuş.

Bantamlar ikiye ayrılır.
— Gerçek bantamlar: Herhangi bir normal türün küçük örneği değildir. Başlı başına apayrı türlerdir. Bu tavuk türlerinin büyük örnekleri yoktur. Zebrit, Pekin, Serama gibi.
— Filan türlerin bantamları: Her tavuk türünün aynısı ama daha küçük yapılı bir alt türü insanlar tarafından oluşturulmuştur veya oluşturmak mümkündür. Bir bantamın filan türün bantamı kabul edilmesi için esas türün tüm özelliklerini göstermesi gerekir. Tüm özelliklerini ama çok daha küçük yapılı olarak. Bunlara bantam kelimesinden ziyade filan türün minyatürü gibi isim verenler var.

Avrupalılar artık bahçe kümesi tavukları hobisini en çok bantamlar üzerinde devam ettiriyor. Bunları korumak zor. Her türlü yırtıcı hayvana kolay av olurlar.

Indian game (Cornish) türünün bamtam çeşidi, etlik olarak..

Indian game (Cornish) bantam çeşidi, etlik olarak..

Bantamların tercih edilmesi sebepleri:

— Renkler: Süs tavuklarında küçük ebatlar tüyleri daha çarpıcı renklerde gösteriyor.
— Komiklik: Horozları saldırgan bantam türler komik bulunuyor. Her şeye öfkeyle tepki verirler hep kabadayı gibi dolaşırlar.
— Dövüş: (Eskiden) İngilterede ve çevre ülkelerde “eski ingiliz dövüş türlerinden” bantamlar makbul tutulurdu. Dövüşlerde fazlaca çevik davranır, çok gözüpek, cesur olurlardı. Horoz dövüşleri yasaklanınca o türlerden süs tavukları ve etlik tavukları türetmeye yöneldiler. Orijinal nesilleri de hala korunmaktadır.
— Kuşa benzemeleri: Sanki tavuk biraz köylü işiymiş gibi düşünenlerin ve kuş meraklılarının tercihleri.. Gerçi her tavuk bir kuştur ama insanların kültüründe tavuk kuş değilmiş gibi düşünülür.
— Etliklerde bantam: Etlik türlerin bantam çeşitleri. Pişmiş bütün bir bantam tavuk bir kişinin bir öğünlük / bir porsiyon yemeğidir. Son yıllarda (hobi tarzı yetiştiricilikte) etlik türlerin bantamlarına rağbet artıyor. İngilizler (hobi olarak) Cornish bantamlarına ağırlık vermeye başladı. Kendileri bahçelerinde en sağlıklı şekilde yetiştirir, kesip kesip yerler.
— Yumurta tavuklarında bantam: Yumurtaları da küçük olur. Her şeyin küçüğünü sevenlere..
— Gurk eğilimi: Bantamlar büyük türlere göre daha kolay, daha sık gurk olurlar. Bazıları mevsim bile tanımaz. En olmayacak zamanda, aralık ayının sonunda gurk oldukları bile görülür. Fazlaca küçük yapılı bantam türler güvercin, keklik vb. kuşların yumurtalarından civciv çıkarmak için özellikle kullanılır.

Diğer türlerle aynı bakım mı gerekiyor?
Aynı olmasında sakınca yok. Fakat bantamların proteinli yiyeceklere daha fazla ihtiyaçları olduğu görülmüş. Beslemede hata edilince birbirlerinin tüylerini, kendi yumurtalarını yedikleri görülebilir. Proteinsiz veya çok düşük proteinli yemlere talim ettirirseniz ömürleri çok daha kısa olur, sağlık kaliteleri düşer. Onun için her mevsimde proteinli yiyeceklerden vermeyi ihmal etmeyeceksiniz (» yardım konusu). Özellikle de yumurtluyorlarsa daha dikkatli olacaksınız.


Kategori: Irklar Tarih: 12 Haziran 2012

Etiketler: | |

'Bantam Irklar' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sedat Şimşek, Adana dedi ki:

    Benim hangi cinsten türediğini bilmediğim iki adet bantam tavuğum var. Biri 6 civciv çıkardı. Diğerininse 4 civcivi var. Altı civcivli olan civcivleri büyüttü ve bıraktı. Galiba bugün yumurtlamaya başlayacak. Bu tavuklar civcivlerine çok güzel bakıyor.

  2. Gülcan, Muğla dedi ki:

    Siyah habeş horozu satın aldım. Bir de cochin horozum var. Cochin habeş horozunu dövdüğü için habeş horozunu civcivlerin yanına koydum. Onlara çok iyi babalık yapıyor ama arada civcivleri gagalıyor. Bazılarında yara bere oluşmuş. Acaba saldırgan bir cins mi? Yoksa tavuklardan uzak kaldığı için civcivlerle çiftleşmeye mi çalışıyor? Kısa bir süre sonra yeni kümes yapacağım şimdilik civcivlerle kalmak zorunda.
    ***
    Habeşler her ne kadar uysal hayvanlar olsalar da farklı türleri yadırgayıp uzaklaştırmak isteyebilirler. Veya tahmin ettiğiniz gibi onlarla çiftleşmek istiyor olabilir. Yaralanmalar tehlikeli. Civcivler kanat omuz bağlantı bölgesinde bir noktadan yara alırsa hayatta kalamazlar. Orada can damarı gibi hassas bir yer var. Kanama pek olmuyor ama oradan açılan yara öldürür. Dikkatli olun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.