Bebeklere yumurta hediye

Kırk gününü dolduran bebekler akrabalara, eşe dosta ziyarete götürülür. Yapılan gezmelere kırk uçurmak, kırklamak, kırk çıkarmak filan denir. Bebeklere her gittiği evden yumurta vesaire hediyeler verilir.

Sitemin en eski takipçilerinden Sencer’in bir yeğeni olmuş. Tavuğunun yumurtalarından bebeğe vereceklermiş. Bu sözleri bana tamamen unuttuğum günlerimi hatırlattı.

Ben küçük bir çocuk olduğum zamanlar bize bebekli misafir geldiğinde, evden ayrılırlarken annem tavuklarımızın yumurtalarından üç dört tanesini bir şeylere sarar bebeğin kundağının arasına yerleştirirdi. Adetmiş. Türk geleneklerimizden.

Belki daha iyi bilgi bulurum diye internetten aradım. Evet buldum, böyle bir geleneğimizi yazanlar var:
Yeni doğmuş bebekler kırk günü doldurduğunda akrabalara, eşe dosta misafirliğe gidilir bebek gezdirilirmiş. Götürüldüğü evlerde bebeklere yumurta gibi fazla pahalı olmayan şeyler hediye edilirmiş. Hediye kundağın içine konurmuş.
Bu bilginin kaynağı ve ayrıntılı bilgi için: » Kık uçurması

Yapılan gezmelere kırk uçurmak, kırklamak, kırk çıkarmak gibi isimler veriliyor.

Şimdi hâlâ kırklama gezileri yapanlar vardır herhalde. Gelenekler Türkiye’de kolay kolay kaybolmaz. Yumurta hediye etme geleneğini sürdürenlerin şimdi de var olduğunu Sencer’den duydum meselâ.


Kategori: Haber - Bilgi, Yumurta Tarih: 23 Şubat 2011

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.