Belçikada bir Silkie tecrübesi

Belçika’da yaşayan Onur Bey’in Silkie tavuğunun civciv çıkarması hakkında..

Onur Çaçur İstanbul doğumlu ama 10 yıldır Belçika’da yaşıyor. Evli, bir kızı var. Silkie tavuğu almış. Tavuk gurk olup civciv çıkarmış. Anlattıklarını önemli bulduğum için izni olursa sitede yayımlamak istediğimi yazdım. İzin verdi. Kendisine teşekkür ederim. Aşağıdaki yazı kendi sözleri. Tarih: 16 mayıs 2012.

Silkie'lerin kümesi

Silkie'lerin kümesi

Belçika’nın Lokeren şehrinde ikamet ediyorum. Burası yaklaşık 30.000 nüfuslu oldukça küçük bir şehir. Bahçeli bir evimiz var. Önce gıda atıklarımızı değerlendirmek yani doğaya geri dönüşümünü en iyi yolla sağlamak için tavuk beslemeye karar verdik. Tavuk almaya gittiğimizde Beyaz Silkie’leri gördük. Eşim ve kızım ile hayran kaldık güzelliklerine. 5-6 aylık bir çift aldık.

Hazırladığım kümese çok güzel uyum sağladılar ve çok mutlu görünüyorlar. Tavuğumun kuluçkaya yatmasını beklemediğim bir donem yani yaklaşık 24 gün önce tavuğum kuluçkaya yattı. Sonuçta bu konuda daha yeniyim. Sayenizde çok şey öğrendim bu arada.

Tavuğumun kuluçkaya yatmasını beklememem bu konudaki tecrübesizliğimden kaynaklandığını anlamış oldum böylece. Önce rahatsız etmek istemedim ve altına bakmadım tavuğun. Daha sonra 3 gün sonra altına baktığımda sadece tek bir yumurta için kuluçkaya yettiğini gördüm.

Silkie tavuk ve civcivleri

Silkie tavuk ve civcivleri

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine (ayrıca Google’da araştırdım) tavuğun yenilmek üzere buzdolabına konmuş, döllenmiş son 3 yumurtasını da kuluçka başlangıcından tam 3 gün sonra tavuğun altına yerleştirdim.

İlk civcivim 21 gün sonunda doğdu ve tavuğum 3 gün daha yerinden kalkmadan diğer yumurtalar için 3 gün ekstra oturmaya devam etti. Yumurtalardan civciv çıkma şansının az olduğunu bildiğim için 3-4 gün sonunda yumurtaları almaya karar vermiştim kendi kendime.

Dun kuluçkayı dinlerken bizim ilk doğan tek civciv dışında başka canlılık belirtisini fark ettim. İnanılmaz gerçekleşti gibi bir şey bu.

Buzdolabından alıp koyduğum son 3 yumurta da açıldı. Birini tavuğun altında ölü bulduk. 3 gün önce doğan ilk civciv de ben işteyken kümesten dışarı atlamış ve soğuktan ölmüş. Keşke kümesin kaprisini açık tutmasaydım. Sonuç olarak şu an 2 sağlıklı civcivim var (3 gün buzdolabında kalan yumurtalardan). İnşallah baslarına bir şey gelmeden büyütebilirim.

Silkie

Silkie

***

Onur Bey’e teşekkür ederim. Benim yukarda anlatılanlarla ilgili bir iki açıklamam olacak..

1- Buzdolabında bekletilen döllü yumurtalardaki embrio hayatta kalabilir mi, bunun ölçüsü nedir? Yumurtaların kulaçka öncesi saklanma koşullarında 9°C dereceden daha soğukta bırakılmaması tavsiye edilir. Fakat 0°C dereceye kadar dayanabilmeler tespit edilmiş. Buzdolaplarının içinde ise ısı 4°C dolaylarındadır. Kuluçka tavuk altında veya kuluçka makinesinde 6 – 7 günlük gelişmiş olan emrioların bile bazı sebeplerden dolayı açıkta soğukta kalmaları durumunda 24 saati geçmezse 0C dereceye kadar soğuğa dayanabildikleri görülmüş. Bunu » kuluçka makinesi arızası yumurtaların soğuması sayfamdaki 27 derece paragrafında yazmıştım.

2- Birkaç günlük civcivlerin soğukta kalıp ölmeleri aldatıcı olabilir. Öldü diye hemen çöpe atmayın. 35 derece sıcaklıkta bekletildiklerinde genellikle canlanıyorlar. Tabii ki o ölü halleri uzun saatler boyu sürmemişse.

3- Gurk tavuk altına tüm yumurtaları aynı günde koymalısınız. En fazla iki veya üç gün arayla koyabilirsiniz. Serin mevsimlerde 3 gün ara ile konulabilir. Ama sıcak yaz günlerinde yumurtalar aynı günde konulmalıdır. Buna çok dikkat edin. Çünkü önce çıkan civcivler sıcak havanın etkisiyle aşırı hareketli olurlar. Ortalıkta dolaşıp yiyecek bulmaya çalışırlar. Anne tavuk onların peşinden ayrılmaz, diğer yumurtaları terk eder. Böylece o yumurtalardaki civcivler düşük ısı sebebiyle ölebilirler.

4- Silkie (Habeş) tavukları kışın fazla soğuk havaya dayanamazlar. Hem rüzgarlardan korumalısınız hem daha iyi beslemelisiniz. Enerji veren ve protein içeren yiyeceklerden, yağlı et, balık, kenevir gibi şeyler vermelisiniz. Kış beslemesi konusunu » tavuklara ne yedirmeli başlıklı sayfamdan okuyabilirsiniz.


Kategori: Kuluçka Tarih: 19 Mayıs 2012

Etiketler: | |

'Belçikada bir Silkie tecrübesi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Mehmet Salih dedi ki:

    Bu cinse Habes’te deniliyor degil mi?
    ***
    Evet Habeş.. Habeşistanla bir ilgisi yok, Çin kökenlidir ama Türkiyede öyle diyorlar nedense.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.