Beyaz, mavi, yeşil, kahverengi, krem rengi yumurtalar

Yumurta kabuğu renkleri tavuk cinslerine göre değiştir. Bu yazımda farklı renklerde yumurtlayan birkaç tavuk cinsini ele aldım.

Yumurta rengi aslında sadece ymurtaların dış kabuklarının rengidir. Çok kesin bir kural olmasa da, kulak lobları beyaz olan tavuklar tüyleri ne renk olursa olsun beyaz yumurtlar. Kulak lobları kırmızı olanlar ise tüyleri bembeyaz olsa bile beyaz değil başka renk yumurtlarlar.

Fakat melezlemeler çok şeyi birbirine karıştırır, bütün dengeler alt üst olur. Bu yüzden kulak rengi ile yumurta rengi arasında her zaman bağlantı olmaz.

Beyaz ligorinler beyaz kulak loblarına sahiptir ve daima beyaz yumurta verir.
– Birbirlerine çok benzeyen Hacıkadın ve Fransız la fleche tavukları simsiyah olmalarına rağmen beyaz yumurta verirler. Bunların kulak lobları da beyazdır. Cinslerinde herhangi bir karışıklık, herhangi bir soy karışması olmadıkça beyaz ya da benekli beyaz yumurtlamaları kesindir.

Tam beyaz renk yumurtlayan birkaç cins:
Yukarda saydıklarımdan başka Andalusian, Brabanter, Campine, Houdan, Italiener, Kraienkoppe, Minorca, Poland, Rhinelander, Sicilian Buttercup, Spanish, Sultan, Sumatra, White Star…

Kahverengi, krem, bej tonlar
Dünyada en yaygın yumurta renkleridir.

En koyu renk yumurta
Fransızların 1900’lü yılların başlarında icat ettiği bir tavuk cinsi olan “Marans” tavukları dünyanın en koyu renkli yumurtalarını yumurtlarlar. Yumurtalar koyu çikolata renginde ve nesil hatlarına göre bordoya yakın kızılımsı koyu kahverengi olur.

doğal renkli yumurtalar

Bu yumurtalar boyanmış değil. Tavuk cinslerine göre doğal yumurta renkleri.

Mavi yumurtlayan Araucana
Araucana cinsi tavukları sadece mavi yumurtlar. İlkin güney Amerika’da  Şili’de görülen Araucana’lar önce ABD’ye götürülüp çoğaltılmış sonra meraklılar bütün dünyaya yaymış.

Yeşil / mavi yumurtlayan Ameraucana
Ameraucana cinsi tavuklar Araucana gibi Güney Amerika yerli halkının tavuklarıdır. Araucana ile karışıklık var mı kesin olarak tespit edilememiş. Bunların yumurtaları ya yeşil –mavi arası ve turkuaz tonlarında ya da mavi tonlarında olur. Tavuktan tavuğa ve nesil hatlarına göre yumurta rengi değişir.

Güney Amerika kökenli mavi ve yeşil yumurtlayan tavuklar aslında sadece iki cins değil, daha fazla cinstir. Fakat sadece ikisi başlı başına tavuk cinslerinden kabul edilmiş. Diğerleri bunların farklı nesil hatlarından sayılmış. Her iki ana cinsin de standartları Latin Amerika ülkelerinde yöreden yöreye faklı şekillerde iddia edilir. Adları da farklıdır.

Ayrıca bunların yumurtaları masmavi ve yemyeşil olamaz. Beyaza yakın renklerde, soluk mavi, soluk yeşil gibi belirsiz tonlardan olurlar.


Kategori: Irklar, Yumurta Tarih: 02 Mart 2011

Etiketler:

'Beyaz, mavi, yeşil, kahverengi, krem rengi yumurtalar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ahmet - İstanbul dedi ki:

  Hacıkadın tavuğum var ama kahverengi yumurtluyor.
  ***
  Sizinki Hacıkadın değildir. Nereden aldınız? Millet arıyor bulamıyor. Sizinki başka bir cins olsa gerek.

 2. Mehmet Salih dedi ki:

  Dev Cochin, Dev Brahma cinsi tavuklarının yumurtaları büyük müdür?
  ***
  Değildir. Bu tavuklar da zaten söylendiği gibi büyük değil. Sadece fazla kilolu ve hafifçe iri cüsseliler o kadar.

 3. Mehmet Salih dedi ki:

  Aynı yaş ve irilikteki tavuklarımdan günlük 13, 15 yumurta alıyorum. İki tanesi cok iri. Kaz yumurta kadar. Neden böyle farklı oluyor?
  ***
  Tavukların devamlı yumurtlamaları doğal değildir, doğada olmayan bir şeydir. Bu yüzden her türlü anormal durumlar görülebilir. Fazla iri yumurtalar, çift sarılı yumurtalar vesaire. İlgili yazımda sebepleri anlatmıştım:
  https://tavuk.devletli.com/cift-sarili-yumurta

 4. Mehmet Salih dedi ki:

  Bazen yumurtaların sarısı açık renk bazen de turuncu kadar koyü sarı oluyor. Yedikleriyle mi alakalıdır?
  ***
  Evet yedikleri şey etkiliyor. Yeşillik yemeyen tavuklarda yumurta sarısı açık renkli olur. Yiyeceklerdeki karoten miktarı ve türü yumurta sarısını etkiler.

 5. Berkan - Aydın dedi ki:

  Bugün bir yumurtanın içi kanlıydı..
  ***
  Bazen olabilir normaldir.

 6. Muhammet - İstanbul dedi ki:

  Benim tavuğumun yumurtasaının üstünde benekler var.içide küflenmiş gibi rengi var. Vitaminsizlikten midir?
  ***
  Değildir. Renk özelliği öyledir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.