Bu yıl tüy dökme mevsimi fazla soğuk geçiyor

Bu yıl soğuklar erken bastırdı. Tüy değiştirecek tavuklarınız soğuktan fena etkilenebilir. Onun için çok iyi beslemelisiniz. Peki tüy dökme zamanlarında tavuklara ne yedirmeliyiz? Yazımı okuyun.

Tavuklar sonbaharda tüy değiştirirler. Bedenlerindeki bütün tüyler değişir yenileri gelir. Bazı tavuklar tüy dökme zamanında yarı yarıya tüysüz kalabiliyor.

Tüy değişimi ani olmaz. Yani bütün tüyler birden bire dökülmez. Öyle olsaydı tavuklar tüy dökme zamanlarında çırılçıplak kalırdı. Tüy dökümü birkaç haftada tamamlanır. Dökülmeler kısım kısım olup dökülenlerin yerine hızla yenileri çıkar.

Bu yıl soğuklar erken bastırdı. Tüy değiştirecek tavuklarınız soğuktan fena etkilenebilir. Onun için çok iyi beslemelisiniz. Acılı şeyler yedireyim de ısınsınlar diye düşünmeyin. Bunun hiçbir faydası yok belki zararı var.

Peki tüy dökme zamanlarında tavuklara ne yedirmeliyiz?
Çok kuvvetli gıda almalılar. Et çeşitleri, her türlü bitkisel gıda, toprak çeşitleri vesaire. Tavuklar özgür olsa ne yiyeceğini her zaman kendisi bilir, her türlü besini bünyelerinde depolarlar. Böylece son günlerde yaşadığımız ani soğuklarda üstelik tüy dökme zamanında hayatları tehlikeye girmez. Ama insanlar tavukları özgürlüklerini kısıtlayarak besledikleri zaman durum değişiyor. İnsanlar yüzünden yumurtadan kesilmeyen tavukların bünyelerinde hiçbir besin depolanamaz. Daha kötüsü, insanların sağladığı yiyecekler hiç de tavuk bünyesinin ihtiyaçlarına hitap edemez. Son derece sığ bir beslenme rejimidir.

Tüy döken tavuklarınıza balıkçılardan alacağınız balık artıklarının temiz taraflarından, kasaplardan alacağınız et artıklarından, lahana soğan vesaire sebzelerden vermelisiniz. Böylece bünyeleri zayıf kalmaz. İhtiyaçları olan protein çeşitlerini, vitaminleri ve mineralleri almış olurlar. Temiz yerlerden alacağınız en az iki farklı toprağı da karıştırıp bir leğende kümese ya da bahçeye koyun. Tavuklar topraktan bizim bilmediğimiz maddeleri seçerek yerler. Buna ihtiyaçları var.

Kış mevsimi çok soğuk geçen yerlerde mayıs ayına kadar tavukları yukarda anlattığım gibi protein, vitamin, mineral ve enerji veren yiyeceklerle beslemek gerekiyor.

Enerji verenler yiyeceklerde pek protein ve önemli vitaminler mineraller olmasa bile kış boyunca kesinlikle vermek lazım. Haşlanmış patatesleri ezin, biraz ıslatılmış ekmekle karıştırın, içine az miktarda issot katarak tavuklarınıza yedirin. Buğday zaten yaz kış her zaman verilmeli. Buğday insanlara da tavuklara da faydalı olan önemli bazı besin maddeleri içeriyor ama tek başına tavuklara yetmez.

Kaliteli bir enerji sağlayan yiyecek kavrulmamış ay çekirdeğidir. Tavuklarınız yemeye alışık değilse kabuklarıyla beraber iyice ezip ufalayarak papates püresine katabilirsiniz öylelikle yerler.

Sonbahardan başlayarak ilkbaharda havaların ısınmasına kadar bütün bunlar lazım. Yoksa birbirlerinin tüylerini yerler, yumurtalarını yerler, hatta birbirlerini yerler. Devamlı kapalı yerlerde beslenen tavuklarda bu tür anormallikler sık görülüyor.


Kategori: Haber - Bilgi, Koruma ve Güvenlik, Sağlık Tarih: 16 Ekim 2011

Etiketler:

'Bu yıl tüy dökme mevsimi fazla soğuk geçiyor' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsmail Tezyürek - Çorlu, Tekirdağ dedi ki:

  Sitenizi hayranlıkla takip ediyorum. Yazdıklarınız harika şeyler ben sizden ilham alarak köyde yapmış olduğum prefabrik evin güneye bakan kısmına kümes yapıyorum. Bu arada sitenizde okumadık yazınız .. yorumlar dahil yer bırakmadım. Özellikle bu konuda yardımseverliğiniz çok hoşuma gitti. Kümesi tuğladan yapıyorum. Kısmetse seneye nisan gibi tavuklar girecek ama hep diyorsunuz ya kümes ve bahçesi çok önemli diye önerilerinize göre bahçesini de geniş tutuyorum ve tellerini en küçük göz büyüklüğünde yeşil telden zeminden 30 cm derinliğinde ve dışa doğru 20 cm L şeklinde yapıcam tilki hemen telin dibini oyup girmek istiyormuş ama kazınca telle karşılaşınca vazgeçiyormuş.
  Ayrıca kümesin bahçesinin üstünü de diğer kuşlar girmesin diye tel ile kapatıcam. 20 m2 lik bir bahçesi olacak, zemin toprak olacak. İlerde resimlerini de sizle paylaşmak isterim ancak nasıl yolluycam bu siteye bilmiyorum. Kolay gelsin.
  ***
  ***
  İsmail Bey, sitemin değerini belirten güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Son günlerde hazırlamaya çalıştığım bir yazım vardı. Şimdi sizin yazdığınız kümes meseleleriyle ilgili olduğu için bugün yayımlamaya kadar verdim: https://tavuk.devletli.com/ideal-tavuk-kumesi
  Resim göndermeye gelince, email ile gönderebilirsiniz. Email adresimi en yukardaki iletişim linkine tıklayıp alabilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.