Canlı tavuk fiyatları

Canlı tavukların fiyatları özelliklerine ve cinslerine göre, hatta cinsiyetlerine göre değişir. Yumurta tavuklarında dişiler para eder. Hint’lerde ve Denizli’lerde ise horozlar değerlidir. Diğerlerinde, genelde bütün süs tavuklarında dişi erkek fiyat ayrımı olmaz. Aşağıda ortalama fiyatları verdim. Daha fazla para isteyenlere aldanmayın pazarlık yapın.

Canlı tavukların fiyatları özelliklerine ve cinslerine göre, hatta cinsiyetlerine göre değişir. Yumurta tavuklarında dişiler para eder. Hint’lerde ve Denizli’lerde ise horozlar değerlidir. Diğerlerinde, genelde bütün süs tavuklarında dişi erkek fiyat ayrımı olmaz.

Aşağıda ortalama fiyatları verdim. Daha fazla para isteyenlere aldanmayın pazarlık yapın.

Etlikler, yumurta cinslerinin horozları ve ıskartaya ayrılan yumurta çiftliği tavukları fiyatları

Bunların kilo hesabıyla satılmaları gerekiyor. Kesilmiş, ayıklanmış, ambalajlanmış tavuklar kilosu kaç liradan satılıyorsa canlı tavuklar biraz daha ucuza satılmalı.
Canlı satılan tavukların daha pahalı olacağı düşünülür ama yanlıştır. Kesilmiş tavuklar için birçok masraflar olur, işçilik giderleri olur. Mesela kesimhane elemanları, paketleme masrafları, soğuk hava deposu vesaire. Bir tavuk canlı satılırsa yukardaki giderlerin hiçbiri söz konusu değildir. Hem kesilmiş tavuklarda kafa, ayaklar ve bazı iç organlar yoktur, sırf ettir, elbette kilosu daha pahalı olur.

Özel cinslerin en ucuzundan en pahalısına kadar fiyatları

1-Henüz piliç halde olan yumurta tavukları: Nesli bozulmadan devam edebildiği için ve yumurta verimliliği çok yüksek olduğu için en değerlisi Ligorindir. Hibritlerde yumurta verimi daha yüksektir. Fiyatları hangi cins olursa olsun 3 TL – 10 TL arasındadır. Bazı yerlerde 20, 25 TL gibi fiyatlara satarlar inanmayın. Diğerleri, Rhode Island Red, yerli Atak hibrit tavukları ve diğer hibritler yine 3 lira – 10 lira olarak fiyatları kişilerin keyfine göre değişir.

2- Süs tavukları ve Denizli, Brahma gibi bazı özel cinsler: Fiyatları 5 TL – 50 TL arasında değişir.

3- Safkan Hint: Horozları çok değerli olup ben bir fiyat söyleyemem. Paha biçilmez hayvanlar. :) Türk Asiller Hint Asil cinsleri arasında bir cinstir ve güney Avrupa ülkelerinde de makbul tutulur. Meraklıları kendi aralarında fiyat belirlerler. Çoluk çocuk nesli bozuk Hintleri gerçek safkan diye yutturmaya çalışır. Bilgili kişileri zaten kandırmaları imkansız. Kendileri gibi bilgisiz kişileri kandırabilirler. Eğer bilginiz yoksa ve Türk Asil alacaksanız her önünüze çıkan satıcılara inanmasanız iyi olur. Gerçek Asillerin gözleri gençken mavi ve yeşil benzeri renklerde, olgunlaştığında inci beyazı olur, içinde kılcal damarlar kolayca fark edilir. En önemli ölçü budur. İşin püf noktasıdır. Ayrıca Türk Asillerin diğer cins Asillerle karıştırılıp özelliğinin bozulması gerçekleşmiştir. Bu yüzden en azından Asil soylu olmasının şart olduğu ve bunun da göz rengi ile anlaşılabileceği bilinmeli.


Kategori: Sektörel-Ticaret Tarih: 02 Şubat 2011

Etiketler:

'Canlı tavuk fiyatları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. isa - mersin dedi ki:

  ben mersinde oturuyorum. Ligorin yumurta tavuğu nasıl bulabilirim?
  ***
  Çevrenizde araştırın yumurta üretim çiftlikleri vardır, oralara gidin belki halka canlı tavuk satıyorlardır. Ama ıskartaya ayrılanlardan olmalalı.

 2. hakan_k.maraş dedi ki:

  isa kardeş metropolun orda 52 kat varya orda tavukcular var orda her tür tavuk bulabilirsın.

 3. ercan istanbul dedi ki:

  Ben istanbuldayım 25 mılyona koy tavugu aldım. desnıze kandrıldım :S daha yumurtlamayan lıgırınları emınonunde 30 tlye veriyolardı.
  ***
  İşte milleti böyle kazıklıyorlar. en güvenli ve insanları kazıklamayan yerler tavuk üretim çiftlikleridir oraları bulun oralardan alışverişinizi yapın. Ya da iyi bir pazarlıkla pahalı da olsa en azından biraz daha ucuza satın almaya çalışacaksınız.
  Çok şey yazdınız çoğu görünmüyor niçin?
  Burası MSN çetleşme yeri değil. Türkçemize hakaret derecesinde saçma sapan şekilde yazmamalısınız. Her gün bir yığın soru siliyorum.

 4. Serkan - Zonguldak dedi ki:

  Ben canlı tavuk satışı yapmak istiyorum. Nerden toptan daha ucuza alıp arabamla satabilirim?


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.