Çift sarılı yumurtadan civciv çıkar mı?

Tavukların çift sarılı yumurtlamasının sebebi nedir? O yumurtalardan ikiz civciv çıkar mı? Sorularınızın cevabı bu yazımda.

“Çiftsarılı yumurtalar kuluçkada kullanılabilir mi?” diye soruyorsunuz. Hayır, sakın denemeyin. İkiz civciv oluşup birbiri içinde gelişiyorlar ve üç bacaklı dört kanatlı iki başlı gibi civciv oluşuyor, bunlar yaşayamıyor.

Çift sarılı yumurta doğaya aykırıdır. Tavuk yumurtaları tek civciv içindir. İkiz yavru yumurtalarda olamıyor. Gelişirken organları birbirlerinin içine girer, yumurtadan sağ çıksalar bile ikisi de hayatta kalamaz. Kuluçka için seçilecek yumurtalar tavuğun cinsine uygun normal büyüklükte olmalı. Ne normalinden küçük ne de normalinden büyük.

Çift sarılı yumurta niçin ve nasıl oluyor? Bizim birkaç tavuğumuz, cinsleri ve yaşları farklı olduğu halde bir dönem boyunca her biri çift sarılı yumurtlamıştı. Özel bir şey yapmamıştık. Hatırladığım tek şey, yeni bir yer keşfetmişlerdi her gün oraya uğrar toprakta eşinirlerdi. Bence kesin o toprakta yedikleri şeylerin tavukların hormonlarına etkisi olmuştu.

Yum-Bir’den Hasan Konya “Yumurtaya yeni başladığı için strese giren her tavuk yapar. Tavuk yumurtlamaya alıştıktan belli bir süre sonra üzerindeki stresin de bitmesiyle tümüyle ortadan kalkar normal yumurta düzenine geçer.” demiş. Hasan Konya’nın bu yanlış açıklaması birçok web sitelerine aynen kopyalanmış.

Uzun yıllar tavuk beslemişizdir. Yumurtaya yeni başlayanlarda çift sarılı olma halini hiç görmedim. Hasan Konya’nın sözü doğru olsaydı bizim yumurtaya yeni başlayan tavuklarda da olurdu ve hem bunu tavuk besleyen bütün herkes zaten bilirdi. Yerli ve yabancı web sitelerinden araştırdım herkes farklı bir şey diyor. Hiçbiri doğru değil. Bütün mesele hormonlarla ilgilidir.

İşin doğrusu şudur: Haftalarca yumurtadan kesilmeden yumurtlamak doğal değildir, doğada yoktur. İnsanların tavukları tutsak etmeleri ve yumurtaları almaları tavukların içgüdülerine etki ediyor ve tavukların eksilen yumurtalar yerine yenilerini yumurtlamasını sağlıyor. Böylece, devamlı yumurtlama bazı gıdaların da etkisiyle hormonlarda düzensizlik sağlar ve yumurta sarılarının yumurtlanmaya doğru olan yolculuklarında bazen hormon düzensizliği yüzünden hızlanma olur, sonuçta çift sarılı yumurtalar görürüz. Sebep budur yani insan müdehalesi sonucu hormonal düzensizliktir. Başka sebep aramayın. İnsanlar tavukları sömürmese, bir tavuk ortalama 10 kadar yumurta yapar ve peşinden kuluçkaya yatar civciv çıkarır. Bu yumurtlama ve kuluçka- civciv olayı bir yılda en fazla üç defa tekrarlar. Dolayısıyla bir tavuk bir yılda kaç defa gurk olacaksa toplam o kadar yumurtlar daha fazla yumurta yapmaz; yılda ortalama on, yirmi ya da 30 yumurta yapar. Her bir yumurtası normaldir.


Kategori: Kuluçka Tarih: 06 Şubat 2011

Etiketler: |

'Çift sarılı yumurtadan civciv çıkar mı?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. admin dedi ki:

  Çift sarılı yumurtaların daha çok yumurta üretim çiftliklerinde görülmesi, o yerlerde tavukların hormonlarına etki edici şeyler verildiğini gösterir. Yani hormon kullanıyorlar demektir. Bunu gizli tuttuklarını sanıyorum.

 2. Mehmet Salih dedi ki:

  Burada da anladığımız üzere yumurta yemi hormonları bozup, her gün yumurtlatiyor ara sırada iri ve çift sarılı yumurta oluyor. Doğal besleme en güzeli buğday ve kalan fazla yemekler.
  ***
  Çift sarılı yumurtalama, yazımın içinde belirttiğim gibi özel yumurta yemi vermeseniz bile olabilir, kaçınılmaz bir şeydir. Bu başka bir mesele, öte yandan hiçbir özel hazır yem kullanılmamalı diye ben şahsen herkese ısrarla tavsiye ediyorum. Hayvanları aptallaştırıyor ve ömürlerini kısaltıyor. Bünyenin yıpranmışlıkları algılamasını ve onarım / güç kazanma molası vermesini engelliyor, hayvanların biyoritmi bozuluyor, devamlı yumurtluyorlar. Ayrıca o yumurtaları yiyen insanlarda da muhakkak hormonal düzen bozukluğu kaynaklı hastalıklar olur.

  Siz gerçi okumuşsunuzdur ben buradan tekrar “tavuklar nasıl beslenmeli” konusundaki yazımın linkini vereyim:
  https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli

 3. Mehmet Salih dedi ki:

  Benim tavuklarimda arada çift sarılı yumurtluyor, nedenini bilmiyorum. Tavuk yılda kac kez gurk olur?
  ***
  Nedenini bu yazımda anlatmıştım. Tavuklar yılda bir defa genelde ilkbaharda veya yazın gurk oluyor. Bazıları (özellikle koşin) üç hatta dört defa olabilir. Mart, mayıs, temmuz, eylül gibi.

 4. a.dkya dedi ki:

  selamün aleyküm bn istanbul dan tuğrul arkadaşlar ben çift sarılı yumurtlayan köy tavuğu arıyorum bna bu konuda yardımcı olursanız…
  ***
  Çift sarılı yumurtlayan bir tavuk cinsi yok boşuna aramayın ancak sizi kandırırlar. Yedikleri yemlerin hormon düzensizliği yapması sonucu her cins tavuk çift yumurtlayabilir. Ayrıca bu hiç de iyi bir şey değil. Bu hevesi bırakın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.