Tavuk civcivlerinde cinsiyet tayini

Civcivin dişi mi erkek mi yani tavuk veya horoz olduğunu nasıl anlarız diye çok soruluyor. Civcivlerin cinsiyet tayini tüylerinden, kanat uçlarından ve kıçlarından yapılabilmektedir.

Civcivin dişi mi erkek mi yani tavuk veya horoz olduğunu nasıl anlarız diye çok soruluyor. Bence önemli değil çünkü birkaç hafta içinde anlaşılır. Hem önemli olan sağlıklı olmasıdır ama buna önem verilmez, civcivlerin tavuk olacakları kıymet taşır. Civcivlerinin cinsiyetini tayin etmek için birkaç metot vardır. Bazılarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Tüylerinden anlamak
Tüylere göre cinsiyet tayini genelde hibrit türlerde oluyor. Kanatlarda esas tüylerin çıkmasına bakılır: Yeni çıkmakta olan iğne gibi uzantılar dişilerde daha uzundur.

Bazı türlerde daha yumurtadan çıktığı ilk gün tüy renginden cinsiyet belli oluyor ama sadece bazı türlerdedir. Çoğunluk türlerde değildir. Birkaç hibrit türde ve birkaç orijinal türde görülen bir şey.

Kıçından anlamak
Kıça göre cinsiyet tayininde ise civciv kakasını yaparken kontrol edilir. Eğer o esnada içerden sivilce gibi küçük bir kabartı görünüyorsa o civciv erkek demektir. Dişilerde söz konusu kabarcık çok minik olur. Erkeklerdeki kadar olanları nadir görülür.
(Neden kakasını yaparken görülüyor, çünkü civcivin gerisi dışkıyı atmak için dışa uzanır ve hafifçe açılır. Başka türlü bunu sağlamak mümkün değildir sanıyorum.)

Aslında civcivlerin dişi mi erkek mi olduğunu dış görünüm itibarıyla belli eden 15 kadar alamet vardır. Civciv kıçının dış görünümünden cinsiyetini anlamakta en çok Japonlar uzmanlaşmıştır.

Başka bir yol da şudur
3 – 4 günlük iken kanat uçlarına bakarsınız: Tek boğumlu ve uzun olan erkek, 2 ve üç boğumlu olan dişidir.


Kategori: Sağlık Tarih: 08 Haziran 2009

Etiketler:

'Tavuk civcivlerinde cinsiyet tayini' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Süleyman dedi ki:

  Dün pazardan almış olduğum civcivlerlerin cinsiyeti ile ilgili soru sormuştum. Sitenizdeki ilgili yazıda şöyle bir paragraf var:
  ”Aslında civcivlerin dişi mi erkek mi olduğunu dış görünüm itibarıyla belli eden 15 kadar alamet vardır. Civciv kıçının dış görünümünden cinsiyetini anlamakta en çok Japonlar uzmanlaşmıştır.”
  Buradaki 15 alamet nedir öğenebilir miyim? ilgili yazınızı okudum ama şu alametleride yazsanız çok iyi olacak bilgilendirme açısından.
  ***
  15 veya daha fazlası alamet, bu konuda eğitim almış ve kişisel tecrübeleri oturmuş kişilerin anlayabileceği bir şeydir. Bu kişiler yumurta tavuğu üretim yerlerinde maaaşlı çalışırlar, bunların yüzünden erkek civcivler anında yok edilir. Ben bilmiyorum bilmek de istemiyorum.

 2. hasan dedi ki:

  abicim ben civciv alacağım yaklaşık 8-7 civarında adam aytırmış erkek dişi die nerden biliosun die sordum adam ibiğini çektim kafasını salladı erkek dedi nası iş bu anlatırmısınız şimdiden tşkürler saygılar selamlar
  ***
  Bunu çok kişi denemiştir. Aynı civciv değişik zamanlarda değişik tepkiler gösteriyor. Yani tamamen asılsız ve işe yaramaz bir yol.

 3. ufuk dedi ki:

  benim babannem baktı benim civcivlere ibikeleri çıkanlar horoz çıkmayanlar tavukmuş gerçekten yanılmadım çok dogru bir yöntem
  ***
  Babannen doru diyor ama yumurtadan yeni çıkanlar için hiç işe yaramaz. Biraz büyüdüklerinde tamam, çoğu tavuk türleri için doğru.

 4. byPiPo dedi ki:

  bana açıkça anlayabilecek bir yorum yapmanızı istiyorum nasıl cinsiyeti belli olur? LÜTfen BİLEN yorum yapsın
  ***
  Kardeşim bu öyle basit bir şey değil. bu sayfada ne yazıyorsam o. Ücretli çalışan uzmanlar bile isabetli ayırım yapamıyorlar. Horoz diye ayırdıklarının yüzde 15’i tavuk çıkıyor.

 5. horozcu dedi ki:

  yavrunun ayagının altına bakılır orada tasları cıkmıssa kabarıksa horozdur

 6. argonn dedi ki:

  Eğer kıçları yuvarlaksa Horoz, Oval ise Tavuktur

 7. Dilan - Urfa dedi ki:

  Civcivlerin cinsiyetlerinin nasıl anlaşıldığını daha anlaşılır anlatır mısınız lütfen?

 8. Sercan - Yalova dedi ki:

  Benim civcivlerimden ikisinin kanat tüyleri diğerlerine göre kısa acaba bunlar erkek mi?

 9. Hüseyin Zeyfa - Antakya dedi ki:

  Civcivlerin cinsiyeti birinci veya ikinci haftada anlaşılır. Genelde dişilerin kuyruğu erken çıkar. En önemli ip ucudur.

 10. Mehmet dedi ki:

  Civcivlerimin altta ibikleri çıktı bu horoz mudur?
  ***
  Belli olmaz. Bekleyin. İki aylık olduklarında dokununca kart ses çıkaranlar horoz diğerleri tavuktur diyebiliriz. Ayrıca ibik renkleri o zaman horozlarda daha kırmızı olur.

 11. Tavukcuu dedi ki:

  Benim 3 ayllık civcivlerim var ama diğer 3 aylık civcivlere göre küçükler acaba neden?
  ***
  Ya cinsindendir ya da gelişim bozukluğundandır. Gelişim bozukluğu varsa fazla yaşamazlar.

 12. Haydar - Konya dedi ki:

  Civcivlerimin cinsiyetini anlamadım yardım eder misiniz?
  ***
  Yazımda belirttiğim gibi çok kesin şeyler yok. Peki siz niçin civcivlerin dişi mi erkek mi olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz? Eğer amacınız dişi divciv satışı ise bunu kesinleştirmenin yolu koyu renkli bir Rhode Island Red horozu ile beyaz ligorin tavuklarını çiftleştirmektir. O yumurtalardan çıkan tüm renkli civcivler tavuk olur, sarımsı beyaz renk civciv tüylerine sahip olanların tümü horozdur.
  Şu yazımı okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/golden-comet-gibi-kendi-hibritini-yap


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.