Civciv yemine suyuna ilaç karıştırmada tehlike

Bazı ilaçlar, vitaminler, aşılar suya karıştırılır. Farklı türlerden, farklı cinslerden civcivleri bir arada yetiştiriyorsanız bilirsiniz bazıları çok yem yerler suyu da çok içerler. Böylece, obur olmayan civcivler yeme veya suya karıştırdığınız ilaçtan vitaminden gerektiği gibi faydalanırken obur olanlar doz aşımından zehirlenir ölür.

Bazı civciv ilaçları vardır yeme karıştırılır. Türkiye’de henüz olmayabilir. Bazı ilaçlar, vitaminler, aşılar suya karıştırılır. Farklı türlerden, farklı cinslerden civcivleri bir arada yetiştiriyorsanız bilirsiniz bazıları çok yem yerler suyu da çok içerler. Böylece, obur olmayan civcivler yeme veya suya karıştırdığınız ilaçtan vitaminden gerektiği gibi faydalanırken obur olanlar doz aşımından zehirlenir ölür.

Ördek civcivleri daha fazla yem yer. Etlik tavuk cinslerinin civcivleri ve bazı Hint cinslerinin civcivleri daha fazla yem yer. Çok yem yiyen civcivler çok da su içerler.

Fazla yiyen içenleri ilaçlama – vitaminleme gününde diğerlerinden ayırmalısınız, onların yemindeki suyundaki ilaç veya vitamin dozunu daha az ayarlamalısınız. Böylece her civciv gereken dozajda ilaç / vitamin alır, doz aşımı olmaz.

Aynı şeyi yetişkin hayvanlarınızda da düşünün. Yeme veya suya karıştırılan tavsiye doz ne ise çok yiyen içen hayvanlarda yarı doz uygulamak gerekiyor. Ama o ilaç zaten sadece belirli bir cins için ise ve siz de o ilacı veya vitamini sadece o cins için almışsanız tavsiye edilen ölçüye aynen uymanızda sorun olmaz.

Tavuklar civcivler gurup halinde beslendiği için verilecek ilaçlar da guruba göre düşünülüyor. O halde sizin gurup karışık tür ve cinslerden oluşuyorsa ya da tek tip bile olsa özelliğine göre ne yapacaksınız, iyi düşünün gereğini yapın.


Kategori: Civciv, Koruma ve Güvenlik, Sağlık Tarih: 18 Şubat 2011

Etiketler: | |

'Civciv yemine suyuna ilaç karıştırmada tehlike' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet Salih dedi ki:

  20 tavuk bir de yakışıklı bir horozum var. Bir tanesi gurka yattı, 8 tane civcivi oldu. Kümesin bahçesinde yemleme zamanı tavuklardan artan yiyecekleri yemeye kuşlar geliyor. Bundan dolayı tavuklara hastalık gelirmi?
  ***
  Evet ama tavukların hastalık kapmasının daha bir çok yolu var. Yemlerden bile hastalık gelebilir. En iyi çözüm aşıdır. Her kim tavuk besliyorsa şu yazımı dikkatle okuyup gereğini yapmak zorunda:
  https://tavuk.devletli.com/tavuklara-asi

 2. Muhammet Ali Tepegöz - Rize dedi ki:

  Üç günlük gurk olmuş tavuğum yumurtaların üzerinde iken ölmüş nedeni nedir acaba?
  ***
  Gurk tavuk ölümleri sık görülen bir şey. Sebep insanların gurk tavukların yerini değiştirmesi sonucu tavukların tedirgin olup hiç yerinden kalkmaması ve uzun süre su içmemekten dolayı iç organlarında bolzulmalar olması denebilir. Daha birçok sebepler var. Mesela insanların tavukların sadece karnını doyurması ama gıdasız bırakması, bunu bilmemeleri. Sonuçta gurk olunca tavuk kısa sürede tükeniyor ölüyor. Aşırı bitlenme de ölümlere yol açar.

 3. Berkay, Trabzon dedi ki:

  Tüm faydalı bilgileriniz ve cevaplarınız için teşekkürler…


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.