Civcivler kırkını çıkarınca tekrar gurk olan tavukların hikâyesi

Gurk olmaya en ehil türlerden tavuk sahipleri bile çoğu zaman bana yazmıştır tavuklarının gurk olmamalarından şikâyetçi olmuştur. Peki İsmail Beyin tavuklarının tekrar gurk olmasında işin sırrı neydi?

Başlamadan önce İsmail Bey’e teşekkür ederim. Deneyimlerini bana yazıyor. Ben de böylece verdiğim bilgilerin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlıyorum.

İsmail Bey tavuk yetiştirmeye başlamadan önce çok iyi bir kümes ve gezinti alanı yapmıştı. Hem aylarca bilgisini arttırmıştı. Sonra kümesi hazır yetişmiş tavuklarla doldurmak yerine iki gurk tavuk edindi kuluçkaya yatırdı. Kuluçka süresi sonunda civcivler çıktı. Civcivler 40 günlük olduktan sonra tavuklar civcivlerine olan analık hissini kaybetti. Birkaç gün sonra yumurtlamaya başladılar. Birkaç yumurta yumurtladıktan sonra iki hafta arayla peş peşe ikisi de tekrar gurk oldu. İsmail Bey bunun üüzerine birkaç civciv satın almış iki haftadır kuluçka yatan tavuğa vermiş, onun altındaki yumurtaları ise yeni gurk olanın altına koymuş.

Gurk olmaya en ehil türlerden tavuk sahipleri bile çoğu zaman bana yazmıştır tavuklarının gurk olmamalarından şikâyetçi olmuştur. Peki İsmail Beyin tavuklarının tekrar gurk olmasında işin sırrı neydi?

Her şeyden önemlisi, gıdalarını eksiksiz tam alabilmeleri. Ben neler anlatmışsam İsmail Bey inanmıştır, ciddiye almıştır, uygulamıştır. Sebze çeşitlerinden buğdaya, solucandan balığa, hatta farklı toprak çeşitlerine kadar ne gerekiyorsa tavuklara civcivlere yediriyordu. Civcivlerle beraber tavuklar da çok iyi beslendiler. İsmail Bey belirli aralıklarla tuzsuz lor peyniri bile veriyordu.

Tekrar gurk olan tavuklar

Kırçıllı tavuk da gurk olunca İsmail bey yumurtaları ona devredip beyaz tavuğa civciv almış bakımına vermiş.

Doktorlar ‘dengeli beslenme’den söz eder durur ya.. Onun gibi, bünyenin nelere ihtiyacı varsa yediğimiz yiyeceklerde onlar olmalı. Vitaminler, mineraller, elementler, hayvasal proteinler, bitkisel proteinler.. Tavuklar için de aynen geçerlidir. Yumurtlayan tavuklarda çok daha fazla önem taşıyor.

Yeterince dengeli beslenemeyen tavuklar bunun üstüne bir de gurk olunca iştahları kalmaz bünye zayıflamaya devam eder. Ama İsmail bey bütün o yıpranmaların çok kısa sürede gitmesi için tavukları çok iyi besledi. Bomba gibi sağlıklı oldular. Ben tekrar gurk olmalarını buna bağlıyorum.

Bu konuyla ilgili olarak içgüdüleri harekete geçiren birçok etken var. İsterseniz aşağıdan okuyabilirsiniz. Her tür tavuklarda aynı sonuçları doğurmayabilir ama genel anlamda doğru bilgilerdir.

* * *

Yiyecek bulamama, kıt kaynakları paylaşma zorunluluğu ve rekabet endişeleri: Tavukların endişeleri bizimki gibi değildir. Şartların sağladığı etkilerdir, işte ben bunlara endişe diyorum. Bunlar içgüdüleri, biyoritmi, hormonları kuvvetli bir şekilde etkiler, yönlendirir. Endişeler belirli bir limitin üstündeyse gurk olamazlar.

Horoz baskısı: Her gün günde birkaç kez horozla çiftleşmek gurk olma ihtimalini azaltır.

Lider tavuk baskısı: Başlarında lider bir tavuk olan tavuklar gurk olmaya ehil olsalar bile bu da kötü sonuç verebilir. Tavuk hiçbir şeyi sahiplenemez. Her şey lider tavuğundur. Kendisi orada istenmeyen misafir gibidir, köle işçi gibidir. Dolayısıyla yumurtalar da diğerinindir, gurk olmak da onun hakkıdır. Tavuk bunları düşünmüyor elbette.. ama şartlar içgüdüleri buna göre yönlendirir. hatta duruma göre tavuklar lider tavuk yüzünden kendilerini civciv bile sanabilirler.

Lider tavuk bütün bölgeyi, yumurtlanan folluğu, folluktaki yumurtaları, kümesi, her yeri kendisinin zanneder. Her yer onundur. Bunların gurk olma ihtimalleri daha yüksek. Ama lider himayesindekiler ise öyle değildir. Benim özel folluğum yok, benim özel hayatım yok duyguları içindedir. Buna gülmeyin. Vahşi hayatta yabani tavuklar bireysel yaşarlar. Her tavuk kendi folluğunu çok gizli ve güvenli gördüğü yerlerde hazırlar, orada yumurtalarını biriktirir.

Özet: Tavukların gurk olmalarını sağlayan faktörler kısaca şunlar: Yiyecek çeşitleri zenginliği.. Aç kalmak, yiyecek bulamamak gibi endişelerin olmaması.. Yiyecek ve bölge rekabeti olmaması.. Dengeli, doğru bir şekilde gıdalarını alabilmeleri.. Baskısız, stressiz, huzurlu ortam.. Bunlar tamsa ikinci sırada tavuğun gurk olmaya ehil türlerden olması gelir.


Kategori: Civciv, Kuluçka, Tavuklarla ilgili cinsel konular Tarih: 15 Temmuz 2012

Etiketler: |

'Civcivler kırkını çıkarınca tekrar gurk olan tavukların hikâyesi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Yazınız ve değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Bugüne kadar sorunsuz geldik çok şükür. Gerçekten dediğiniz gibi yapmaya devam ediyorum. Örnek, bu hafta sonu toprak ilave etmek yanı sıra kümesin folluklarını boşalttım bütün eski samanları attım. Daha sonra ilaçladım ve kireçle tünekleri olmak üzere güzelce duvarları kireçle boyadım. Kümes mis gibi koktu. Bu havalarda şart çünkü artık piliç oldular, devamlı alttaki toprağı değiştirsem de iç mekan kokuyor ve sinek çoğalıyor ama kireçleme yapılınca sinekler bile yok oldu. Tavukların kümese girmelerini üç saat engelledim. Kümes yenilendi yazılarınızda devamlı kümesi kireçle boyayın ve temiz tutun diyorsunuz. Bu o kadar doğru ki.. Bunu yaz günleri ayda bir yerine her hafta sonu yapmaya karar verdim. Tavuklar temiz yeri çok seviyorlar, oysa yanlış bir inanç var tavuklar çöpleri karıştırır vs. gibi şeyler bu yüzden kötü yerlerde yaşamaları normalmiş gibi düşünenler de var tabii. ancak temizlediğim kümesten çıkmak istemediler gündüz vakti olmasına rağmen. temizlik onları mutlu etti. ayrıca tavuklarda oluşabilecek parazitlere engel olucağı için bende mutlu oldum.

  2. Ali Şenpınar, Adana-Yüreğir dedi ki:

    Ben İsmail Bey in kümesini ve tavuklarını çok sevdim. İsmail Bey önerim kulukça makinesi almak ya da yapmak.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.