Kuluçkadan sonra çıkan civcivler ölüyorsa

Civcivler niçin ölüyor? Kuluçka tavuğunun yumurtadan yeni çıkan civcivlerinin ölmelerinin sebepleri.. Kuluçka makinelerinde de aynı sorun oluyor. Bu konuda bilgilier.

Şöyle bir soru geldi: “Tavuğum kuluçkaya oturdu 2 tane civciv çıkardı ama öldüler. Diğer yumurtaları çıkarmadı. Yeni yumurta koysam altına çıkarır mı ve oturmağa devam eder mi?”

Soru aynen böyle. Esas şeyi sormamış: “Niçin böyle oldu” diye insan merak etmeli… Ama yok. İlla aynı tatsız şeyleri tekrar yaşamak istiyor, hem tavuğu 45 gün kuluçkada yatırmak niyetinde.

Herşeyden önce civcivlerin ölüm nedenlerini araştırmanız gerekir ki aynı üzücü olaylar tekrarlanmasın.

— Sağlıksız gıdalarla beslenen, gıda yetersizliği çeken tavukların yumurtalarından çıkan civcivler son derecede dirençsiz olurlar. Bunların hayatta kalması zordur, ölümler çok sık görülür.

— Sıcak ve kuru yerlerde saklanan yumurtalar, 10 günden fazla bekletilmiş yumurtalar, bekletilme sürecinde çevrilmeyen yumurtalar, normalden büyük ve normalden küçük yumurtalar kuluçkada kullanılmamalı.

— Yukarda saydığım elverişsiz yumurtalardan başka, fazla kirli yumurtalar ve kırık yumurtaların sıvıları üzerine bulaşmış yumurtalar da kuluçka için iyi değildir.

— Ayrıca kümesin temizliği ve folluğun temizliği çok önemlidir. Yumurtaları koymadan önce en sağlıklı, en temiz bir zemin hazırlamak şarttır. Kuluçka makineleri ise her kullanımdan önce ve sonra çok iyi bir temizlikten geçirilmelidir.


Kategori: Civciv, Sağlık Tarih: 21 Nisan 2010

Etiketler: |

'Kuluçkadan sonra çıkan civcivler ölüyorsa' hakkında sorular, açıklamalar

 1. emre dedi ki:

  Civcivin öldüğünü nasıl anlarız?
  *****************
  Bu güzel bir soru işte. Bu konuda bilgi vermek benim aklıma hiç gelmemişti. Dikkatle okuyun ama bu soru yukardaki konuyla ilgili değil, acemi kişilerin yeni satın aldığı annesiz yetiştirilen civcivler içindir.
  Acemi kişiler civcivleri yeterli sıcakta tutmaz. Civcivler ısı yetersizliğinden dolayı bütün hareketlerini kaybeder. Ölüden farksızdır. Canlı olduğu hiçbir şeyinden anlaşılmaz. Eğer saatlerce bekletilirlerse gerçekten ölürler.
  Ölüp ölmediğini anlamak için:
  Yarım saat 37 derece sıcak bir yerde bekletilir. Ölmemişse hareketlenir ve gayet sağlıklı bir hale gelir. Yem yer, su içer, kakasını yapar yani hiçbir şey olmamış gibi güzel güzel hayatına devam eder.
  Evde civciv bakımı için şu yazımı okumalısınız:
  https://tavuk.devletli.com/evde-civciv

 2. AHMET dedi ki:

  biz bir hindinin altına tavuk yumurtaları bıraktık 13 tane çıktı ve aradan bir ay falan geçti şimdi 4 tane kaldı ölenlerin kakaları hep popolarında yapışıp kalmıştı ne yapmalıyım çok acil 4 taneside ölebilir
  ***
  onların ölümleri büyük bir ihtimalle anneleri üstüne bastığı içindir. hindilerde bu sakarlıklar çok fazla görülen bir şey. hindi kuluçkaya yatırmak akıllıca bir şey değil. Öncelikle çok sakin bir ortam sağlamak ve hindiye kimsenin yaklaşmayacağı ortamda bulundurmak kesinlikle şart.

 3. Fatih - Sinop dedi ki:

  Benim13 civci çıktı hergünbitane ölü yo benim horozum kanser oldu tedavisi nedir?
  ***
  Yazılarımı okursanız aşılama yapmadan hayvan beslemedinin ne kadar büyük bir cahillik olduğunu anlarsınız. Veterinerlere danışın.

 4. Mehmet Salih dedi ki:

  Selamlar, resimlerini unutmadım :) C.tesi gunu 30 kuluckamdan 26 civciv aldım. 2 civcivinin ayağı çapraz basamıyor, bilginizi rica ediyorum.
  ***
  Birçok sebebi olabiliyor. Kısaca, düzeltebilmek için şunları söyleyebilirim: Ayakta durma pozisyonunda ayakların nasıl olmlası gerekiyorsa, o şekilde iki ayağın birbirine yakın olması için belirli bir uzunlukta bir bağ ile birbirine bağlanır ki kontrolsuz sağa sola açılmasınlar. Sebep eğer civcivlerin güzçüzlüğü ve zayıflığı ise birkaç gün boyunca günde bir iki damla balıkyağı ağızlarında içeri damlatılır ki civciv kuvvet bulsun.
  Bu süreçte, civcivler normal yürümeye gezinmeye başlayana kadar civcivler diğerlerinden ayrı bir yerde bakılmalıdır.

 5. Mustafa Kaan Gürkaner - Tokat dedi ki:

  Bİr gurk tavuk yatırdım. 4 civciv çıkardı . İki aylık oldular. Fakat civcivlerin teki hiç büyümüyor. Öylece yerinde sayıyor. Diğerleriyle gözle görülür bir fark var.Acaba neden olabilir? (civcivin cinsi chochin ve bir tür ispenç karışımı)..
  ***
  Bazen böyle olur zamanla ölür. Bekleyip göreceksiniz. Yapacak bir şey yok. Eğer cüce cins ise belki diğerlerine göre yavaş büyüyor olabilir. Yine bekleyip göreceksiniz.

 6. Nurcan - İzmir dedi ki:

  Acil yardım istiyorum bugün yumurtadan cıkan bir civcivin göbek bagı dışarıya cıkmış şuan yaşıyor. vitaminle beslemeye calışıyorum ama ne yapacagımı da bilmiyorum. 10 saat oldu hala yaşama cabasında..
  ***
  Gerçi benim de bu konuda bildiğim bir şey yok. O şey belki göbek bağı değildir. Bazı civcivler yumurta sarısını tam içine çekemeden yumurtadan çıkıyor. Dikkat edilirse zamanla içeri gider açık kapanır ama zor. Şimdi durumu nasıl lütfen yazın.

 7. Serkan - Van dedi ki:

  ya hocam benim annem verem edeecek beni.tavuklar daha dün çıktı anneleriyle beraber koymuşum kutuya balkona bırakmıştım kutuyu.benim annemde alıp götürüyo bahçeye salıyor.ben nasıl başedecem bu kadınla.tavuklarada bakmasınıda bilmiyor.allahım sen bana sabır ver..
  ***
  Eğer kedi, karga, fare tehlikesi yoksa bahçede dolaşmaları daha iyi olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.