Civcivlere tuzsuz lor peyniri

Anlatılanlara göre galiba lor peyniri civcivleri hastalıklara dirençli kılıyor, güçlendiriyor. Bu konuda ciddi bir araştırma yaparsam ilerde…

Çorlu’dan İsmail Bey civcivlere tuzsuz lor peynirinin çok faydalı olduğunu duymuş, haftada iki defa yedirmeye başlamış. Anlatılanlara göre galiba lor peyniri civcivleri hastalıklara dirençli kılıyor, güçlendiriyor. Bu konuda ciddi bir araştırma yaparsam ilerde ayrı bir sayfada yazarım. Şimdilik lor peyniri hakkında detaylı bilgi veremiyorum.

Civcivler lor peyniri yerken..

Civcivler lor peyniri yerken..

İsmail Bey’in civcivlerini, daha evvelde annelerinin kuluçkasını ve en baştaki kümes yapımını önceden birkaç sayfada (») anlatmıştım. Şimdi civcivler epeyce büyümüş. 19 Mayıs’ta tam bir aylık olmuşlar. İsmail bey şöyle anlatıyor:

Maşallah çok sağlıklılar. Güzel bir gelişim gösterdiler. Çok hareketliler. Onlara bahçede tünek yaptım. Başta anneleri olmak üzere hepsi çıkıyor. Üstü tel ile kaplı ama bir karga uçsun yavruların hepsi kümese kaçıyor. Hava yağmurlu olduğu zaman hepsi kümesin içine giriyor ve doğru yeni yaptığım tüneğin üstüne çıkıyorlar, bazılarını tam uçarken çektim..
Bizler nasıl çeşit ararsak onlar da farklı yemek arıyorlar. Önlerinde yemleri var suları var ama her gidişte bir şey vereceğim diye kümesin kapısına koşuyorlar. Haftada sadece iki kez lor ile ekmeği karıştırarak verdiğim bu ziyafete hayır demiyorlar. Birbirlerinin üstüne çıkıp yiyorlar o kadar yani. Onları seyretmek büyük bir zevk. Bir aylık oldular bile.. Bu arada beyaz tavuğun ibiği pempelikden kırmızıya döndü sanırım bir hafta sonra yumurtaya başlar.. Hayırlısı bakalım..

Anlattığı güzellikleri aşağıdaki slaytta görebilirsiniz.


Kategori: Civciv, Sağlık Tarih: 23 Mayıs 2012

Etiketler: | | |

'Civcivlere tuzsuz lor peyniri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ali Merttürk, Bingöl dedi ki:

  Görev yaptığım köyde de teyzeler özellikle yeni çıkan civcivlerine kendi ürettikleri taze ve tuzsuz çökelekten veriyorlar. Hatta benim tavuklarım civciv çıkardığında yavrulara vermem için bana da gönderiyorlar. Civcivlere çok iyi geldiği tecrübelerimle sabittir, sağlıklı evciller dilerim..

 2. Umut, ADANA-Yüreğir dedi ki:

  Slayt çok güzel civcivler de büyümüş MAŞALLAH!

 3. Ali dedi ki:

  İsmail beyi tebrik ediyorum civcivleri maşallah çok güzel. Benim lohman brown cinsi tavuğum var acaba yavrularına özelliklerini aktarabilir mi bir de gurk olur mu?
  ***
  Hibrittirler özellikleri kalıcı değildir. Bunların gurk olmaları mümkün ama belli olmaz. Golden comet yazımı okuyun.

 4. Simge Çetin, İstanbul dedi ki:

  Tavuk yumurtlamaya başlarsa civcivler ne olacak. Bu süre biraz erken değil mi? Bu konuda pek bir fikrim yok civcivler çıktıktan kaç gün sonra tavuk yumurtlamaya başlar?
  ***
  Tavuk yumurtaya başlamasa bile yavrularını terk etmesi artık sahiplenmemesi ortalama 1,5 ayda oluyor. Yumurtaya başlası süresi de ortalama böyle bir şeydir. 1 ay ile 3 ay arasında değişir.

 5. Bülent dedi ki:

  Benim cüce cochinim civcivlerini korumuyor hep karga alıyor ne yapmalıyım?
  ***
  Canavar gibi kargalarla o cüce hayvancık nasıl başetsin? Suçu kendinizde arayın.

 6. Merhaba geçen hafta yazmıştım beyaz tavuğun ibiği kırmızılaşıyor başlıycak diye.. Cumartesi köye gittik beyaz tavuk bahçede yok, kümesde yok korktum tabii iyice içeri girdim folluğun içine baktım en sonda girmiş saklanmış yumurtluyor ve altında 3 yumurta tabii dört oldu. Merak ettim acaba hepsini mi o yumurtladı diye.Elime aldım ikisi sıcakdı En son çarşamba gitmiştim yoktu. Pazar günü kırçıllı olan yok oldu bahçeden takip ettim gitmiş aynı folluğa yumurtlamış. Çok sevindik tabii bunları siz tavuk sevenler ve bu işe emek verenlerle paylaşmak istedim. Çünkü ben de bir çok şeyi bu siteden öğrendim.
  Piliçler tam 40 günlük oldular. Sonuçta kırçıllı artık tünekte uyuyor onunla birlikte yedi sekiz piliç de ancak diğerleri beyaz tavukla kimi altında kimi yanında yatıyorlar. Sanırım haftaya kadar onlar da tüneğe geçiş yapar. Gelişmeleri inşallah fotoğraflarını çekip bildirmeye devam edicem.
  Çorludan selamlar saygılar..

 7. Ali, Adana-Yüreğir dedi ki:

  Ya benim civcivler bugün tam tamın 60 günlükler ama küçükler. İsmail Beyin civcivleri 1 aylık benim civcivlerimden 2 ay büyük görüünüyor halbuki benimkiler ondan 21 gün büyük benim hesaplamam göre. Size resimlerinde göstermiştim biraz büyüme var ama boy artma yok yarın o bir tavuğum civciv cıkarcak Allah izin verirse iksini bir kümse koyarsam kapışırlar civcivler ezilir. Onun için salacam.
  ***
  Senin tavuklar çok farklı bir tür. Hayatımda öyle tür görmedim. İnternette yabancı sitelerden de şimdiye kadar görmedim. Herhalde civcivleri yavaş gelişiyorlardır. Dışarıya salmamalısın kedilerle kargalar anında alıp götürür.

 8. ramazan bayram dedi ki:

  kusura bakmayın bır soru soracam.diger konuda soracaktım ama ,ancak burada yorum linkine rast geldim.2 hafta once 2 tane tavuk aldım.ciflik arabasından,geldigi zaman iki tane yumurta ettıler.daha etmiyorlar.ibigi buyuk olan ibigi kücük olana göre daha cok zayıfladı.bunlar yumurta ederler ne zaman ederler acaba.
  ***
  Böyle durumlarda en az iki hafta ara veriyorlar. Bekleyin.

 9. Ramazan Bayram dedi ki:

  Tuzlu yiyecekler tavuklara zarar mı verır? Ben tavuklara kasar peyniri veriyorum. Biraz tuzlu zararı olur mu? Ben tavukları örgülü telin içinde bakıyorum. Acaba bunlara neler verebilirim? Tavukları alalı üç haftayı gecti ama halen daha yumurta yapmadılar. Bunlar cıftlık tavugu oldugu için. Bir tanesı cok yaslı. O yaslı olan zayıfladı simdi daha kendisini toparlayamadı. Acaba ciflik devamlı yem yemelerınden mi? Bana biraz yardımcı olun bunları nasıl bakmalı ve nasıl yedırmeliyim? İlk defa tavuk bakıyorum. Onları elime alıp sevme de sevmiyorum. Dısarıya atmak istemiyorum. Çünkü oldugum yer müsait degil.
  ***
  Tuzlu şeyler vermeyin tavuklara tuz görünüşte zararlı gibi görünmese de uzun vadede zararları ortaya çıkar. Belki tavuklardan birinin zayıflaması tuz yüzündendir. Şu sayfada yemlerle ilgili doğru bilgileri okuyabilirsiniz:
  https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli
  Yeni almışsınız yer değişmede yumurtadan kesiliyorlar (ben en az iki hafta diye görmüşümdür). Ayrıca şu sayfayı da okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/yumurta-verimi


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.