Civcivlerin farklı günlerde çıkması

Kuluçkadaki tavukların altına veya kuluçka makinesine tüm yumurtalar aynı günde konsa bile bazen civcivler iki üç gün arayla çıkabilir. Normalde 21. günde çıkmaları gerekirken 18. günden itibaren çıkmaya başlarlar. Bunun sebebi, yumurtalardaki embriyoların kuluçkaya konmadan önce gelişmeye başlamış olmalarıdır.

Kuluçkadaki tavukların altına veya kuluçka makinesine tüm yumurtalar aynı günde konsa bile bazen civcivler iki üç gün arayla çıkabilir. Normalde 21. günde çıkmaları gerekirken 18. günden itibaren çıkmaya başlarlar. Bunun sebebi, yumurtalardaki embriyoların kuluçkaya konmadan önce gelişmeye başlamış olmalarıdır.

Embriyo gelişimi yumurta daha yumurtlanmadan önce başlar. Yumurtanın oluşumu ile ilgili yazımda anlattığım ikinci evrede, yani horozun sperminin tavuğun üreme hücresi ile birleşmesinden sonra oluşan yeni tek hücrede (zigotta) gelişim başlıyor. Gelişim ise zigot hücresinin bölünerek çoğalmasıdır. Zigot hücresinin bu hali almasından itibaren artık adı zigot değil, embriyodur. Tavuk yumurtlayınca, daha serin ortamda embriyonun gelişimi durur. Hava çok sıcak ise gelişim devam eder.

Kuluçka için yumurtaların seçimi ve saklanması yazımda anlattığım gibi yumurtaların 9 – 13 arası derecelerde serinde saklanmaları her açıdan iyidir.

Sonra, tüm yumurtalar tavuğun altına 24 saat içinde konmalıdır. Eğer iki üç gün ara ile koymuşsanız veya tavuk sonradan diğer arkadaşlarının yumurtalarını altına çekmişse şöyle yapacaksınız:
Evde civciv bakımı yazımda anlattığım gibi civcivler için evinizde küçük bir bakım kutusu yapın. Yumurtadan civcivler çıktıkça alın evinizdeki kutuda bakım altında tutun. Ne zaman tüm yumurtalardan civcivler çıkarsa o zaman bütün civcivleri tavuğa geri verin.
Peki niçin? Çünkü eğer ilk çıkan civcivler fazla hareketli olursa, çevrede ordan oraya gezinirlerse tavuk da peşlerinden gider, diğer yumurtalar soğukta kalır, içlerindeki civcivler ölür.


Kategori: Kuluçka Tarih: 28 Ocak 2011

Etiketler:

'Civcivlerin farklı günlerde çıkması' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hüseyin dedi ki:

  Gurk tavuğun altında 12 tane yumurta var yumurtaları geceden koyduğum için dün gece 11 sıralarında 21 günleri doldu ama bu saate kadar yumurtaların herhangi birinde en ufak bir kıpırtı veya delinme çatlama yok. Bu normal midir?
  Yumurtanın hava keselerinin ordan çatlat diyorlar yani yuvarlak kısmını sizce çatlatayım mı?
  ***
  22nci gün de dolsun. Çünkü 21 gün çok kesin değildir. Bir iki nesilde gecikme olunca o nesillerin devamında bu özellik kalıcı olur. 22. gün bitince kulağına götür dinle: pıt pıt sesleri geliyorsa kabuğun çatlaması her an olabilir. Hiç ses yoksa hayat yok demektir ama 23 gün beklemekte yarar var.
  Çatlat diyenler kendileri denemiş mi, fayfalı olmuş mu, bundan eminler mi? Ben hiç duymadım. İki yıldır dünyanın her yerinden web sitelerinden araştırmalar yaparak her türlü tecrübeleri okuyup öğrenmeye çalışıyorum ama böyle bir şeyi dünyanın hiçbir yerinden duymadım görmedim. Onun için herhangi bir şey diyemiyorum. Faydalı olacağı kesin ise denenebilir.
  Sonuç ne olursa olsun buraya yaz merak ettim.

 2. Burak - İstanbul dedi ki:

  Benim 50 tane yumurtamdan 12 tane civciv çıkdı. Bütün yumurtalarım kıpırdıyordu 19. gün sağa sola oynuyordu yumurtalar. 20 oldu çıkdı 5 6 tane.. 21 oldu tık yok.. 4 5 tane çııkdı yok birşey. Kendim kırdım yumurtalar hep ölmüş 5 tane canlı çıkardım iki tanesi yaşadı. Neden böyle oldu? Önce kııpır dıyorlardı sonra ölmüşler çıkmamamışlar yumurtadan.
  ***
  Son üç günde yumurtalar çevrilmemeli ve dokunulmamalıdır. Ölmelerinin sebebi elleyip durman, yumurtaları pozisyonunu bozmandan kaynaklanmış olabilir.
  Şu yazımı iyice okumalısın:
  https://tavuk.devletli.com/kulucka-makinesinde-civciv-cikarma-sureci

 3. Deniz - Elazığ dedi ki:

  Benm tavuğumun civcivleri çıktıktan 3 hafta sonra öldü bende tavuk hala gurk tayken altına yine yumurta verdim üzerine yattı sizce tekrar civciv çıkartır mı?
  ***
  O kadar uzun süre oturması iyi değil. Dayanamayıp ölebilir. Tekrar yumurta koyacağınıza hazır civciv verseydiniz onlara annelik yapardı böylece tavuğun hayatı riske girmezdi. Eğer iştahı yerindeyse, her gün kalkıp dolaşıyorsa toprakta eşiniyorsa iştahlı bir şekilde her şey yiyorsa gıdasız kalmıyorsa devam ettirebilirsiniz. Ama iştahsızsa her an ölebilir dikkatli olun.

 4. Murat - Giresun dedi ki:

  Tavuğum kuluçkaya yatalı 22 gün oldu civciv çıkmadı merak edip yumurtalara baktım kabuğu kırılmış fakat zarı sağlam duran bir yumurta vardı bende zarını kestim fakat civciv ölmüştü. tekrar bir yumurta daha aldım o yumurta da nuhut tanesi gibi delik vardı bende biraz daha açtım civciv yaşıyodu ötüyodu yerine koydum tavuk onu yumurtadan çıkarmış ve bir kanadını koparmıştı diyer yumurtalarda oynama var yani içlerinde civciv var ne yapmalıyım bana göre civcivler tam gelişimini alamamış çünkü tüyleri azdı yumurtaya yapışık gibiler..
  ***
  Siz karışmakla kontrol etmekle yardım etmeye çalışmakla sadece ve sadece civcivleri öldürürsünüz. Doğada civcivler insan yardımı olmadan yumurtadan çıkıyor ve genelde hiç fire olmaz.

 5. Murat - Giresun dedi ki:

  Gerçekten civcivlerin çıkmasına yardmcı olmakla hata yaptım. Şu an 23 gn oldu 2 civciv çıktı yine çıkacak gibi. Buda benim için deneyim olmuş oldu.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.