Cochin (Koşin) etlik tavuğu

Cochin etlik bir tavuk cinsidir. İri yapılı ve ağır olmalarından başka, ayakları bile kaplayan uzun, kabarık ve yoğun tüyleri onları daha da iri gösterir. Koca bir tüy yumağı gibi ortada dolaşırlar. Cüce Cochin’lerin bazıları renklerine göre çocukların sevgilisi olabilecek sevimliliktedir.

Çin kökenli tavuklardan Cochin etlik bir tavuk cinsidir. Horozları çok uysaldır; küçük çocuklar için son derece güvenli olmaları koşinleri batı dünyasında en çok tercih edilen evcil hayvanlardan etmiştir. Sakin yaratılışlı olurlar. Nadiren ses çıkarırlar. Horozları az öter. Diğer tavuklarla iyi geçinirler. İri yapılı ve ağır olmalarından başka, ayakları bile kaplayan uzun, kabarık ve yoğun tüyleri onları daha da iri gösterir. Koca bir tüy yumağı gibi ortada dolaşırlar. Cüce cinslerinin bazıları renklerine göre çocukların sevgilisi olabilecek sevimliliktedir.

***

koşin siyah

Tüm resimleri büyük görmek için üstteki cüce koşin çiftine tıklayın.

En büyük tavuk cinslerindendir: Cochin horozu 5 kilo, tavukları 3,5 – 4 kilo olabiliyor. Yavaş büyürler. Yanlış bakım ve hareketsizlik yüzünden daha da ağırlaşabilirler. Fazla şişmanlamaları onların zararınadır.

Cochin kümesi nasıl olmalı? Kümeslerinde tünek olması, geceleri tünekte uyumaya alışmış olmaları sağlıklı kalabilmeleri için şarttır buna dikkat edin. Zeminin her gün yeni temiz talaşla kaplanması ayrıca şarttır zira ayakları tüylü olduğu için, talaş tabakası olmasa bütün pislikler o tüylere bulaşır. Zemin daima kuru ve temiz talaş, saman, toprak gibi şeylerin karışımıyla kaplanmalı, her gün o yaygı değiştirilmelidir. Temizlikte başarılı olamıyorsanız ya koşin sevdasından vazgeçin ya da ayak tüylerini dikkatle tıraş edin.

Bahçeleri, gezinme alanları: Ne kadar geniş olursa koşinleriniz o kadar sağlıklı olur. Yerler kuru yapraklarla kaplandığı zaman bırakın kalsın. Koşinler kuru yaprakları eşelemeyi severler. Böcekler kurtçuklar bulma ümidiyle keyifle eşinir dururlar. Bu da onlara spor aktivitesi olur yoksa o kadar kilolarla baş edemezler. Ayrıca toprak banyosu yapma imkânı sağlayın. Bu tip kilolu hayvanlar hareketsiz kalmaya gelemez çabuk ölürler.

beyaz kıvırcık

Tavuklarda kıvırcık tüy geni ilkin koşinlerde başladı. Sonra diğer cinslere aktarıldı. Ayrıntılı bilgi için resme tıklayın.

Besleme: Diğer tavuklara göre daha dengeli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Vitaminlerden minerallerden protein çeşitlerinden hiçbir zaman mahrum bırakmamalısınız. Nasıl beslemeniz gerektiğini bilmeniz Cochin türü için hayati önem taşır.

Yumurta verimlilikleri: sık gurk olmalarına paralel olarak ortalamanın bir hayli altında olabilir. Yıl içinde ne kadar sık gurk olmuşsa o yıl o kadar az yumurtlamıştır.

Dölsüz yumurta problemi: Aşırı çoklukta ve fazla uzunluktaki tüyler çiftleşmede horozdan tavuğa döl aktarılmasını engelleyebiliyor. Bu yüzden Koşin yumurtalarında dölsüzlük oranının yüksek olması sık görülür. Çözüm için, tabii eğer kuluçkalık yumurta istiyorsanız, yumurta toplamaya başlamadan 15 gün önce tavuktaki ve horozdaki kıç tüylerini keserek iyice kısatmalısınız.

Eşsiz kuluçka kabiliyetleri açısından Cochin: Kuluçka zamanlarında ayak tüylerini makasla dikkatlice kesmekte yarar var. Tek kusurları budur. Koşinler çok kolay gurk olurlar. Bir koşininiz varsa kuluçka makinesine ihtiyacınız olmaz. Gurk olmalarını kesinleştirmek için yumurtaları almamanız yeterli. Follukta günden güne birkaç yumurtanın birikmiş olduğunu görünce gurk olur oturur. İri yapılı koşinlerin altlarına 20 kadar yumurta sığabilir. Sayı yumurtaların iriliğine göre değişir (ne kadar büyük yumurta o kadar az sayı). Her türlü tavuk, ördek, kaz yumurtasını da kuluçkada altına koyabilirsiniz. Her türden her cinsten civcivleri seve seve kabul eder ustalıkla büyütür.


Kategori: Irklar Tarih: 20 Şubat 2011

Etiketler: |

'Cochin (Koşin) etlik tavuğu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yusuf - Sakarya dedi ki:

  Bu tavuklar çok mükemmel ilk defa böyle detaylı anladım fakat sakaryada yok denecek kadar azdır. Bizim burda her pazar pazar kuruluyor. Tavuk pazarı evden 50m o kadar yakın. Her pazar da giderim fakat koşin hiç görmedim şimdiye kadar.

 2. Yusuf - Sakarya dedi ki:

  Koşinler hibrit değil mi? Hangi türlerin çiftleşmesiyle oluşmuştur?
  ***
  Hibrit değil. Ama Hint gibi tamamen doğal bir safkan mı değil mi bilgi bulamadım.

 3. Yusuf - Sakarya dedi ki:

  Horozlar 5kg tavuklar ise 3.5 ve 4 kilo ise bunlar normal koşinler değil mi? Cüce koşinler ayrı.
  ***
  Evet bunlar normallerin ağırlığı. Cüceler belki 1 kiloyu aşmaz herhalde. Araştırmayı düşünememişim daha sonra ek bilgi eklerim.

 4. Mehmet Salih, İstanbul dedi ki:

  Erdal Bey, Cochin horozlardan döllü yumurta oranı cidden çok düşük çıkıyor. Bahsettiğiniz gibi hayvan çok tüylü olduğu için galiba.
  ***
  Evet, bunlardan kuluçka için yumurta alınacaksa önceden tavuğun ve horozun kıç tüyleri kısaltılmalı.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.