Cornish-Rock etlik tavuk yetiştiriciliği

Günümüz tavuk endüstrisinde, etlik tavuk civcivleri “özel bakım sonucu” 6 – 8 hafta gibi çok kısa bir sürede yeterince etleniyor, ergen tavuk haline gelmeden kesiliyor yolunuyor ve satışa sunuluyor. Etlik tavukların en meşhuru Cornish-Rock türüdür.

»Etlik tavukların en meşhuru Cornish-Rock hibritidir (tek nesil melez). Cornish Rock’un atalarında Cornish ve Plymouth Rock vardır.

Cornish: Bir zamanlar dövüş horozu meraklısı İngilizler tarafından üretilmiş olan İngilizlere mahsus melez hint tavukları zamanla etlik amaçla yetiştirilmiş. “Cornish” olarak tanınmış olan bu hint melezi, aslında melezlikten çıkıp sabit bir tavuk cinsi olan “Cornish Game” türü olmuş. Bunun beyazı ayrıca türetilmiş.

Plymouth Rock: Bu da insanların çeşitli melezlemelerle oluşturduğu bir yeni tür olup bunun da atalarında Hint türleri bulunur. Plymouth Rock’un nasıl oluştuğuna dair kesin bilgiler yok. Hint5 tavuklarından Java türü üstünde tahmin yürütülüyor. Türün oluşturulmasında dev bir Hint türü olan Malay’ın kullanıldığı da söylenmekte. Ve ayrıca Cochin..

Cornish-Rock: Beyaz Cornish horozu ile bayaz Plymouth Rock tavuğu çiftleştirilir, melez civcivler tek nesil özelliği bakımından süratle devleşme eğilimi gösterirler. Bu tek nesillik türe Cornish-Rock denir. Bütün dünyada etlik tavuk endüstrisinde baş tacı edilmişlerdir.

Niçin temelde Hint tavukları (özellikle Malay) var? Bütün mesele, Malay cinsinin eskiden en büyük tavuk cinsi olması ve bünyelerinin kas yapmaya uygun olmasıdır.

Civcivlerin kısa sürede devleşmesi: Günümüz tavuk endüstrisinde hibrit nesillerinden civcivler “kimyasallı yemlerle özel bakım sonucu” 6 – 8 hafta gibi çok kısa bir sürede yeterince etlenir, ergen tavuk haline gelmeden kesilir yolunur ve satışa sunulur. Peki ya kesmezlerse ne olur? Civcivler büyüdükçe yürüyemez hale geliyorlar. Zamanla kütürüm kalırlar, yürüyemezler. Kesmezlerse çeşitli sağlık sorunları yüzünden ölürler. Ölüm sebebi genetik bozukluk değildir. Kimyasallı yemlerin bünyedeki hormonal dengeleri bozması, doğal biyoritmi tamamen devredışı bırakması, uyku ihtiyacını ortadan kadırması, obezite etkisi vermesi ve sonuçta civcivlerin sürekli aydınlıkta tutularak devamlı yem yemeyle kısa sürede semirmeleridir.

İnsan sağlığına faydası(!) Onların etini sık sık yiyenlerde uyku düzensizliği, anksiyete bozukluğu, çeşitli kanserler ve diyabet, guatr vs. her türlü tedavisi mümkün olmayan hormona hastalıklar ortaya çıkıyor.

Cornish-Rock hibrit civcivleri zaten çabuk büyür. Fakat kapitalist dünyanın paraya tapan insanları etlenmeyi çok daha çabuklaştırmak için kimyasallı yem kullanırlar. Etkilerini yukarda anlatmıştım. Aşağıda daha ayrıntılı bilgileri var.

A) Genetik özellikler çabuk büyümede en temel faktördür.
Uzun yılların tecrübelerine göre seçilen türler melezleştirile melezleştirile hem obeziteye yatkın, hem mantar gibi çabuk gelişen, hem bol göğüs eti oluşturan türler elde edilmiş. Bunlar fazla yem yemeden dolayı yağ deposu olmuyor, onun yerine kas geliştiriyorlar.

Etlik tavuklarda göğüs eti ağırlığı vücut geneline göre 80’li yıllarda %10 iken 2000’li yıllarda %21’e çıkarılmış. Zamanla %30’a çıkarılması, hindiye eşdeğer etlik türler yetiştirilmesi amaçlanmış.

B) Yetiştirme teknikleri bu civcivlerin çabuk gelişmesinde ikinci ama daha etkili faktördür.
1- Gece gündüz ışıklandırılan yerlerde devamlı yem yemeleri.. Işıklandırma ve uyku süresi belirli bir program dahilinde yapılır. Siz uygulasanız civcivler ölür gider.

2- Yemlerin özelliği.. Ne olursa olsun o kadar kısa sürede civcivlerin devleşmesi imkansızdır çünkü doğal biyoritm buna imkan vermez. Şeytan fikirli insanlar çeşitli kimyasallarla hayvanların yaradılışlarını değiştiriyor. Günümüzdeki etlik civciv yemlerine katılmış olan kimyasalların şu özellikleri var:
a) İştahı yüksek tutan, obezite hastalığı yapan maddeler.
b) Bünyenin yorgunluk hissetmeden ve uyku ihtiyacı duymadan devamlı yem yemesini, gece gündüz bıkmadan usanmadan devamlı yem yemesini sağlayan kimyasallar.. Eğer yemlere bu kimyasallar katılmasa civcivler gün içinde zaman zaman dinlenmeye ve uyumaya çekilirler.
Bu yemlerle beslenen hayvanların etlerini yiyen, yemeye devam eden insanların sağlıkları fena halde bozulur ve tedavisi neredeyse imkansız çeşitli hastalıklara yakalanırlar. Günümüzde tıp ilmi ilerlediği halde hastalıkların artması bunu gösteriyor. Yüksek tansiyon, kalp, tiroid sorunları (guatr hastalıkları), psikolojik bozukluklar, anksiyeteler, panik atak, uyku düzensizlkleri, bağırsak kanserleri, depresyon, obezite ve çocuklarda hiperaktiflik sorunları gibi.

3- Hareketsizlik: Yemlerinin daima önlerinde hazır bulunması..

Bunların etleri gelişip artarken iskeletlerinin, kemik ve kıkırdak yapılarının gelişimi çok geride kalır ve bu da kütürümlükten kalp hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorunlarına neden olur.

Dikkat: Etlik civcivleri özel bakımla nasıl rehabilite edebilirsiniz » “Etlik tavuk civcivi nasıl sağlıklı normal tavuk olur” başlıklı yazımda anlattım. Gerektiği gibi bakımını yaparsanız uzun yıllar yaşatabilirsiniz.


Kategori: Irklar Tarih: 11 Nisan 2010

Etiketler:

'Cornish-Rock etlik tavuk yetiştiriciliği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Cemal Barutcu dedi ki:

  Yazınızı ilgiyle okudum, hobi için etlik tavuk yetiştiriyorum. En büyük problemim etlik civciv bulamamak. İstanbul Maltepe’de oturuyorum yardımcı olursanız makbule geçer.
  ***
  Önce yardımcı olamayacağımı, çünkü tavuklarla ilgilenen bir çevrem olmadığını belirteyim. Etlik tavuk türleri çoktur. Yazımda geçen cinslerden istiyorsanız emin değilim ama belki etlik tavuk üretim tesisleri yakınınızda varsa oradan alabilirsiniz.
  Burayı okuyup yardımcı olmak isteyen kişiler olursa lütfen telefon veya email vermesinler. Ya üye oldukları forumu ya da yasal yollardan satış yapan bir adres bildirsinler. Başka türlü aracılıklarda bulunmak istemiyorum.

 2. İdris dedi ki:

  Ben almıştım etlik güzel yetişmişti ama yumurtası küçücüktü.

 3. ismail susam dedi ki:

  bende köyde görev yapan bir öğretmenim. hobi olarak yumurta ve et tavuğu besliyorum. boş olan bütün vaktimi bunlarla geçiriyorum. yumurtaları hiçte ufak değil tam aksine 3 sarılı yumurtasını bile aldım et tavuğunun. boş vakti ve uygun yeri olan herkese tavsiye ederim. et tavuğunu tam da sizin yukarıda belirttiğiniz hususları uygulayarak besliyorum ve harika da oluyor. bu hususlar ve yukarıdaki açıklamalarınız çok bilgilendirici açıklayıcı ve yol gösterici olmuş gerçekten emeğinize sağlık. teşekkürler.

 4. İbrahim Halil Meverk - Ş.Urfa dedi ki:

  İyi bakımla 6 kg kadar çıkan zirai üretilebilen tavuk cinsi varmış. Ancak cinsini bilmiyorum. Bu cinsi sizden öğrenebilir miyim? Adana yöresindeki çifliklerde daha önce alınmışlar.
  ***
  Bizim piyasalarla henüz hiç ilgilenmiyorum hiç duymadım. Dış kaynaklardan da henüz bu konulara ağırlık vermedim. Siz eğer başka yerden öğrenebilirseniz lütfen gelip buraya yazın ben de merak ettim şimdi.

 5. Kamil Koca dedi ki:

  Arkadaşlar sadece hobi olarak ağır tavuk istiyorsanız Brahma alın derim. Ama olgunlaşmaları 30 ay kadar sürüyor. Erkekleri 5 – 5,5 kg arası dişileri de 4 – 4,5 kg arası kilolara ulaşabiliyorlar. yıllık 100 ila 160 arası yumurta da veriyorlar. İlgilenenlere duyrulur. Hem etlik hem çok yumurta isteyenlere de Ligth Susex cinsini önerebilirim.

 6. Mehmet Salih dedi ki:

  Bugün de Brahma civcivlerim oldu. Olay bir şeyler. Resimlerini yarın size gönderirim.
  ***
  Muhakkak beklerim. Sayenizde birkaç yeni yazı olacak. kuluçka makinesi, wyandott, brahmalar ve sizin tavuk yetiştirme hobiniz hakkında. Diğerlerini biraz geciktirdim ama resimleri saklıyorum. Şimdiden teşekkürler. :)

 7. Mehmet Salih dedi ki:

  rica ederim ne demek sayenizde konular hakkında çok şey öğrendik.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.