Tavuklarda ve Horozlarda Damızlık Seçimi

Damızlık tavukların ve horozların sahip oldukları özellikler nelerdir? damızlık seçimi nasıl yapılır? Nelere dikkat edilir? .. gibi soruların cevapları..

Damızlık demek, cinsel olgunluğa ve yeterliliğe sahip olmak, her konuda sağlığı yerinde olmak ve cinsinin en iyi örneklerinden biri olmak demektir. Ayrıca horozun dölleme kalitesinin ve tavuğun döl tutucu kalitesinin yüksekliği de damızlık olmada büyük önem taşır.

Tavukları çoğaltmakta çeşitli amaçlar olabilir:
1- Türlerine veya cinslerine dikkat edilmeksizin gelişigüzel bir şekilde tavuklarla horozlar çiftleştirilir, kuluçkadan çıkan civcivlerle sayı çoğaltılmaya çalışılır. Bilgisiz kişilerin yaptığı gibi.
2- Belirli bir türün neslinin devamı için türün en kusursuz örnekleri damızlık olarak seçilir. Cinslerden anlayan ve korumaya çalışanlar yapar.
3- Melezleştirmelerle yepyeni türler elde etmek için hedefe, amaca uygun damızlıklar seçilir. Örneğin etlik cinslerde et verimi yüksek, yumurtalık cinslerde yumurta verimi yüksek, süs tavukları gibi belirli özellikleri bakımından daha farklı özelliklere sahip melez ya da hibrit cinsler elde etmek için bilinçlice seçim yapılır; bu iş profesyonellik gerektirir.

Damızlık tavuk ve horoz seçiminde en temel şartlar şunlardır:
1- Hem tavuk hem horoz en az 10 aylık, en fazla 15 aylık olmalı. Her açıdan en verimli çağları bu zaman aralığındadır.
2- Horoz biraz daha yaşlı olabilir fakat tavuk daha yaşlı olmamalıdır. Çünkü horozdan aktarılan spermlerin bir yol izleyip yumurtalık kanalına varmaları en az 7 gün sürer. Tavuk yaşlandıkça iç organlarının spermlerin rahat yol almasına uygunluğu azalıyor. Aynı şartlarda yaşayıp aynı horozla çiftleşen tavuklardan genç olanların yumurtalarının tümünün döllü olduğu, yaşlı olanlarının bazı yumurtalarının dölsüz olduğu görülmüştür.
3- Garanti döllü yumurta elde edilmesi için tavuğun en az 12 gün önceden horozla çiftleşmeye başlamış olması gerekir.
4- Damızlıklar cüsse itibarıyla birbirlerine denk türlerden seçilmeli. Cüce cinslerle büyük cinslerin doğal çiftleşmelerinde horozun spermleri uygun yere isabet ettirmesi ihtimali çok zayıftır. Bu durumda, tabii eğer ille bu iki farklı türden melez türler elde edilmek isteniyorsa, horozdan spermler alınarak tavuğa suni dölleme yapılır.
5- Bireyler çok yakın akraba olmamalı. İnsanlarda olduğu gibi tavuklarda da sakatlıklara ve bazı hastalıklara sebep olabiliyor.
6- Doğal yaşama uygun, açıkta tavuk besleyiciliği yapanlar damızlıkları aynı coğrafyadan seçmeli: Başka bölgelerden, uzak şehirlerden seçmemeli. Böylece o bölgeye uygun bağışıklık sistemi korunmuş ve devam ettirilmiş olur, bu da hastalıklara karşı daha dirençli nesillere sahip olmanızı sağlar.
7- Kıç kısmı tüyleri fazla uzun ve sık olan tavuklarda ve horozlarda kıçtaki tüyler makasla kesilerek kısaltılır ki horozdan tavuğa sperm geçişi tüyler yüzünden engellenmesin.
8- Damızlık olarak kullanılacak tavuklar ve horozlar en azından iki ay öncesinden başlanılmış olarak iyi ve sağlıklı bir beslenmeye alınmış olmalıdır. Bu beslenme fazla yemle değil besin değeri açısından dengeli besinler içeren ve tavukların doğadaki alışkanlıklarına uygun yiyeceklerden olmalıdır. Dengeli beslenmeleri öyle olmalı ki, bünyeleri ihtiyacı olan hiçbir vitaminden, protein türünden, madensel maddelerden, minerallerden ve bağışıklık maddelerinden yoksun kalmış olmasın. Bilhassa dişilerde (tavuklarda) kaliteli beslenme çok daha önem taşır. Aksi takdirde onun yumurtalarından çıkacak civcivler dirençsiz olur, yaşama şansları azdır.

Belirli bir türün neslinin devamı için damızlık seçimi
O türün standartlarını çok iyi bilmek gerekiyor. Genetik açıdan bütün özellikleri eksiksiz gibi görünse bile, bazı anormallikler ne kadar önemsiz olursa olsun sakıncalıdır. Mesela ayak renginde farklılık, ibik şeklindeki farklılık, dış görünümde, fiziki yapıda, boyda ve ağırlıkta olması gereken standartlara uymayan en önemsiz farklılıklar bile sakıncalı bulunmalı ve tercih edilmemelidir. Karışık renkli – alacalı cinslerin bütün vücutlarındaki renk dağılımlarına bile çok dikkat edilmeli, bedendeki renk dağılımına göre o türün veya o cinsin standartlarına en uygun olan bireyler özenle seçilmelidir.


Kategori: Irklar Tarih: 29 Nisan 2010

Etiketler:

'Tavuklarda ve Horozlarda Damızlık Seçimi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Fikret - Bursa dedi ki:

  Burda “garanti döllü yumurta tavuğun en az 12 gün önce çiftleşmesi”diyor. Ama benim horozla çiftleşeli 3. yumurtasında gurk yatırdım yani civciv çıkmaz mı?
  ***
  Yani tavuk sadece o üç gün içinde mi horoz gördü? Daha önce hiç mi horoz yoktu? Tavuk horozla ilk tanışıp çiftleştikten sonra birkaç gün içinde yumurtalar yine dölsüz olur. Horozun tavuğa aktardığı spermler bir hafta, on gün kadar bir zaman sonra yumurtaları dölleyebileceği yere olaşabiliyor. Bunlara dikkat edeceksiniz artık.

 2. Fikret - Bursa dedi ki:

  Civciv çıkmaz değil mi?
  ***
  Anlattığım gibi ise sanmıyorum ama istersen bekle gör.

 3. Fikret - Bursa dedi ki:

  9 tane civcivim sağ salim çıktı. 2 günlükler öbür tavuğumun da 2 günü kaldı civcivlerim şuanda gayet sağlıklı sağ sağlim büyürler inşallah. Çıkmaz diye çok korkuyordum ama çıktı. Diğer tavuğum da anne olucak mı bakalım. Bir de tavuğum çok aksi yanına yaklaşan horoz tavuk ne varsa kedi karga hepsini kovuyor. Çok cesaretli maşallah. Bir tek kendi kardeşi olan tavuğa saldırmıyor. Zaten follukta ikisi yatıyorlardı. Tavuklarım hint cinsi bu arada bu kadar saldırgan olması normal mi? Canavar oldu tavuk. Bana saldırmıyor çok şükür. İnşallah bu deneyimi zevki herkes tadar.
  ***
  Çoğu cins tavuklar kuluçkada iken böyle davranışlar gösterir ama hintlerde kesindir diye biliyorum. Normaldir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.