Dorking

Dorking tavukları günümüzde nadir bulunan, nesli tükenme tehlikesinde, kendi türüne has eşsiz özellkileri olan hayvanlardır. İngilizlerin tek safkan tavuğudur.

Dorking tavukları günümüzde nadir bulunan, nesli tükenme tehlikesinde, kendi türüne has eşsiz özellkileri olan hayvanlardır. İngilizlerin tek safkan tavuğudur. Aslında İtalya kökenlidir: Geçmişi Roma imparatorluğuna, Sezar’a kadar uzanıyor. Romalılar tarafından İngiltere’ye götürülmüşler. Safkan bir türdür. Dünyanın bilinen en eski evcil tavuk türlerinden biridir.

Davranışları: Dorking tavukları sessiz ve uysal hayvanlar olmalarına rağmen çok aktiftirler. Uysal, sessiz ve zararsız olmalarından dolayı ev bahçeleri için çok uygundur. Evcilleştirilebilmeleri, eğitilebilmeleri mümkündür. Yalnız daracık alanlardan rahatsız olurlar çünkü aktiviteyi çok severler.

Yetiştirilme amacı: Hem eti hem yumurtası için yetiştirilir. Beyaz, oldukça lezzetli, yüksek kalitede eti olur. Yumurta verimi yılda ortalama 140 adettir. Yumurtaları beyaz ve krem rengi, açık tonlarda olur.

Kuluçka özelliği: Gurk olmaya tam yatkınlıkları vardır. Yumurtlama dönemlerinde her an gurk olup kuluçkaya yatabilirler.

Fiziksel özellikleri: Bedenleri diktörtgen şeklinde olup ayakları beş parmaklıdır. Horozları 4,5 kg tavukları 3,5 kg civarındadır. Bacakları oldukça kısadır. İngilterenin kuzeyinde gülibik, güney bölgelerinde düz ibikli cinsleri türemiş. Renklere göre beş ayrı cinsi vardır. En yaygını gümüş gri cinsidir. İri ve ağır oldukları halde uçma kabiliyetleri iyidir. Kulak lobları kırmızı olmasına rağmen beyaz yumurtlayan tek türün de Dorking tavukları olduğu söyleniyor (Bütün tavuk türlerinde sadece beyaz kulak lobları olan tavuklar beyaz yumurta yapar; ancak zamanla çok melezlenmeler olduğu için bu kural kesin hükmünü kaybetmiştir).

Soğuğa dayanıklılık: Kışa dayanıklılığı iyidir. Sadece bazen aşırı soğuklarda büyük ibikli dorkinglerin donma riski vardır. Kışın açıkta bırakılmamalı, çok geniş ve bol folluklu barınaklar sağlanmalıdır. Korunma sağlandığı takdirde kışın ısının sıfırın altında 25’e düştüğü bölgelerde o soğuğa rağmen yumurtlamaya devam ettikleri ve sağlıklarının yerinde olduğu kaydedilmiş.

Büyümeleri: Tam erginleşmeleri iki yılı alabilir, iyi bakıldıklarında 7 yıl yaşayabilirler. Dorking tavuklarının beş parmaklı olmaları bazı ayak problemlerine yol açabilir. Bu yüzden geceleri tünekte uyumaya alıştırılmaları şarttır.


Kategori: Irklar Tarih: 28 Nisan 2010

Etiketler: | |

'Dorking' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Raşit YILDIRIM dedi ki:

    Ben bir tavuk sevdalısıyım. Bu tavukları nasıl elde edebilirim?
    ***
    Park Hayvancılık yetkililerine sormalısınız. onlarda yoksa artık ingiltereden filan getirteceksiniz eğer imkanınız varsa.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.