Dünyanın en büyük tavuk ırkı Jersey Giant

Hindi gibi büyük ve çok etli ve aynı zamanda yumurta verimi de iyi bir tavuk cinsi elde etmek için uğraşmışlar ve biraz olsun başarmışlar. Adı da “Jersey Giant”. Fakat yavaş büyüdükleri için etlik tavuk sektöründe yerini alamamış. Hem eti hem yumurtası için “çift amaçlı” yetiştirilen cinslerdendir.

Hindi gibi büyük ve çok etli ve aynı zamanda yumurta verimi de iyi bir tavuk cinsi elde etmek için uğraşmışlar ve biraz olsun başarmışlar. Adı da “Jersey Giant”. Fakat yavaş büyüdükleri için etlik tavuk sektöründe yerini alamamış. Hem eti hem yumurtası için “çift amaçlı” yetiştirilen cinslerdendir. Genel özellikleri açısından dünyanın en büyük tavuk cinsidir.

Jersey Giant cinsinin ortaya çıkması doğal olmasa bile özellikleri bakımından doğal bir safkan cins olarak kabul edilir. 1870’te ABD’de New Jersey’de ortaya çıkmıştır. Jersey Giant cinsinin fiziksel gelişimleri 18 – 20 ayda tamamlanır. Cinsel olgunlukları o kadar uzun sürmez, ortalama altı aydır. Horozlar 6 kilo civarında, tavuklar en fazla 5 kilo olabilir. Yumurtadan civcivlerin çıkması ortalama 23 gündür.

Jersey Giant tavukları altıncı ayda yumurtlamaya başlar. Yumurta verimleri fena değildir, diğer etlik tavuklardan çok daha yüksektir. Yumurtaları da kendileri gibi gayet iri olur. Evcil hayvan olarak, en uygun tavuk cinslerinden biridir. İnsanları severler. Horozları saldırgan olmaz.

Ticari dev cins
Ticari olarak, etlik tavuk sektöründe Cornish Rock kullanılır. Çünkü çok hızlı büyürler. Dünyanın en hızlı büyüyen tavuk cinsidir. Jersey Giant kadar iri oldukları halde dünyanın en büyük tavuk cinsi değildir çünkü hibrittir, nesli aynı özellikte devam edemiyor, farklılaşıyor aynı kalite görülmüyor. Kısaca, Cornish Rock gerçek bir cins değildir. Tek nesillik hibrittir. Ayrıca civcivleri birkaç haftalıkken kesilir satılır. Hayatta kalabilmeleri zordur fazla kilolu oldukları için hem kütürüm kalırlar hem obezite sorunları yüzünden ölürler. Hayatlarına sağlıklı devam edebilmeleri yumurtadan çıktıklarından itibaren özel bakım ile mümkündür.

Gerçek doğal bir cins olarak
Hint cinslerinden Malay tavukları dünyadaki en büyük tavuklardandır.
» Malay hint horozu ve tavukları için ayrıntılı bilgi için tıklayın:
Malay ve Madras (Güney Hindistan Kulang Asil tavuk cinslerinden)

Bunu ve diğer yazılarımı başka sitelerde yayımlamak isteyenler lütfen kaynak belirtsin, bu sayfanın linkini yazının altına koysun.


Kategori: Irklar Tarih: 07 Şubat 2011

Etiketler:

'Dünyanın en büyük tavuk ırkı Jersey Giant' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Cengizhan Akyayla - Tokat dedi ki:

    “Fakat yavaş büyüdükleri için etlik tavuk sektöründe yerini alamamış.” Cümlesindeki “fakat” yerine “neyse ki” yazmak gerekirdi. Çünkü bu sayede acı çekmekten kurtulmuşlar.
    ***
    Evet, böyle de düşünülebilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.