Yumurtada embriyo gelişimi var mı ışıkla kontrol et

Dölsüz yumurta nasıl anlaşılır? Kuluçkadaki yumurtalar en az 6 günlükken ışıkla kontrol edilebilir ve içinde embriyo gelişimi var mı veya yumurta dölsüz mü ya da bozuk mu anlaşılabilir. Bunu nasıl yapacaksanız, nelere dikkat edeceksiniz bu yazıda anlatılıyor.

Doğal tavuk kuluçkalarında ana tavuğu rahatsız etmemek için yumurtaları hiç kontrol etmemek daha iyi olur. Özellikle nadiren kuluçkaya yatan tavuklara hiç bile yaklaşmamak daha iyidir. Yalnız, tavuk ne zaman dolaşmaya kalkmışsa o zaman kontrol edin kırık pislik varsa temizleyin.

Kuluçka makinelerinde kontrol yapmak gereklidir çünkü boşu boşuna elektrik harcamamış olursunuz veya civciv çıkmayacak yumurtaları ayıklayıp onların yerine başka yumurtalar koyarsınız.

Yumurtanın içinde civciv embriyosu gelişiyor mu ışıkla nasıl kontrol edilir?
Kontol için çeşitli şekillerde ışıklı aletler yapılabilir. En kolayını kısaca tarif edeyim:
Bir kutunun kapağının üstüne bir yumurtanın oturacağı kadar (mesela ceviz kadar) bir delik açın. Kutu içinde 60w lamba yakacaksınız, kapağını kapatıp kontrol edilecek yumurtayı kapaktaki deliğe oturtunca içinde embriyo var mı yok mu kolayca görebilirsiniz. Yumurtanın sivri ucu değil geniş ucu ışık kaynağına tutulmalı. Yanlamasına da bakılabilir. Bu işi karanlık bir odada yapmalısınız ki yumurtanın içini daha iyi görebilesiniz. Böylece işe yaramayacak yumurtaları boşuna makinede bekletmezsiniz.

Resimlere tıklayarak bakabilirsiniz.

Ne görmeniz gerekiyor?
Damar oluşumları görmelisiniz. Damarlar yoksa yumurta ya tertemiz görülür ya da içindeki bozulmalar görülür. Damar oluşumlarının olmaması yumurtanın dölsüz veya bozuk olduğu ve o yumurtaların işe yaramayacağı anlamına gelir. Damar oluşumları varsa embriyo gelişimi sağlıklı bir şekilde devam ediyor demektir. Resimleri inceleyin sağlıklı gelişim örnekleridir.

Dikkat edilecek hususlar:
1- Gelişm var mı anlamanın en garantili yolu yumurtanın en az 6 – 8 gününü doldurduğu zamanlarda anlaşılabilir. Koyu renkli yumurtalarda 10 – 12 gün beklemelidir.
2- Ceryana çarpılmamanız için dikkat edin. Elektirikten anlamıyorsanız bu kutuyu bir elektrikçiye yaptırın.
3- Yumurtayı kontrol pozisyonunda fazla bekletmeyin, işinizi çabuk bitirin. Işık kaynağı sıcaklık yayıyorsa daha çabuk olmalısınız..


Kategori: Kuluçka Tarih: 27 Nisan 2010

Etiketler:

'Yumurtada embriyo gelişimi var mı ışıkla kontrol et' hakkında sorular, açıklamalar

  1. adem dedi ki:

    çok güzel bir yol bu sayede boş olan yumurtalardan kurtulup tavuğun daha rahat etmesi sağlıyorum (telefonun flaşı, çakmak ışığı alternatif şeçenekler)

  2. Şener - İstanbul dedi ki:

    Yumurtaları kontrol ederken; elimize alıp sözettiğiniz kutuda kontrol etmemizin gelişime veya canlıya yumurta içerisinde zarar verir mi?
    ***
    Ellerinini sıcak su ile yeni yıkamış kurulamış olmalısınız. Elleriniz sıcak olacak. Yumurtaları hiç sallamamaya sarsmamaya dikkat edeceksiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.