En çok yumurtlayan tavuk hangi ırk?

“Kapalı yumurta üretim tesislerinde verimi yüksek olan birçok cins doğal ortamlarda hiç de o kadar verimli olamaz.” ve “Hibrit yumurta tavukları doğal veya doğala yakın ortamlarda ligorinlerden daha fazla yumurta verir.” konuları hakkında.

Kapalı yumurta üretim tesislerinde yıllık yumurta sayısı açısından cinsten cinse değişen önemli bir fark yoktur. Başka şeylere önem vererek tavukları seçerler her cinsi kabul etmezler.

Eskiden ligorinler çok kullanılırdı. Günümüzde ligorinlerin yerini çeşit çeşit hibritler alıyor. Sebep yumurta verimliliği değil, kapalı tesislerde çirkin şartlarda sömürüye daha dayanıklı olmalarıdır, daha az yemle bile yumurta verebilmeleridir. Ligorinlerle hibritlerin arasındaki verim farkı kapalı yumurta tesislerinde değil doğal ortamlarda görülür.

Doğal ortamlarda, köylerde, ev bahçelerinde ve kümeslerde cinsten cinse çok şey fark ediyor. Kapalı yumurta üretim tesislerinde verimi yüksek olan birçok cins doğal ortamlarda hiç de o kadar verimli olamaz. Sıcaktan / soğuktan etkilenmeleri, mevsimlerden etkilenmeleri, mevsim değişikliklerinde tüy dökmeleri ve gurk olmaları, kışın gündüz süresinin kısalması gibi faktörler o tavukların sık sık yumurtadan kesilmelerine sebep olur. Böylece verimlilikleri bahçelerimizde ve kümeslerimizde anlatıldığı gibi yüksek olamıyor, belki yarısı kadardır.

Bütün bunlar hesaba katıldığında: Doğal ortamlarda, açık arazide besleyicilikle ve ev bahçelerinde yıl içinde en çok yumurtlayanlar yeni hibrit cinslerdir. Kolay kolay gurk olmazlar, kışın verim azalmaz.

Piyasada halka satılan hibritlerden en çok Golden Comet ve Red Star hibritleri var. Bunların yumurtaları diğerlerine göre biraz iri olur. Kışın yumurtlamaya devam ederler. Hibrit yumurta tavukları doğal veya doğala yakın ortamlarda ligorinlerden daha fazla yumurta verir.

Farklı cinslerden tavuk besliyorsanız veya bulma imkânınız varsa, siz de kendinize özel yeni hibrit cinsler oluşturabilirsiniz. Nasıl yapabilirim diye sorarsanız Golden Comet ile ilgili yazıma bakın.


Kategori: Irklar, Yumurta Tarih: 28 Şubat 2011

Etiketler: |

'En çok yumurtlayan tavuk hangi ırk?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kerem - Kocaeli dedi ki:

  Ben kırmızı hibritlerin tavuklarından ve ligorin benzeri olanlarından da horoz olarak besliyordum. Tavuk gurk olduğunda köy tavuklarımın ve kırmızı hibritlerden karışık yatırdım çıkan yavruların yarısından çoğu babaları olan ligorin hibritleri gibi bembeyazlardı. Acaba buna göre bu ligorin hibritlerinin genleri diğerlerine göre baskın mı oluyor?
  ***
  Her beyaz tavuk ligorin değildir. Renkten cins baskınlığı anlaşılmaz. Sadece o renk geninin baskın olduğu anlaşılır. Veya çok daha sık görüleni, o renk genleri anadan babadan öyle tesadüf gelmiştir civcivde birleşmiştir. Baskınlık olayı ayrı. Bu ikincisi daha sık olur. Anne baba farklı renkten olsa bile genlerinde atalarından miras kalmış olan beyaz tüy genleri var olabilir. Bunlar sonraki nesilde ortaya çıkabilir de çıkmayabilir de.

 2. Alperen - Bursa dedi ki:

  Benim tavuğum yumurtluyor ama hemen yumurtasını yiyiyor ne yapmalıyım lütfen cevap?
  ***
  Anlaşılan iyi bakamıyorsun sebep bu. Daha kötüsü, bir defa alıştı mı vazgeçirmek çok zor. Yumurtadan kesilene kadar idare edeceksin. Sonra folluğa taştan bir yumurta koyacaksın. Bir dahaki yumurtlama dönemine kadar tavuk taş yumurta sayesinde yumurta kırmayı yemeyi unutur.

 3. Esra Köksal - İstanbul dedi ki:

  Bahşemizde 12 adet kırmızı tavuğumuz var. Problemimiz tavuklardan bazıları yumurtlarken zorlanıyor ve kanama oluyor. Diğer tavuklar da tavuğu gagalarıyla didikliyor ve tavukları ayırmak zorunda kalıyoruz. Telef olan 2. tavuğumuz. Bir şey eksikliğimi var, yoksa verdiğimiz yem mi fazla geliyor? Bir çözüm bulamazsak tavuklar teker teker ölecek.
  ***
  Buna kanibalizm (yamyamlık) dediyor. Sebep tavuk beslemeyi bilmemenizdir. Çok sayıda tavuğu dar alanda ıkış tıkış tutup ayrıca gıda eksikliği çektirince bu sonuç kaçınılmazdır. Karınlarını tıka basa doldurmak, çok yem vermek başka, gıdalarını almalarını sağlamak başka. Sizinkiler gıdasız kalıyor. Biz yaklaşık 20 yıl tavuk beslemişizdir asla böyle sorunlarla karşılaşmadık. Ya bu sitede yazdığım bütün yazılarımı okuyun ona göre tavuk besleyin ya da vazgeçin, tavukları dağıtın bir daha tavuk beslemeyin. Çok üzücü can sıkıcı bir durum. Sizi kötü etkilemiş olmalı. İnsan böyle durumlarda tavuklardan bir tiksinirse o tiksinti hayat boyu devam edebilir.

 4. Ali Temurtas dedi ki:

  ***
  Yanlış anlama var. Kısaca şöyle diyeyim: Her hibrit yumurta tavukları doğal ortamlarda yine aynı doğal ortamda beslenen meşhur ligorin tavuklarına göre yıl içinde çok daha fazla yumurta verir. Atak, Golden comet vesaire hibritler doğal ortamlarda ligorinlerden daha iyidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.