Eski İngiliz dövüşçü türleri

Bu yazımda geçtiğimiz yüzyıllarda ingilizlerin tavuk merakından, eski ingilizlerdeki horoz dövüşü merakından ve sonra horoz dövüşlerinin (150 yıl önce) yasaklanmasıyla dövüşçülükten etlik tavuk sektörüne nasıl yönlenilmiş olduğundan bahsediyorum.

Geçtiğimiz yüzyıllarda ingilizler ipekyolu ticaretleri ile İngiltere’ye güneydoğu Asya kökenli dövüşçü nitelikli türlerini özellikle horoz dövüşü amacıyla getirirlerdi. 150 yıl önce horoz dövüşleri yasaklandı. Böylece İngilizler tavukçulukta yumurta, etlik ve süs tavukçuluğuna yöneldiler.

yabani orman tavuklarından bir cins

Orman Tavuğu türlerinden: Gullis bankiva

Old English
İpek yolu ticaretleri ile yüzyıllar önce Doğu ve Güneydoğu Asya kökenli değişik türlerde tavukların değişik zamanlarda, uzun yıllar boyunca İngiltere’ye getirilmeleri, zamanla birçok türün melezleştirilmeleri ile şimdi “Old English Game” denen tavuk türü ortaya çıkmıştır. Çeşitli cinsleri vardır. Bu türün bir atası sağda gördüğünüz orman tavuğudur (Gullis Bankiva – ana vatanı Hindistan, Sri Lanka ve Güney Asya ülkeleridir).

O zamanki ingilizlerin bu tavuklara rağbet etmelerinin sebebi horoz dövüşü merakları imiş. Daha dayanıklı ve daha güçlü dövüşçü horozlar elde etmek amacıyla değişik türleri çiftleştirip melezleştirirlermiş. Bunlar diğer Avrupa ülkelerine de yayılmış: oralarda belki başka amaçlarla daha fazla melezleşerek başka tavuk türlerinin oluşmalarına katkıları olmuş. Ligorin tavuklarının ataları arasında Gullis Bankiva türü orman tavuğu olduğu söyleniyor.

Eski ingiliz tavuklarından old english game tavuğu

Old English Game

Old English tavukları genelde ufak cüsseli olup bazıları cücedir. Günümüzde sayıları oldukça azalmıştır.

İyi süs tavukları olabildikleri halde insanlara olur olmaz sebeplerle saldırıp zarar verebildikleri için pek tercih edilmiyor ve çocuklu ailelerin bunlardan beslememeleri ısrarla tavsiye ediliyor.

Bilinen Hint tavuklarında olduğu gibi kavgacı olup horozların ayrı yerlerde bulundurulmamaları gerekiyor. Aksi taktirde ölesiye kavga ederler. Tavukları da saldırgan olduklarından diğer tavuklara zarar verebilme ihtimalleri büyük.

* * * * *

eski ingiliz dövüş horozları
“Old English Game” tavuk çeşitlerinden sadece birkaç cins.
(Resmi büyük görmek için üstüne tıklayın.)

* * * * *

Güncelleme – 20 haziran 2012
Cornish Game de denir. Bu yazımda ingilizlerin Cornish türünü de anlatmıştım. Bugün o kısmı ayrı bir sayfaya aldım. Düzenleyerek yeniden yayımladım. Aşağıdaki linke tıklayıp okuyabilirsiniz:
» Cornish (Indian Game) İngilizlerin etlik Hint türü

Benim yazılarımın tamamı başka web sitelerinden çoluk çocuk tarafından ve bazı sözde veterinerler tarafından hiç izin istemeden ve kaynak belirtilmeden yayımlanmıştır. Benim bilgilerimi kendi sitelerinde kendi bilgileriymiş gibi sunarak kendilerini bilgili göstermeye çalışan yarım akıllıları kınıyorum, hakkımı helal etmiyorum.


Kategori: Irklar Tarih: 07 Mayıs 2009

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.