Etlik civciv yemi ve dana, kuzu yemleri

Etlik civcivlerin 40 – 50 günde devleşmesinde özel yemlerin büyük rolü var. Düşünelim, niçin özel etlik civciv yemleri var? Bu özel yemlere ne gerek var?

Etlik civcivlerin 40 – 50 günde devleşmesinde özel yemlerin büyük rolü var. Düşünelim, niçin özel etlik civciv yemleri var? Bu özel yemlere ne gerek var?

Etlendirme yemleri doğal değil
Yemler tamamıyla doğal şeylerden hazırlanmıyor. Normalde, doğada tavuklar ve civcivler gıdasını bitkilerden, küçük hayvanlardan ve topraktan alır. Özel etlik civciv yemi ise bir iki çeşitle sınırlı doğal gıda maddelerinden başka çeşitli kimyasal maddeler içeriyor.

Allahın düzeninin sahtesini uydurmaya çalışıyorlar. Amaç sadece daha çok PARA
O maddeler tavukların zaten yedikleri bitkilerde böceklerde olsa dahi, saf olarak yemlere katılmış olmaları çok sakıncalı. Allah doğal gıdaları bilimin çözemeyeceği mükemmellikte dengelemiştir. Filan gıdayı içeren bir bitkide o gıdanın bünyede işe yaramasına yardımcı başka maddeler de vardır; kimileri zararını bertaraf eder kimileri faydalı parçaların hücreler tarafından emilmelerini kolaylaştırır, kimileri fazlalık maddelerin faydalı olsalar bile vücutta belirli bir ölçü üstünde depolanmamasını, dışkı ile atılmasını sağlar. Ayrıca tavuklar içgüdüleri ile bir gıdayı içeren bir şeyi yedikten sonra, o şeyin işe yaramasına katkısı olan diğer yiyecekleri de bulur yer. Bunlar gerçektir ve bilim bütün bunları kolay kolay çözemez. Bilim çözse bile ticari sektörler hayvanları tamamıyla doğal yiyeceklerle beslemeyi asla kabul etmez.

Etlendirici yemlerin içinde ne var?
Etlik civciv yemi içine yağlanmayı önleyip protein oluşumunu hızlandıran kimyevi maddeler katılmış. Protein takviyesi ayrıca var. Çabuk büyümeden, metabolizma yorgunluğundan vesaire kaynaklanan ölümleri önleyici kimyasal maddeler bile katılmış. Hatta uyuşukluğu gideren maddeler bile var. Ta ki civcivler yorulmadan bıkmadan devamlı yem yesinler, sindirim sistemleri de iflas etmeden çalışsın. Yumurtadan yeni çıkmış bir civcivin kimyasal maddelerle karıştırılmış yem yemeleri kesinlikle hormonları da etkileyecektir. Nitekim o yemlerle devamlı ışıkta beslenmiş olan dev civcivler iki aya yaklaştıkları zaman kesilmezlerse “obezite kaynaklı birkaç çeşit hastalık sahibi oldukları için” ölüyorlar. Hayatta kalmaları imkânsız. Buna ne diyeceksiniz? Bırakın piliç olma çağına ulaşmayı, daha civcivlik dönemini bile aşmadan hedeflenen ağırlığa geliyorlar ve derhal kesilip satılıyorlar. Kesilmeseler zaten piliç olmadan ölecekler. Çünkü sağlıkları tam anlamıyla iflas etmiştir!

Muhtemel zararları
Kimyasallı yemlerle devleştirilmiş civcivlerin etini yemenin insan sağlığına zarar vereceğini anlamak için bilim adamı olmak gerekmez. Son yıllarda obezite hastalığının çok büyük bir hızla yayılmasında, uyku düzensizliklerinin ve çeşitli anksiyete bozukluklarının artmasında, yeni yeni fiziksel ve psikolojik hastalıkların ortaya çıkıp yaygınlaşmasında bu etlerin satışlarının artmasının büyük bir payı yok mu?

Kimyasallı yemler sadece tavuk civcivlerine değil diğer hayvanlara da veriliyor
Öte yandan, söz konusu kimyasallı yapay yemler sadece etlik tavuklarda değil hindilerde, sığır ve koyunlarda da kullanılıyor. Doğal sandığımız etlerin oluşumu günümüzde artık doğal yollarla olmuyor. Bunları bilelim. Kimyasal içerikli olduğu kesinlikle inkâr edilen özel yemlerle yetiştirilen hayvan etlerinin insan sağlığına vereceği zarar genleriyle oynanmış (GDO’lu) hayvan etlerinden çok daha büyük olacaktır.


Kategori: Sektörel-Ticaret Tarih: 14 Şubat 2011

Etiketler: |

'Etlik civciv yemi ve dana, kuzu yemleri' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Mehmet Salih dedi ki:

    Kendimizi bile doğal besliyemezken, her üründe ya Gdo ya Trans yağlar içeren ya da kimyasal koruyucu katkılar varken, tavuklarımızı nasıl doğal besliyecegiz,
    sadece buğday ve evdeki yiyecek artanlarıyla mı?
    ***
    Tavuklara verilecek birçok şey var. Sadece yumurta yemi denilen kimyasallı yem vermeyin bir de etlik civciv yemi vermeyin diyorum. Benim demek istediğim bu. Kimyasallı hayvan yemleri GDO’lu ürünlerden bin kat zararlıdır. Siz ille de kimyasallı yemler kullanmak istiyorsanız bu sizin tercihiniz. ABD’de onezitenin ve daha birçok sağlık sorunlarının başlıca sebebi kimyasallı yemlerle beslenen hayvan etleri ve tavuk yumurtalarıdır. Onlar kimyasallı yemlere çok önceden başlamıştı. Bizde yayılması henüz yeni sayılır. Her duyan hemen kimyasallı yemden alıyor. Dünyada organik yetiştiricilik her gün büyük önem kazanıyorsa bu kesinlikle bir lüks değil, sağlık için önemli bir ihtiyaçtır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.