Etlik tavuk civcivi nasıl sağlıklı normal tavuk olur

Büyük cins tavukların bahçemizde normal hayat sürmeleri bazılarımız için bir hobidir. Normal hayata adapte edilebilen türlerden sonraki nesiller olarak elde edilen civcivlerde melezlikler farklılaşır, atalarında hangi türler var açığa çıkar. Bunun da ayrı bir keyfi vardır.

Bilindiği gibi etlik civcivler hibrit olup obezitesi hastasıdır. Durmadan yem yiyerek çok çabuk etlenirken kemikler iyi gelişemez ve hayvan daha cinsel olgunluğa bile gelmeden önce yetişkin tavuklardan daha iri cüsseli olurlar. Kemik yapısı, kemik yaşı küçük bir civcivinki ile aynıdır. Kemiker sadece kof ve iridir. Ağırlığı taşıyamaz, civciv hareket etmek istemez. Sonunda kütürüm olur bir daha yürüyemez. Böylece çeşitli kalp ve damar hastalıkları yüzünden kısa sürede ölürler (onun için bu civcivler belirli bir süre içinde kesilirler satılırlar).

Büyük cins tavukların bahçemizde normal hayat sürmeleri bazılarımız için bir hobidir. Normal hayata adapte edilebilen türlerden sonraki nesiller olarak elde edilen civcivlerde melezlikler farklılaşır, atalarında hangi türler var açığa çıkar. Bunun da ayrı bir keyfi vardır.

Etlik tavuk civcivleri aşağıdaki tekniklerle sağlıklı normal tavuklar haline getirilebilir.

1- Ligorin vb. türden civcivler ile bu etlik civcivleri aynı yerde, çok geniş bir kutuda besleyin. Etlik civciv yemi değil normal civciv yemi verin. Yemleri yere serpin, yemliklere koymayın ki civcivler hareketli olmaya alışsın. Ligorin civcivleri çok fazla hareketli ve araştırıcı olur. Etlikler de onların peşinden asla ayrılmaz çünkü siz eğer önlerine hazır yem koymazsanız, oraya buraya saçarsanız mecburen bulabildikleri yemleri ligorinlerden ve birbirlerinden kapmak için kıyasıya yarışacaklardır, devamlı bir koşuşturma halinde olacaklardır. Ligorinlerin hareketliliklerini hemen kapacaklardır. Ligorinler onların huyunu kapmaz çünkü baskın karakterlidirler.

2- Akşam erken saatten başlayarak tamamen karanlık bir yerde sabaha kadar rahatça uyumalarını sağlayın bu çok önemlidir. Uzun uyku süresi bunları her gün doğadaki gibi akşamdan sabaha kadar aç bırakacak ve metabolizmalarının obezitelikten kurtulmasına yardımcı olacak. Hem kas gelişiminin kemik gelişiminden çok daha önde olmamasını sağlayacak. Uyku süresi esnasında bulundukları yer soğumamalı.

3- Yeni tüyleri çıkınca mümkün olduğu kadar geniş bir alanda, mümkünse bahçede yaşamalarını sağlayın ve doğadaki gibi uykularını almalarını sağlamayı unutmayın.

4- Yaklaşık güvercin büyüklüğüne geldiklerinde geceleri tüneklerde uyumaya alıştırın, bu da çok önemlidir.

6- Her zaman yem vermeyin: Bahçede dolaşsınlar ot yesinler, toprakta eşinsinler böcek kurt solucan filan bulup yesinler. Toprağa gömülüp eşinmek debelenmek tavukların hayati önem taşıyan sporudur, bundan mahrum edilmemelidirler.

7- Vereceğiniz yemleri ve yiyecekleri mümkün olduğunca çok küçük parçalara ayırın ve geniş bir alana saçın.

Bütün bu uygulamalarla etlik civcivler hem aşırı yem yemeyecekler hem çok fazla hareketli olacaklar ve böylece bünyeleri obezitenin getireceği sorunlardan kurtulacak. Ergen hale geldiklerinde yine bir hayli etli olurlar ama kütürüm kalmazlar, gayet sağlıklı olurlar.


Kategori: Civciv Tarih: 14 Ocak 2011

Etiketler: |

'Etlik tavuk civcivi nasıl sağlıklı normal tavuk olur' hakkında sorular, açıklamalar

 1. hasan dedi ki:

  Bu şekilde sağlıklı yetiştirdiğimizde sağlıklı ve obezite olmayan yavrular alabilir miyiz yoksa yavruları da hasta mı olur?
  ***
  Önemli faktör yetiştirme tarzı ve yemlerin özelliğidir. Etlik civciv yemlerini çok iyi araştırdım. Hayvanları nasıl obez ediyor şu yazımdan okuyabilirsiniz:
  https://tavuk.devletli.com/etlik-civciv-yemi-ve-dana-kuzu-yemleri
  Gerçi etlik civcivler, özellikle piyasada en çok kullanılan beyaz hibritler Hint Asil kırmalarından türetilen hibritler olup, onların genlerine sahip olup zaten fazla oburdur (Asillerin iri cinsleri böyledir). Yani sonraki nesillerde oburluk özelliği devam edecektir ama obezite hastalığına sahip olmaları veya olmamaları sizin bakımınıza göre değişir; civcivlerin çok uyumaları ve hareketli olmaları şart bir de elbette o özel yemlerden vermemek lazım. Özel etlendirici yemlerinin obez yapması içindeki yorulmayı ve bıkmayı önleyici kimyasallar yüzünden oluyor. Ve hep ışıklandırma ile civcivler 40 – 50 günde devleşmiş oluyor.

 2. Ceren dedi ki:

  Merak ettigim tavuklar karanlik yerdemi yumurta yaparlar normalde yoksa sezsiz bir bolge mi ararlar?
  ***
  Doğal içgüdüleri ayakaltı olmayan, gizlice bir yere göredir. Siz esas folluk neresiyse orada daima bir yumurta bulundurun. bu sayede oraya alışabilirler. Bu da fayda etmiyorsa folluğun yerini hatta kümesin yerini değiştireceksiniz.

 3. Yasin - Malatya dedi ki:

  ***
  Değerli Yasin kardeşim, tavsiyen güzel ama bu sitede her gün yüzlerce soruyu cevaplamak çok zor. Üyelik ise başka bile bela. Sırf siteyi çökertmek için üye olan dövüş horozu manyakları var.

 4. Emrah dedi ki:

  Etlik civciv aldım ilk 15 gün bunlara etlik yem verdim suandan itibaren bu yemi kestim. Bu civcivlerden sağlıklı tavuklar elde edebilir miyim?
  ***
  15 gün zehir vermişsiniz. Körpe bünyeleri yeterince anormalleşmiştir doğal işleyişler zarar görmüştür. Artık ne olur bilemem. Ayrıca anlattığım gibi daha yumurtadan çıktıkları günden itibaren çok hareketli olmaya alışmaları lazım. Başka çaresi yok.

 5. Emrah dedi ki:

  Şu anda dışarıdalar ve çok hareketliler. Yaprak böcek ne bulsalar yiyorlar. Bu etlik civcivlerin hepsi horoz mu yoksa tavuk horoz karışımı mı?
  ***
  Birkaç haftada ne oldukları belli olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.