Etlik tavuk civcivi nasıl üretilir? Biz de yapabilir miyiz?

Damızlık etlik türü tavuklar ve horozlar nasıl üretilir, bizde niçin üretim yok, niçin bu konuda dışarıya bağımlıyız gibi soruların cevaplarını ve bu işin tekniği hakkında ipucu bilgilerini bu yazıda bulabilirsiniz.

Dünyada birkaç büyük firma bu işten büyük paralar kazanıyor. Biz etlik civcivlerin damızlık ana babalarını devamlı dışardan ithal ediyoruz. O yabancı firmalar bildiğimiz etlik civcivlerin sadece damızlık analarını babalarını özel melezleme yöntemleriyle üretir, kendileri etlik tavuk sektöründe sadece bu temel işle ilgilenirler. Onlar sadece damızlık erkek ve dişi civcivler üretip hem kendi ülkelerinde hem dış piyasalarda son yetiştiricilere satarlar.

Marketlerimizde satılan tavuk daha doğrusu devleştirilmiş kof civciv etleri şu 3 aşama ile sofralarımıza geliyor:
1- Önce anaları babaları dış ülkelerde üretiliyor, dişi ve erkek civcivleri damızlık olarak bize satılıyor.
2- Dışarıdan ithal ettiğimiz bu damızlık civcivlere bizim etlik tavuk sektörünün tesislerinde çok iyi bakılıyor. Bunlar 5,5 ayda yumurtlayacak erginliğe ulaşıyorlar. Damızlık tavuklar ve horozlardan bir yıl kadar süreyle döllü yumurta elde edilir sonra elden çıkarılırlar.
3- Onların yumurtlarından bizim tesislerde üretilen civcivler kuluçkadan çıktıkları günden itibaren 45 günde 2 kiloyu aşarlar ve kesilerek marketlere satışa sunulurlar.

Bu hayvanların hibrit olduklarını ve melezlemelerinin bir sır olarak korunduğunu iddia edenler var. Bunlar safsatadır inanmayın. Çünkü hangi türlerden melezleştirildikleri biliniyor. O türler nasıl oluşturuluyor, hangi cins horozlar hangi cins tavuklarla çiftleştiriliyor, üstlerinde kaç nesil çalışılıyor vesaire bu bilgiler sır gibi saklanamaz. “Tek sebep bizim beceremememizdir.”

Peki niçin biz beceremiyoruz?
Hibrit işinde ayrı ayrı tesislerin olması gerekiyor. Hibrit damızlık üretme işinde devamlı periyodik olarak birkaç kuşak tavuk nesilleriyle uğraşılır. Dolayısıyla da çok işçi çalıştırmak gerekiyor, yetişmiş teknik eleman gerekiyor, elektrikten yemlemeye, ısıtmadan veteriner masraflarına kadar pek çok masrafları vardır, çeşitli tür ve cinslerden tavuk sürülerinin ayrı yerlerde birbirlerine karıştırılmadan devamlı bakımlarıyla ve nesillerini devam ettirmekle uğraşmak vardır.

Etlik hibrit tür tavukları üretmeyi amatörce biz denesek? Nasıl yapılır?
Normalde beyaz Cornish Game tavuğu ile beyaz Plymouth Rock horozu melezleştirilerek Cornish Rock etlik tavuklarının elde edildiği söylenir ama sadece o kadar mı henüz bilmiyorum. Bu iş bu kadar basit olmayabilir. Ayrıca beyaz Cornish ile beyaz Plymouth Rock bulamayız.

Başarmayı kafasına koyan çok daha iyisini başarır
Bazı ülkelerde makbul etlik tavuk üretmek için, ama 45 günde değil bunun iki misli gibi bir sürede, daha sağlıklı gelişen etlik tavuk türleri oluşturmak için uğraşmışlar. Ve civcivleri güneşli açık havada, kırsal alanlarda yetiştirerek yapmışlar. Denemişler ve başarmışlar. Fransa’da bu işle uğraşan insanların ürettikleri devleştirilmiş civciv değil gerçek piliç ve tavuk etleri “kırmızı etiketli” olarak satılıyor. Halkın bu etlere ilgisi çok büyük. Elbette fiyatı da daha yüksektir çünkü çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı oluyorlarmış.
Dünyanın en büyük tavuk endüstrisi firmalarına meydan okuyan o yetiştiricilerin lezzet oluşturmada önem verdiği tavuk cinsleri de var. Özel melezleme formüllerinde civcivlerin çabuk büyümelerinden ziyade et kalitesine ve lezzete önem veriyorlar.


Kategori: Sektörel-Ticaret Tarih: 27 Nisan 2010

Etiketler:

'Etlik tavuk civcivi nasıl üretilir? Biz de yapabilir miyiz?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yasin- Malatya dedi ki:

  Etlik tavuk civcivleri (yani hibritler) yumurta verme ve gurk olma durumu nasıldır?
  ***
  Yumurta verimleri hiç de fena değil. Gurk olmaları normal safkan etlik tavuklar kadar iyi değil ama olabilirler.

 2. Yasin - Almanya dedi ki:

  ***
  Almanyadan Yasin Bey; sorunuzu sildiğim için özür dilerim ama sayfaları dolaşırsanız her şeyin cevabı var.

 3. Enes - Akgül dedi ki:

  Etlik tavuklar yumurta yapar mı? Yaparsa ne sıklıkta yapar?
  ***
  Evep yapar. Sıklığı diğerlerinden pek farklı değildir. Yine de cinsine göre değişebilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.