Saldıran horozlar ve evcilleşme meselesi

Horozların insanlara saldırmaları normaldir. Kendi sahiplerine saldırmaları ise her cinste görünmez. Hobi amaçlı tavuk yetiştiriyorsanız sadece evcilleşebilen türleri tercih etmelisiniz.

Horozların insanlara saldırmaları normaldir. Kendi sahiplerine saldırmaları ise her cinste görünmez. Hobi amaçlı tavuk yetiştiriyorsanız sadece evcilleşebilen türleri tercih etmelisiniz.

Evcilleşme nedir? Evcil hayvan olarak hangi tavuk cinslerini tercih edelim?

1- Evcilleşme ötesi durum: Sıkı bir evcilleşme köpeklerde görülür. Hayvanın sahiplerini kendi türünden sanmasından başka bir şey değildir. Köpekler, sahiplerini kendi türünden beller ve duruma göre kendisini lider sayar veya lider kabul ettiği bir kişiye uyar. Benzer özellik kedilerde de var. Kedilerde sadece sürü psikolojisi yoktur, dolayısıyla liderlik ast üst hesaplarına girmezler. Sahiplerini, sahiplerinin muamelesine göre kabullenirler. Kediler ve köpekler sahiplerinin üzüntüsünü bile anlayacak derecede akıllıdır. Atlar da öyledir. Tavuklarda bu tür evcilleşmeler olmaz.

Saldırgan horoz nasıl ehlileştirilir?

horozların insanlara saldırmasıHoroza kimin üstün olduğunu göstermeli ve kabul ettirmelisiniz. Hayvanların bir davranış biçimi öğrenmeleri bizden farksızdır; yani bilinçaltı ile ilgilidir bu da yavaş olur uzun zaman alır. Horoz her ne zaman size saldırsa yakalayın bebek gibi kucağınızda tutun. Bir elinizle gövdesini kavrarken diğer elinizle iki ayağını bitişik tutun. Bir müddet çevrede gezdirin. Sakinleşince bırakın. Her saldırdığında böyle yapmalısınız. Zamanla size karşı sözünün geçmediğini anlayarak size ilişmez.

2- Tavuklardaki evcilleşme: Köpeklerden kedilerden bir hayli farklı olarak, hayvan kendisini bir insan gurubuna dahil kabul eder ve o guruptakilere saygılı davranır. İyi bilinen iki örnek: Orpington ve Habeş. Hint tavukları da tam evcilleşebiliyor sahibine iyi alışıyor ama diğer tavuklarla hiç geçinemedikleri için asla evcil hayvan olarak tavsiye edilmezler.
Evcilleşebilen türlerin horozları kendi sahibine saldırmaz, bölgeyi korumak amacıyla yabancı kişilere saldırırlar veya hiçbir insana saldırmazlar.
Bu guruptakiler evcil hayvan olmaya, sahiplerine iyi alışmaya, arkadaş olmaya en uygun cislerdir: Hint, Habeş, Orpington, Turken ve birçok etlik tavuklar ve süs tavukları sayılabilir. Bunlar insan esaretinde kolayca gurk da olabiliyor.

3- Yalancı evcillik: Karın doyurma amaçlı olarak menfaatleri icabı sahiplerini tanırlar, kabul ederler, acıktıklarında ısrarla yiyecek isterler sahiplerinin peşini bırakmazlar. Bu şekilde insana alışmalarının “evcil hayvan hobisi” yönünden evcilleşmeyle hiçbir ilgisi yoktur. Bunlar insan esaretini kabullenebiliyor ama sorunlu olurlar. O sorunlar: 1- Yumurtadan kesilemeyip çok güç kaybetmeleri, dolayısıyla çok iyi beslenmeleri gerektiğidir. 2- Gurk olmazlar, ancak yumurtalarını sahiplerinden gizli bir köşede birktirebilirlerse gurk olabiliyorlar.
Horozları genelde sahiplerine saldırır. Bu cinslerin horozlarından sahiplerine saldırmayanları çok az görülür. Ligorinler daha uyumlu olabiliyor.

Her zaman her konuda istisnalar olabilir. Yukarda yazdıklarım “genelde” doğrudur.


Kategori: Koruma ve Güvenlik Tarih: 16 Ocak 2011

Etiketler: |

'Saldıran horozlar ve evcilleşme meselesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. yusuf sakarya dedi ki:

  benim 18 tane köy tavuklarım var. 1 tane de köy horozu. ben bir tavuğu ellemeye ya da sevmeye çalışayım hemen saldırıyor. yem verirken de öyle. tavukların hepsi geliyor da horoz yanaşmıyor. yani yanaşıyor da ben yemlere yakın olmadığım zaman.. niye böyle tavır yapıyor acaba?
  ***
  İnsanlara hiç alışık değil. Yukardaki tavsiyemi uygularsanız zamanla alışır.

 2. ali kocaeli dedi ki:

  benim iki ligorin horozum vardı bunlar çok aksiydi. benim elimde büyümelerine rağmen bana saldırırlardı. şimdibir köy horozu aldım hiç bir saldırganlığı yok çok memnunum. ayrıca hint tavuğu diye aldığımız piliç horoz çıktı iki horoz oldu. kesmeye kıyamıyorum. ikisi acaba beraber yaşayabilirler mi? çünkü 20 tavuk var ikisine de yeter herhalde.
  ***
  Horozlar dövüşmeyip birbirleriyle geçiniyorsa evet daha iyi olur.

 3. alperen bursa dedi ki:

  benim birtane horozum birtanede tavuğum var horozum mu saldığım zaman bana saldırmaya çalışıyor yukarıda yazdıklarınızımı yapmalıyım?
  ***
  Evet, en iyi çözümdür. Ama yaşlı horozlarda çok daha uzun zaman alır.

 4. salih kayseri dedi ki:

  ben 21 bir adet hayvanı kapalı salma olarak bakıyorum 17si tavuk 4ü horoz bugün tavuklardan biri hiç birşeyi yokken hasta gibi oldu horozların fazla basmasından dolayı akşam ölebilir peki horozlar konusunda sayıyı azaltmalımıyım geçen de hiç yokken bir tavuğu ölü buldum oda yıpranmıştı böyle
  ***
  Horozlar çok iri etlik cinslerden değilse suçu horozlarda aramayın. Belki beslenmelerine dikkat etmiyorsunuz gıdasızlıktan dolayı kolayca yaralanıp kolay kolay iyileşemiyorlar. Konu ile ilgili yazılarım var okumanızı tavsiye ederim.

 5. yusuf sakarya dedi ki:

  Hayatımda ilk defa tavuk beslemeye başladım 7 ay oldu işte abi bişey merak ettim tavukları cidden çok büyük bir sevgi oluştu içimde 19 taneler ya bahçemde 70 metre kadar güzel değilmi? ve ayrıca bazen yakalayıp sevmek istiorum bazıları çok korkuyor kaçıyor bazılarıda korkmuyor böle o korkup kaçanlar zamanla alışırmı abi yoksa daha kısa zamanla o korkanları kendime alıştıracağım bir taktiğin varmı?
  ***
  Tavuklar kucağa alınmayı sevmez. Elinle yem yedirmekle onları kendilerine alıştırabilirsin. Mesela papates püresini çok severler. Hafifçe acılı olmalı. Zamanla başka en çok neyi sevdiklerini öğrenirsin o şeyleri elinden yemeleri ile sana alışırlar kaçmazlar. Kaçmaları önemli değil, sağlıklı olmaları önemli. Belki fazla tavuk olunca böyle oluyor. Ayrıca 70 meterekare sana göre geniş ama tavuklar için değil. Sayıyı arttırmasan daha iyi olur.

 6. yusuf sakarya dedi ki:

  tamam abi arttırmıcam zaten ama 70 metrekare ideal deği mi 19 tane için?
  ***
  Bence değil, belki idare eder. Çeşitli gıdalardan mahrum bırakmadan iyi beslersen yeterince temiz tutarsan yeterlidir denebilir. Başkalarına sorsan orada 200 tavuk bile beslenir derler çünkü amaçlarında insanlık yok açgözlülük var.

 7. yusuf sakarya dedi ki:

  zaten onlarda sevgi yokki abi onlar için tavuklar bir mal onlar ticari amaçla besliyor tavukları onların elinde fırsat olsa bir tavuğa günde iki üç tane yumurtlatçaklar aslında herkesin imkanları olsada tavuk beslese sen istediğin zaman yumurta yemicen tavuk ne zaman isterse yumurtlamak o zaman yicez şuanda bakkaldan çakkaldan aldığımız yumurtalar için o güzelim ligorinler ne eziyet çekiyor ve bu böyle devam edecektir bunun suçluları ben sen herkes hepimiz suçluyuz napçaz bakkaldan 10 yumurta alcağımıza gitçez tavuklara güzel iyi hayat sunan insanlardan 5 tane alıcazki o gözünü para bürümüş açgözlü insanlar anlasınlar tavuklara eziyet çektirmesinler ama nerde bizlerde bu düşünce!!!
  ***
  Görmüyoruz da ondan. İnsan gördüğüne inanır. Yumurta üretim tesislerinde tavuklar ne kadar iğrenç şartlarda tutuluyor televizyonda gösterseler yumurta satışları anında dibe vurur. En iyisi senin yaptığın gibi kendi tavuklarını besleyeceksin.

 8. Berkan - Aydın dedi ki:

  … Acaba dövsem biraz olur mu? Demek ki tatlı dilden anlamıyor kucakta gezmekten anlamıyor.
  ***
  Berkan, konuşma dilinde yazmasan Türkçe yazı yazma kurallarına uysan olmaz mı? Sorunun düzeltemediğim kısımlarını sildim.
  Cevap: Horoz ne kadar yaşlı ise kucakta dolaştırma metodunun işe yaraması o kadar uzun sürer.

 9. Meliha - Ankara dedi ki:

  10 yumurtayla bir hafta önce gurka yatırılmış tavuk satın aldım. İki hafta da ben baktım. Yumurtaların bir tanesi civci çıkarmadı. Cvcivlerin 4 tanesi tavuğa benziyor diğer 5 tanesi hepsi birbirinden farklı renklerde. Merak ettiğim civcivlerin birinin tüyleri ters dönmüş gibi oldukca havalı. Bunun cinsini merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
  ***
  Cinsi için şimdilik kimse bir şey diyemez ama cinsinde kıvırcık gen taşıyan tavuklardan olabilir. Şu yazımı okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/kivircik-tuylu

 10. Anonim dedi ki:

  Senin dediğin yötemi uyguladım işe yaradı ama ama başkalarına saldırmasını istemiyorum ne yapabilirim?
  ***
  Bu gayet normaldir. Yapacak bir şey yok.

 11. Cengizhan - Akyayla, Tokat dedi ki:

  Bende de 2 yaşında böyle bir horoz vardı.Gözüme kadar atlıyordu. Bu uygulamayı uzun süre yaptım. Şimdi elimden yem yer oldu. Hatta dışarı masa kurup yemek yerken gelip elimdeki ekmeği yiyor. Hakkaten işe yarıyormuş. O ihtiyar tilkiyi bile uysallaştırdı. Verdiğiniz formül için sağolun.

 12. anonim dedi ki:

  kestik horozu admin:(:(:(:(özlicem onu keşke uslu olsaydı biraz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.