Evde Civciv Bakımı

Evde nasıl civciv beslenir, bakımı nasıl yapılır? Civciv kutusu, kutu ortamının lamba ile ısıtılması, civcivlerin yemlenmesi, beslenmesi hakkında temel bilgiler ve tavsiyeler.

Evde civciv besleyecekseniz, gerekli şartları sağlamadıkça (ve eğer yazın aşırı sıcak günlerinde değilseniz) civcivler daha ilk günde ölürler. Her şeyden önce sıcak bir bir kutu gerekiyor.

Aldığımız civcivler niçin ölür?
Civcivlerin hasta olması, ölmesi çocukların beslediği civcivlerde çok sık görülen bir şeydir. Çocuklar üzülür ama bir yandan da ölmelerine kendilerinin sebep olduğunu hiç kabul etmezler.

Civciv ölümleri nasıl önlenir?
Civciv almadan önce aşağıda ne anlatmışsam aynen o şekilde ortam hazırlamamız kesinlikle şart. Başka şekilde civciv besleyemezsiniz. Kesinlikle öleceklerdir. Civcivleri aldıktan sonra ise hiç el sürmeyeceksiniz. Dokunmaya mecbur kalırsanız önce ellerinizi sıcak su ve sabun ile yıkanmalısınız ve tertemiz ellerinizin sıcaklığı gitmeden dokunmalısınız. Ele aldığınızda hiç sıkmamalı, yüzünüze sürmemeli ve öpmemelisiniz. Yoksa sizden binbir çeşit bakteriler civcivlere geçer ve civcivleriniz hasta olup ölür.

Civciv bakımı için en basit ortamın ve şartların oluşturulması
Yumurtadan yeni çıkmış 5 kadar civcivin rahatça hareket edebilecekleri bir kutu 40 X 40 cm ebatlarında, 35 – 40 cm yüksekliğinde olmalı. Aynen bu ölçülerde olmasa da bu ölçülere yakın olabilir, hatta biraz daha küçük olabilir.

Sıcaklık çok önemlidir
Kutunun üstüne cam bir levha konur. Üst tarafın 5’te biri açık olmalıdır. Hatta yanlardan kutuya birkaç delik açılmalıdır. Kutuda 20 veya 40 watt ampul yakılır; bu ampul ısıtıcı vazifesi görür. Sıcaklığı ölçmek için mesela akvaryumlarda kullanılan sıcaklığı gösteren termometreden kullanacaksınız. Sıcaklık ilk 1. hafta 35 derece olacak. Yedinci günden 10. güne kadar 32 – 33 derece dolaylarında olacak. 10. günden sonra 15. güne kadar 30 derece olmalıdır. 15. günden 20. güne kadar 27 dereceye düşürebilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerde hava çok sıcaksa ona göre ısıtıcıya özellikle gündüzleri gerek kalmaz. Bir ayı tamamlayınca yazın hiç ısıtıcıya gerek yoktur. Kışın ise iki aylık olana kadar yaşadıkları yerin sıcaklığı 18 derece altına düşmemelidir.

Yaz mevsiminde iseniz, güvercin büyüklüğüne geldiklerinde dışarıda kümeste ısıtıcı olmadan beslenebilir. Üç aylık olmadan evvel kışa girmişseniz üç ayı bitirinceye kadar kümeste ısıtma tedbirleri almanız şarttır.

Civcivlerin gece uykusu
Küçük civcivler için ampulün gece gündüz devamlı yanması daha iyidir. Fakat dikkat etmelisiniz, civcivlerinizin geceleri deliksiz bir uyku geçirmeleri doğaya uygun sağlıklı gelişimleri için hayati önem taşır. Bu sebeple, geceleri ampullerin önüne gölge yapan ve yanıcı olmayan bir şey koyun. Az ışık olsa bile civcivler yine uyur. İlk 20 günü atlattıklarında gece lambayı söndürebilirsiniz, civcivler birbirlerine iyice sokularak uyurlar birbirlerini ısıtırlar. Hatta aralarında daha büyük civcivler varsa küçükler onların kanatları altına girerler.

Dikkat:
Acemi kişiler civcivleri yeterli sıcakta tutmaz. Civcivler ısı yetersizliğinden dolayı bütün hareketlerini kaybeder. Ölüden farksızdır. Canlı olduğu hiçbir şeyinden anlaşılmaz. Eğer saatlerce bekletilirlerse gerçekten ölürler.
Ölüp ölmediğini anlamak için:
Yarım saat 35 – 37 derece sıcak bir yerde bekletilir. Ölmemişse hareketlenir ve gayet sağlıklı bir hale gelir. Yem yer, su içer, kakasını yapar yani hiçbir şey olmamış gibi güzel güzel hayatına devam eder.
Beslenmeleri – Civciv yemi
Hazır civciv yemi bulup almalısınız. Bulamazsanız civciv beslemeyin. Bu yem çok fazla su içirir, onun için civcivlerin her zaman temiz içme suları olmasına çok dikkat edin, dökülmüş mü bitmiş mi diye sık sık kontrol edin hayvanlar asla susuz kalmamalı. Bir aylık olduklarında yeşil salatalık, haşlanmış yumurta, çok az miktarda ekmek kırıntıları verebilirsiniz. Civcivler büyüdükçe tuzlu olmayan her türlü sulu ve kuru yiyeceklerden vermelisiniz ki bu tavukların bünyelerinin doğal gereksinimidir. Elinizden geldiğince tuzsuz yiyecek sağlayın. Aşırı tuzlu olmadıkça arada sırada vermeniz gereken yemek artıklarınızın tuzunun bir zararı olmaz.

Yumurtadan yeni çıkmış civcivlerin kutularının zemini
Kim ne derse desin, profesyonel filan olduklarına bakmayın, civcivlerin altına bıldırcın kafeslerindeki gibi bokları alta geçiren tel örgü koymayın. Ve sakın yem kutusu kullanmayın.
En kolayı ve en sağlıklısı şudur:
Kutunun dibine gazete kağıdı serin, civciv yemini bolca bütün zemine yayın. Yemin bir kısmı bokları tutacak, anında kurutacaktır, özel civciv yemlerinin bu özelliği bir hayli işe yarıyor. Yem azaldıkça yeniden yem serpin. En az günde bir defa kutunun zeminini tamamen değiştirin.

İlk 10 gün geçtikten sonra civcivler yemleri iyice tanımış olur. Bundan sonra zemine, gazete kâğıdı üstüne temiz toprak ve talaş karışımı yayın. Civciv yemlerini köşelere öbek öbek dökün. Civcivler yemleri iyice dağıtır ve alt yaygıyı devamlı eşeleyip toprağa ve talaşa karışan yem parçalarını ararlar. Bu hareketlilik civcivlerin çok sağlıklı gelişmesini sağlar. Her gün gazete kağıdını, toprağı, talaşı değiştirmeyi unutmayın.

Civciv yemi bulamadıysanız
İlk 10 gün: Haşlanmış yumurta, ince ince kıyılmış yeşil salata yaprakları, yarım saat kadar suda bekletilip yumuşatılmış kısır yapılan ince bulgur.. 10. günden itibaren bunlara ilave olarak haşlanmış patates, ufalanmış buğday, ince parçalanmış çerliston biber ve ekmek kırıntıları.. Civciv yemi bulamazsanız bunların tümünde verin. Sadece bulgur verseniz gıdasız kalırlar. Birbuçuk aylık olduklarında artık yetişkin tavukların yediği her şeyden yiyebilirler.

Kutudan kümese alınmaları
Bunu civcivler birbuçuk – iki aylık kadar olduğunda yapmalısınız. Kışta iseniz kümesin ısıtılması gerekir. Bu aşamada, civcivlerin hayati ihtiyaçlarından biri gerçek toprak zeminde toprak banyosu yapma alışkanlığı kazanmalarıdır. Hayatları boyunca buna devam etmeleri sağlıkları açısından şarttır. Civcivlerin ve tavukların ayrıca kümese mahkûm yaşamamaları, mümkün olduğunca geniş bir bahçede dolaşmaları şarttır. Geniş bahçe imkânınız yoksa civciv almamanızı ve tavuk besleme merakınızı ertelemenizi önemle ve ısrarla tavsiye ederim. Balkonda, terasta, daima kapalı kümeslerde tavuk yetiştirilmez.

Civcivler bahçede balkonda serbest yetiştirilir mi?
kargalar kedilerden daha kurnaz olup en başarılı civciv hırsızlarıdır. Civcivleriniz kargalardan daha büyük olana kadar kargalardan ve kedilerden korumalısınız.


Kategori: Civciv Tarih: 20 Nisan 2010

Etiketler:

'Evde Civciv Bakımı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Emine dedi ki:

  Yeni 6 civciv aldm ve bunlar evde kutuda bakiyordm 5 gunlukken sabah bir tanesini olu buldum. Bunun nedeni ne?Civciv yassi olmusdu ve oluydu.
  ***
  Civcivler hızlı büyür. Her birkaç günde bir büyümeleri farkedilir. Bazen bir iki civcivin diğerlerine göre hiç büyümediklerini görürsünüz. Bunlar ölüyor normal kabul etmek lazım. Sizinki de böyle olabilir veya gece fazla üşümüştür. Üşümekten ölen civcivler fazla zaman geçmemişse sıcakta diriliyor yani gerçekten ölmemiştir. Böyle olunca hemen atmayıp 35 derecede ısıtmalısınız. insan vücut ısısı fazlasıyla yeterlidir. abim çocukken birkaç civcivi karnında ısıtarak hayata döndürmüştü.

 2. gülin bilge dedi ki:

  benim 2 tane birer haftalık evde kutuda beslediğim civcivim var.. kaloriferin dibinde sıcak bir odada besliyorum onları.. yemlerine,topraklarına,temizliklerine ve sularına aldığım günden beri büyük titizlikle dikkat ediyorum.. fakat geceleri karanlıkta çok ötüyorlar..başlarına gidip acaba bişeymi oldu diye yataktan fırladığım olmuyor değil.. gündüzleri hiç susmuyorlar zaten.. sebebini bir türlü çözemedim..
  ***
  Sizinkiler nasıl ötüyor yazmamışsınız. Huzursuzca yüksek sesle sanki annelerini kaybetmişler arıyorlar gibi mi ötüyorlar yoksa normal bir ötüş mü…
  Yazdıklarınıza göre bir hafta olmuş, çok iyi bakıyorsunuz, bir eksikleri yok. O halde neşeden keyiften ötüyorlardır. Civcivler böyledir sessiz sessiz durmazlar.

 3. gülin bilge dedi ki:

  civcivler sıkıntıları varmış gibi ötüyorlardı.. sıkıntılarıda var zaten.. dünden bu yana dışkıları makatlarında geziyorlar.. canlılıklarında yada beslenmelerinde bir sorun yok ama..
  ***
  Dikkatli olun, dışkılama sorunu var mı, çıkış yeri tıkanmış mı…
  Suyunu musluktan vermeyin en iyi kaliteli içme suyundan verin. Yemi ne derece sağlıklı ona da dikkat edin. Ayrıca civcivler hiçbir zaman susuz kalmasın çünkü civciv yemleri çok su içmeyi gerektiriyor.
  Geceleri bağırmalarının bir sebebi belki şu olabilir:
  Günümüzün etlik cins tavuklarının genleriyle oynanmış, doğuştan obezite hastası olmaları sağlanmıştır. Bu yüzden civcivler devamlı yem yemek isterler. Geceleri belki açlık hissinden dolayı rahatsız oluyorlardır. Siz önemsemeyin geceleri uykularını almalarını sağlayın. Ortam tamamen karanlık ve sessiz olmalı.

 4. ayşe dedi ki:

  ampül yerine bi kavonaza sıcak su koyup kutuya koysak ısınırlarmı
  ***
  Olabilir. ben bunu geceleri ampul yakmamak için, civcivler gece uyusun diye yapıyordum. Ama yaz mevsimiydi yani gece fazla serin oluyorsa o kavanoz sabaha kadar idare edemez dikkatli olmanız lazım.

 5. erol dedi ki:

  dışkıları makatta kuruyo ne yapmam gerekiyo ılık suyla yıkamam doğru olurmu
  ***
  Bu sorun az görülen bir şey değil. Bazen hızla çıkan yeni tüylerle birlikte eski tüylerin gitmesiyle o kuru kakalar da gider.
  Fakat fazlaca oluyorsa çıkış deliğini tıkayabilir bu da civcivi öldürür.
  Kakaları kurumadan önce tedbirli davranıp ılık suyla ıslatılmış bir bezle civcive zarar vermeden silip temizlemeye çalışın. çok kurumuşsa çıkmıyorsa ince uçlu bir makasla yapışık olduğu tüyleri dipten kesin.
  ılık suyla yıkamayın o fikirden vazgeçin.

 6. omer daghan dedi ki:

  civcivlere şekerli su verin diyorlar. Ne derece doğru?

  ******************
  Kuluçka makinesi ile civciv üretenler yeni çıkmış civcivlere ilk gün şekerli su veriyor. iyi bir şeymiş. ama sadece ilk gün veya ilk iki gün. devamlı değil.

 7. cansu deren dedi ki:

  benim 2 tane civcivim vardı.. biri 20 günlükken bugün öldü.. bende diğeri yalnız kalmasın diye 2 tane birer günlük civciv aldım yanına.. fakat 2 küçük civcivi diğer büyük olan çok gagalıyor.. yem yemelerine ve su içmelerine engel oluyor.. hepsini bir yerde büyütmek istiyorum.. ne yapmam gerekli? yardımcı olursanız bana bu konuda sevinirim..
  ***
  Birkaç günde birbirlerine alışırlar. Birkaç gün kutuyu cam veya tel örgü levhaya ayrılmış yapın.

 8. fatih dedi ki:

  Civcivler birbirlerinin ayağını gagalıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yukardaki yazımı okuyun, tarif ettiğim gibi zemin sağlayın. Başka türlü çare bulamazsınız. Ayakları dümdüz çıplak yere basmamalı. İnce kıyılmış talaş bulursanız o da olur.

 9. gülin bilge dedi ki:

  4 tane küçük civcivim var evde kutuda beslediğim.. 2 si henüz birer günlük.. 2 küçük yavruyu ilk günlerde haşlanmış yumurta sarısını yemlerine karıştırıp versem sorun olurmu?
  ***
  Sorun olmaz ama civciv yeminin hiçbir zararı yoktur.

 10. elif dedi ki:

  Benim civcivim durmadan ötüyo geceleri çok uyumuyo ve durmadan yem istiyo ne yapmalıyım fazla yemden ölür diye korkuyorum.
  ***
  Geceleri uyumaları lazım. Karanlık ortam sağlayın. muhtemelen bunlar etlik cins civcivler. bunlara sakın etlik civciv yemi almayın normal civciv yemi yedirin bir de şu yazımı okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/cornish-rock

 11. ufuk dedi ki:

  bahçedeki kümesimde 4 haftalık 2 ördek yavrusu var 10 tanede 3 haftalık civcivler var dün pazardan 3 tane küçük beyaz civcivlerden aldım ördeklerin peşini bırakmıyolar küçükler altına giriyorlar ördeklerle uyuyorlar bazen eziyorlar zor kurtarıyorum yanlarına lamba takmama gerek varmı sizce.
  ***
  Anlaşılan gündüz hareketliler. Geceleri de ördeklerin kanatları arasında ısınıyorlardır kesin.. O halde lambaya filan gerek yok.

 12. cem ala gıdak dedi ki:

  bu mazemelerin hepsi yaklaşık nekadar? civcivler nekadar
  ***
  Bakkaldan veya marketlerden bedava boş karton kutu, 50 kuruşluk ampul, iki liralık civciv yemi hepsi bu.
  civcivler 1 liradır veya olsa olsa 3 lira olabilir fazla etmez.

 13. deniz dedi ki:

  Civcivlerin olduğu kutuyu gündüzleri güneşe koymak onlara zarar verir mi? Çünkü benimkiler güneşteyken yatıyorlar sürekli… Ama evin içindeyken ötüyorlar…
  ***
  Güneşlenmeyi seviyorlar. Ama aşırısından korumak lazım çünkü bunlar daha minicik civcivler.

 14. eyüp göküş dedi ki:

  civcivlerin kümesine ampül koydum geceleri soğuk oluyor ısnsınlar diye. bu uyku için zarar olur mu?
  ***
  Yazımda anlatmıştım. ampulün ışığını bir şekilde engelleyin. sağlıklı gelişebilmeleri için geceleri uyumaları lazım.

 15. snecer dedi ki:

  ben 2 tane civciv almıştım 1aylık oldular bodrumu temizledim bodrum en az bizim ev kadar büyük oraya koydum arada bir arsaya çıkarıyorum otlatıyorum birisi kesin tavuk biriside kesin horoz bunlar nezaman yumutlar? birde ampul koymuyorum ama hiç üşüdüklerini görmedim sorun olur mu?
  ***
  Bir aylık olmuşlar, artık havalar ısındı, bodrum soğuk olmuyorsa lambaya ısıtıcıya gerek olmaz. Bodrumda fare var mı dikkatli olun. Diğer sorunuzun cevabı için şu yazıma bakın:
  https://tavuk.devletli.com/nezaman-yumurtlamaya

 16. refik dedi ki:

  ben yeni civciv aldım ıkı tanede ördek fakat civcivlerden birisi horoz tüyleri ince ince uzun tavukların yuvarlak kalın bogumlu denıyo galıba burdan anlıyorum ördeklerin cinsiyeti nasıl anlasılır acaba
  ***
  Ördekler hakkında bilgim yok hiç de araştırmadım. Galiba bazı türleri renklerinden anlaşılıyor.

 17. Mehmet dedi ki:

  solucan vermeye ne zaman başlamalı?
  ***
  solucan siz vermeyeceksiniz. 6 haftalık olunca toprakta dolaştırın kendileri eşinir toprağı kazarlar bulurlarsa yerler o kadar.

 18. snecer dedi ki:

  benim civcivlerim artık piliç oldu kedi kapma gibi bir riski varmı?
  ***
  Çevredeki kediler tavuklara, civcivlere alışık değilse risk çok büyük. İyice yetişkin olana kadar çok dikkatli olmalısınız.

 19. Mehmet dedi ki:

  protein bakımından zengin olan peynir ve süt verebilir miyiz civcivlere?
  ***
  Hayır, civciv yemi yeterlidir.

 20. snecer dedi ki:

  Civcivlere buğdayla toz yemi karıştırıp veriyorumama çok buğday yiyorlar nerdeyse toz yemini hiç yemiyorlar saadece buğday versem sorun çıkarmı?
  ***
  20 günü geçtilerse sorun yok bence..
  Ama sadece buğdaya alışmasınlar. Yeşillik de ver. Hatta toprakta eşelenip bulduklarını yesinler.

 21. Hakan dedi ki:

  öncelikle bu sitedeki yararlı bilgiler ve hizmetleriniz için çok teşekkürler. benim civcivlerim 18 günlük kadar; kutudaki gazete kağıtlarını ıslak gördülermi koparıp yiyorlar bu sorun yaratırmı? civciv yemine ek olarak başka besin tavsiye edermisiniz? görüşmek üzere
  ***
  Yeşil salata yapraklarını versen iyi olur. Yere koyma, kutunun bir köşesine bağla. Yere ise daha bol civciv yemi serpiştir. Civcivlerin yiyebileceği şeylerden verebilirsin. Mesela evde tavuk yemeği yapılırsa etinden küçük küçük didikleyip verebilirsin.

 22. büşra ölmez dedi ki:

  3 hafta önce 2 civciv aldık büyük bir kutuda evin içinde besliyoruz bahçemiz olmadığı için yeşillik bir yere çıkartamıyorum ne yapmalıyım?
  ***
  Buşra kardeşim bahçeniz yok ise sen hangi kafayla civciv aldın? Büyüyünce onları ne yapacaksın?
  Neyse, şimdilik evde kalabilirler, bir şey olmaz. Sen esas ilerde bu hayvancağızları ne yapacaksın onu düşün.

 23. ece özdemir dedi ki:

  ben 2 tane civciv almıştım gayette güzeldi ilk gün yemeğini yiyordu suyunu içiyodu yatıyodu geziyodu ama ertesi gün bir kaltım birisi ölmüş digeri ise sürekli durmadan ötüyo kucagıma alıp elimi üstüne koydugumda ssusuyordu bitek ne yapıcam ben…
  ***
  Bazen soğuktan üşüyüp bayılırlar, kalp atışları da durur. Saatlerce bekletmeden, acele 35 derece sıcaklıkta tutarsan tekrar diriliyorlar. Civcivler hakkında iyi bilgi sahibi olmadan civciv alıyorsunuz. Sana göre serin hava onlara göre öldürücü soğuktur. Yazılarımı okumadan soru sormayın.
  Tek kalan civcive gelince: ilk gün çok bağırır sonra alışır. Veya bir arkadaş alman lazım ki sussun.

 24. serra dedi ki:

  5 tane tavuğumuz var toplamda 51 tane civciv var 3 tavuğumuz yavrularıyla ilgilenmiyor hatta saldırıyor nasıl yavrusunu ona sevdirebilirim? lütfen cevap erken gelsin tavuğumuz 3 yavrusunu yedi?
  ***
  Tavuk civcivleri kabul etmezse alışması için bir şey yapamazsınız. Sadece o civcivlere siz kendiniz bakacaksınız. Bu kadar basit. Ya da bırakın tavuklar civcivleri öldürsünler. Şunun şurasında üç beş hafta bakacaksınız yapmayın etmeyin böyle sorular sormayın. Bunlar tavuk. Vahşi hayvan. Ne bekliyorsunuz? Ömür boyu aile bağları mı olacak sanıyorsunuz? Mümkün değil.

 25. Mehmet dedi ki:

  Etlik civcivlerin yanına bir de normal yumurtacı civcivden aldım. Acayip hareketli etlikleri de hayli hareketli tutuyor. Ortama adrenalin katıyor yumurtacı civciv. Sakıncası olur mu?
  ***
  Çok iyi düşünmüşsün kardeşim. başka bir yazımda anlatmıştım. en iyisini etmişsin.

 26. Batuhan dedi ki:

  Civcivler Çok Hareketli Birbirine dalıyor ne yapmalıyım?
  ***
  Demek oluyor ki çok iyi bakıyorsun tebrik ederim.
  Problem sandığın şey, gereken değişiklikleri yapman için bir işarettir. Daha büyük bir alana ihtiyaçları var. Toprak lazım, güneş lazım, çeşitli yeşillikler lazım ki çok şeylerle ilgilensinler, toprakta eşelensinler, güneşte uzanıp yatsın güneşlensinler, oynasınlar, yesinler içsinler, eğlensinler.

 27. beliz dedi ki:

  ben civciv aldım
  1) yere ince kıyılmış talas koydum?
  2)elime alıp sevmek istiyorum çok zararı olur mu cünkü ben elimde tutuyorum?
  3) suluk yok, suyu nereye koyabilirim nasıl bir kaba?
  4) yemi yerlere serpiştireceğim değil mi?
  ***
  Talaşın bir sakıncası yok. Eline alıp sevmesen daha iyi olur. Suluk için fincan olabilir, devirmemeleri için tedbir alacaksın bir şeyler yapacaksın.. Veya civcivler için özel suluk vardır bulabilirsen o daha iyi. 4- Yemi yere serpiştirmek çok iyi olur. Talaşları eşeleyip yemleri öyle yemeleri daha iyidir.

 28. ayşen dedi ki:

  bnm civcivim biraz ishaldı gereken sıcaklığı sağladım iyileşmesini beklıorm ancak bazen uyuklarken ağızını su içer gb harekt ettrdını göruorm su içmediği halde bunu yappıor garıbıme gıttı bu nedr acaba normal mı?
  ***
  Su içerken başlarını yukarı yöneltirler. Onu diyorsan o hareket sadece esnemektir. Nasıl biz uykumuz gelince esniyoruz, diğer hayvanlar da esner.

 29. emre balta dedi ki:

  civcivlerim 2 haftalık oldular dışarı çıkarsam bişey olurmu
  ***
  Kedilere kargalara dikkat etmen lazım. başka sorun olmaz artık hava soğuk değil.

 30. pınar dedi ki:

  benim civcivim sürekli ötüyo napmalı
  ***
  Yalnızlık hisseden civcivler huzursuzca, başı yukarda olarak devamlı cek cek cek diye öter. Ya arkadaş alacaksın ya da bir iki gün içinde alışır susar.

 31. yaren dedi ki:

  civciv yemi bitince ince bulgur verdim (ama az) kursağı şişti ne yapmalıyım?
  ***
  Genelde bir şey olmaz ama bazen fazla şişkinlik oluyor hayvanlar ölüyor. Bulgur verince azar azar vereceksin.

 32. Batuhan dedi ki:

  Benim kardeşim çok istediği için renkli 3 tane civciv almıştık turuncu renkli hasta gibiydi sizin dediğiniz gibi yoğurt vermeyi denedik biraz yemeye çalıştı sonra öldü acba neden öğrenebilirmiyim.Birde pembe civcivim mavi civciv ile iyi anlaşıyodu dediğiniz herşeye uydum ancak pembe civcivim akşam koyduğum su tabağının içinde ölü haldeydi birbirlerini hiç yadırgamamışlardı ama pembe civcivimiz öldü
  ***
  Böyle renkli civcivler olmaz. Boyuyorlar oyuncak eşya gibi satıyorlar. Tavuktan civcivden anlayan insanlar bunları asla satın almaz. Boyalar onları yaşatmaz. Boyalı civciv almayın. Ayrıca bahçeniz yoksa civciv almamalısınız. Her canınız istediği şeyi yapmayın. Civciv alsanız bile ilk bir buçuk ay boyunca nasıl baslemeniz lazım yukarda anlatmışım okuyun. Başka türlü civciv beslenmez. 30 dereceden daha serin ortamda ölürler.
  Ayrıca bunlar oyuncak eşya değil elinize almayacaksınız.

 33. dilek dedi ki:

  Yazılarınızı okudum 6 tane civciv almak istiyorum hava sıcak oldugu için lamba koymama gerek varmı ölmemesi için veterinere götürsem olurmu sizce ne yapmalıyım
  ***
  Sizin orda hava ne kadar sıcak? Gece gündüz 35 derece ise sorun yok. İlk 20 günü atlatırlarsa bu mevsimde özel ısıtmaya gerek yok. ama 20 günü ısıtıcı şart.

 34. kübra dedi ki:

  komşumuz 2 civciv aldı satıcı dişi olduğunu anlamak için gagalarından kaldırarak aşağıya sarkıtmış bu doğru bi yolmu? bize çok saçma geldi..
  ***
  Evet, saçma. çünkü her seferinde başka tepki gösterirler. Böyle tespit sağlıklı değil. Şu yazıma bakın:
  https://tavuk.devletli.com/civciv-cinsiyet

 35. ABDULLAH dedi ki:

  bugun 10 adet yumurtalık cıvcıv aldım lamba koydum toprak attım altlarına yemlerını serptım sekerlı su verdım yemıyorlar sadece su ıcıp acı acı ötuyorlar hele bır acı acı durmadan otuyor neden olabılır ne yaptı ısem basarılı olamadım ıslak ekmek ıcı verdım un seklınde mısır kırıkları oleceklermı hastalarmı sızce
  ***
  Normal civciv yemi verin, şekerli su vermeyin.
  ilk gün ve alışık olmadıkları bir ortam… Sebep bu olsa gerek…
  Ayrıca öyle görünüyor ki yumurtadan yeni çıkmış değiller en azından birkaç günlük olmalılar bu yüzden yer yadırgaması yaşıyorlar. Yarın veya öbür gün yeni ortama alışırlar.

 36. ayşen dedi ki:

  bır tane civciv tek basına ölür derler bunun gerceklık payı ne kadardır acaba yanı yalnız dıe ilgilensek bile ölme ıhtımalı bu yuzden varmıdır?
  ***
  Hiçbir gerçeklik payı yok. Tek kalsalar ilk gün çok bağırırlar ama sonra alışırlar.

 37. dilek dedi ki:

  civciv aldım birsey yemiyo ve birde hareketsiz devamlı gözlerini kapatıyo. sizce neden olabilir birde komsumuz civcive cocukların içtigi agrı kesici ates düsürücü ve antibiyotik içiriyormus zararı olurmu?
  ***
  Allah komşunuza akıl fikir versin. Tavuklar için civcivler için ilaçlar var aşılar var. onlardan kullanmak lazım. Yukardaki yazımı okuyun sıcaklığına dikkat edin civcivlere dokunmayın elinize almayın sevmeyin. bunlar oyuncak değil.

 38. Mehmet dedi ki:

  yazınızdan faydalı bilgiler edindim. bende bir kaç tecrübemi paylaşmak istiyorum. civcivlerin arasına böcek vs. şeyler atıyorum bi iç savaş çıkıyor hemde hareketli dakikalar size tavsiyem etlik civcivlerinizin yanına bir tane normal yumurtacı civciv almanız bir de arada aralarına böcek vs. atmanız. civcivlerinizi hareketli tutmak ve kötürüm bırakmamak için bence kesinlikle yapmak gerek. küçücük kutuda yapacakları iki dolaşıp oturmak. zaten hemen büyüyolar taşıyamıyolar kendilerini. hareket şart.

 39. selcuk dedi ki:

  civciv besliyorum 2 veya 3 değil 2000 tane ama civcivler 6 günlük geliyor 20 güne kadar gayet normal bir şekilde büyüyor ondan sonraki günlerde nefes alamıyor kafasını ileri uzatıyor isal oluyor ve ölmeye başlıyor neden ilk günlerde iyi daha sonra ölmeye başlıyor yardımcı olmanızı bekliyorum
  ***
  Anlaşılan ilaç ve aşı kullanmıyorsunuz. Hastalık kapıyorlar. Veya etlik tavuk yetiştirme amacındasınız, devamlı besleme ve fazla ışıklandırmada sindirim sistemleri fazla yem yemeyi kaldıramıyor. Etlik civcivlerin yetiştirilmesinde ışıklandırma her zaman 24 saat kesintisiz değildir bunun bir usulü vardır dengesi vardır hayvanlara tanınan uyku ve sindirim sistemini dinlendirme araları vardır.

 40. ABDULLAH dedi ki:

  özür diliyorum ısı sorunları kesınlıkle olmadıgı halde dun ıkı bugun bır cıvcıvı kaybettım butun ugraslarıma ragmen hele bırıne sunı solunum kalb masajı yaptım hayata dondu sondra 7 saat yasadı yıne öldü
  nedele ölüyorlar hem kalorıferın yanındalar hemde lamba yanıyor gece ısıgın etrafını garartıyorum ısısında yatıyorlar sıcak suda koyduk ped sısede yeme gelınce yıyorlar ama olenler yem yemeyı bırakmıstı
  ne yapıyorsam yasamıyor bu yumurta cıvcıvlerı boyle gıderse 4 gunde bır bır ölğrler yanlıs olan ne
  suları normal ısıda yemlerı eksık degıl ortamlarıda ısı kaybını onlemek ıcı cok buyuk degıl acaba gunese mı cıkarmalı
  ***
  Cevabım farklı şekillerde olacak dikkatli düşünün:
  1- Belki aşırı sıcaktan ölüyor olabilir. Kutu içinde kaliteli bir termometreniz var mı?
  2- Evde evcil hayvan gibi beslenen civcivlerde ölüm normaldir. Her 10 civcivden ikisi ölebilir. Bunu normal karşılayın. Çünkü insanlar civcivleri eline alır sever, hırpalar. Bu da iç organlarına zarar verir. Veya ikidebirde dokunma yüzünden civcivlere mikrop bulaştırırsınız bu da sık görülen bir şeydir.
  3- Kutuda havasız kalıyor olabilirler.
  4- Civciv yemini temizliğe çok büyük önem veren kaliteli yerlerden alın. Açıkta satanlardan almayın. içine fare giriyor her türlü böcek giriyor ceva sokak kuşları üstlerine konuyo her türlü mikrobu bulaştırıyorlar. Hem o yemlerin garantisi yok. Son kullanma tarihi geçmiş mi bayat mı bilmediğiniz yemi almayın.

 41. Nazlı Kan dedi ki:

  1-40 Adet 6 günlük etlik civcivimiz var, onlara boş bir odamızda bir bölme yaptık ve ilk gün altlarına bir karton serdik ve suana kadar hiç değiştirmedik, dışkıları karton üstüne bir katman olusturdu ve katılastı onun üzerinde yaşıyorlar bir sakıncası olurmu ? (Şuan için neşeleri yerinde rahatlar)
  2- Oda içerisine oluşturdugumuz bolmenin üstü acık ve civcivlerin 60 – 70 cm üstünde ortada büyük bir ambul sürekli açık duruyor uygunmu?
  3- Yemlerini, içinden hiç yem eksik etmediğimiz yemlikten veriyoruz, fakat bölme içerisinde gayet hareketliler, arada koşturuyolar, bolme içerisine 1 adet solucan attıgımda 10-15 dk. o solucanı paylaşamıyorlar ve sürekli birbirlerinin peşini bırakmadan kosturuyorlar. Yani şuan için keyifleri yerinde.
  Bu ortam sizce uygunmu neler yapmam gerekli. + olarak bu civcivleri köye göndericez, orada bahçede kalıcaklar. Ne kadar bir süre sonra göndermeliyiz?
  ***
  1- O kadar pislik üzerinde olmaları yüzünde tavuklarda kolayca oluşan çok zararlı bir ayak mantarı hastalığına yakalanacaklardır. Derhal gereken temizliği yapın her gün tekrarlayın.
  2- bunu ben bilemem. Ternonetre ile bakacaksınız. 6 gündür ölüm olmamış, neşeleri yerinde, o halde uygun denebilir.
  3- Altı haftalık olduklarında köye gönderebilirsiniz. Altı haftada civcivler kendilerini idare edebilecek hale ve soğuğa karşı daha dirençli hale gelebiliyorlar. Ama sizinkiler fazla şişmanlarsa tüyler serin havadan korumaya yeterli olmayabilir, gerçi önümüz yaz… Bu detaylı sorunuz hakkında detaylı bilgiyi şu yazımdan okuyabilirsiniz:
  https://tavuk.devletli.com/etlik-civcivden-saglikli-tavuk

 42. Ayhan dedi ki:

  Pratik suluk & yemlik öneriniz var mıdır? Saygılar.
  ***
  Suluklara bir diyeceğim yok ama yemliklere karşıyım. Tavukların doğasına aykırı. Civcivken yemliklere alıştırılanlarda birbirlerinin tüylerini yeme etlerini gagalama kendi yumurtlarını yeme gibi yamyamlık alışkanlıkları diğerlerine göre çok daha kolay ortaya çıkıyor.
  Tavukları devamlı kümeslerde besleyince yem kapları kullanmak kolaylık temizlik pratiklik gibi düşünülüyor ama yine de sakıncalı.
  Çocukluğumda mahallemizde genelde herkes tavuklarını sokağa salardı tavuklar bütün gün gezip dolaşırlardı. Bazı komşularımız ise tavuklarını kümesten hiç çıkarmazlardı. ama o zaman kimse özel yemlik kapları kullanmıyordu. Hiçkemsenin tavuklarında şimdi olduğu gibi yamyamlık belirtileri yoktu. Yemlik kullanmak hiç bilmediğimiz şeydi. o zamanlar serbest dolaşanlarla devamlı kapalı tutulanlar arasındaki tek fark şuydu: Serbest dolaşanlar hastalıklara karşı çok daha dirençli oluyorlardı çok daha fazla sağlıklı oluyorlardı. kapalı tutulanlarda her türlü hastalık kolayca ortaya çıkabiliyordu. ama birbirlerinin tüylerini yeme gibi yumurtaları yeme gibi alışkanlıkları hiçkimsenin tavuklarında görmedik.
  Şimdi araştırmalar göstermiş ki civcivken yemliklere alıştırılan tavuklar arasında yamyamlığın her türlüsü çok kolay ortaya çıkabiliyor.

 43. tuğçe dedi ki:

  benim 2 tane civcivim var dün pikniğe gittiğimizde onları da yanımda getirdim. biraz fazla güneş vardı. civcivimin bi tanesi yemeğini yiyor suyunu içiyor hemen gözünü kapatıyor çok halsiz. acaba bir yerimi ağrıyo veya başına güneş mi geçti lütfen yardım edin
  ***
  Civciler pikniğe misafirliğe gezmelere sinemaya tiyatroya götürülmez. Çok ellemenizden dolayı iç organları rahatsız olmuştur. Hem insanlarda civcivleri öldüren bakteriler ve virüsler var. Yüzünüze gözünüze sürmeyin. Bir daha dokunmayın.

 44. Sibel dedi ki:

  Ali bey bn iki tane civciv aldm.balkona koyucam ama çok karga var bende her dakika yanlarında duramıyorum. karga civcivlere bşy yapar mı?
  ***
  Evet, anında kapıp götürürler. Bunların hiç şakası yok çok da zeki hayvanlar. Ne zaman ne yapacağınızı bilirler siz arkanızı dönseniz civcivleri götürürler. Fark etmemelerini görmemelerini sağlayın ya da iyice büyüyene kadar açıkta tutmayın.

 45. CrueL dedi ki:

  2 tane civciv aldım ilk başlarda ampül koymadım dah sonra birbirlerini sokuluyorlardı üşüyolar diye ampül koydum ama galba bri hastalandı ampülü koydundan 2-3 gün sonrada öldü şimdi bitane kaldı bunun ölmemesi çin neler yapa bilirim
  kutuda besliyorum altına gazete ve bir bez koydum ve onun içine gire bileceği bir delip yaptım sıcak grip uyusun diye bolcada suyu var suyun içinede hergün 1 tane aspirin atıyorum
  Siz başka neler önerirsiniz
  ***
  Aspirinden ölürler. Hangi sivri zekalı insan bunu icat etmişse herkes civcivlere aspirin verip öldürüyor. Allah akıl fikir versin. Ne demeli… Her duyduğunuza inanmayın.

 46. Burcu dedi ki:

  bugun dısarı cıktı annem markete market donusu copcu adam abla bunları buraya atmıslar yazık al bak olmesın bu hayvan demıs bırı sarı bırı sıyah sarı olan olmus sıyah olan yasıo sımdı su ıslatılmıs bulgur koydum onune hıc sesı cıkmıodu cok halsızdı yarım saat 45 dakıka falan gecmıstır otmeye basladı ıyıdır sımdı dımı?
  ***
  Tahmin ediyorum ikisini de öldü sanıp atmışlardır. Civcivler üşürse ölmüş gibi olur insanlar öldü sanıp atar ama aslında biraz ısıtsalardı düzeleceklerdi. Yani çöpçü onları bulduğu zaman herhalde güneşin etkisiyle biraz kendilerine gelmişlerdi. Aklınızda bulunsun bize göre sıcak hava civcivler için ölüm soğuğu gibi olabilir. onun için yumurtadan yeni çıkan civcivler 35 derece sıcak bir yerde bakılmalıdır bunları yazımda anlatmıştım okuyun sıcak yerde tutun.

 47. sude dedi ki:

  benim 4 haftalık 2 tane civcivim war.2 tane daha alacağım.acaba büyük olanlar döwerlermi küçükleri?ayrıca werdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  ***
  birbuçuk – iki aylık olmadan önce böyle şeyleri düşünmezler. Rahatça alabilirsin.

 48. mehmet trabzon dedi ki:

  ben 4 tane civciv almayı düşünüyorum onlara ampul yerıne kalorifer yerine koysam olur mu?
  ***
  Önce kutuyu hazırla, sanki içinde civcivler varmış gibi her şey tam olsun. İçine sıcaklığı ölçen termometre koy. İki gün dene. içerisi devamlı ortalama 35 derece sıcak oluyorsa tamamdır olur. Yoksa ampul lazım. Daha soğukta civcivler yaşayamaz. Daha sıcakta pişerler. Ona göre dikkat edeceksin. Sıcaklık 30 – 37 dereceler arasında olmalı. İlk 20 günü atlatırlarsa ortalama 25 derece yeter. Bir buçuk aylık olduklarında en az 20 derece sıcak lazım. İki aylık olduklarında o zamana kadar kış soğukları biter, civcivler de zaten 10 derece kadar soğuğa dayanacak hale gelmiş olurlar.

 49. egemen bursa dedi ki:

  bütün yazılarınızı okudum bilgiler için teşekkür ederim ben terasta oda büyüklüğünde bir yerim var daha civciv almadım zamanı gelince (nisan mayıs) gibi ısıtıcı koyup beslesem olur mu?
  ***
  Sıcaklık ne kadar olmalı yazımda anlattığım gibi sağlamalısınız. Ben devamlı kapalı kümeslerde tavuk yetiştirilmesini doğru bulmuyorum ama yapanlar çok. Eğer benim fikrimi sorarsanız, çok geniş bir bahçeniz yoksa tavuk beslemeyin derim.

 50. burak güvenen manisa dedi ki:

  benim civcivlerim hava aydınlıkken de uyuyorlar bazen bir sorun olurmu acaba..
  ***
  Olmaz. Normal bir şey. Ben de hava aydınlıkken bazen uyurum. Senin civcivlerinin uyumasının sebebi yiyecek arama dertleri yok, karınları doyunca arada bir şekerleme yapıyorlar. Bu şekilde daha hızlı büyürler.

 51. mehmet trabzon dedi ki:

  bizim burda büyük yeşillik bir alan var ve yaklaşık 10 tane tavuk var benim civcivlerim büyüdüğü zaman onları yeşilliğe bırakacağım acaba dövüşürler mi?
  ***
  Tavuklar yabancı tavukları arasında istemez. Aynı küçük bir bölgede böyledir, kavga ederler. Arazi genişse birbirlerinden uzak dururlar sorun olmaz.

 52. Yağmur - Erzincan dedi ki:

  Ben civciv alıp besledigim zaman en fazla 6 gün felan evde bakabiliyorum. Çünkü aşırı kötü kokuyor. Acaba bulgur ıslatıp verdiğim için mi o kadar kokuyordu? Ya da civcivler 5 – 6 günlük olunca evde o kadar çok kokmaları normal mi?
  ***
  En azından ilk üç hafta boyunca (ve temizliğe dikkat ederseniz) fazla pislik olmaz, evi kokutmaz. Pislikleri emen altlık gerekiyor. Ama sanıyorum sizinkiler etlik civcivlerdenmiş. Bunlar neredeyse hiç ara vermeden yem yer çok su içer aralıksız sıçarlar. Bulgur vermek hiç iyi değil o başka mesele.

 53. Batuhan - Gaziantep dedi ki:

  Yeni 3 adet civciv aldım daha cok kücükler. Fakat civciv besleme konusunda hiç bi fikrim yok. Fazla yem yerlerse ölürler diye korkuyorum. Özel bi su verme kabım yok. Yüksekliği 1 cm olan bir kaseye koyup veriyorum suyu. Bu kez içine giriyorlar. Ölürler diye endişeleniyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Fazla yem yemekten ölmezler. yerleri yeterince sıcak ise ve temizliğe dikkat ediyorsan ıslanmaktan zarar görmezler. Su kabı hakkında biz de eskiden çok zorlanırdık. Artık düşüne düşüne buna bir çözüm bulacaksın. Veya civciv su kabı satılan bir yer bulabilirsen bir tane alman iyi olur. Civciv besleme büyütme hakkında bu sayfadaki her şeyi okumanı tavsiye ederim.

 54. Burak dedi ki:

  Civcivlerim kuluçka makinasından çıkalı 4 gün oldu. Bazılarının tek gözleri kapalı açamıyorlar. Bir tanesi bir ayağının üstüne basamıyor kırık mı yoksa başka birşey mi anlayamadık. Ne yapmamız gerekiyor? Bazıları kırık ayağına kibrit falan bağlayın diyorlar doğrumu acaba?
  ***
  Gelişmiş ülkelerde civcivlerdeki ayak sorunları için çubuklar satılır. Bizde hayvan sevgisi o kadar gelişmedi. Ne yapılabilir bilmiyorum. Gözleri açılamıyor, ayakları sorunlu gibi sonuçlara kuluçka süresi içindeki yanlışlar sebep olur. Daha profesyonelce bilgilerle hareket etseniz bu gibi şeyler hiç olmaz. İlgili yazılarım var okuyabilirsiniz. Kuluçka makinanıza o kadar güvenmeyin. Gösterdiği ısı dereceleri gerçek olmayabilir. Bu yüzden çeşitli sakatlıklar olur. Yumurtaları yumurtlayan tavukların dengesiz beslenmeleri bile o yumurtalardan çıkacak civcivlerde ciddi sorunlara yol açar. Kimi embriyo döneminde ölür, kimi yumurtadan çıkarken kimileri de çıktıktan sonra birkaç gün içinde ölür.

 55. Burak dedi ki:

  Yok geri kalan civcivlerimde sorun yok. Makina güvenilir sadece 1-2 tane hep birşeyler oluyor teşekkürler.

 56. Erkan - Mersin dedi ki:

  Öncelikle sizi tebrik ediyorun hem sabırlı hem de uzmansınız. Markalı makinemden 4 civciv çıkardım, yalnız bir tanesi üç gün geçmesine rağmen hala ayağa kalkamadı. Yeterli sıcaklığı sağlıyorum ama beslenmiyor. Biri de bugün kalkamaz olmuş. Ölseler daha iyidir ne yapmalıyım?
  ***
  Hayır uzman değilim. Sadece iyi araştırmacı olmaya iyi bilgilenmeye çalışıyorum. Makineye kaç yumurta koymuştunuz sadece dört civciv çıktı? Eğer başarı düşükse bunların da gelişiminde sakatlıklar var demektir, sebep budur. Ne yapmanız gerektiğine gelince, bilmiyorum. Kuşlardan civcivlerden anlayan ama iyi de tecrübesi olan bir veteriner yardımcı olabilir veya çözüm yoksa gereğini söyleyebilir. Benim diyeceğim bu kadar. Makine kullanımında çok dikkatli olmalısınız. En başta yumurta seçiminde de öyle. En sağda içindekiler listesindeki konulardan çeştili yazılarımı bulabilir önemli bulduklarınızı okuyabilirsiniz. Bazıları gerçekten çok önemli püf noktalarıdır.

 57. Melih - Karabük dedi ki:

  Ben 4 tane civciv almıştım. Kutunun içine bir de gece lambası bağlamıştım bir gün onlara yem verip suyunu verdik ampulü de taktık evde bırakıp köye gittik. Sonra eve gelince iki tanesi ölmüş. Neden acaba?
  ***
  Neden, bilemem. Havasız mı kaldılar, suları mı tükendi, aşırı sıcak mı oldu, aşırı soğuk mu oldu bunu sizin bilmeniz gerekiyor.

 58. Ertan - Kayseri dedi ki:

  Akraba evliliginden çıkan civcivler ilk bir iki gün normallerdi. 3. gün dirsekleri şişti çot oldular. 7.gün bir civciv daha çot oldu. Dirseklerinin üstünde yürümeye başladılar. Diger civcivler de böyle olur mu? İlk günden beri coxidin veriyoruz bu yüzden olur mu?
  ***
  Antibiyotik ilaç kullanımı sakıncalı bulunan ve tavsiye edilmeyen bir şey. Sadece gerekli aşılar uygulanmalı. Temizliğe dikkat edin, aşılara çok önem verin, başka ilaçlar kullanmayın. Civcivler kuvvetsiz gıdasız kalmışsa iki günde bir ağızlarına birer damla balıkyağı damlatın.
  Ayrıca doz aşımı hataları kaçınılmaz bir şey. Şu yazımı okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/civciv-yemine-ilac

 59. Ertan - Kayseri dedi ki:

  Civciv yemi yeterli diyosunuz. Bir etlik civciv yemi bir de yumurta civciv yemi ikisini de sevmiyolar. Sütle karıştırılmış bulguru patlayana kadar yiyorlar. Tavsiyeniz ne?
  ***
  O yemler zaten sağlığa çok zararlı. Sade civciv yemi bulursanız ondan verin, haşlanmış yumurta ve iyice yıkanmış salata yaprakları verin. Tekdüze bulgur vitaminsiz bırakır. Altı haftalık olduklarında her şey verebilirsiniz.

 60. Baran - Van dedi ki:

  Geçen sene bende iki civciv almıştım. Biri siyah biri beyazdı. Beyaz olanı kedi kaptı diğerini ise sansar yedi. Ondan önce siyah civcivi akşam bir tavuğun altına bırakmıştık. Tavuk civcivi kendi civcivi sanıp onu korumuştu. :(

 61. Dilan Sakaoğlu - Çorlu dedi ki:

  Benim ilk önce 3 civcivim vardı. Elime almaktan korkuyordum. Bir kere elime aldığımımda çokta yüksek olmayan biyerden kutuya düştü. O günde ikisi öldü. Biri kaldı çok hareketsizdi bir tane daha aldım. Diğeri hareketlendi ama yeni aldığım çok korkak diğerlerinde öyle bir sorun yaşamamıştım. Bir de sularının miktarı ve kabını nasıl ayarlayabilrim?
  ***
  Civciv beslemede en korkunç hatalardan biri civcivleri ele alıp sevmektir. Su her zaman tertemiz olmalı.

 62. Emre - İstanbul dedi ki:

  Ellerinize sağlık. Paylaştığınız bilgiler sayeseninde eşimin ansızın pazardan alıp getirdiği iki küçük canavara gönül rahatlığıyla bakıyoruz. Çok teşekkür ederiz. Saygılarımla.

 63. Anonim dedi ki:

  Ben bugün 2 tane civciv aldım. Orta şekilde bulgur verdim. 2 çay kaşıgı su verdim.saat 8:33 hic susmuyorlar ne yapabilirim.ilk gazete sonra yün sonra bez koydum.hiç susmadılar ne yapabilirim?
  ***
  Siz bu sayfada yazdıklarımı iyice okuyun, okurken neler yapmanız gerekiyor yazarak not alın, sonra gerekenleri yapın.

 64. Mehmet dedi ki:

  Benim yedi civcivim var 5 tanesi yumurtalık 2 tanesi etlik sakıncası olur mu?
  Beslediğim kutu köpükten.. Kutunun köpüklerini koparıp yiyorlar sakıncası olur mu?
  ***
  Etlik civcivleri aynen diğerleri gibi ve onlarla karışık beslemelisiniz, daha sağlıklı büyürler. Köpük yemeleri öldürücü zararlıdır.

 65. Duru Kalkavan - İstanbul dedi ki:

  Ben civciv almak istiyorum. Annemler ”olmaz bakamayız.” deyip duruyorlar. Onları nasıl ikna ettirmeli civciv aldırmalıyım? Civciv hakkında tek birşey biliyorum o da çok sevimli oldukları. Teyzem 18 yaşında o da civciv istiyor. Annemlere nasıl aldıratayım?
  ***
  Bunlar oyuncak değil. Canlı hayvan. Eğer yaşatabilirsen birkaç ayda kocaman tavuk horoz olacaklar o zaman nerede beseleyeceksin? Eğer bahçemiz var orada besleyebiliriz diyorsan o zaman sakıncası yok.

  Annene babana marketlerde satılan yumurtalar için şu yazımdaki resimleri göster:
  https://tavuk.devletli.com/iskartaya-ayrilan-yumurta-tavuklarini-iyilestirmek

  Ve marketlerde satılan tavuk etleri için de şu iki yazımı okut:
  https://tavuk.devletli.com/etlik-civciv-yemi-ve-dana-kuzu-yemleri
  https://tavuk.devletli.com/devlestirilmis-civcivler

  Ve onlara de ki:
  Ben o zavallı hayvanların etlerini yumurtalarını yemek istemiyorum. Kendi tavuklarımız olsun onların yumurtalarını yiyelim. Yoksa kanser oluruz her türlü hastalık başımıza gelir.

 66. Mahmut - Kayseri dedi ki:

  Civcivlerin sabahtan akşama akşamdan sabaha sesleri kesilmiyor ne yapmam lazım?
  ***
  İlk bir veya iki günde öyle olabilir. Sonra alışırlar.

 67. Mehmet Salih dedi ki:

  Farklı büyüklükte civcivlerin aynı kafeste, büyükler küçüklere hiç rahat vermiyor, devamlı gagaliyor. Tavsiyenizi rica ediyorum.
  ***
  Herhalde büyükler en az iki aylıktır. Daha küçük olsalardı böyle sorun olmazdı. Araya tel örgü koyun. Birbilrerinin seslerine, görüntülerine, kokularına iki haftada alışırlar. Sonra aradaki engeli kaldırın.

 68. Duru dedi ki:

  Teşekkürler sağolun. Çanakkalede bahçemiz var orada alabilir miyiz? Kedimizde yok.
  ***
  Hayır orada alamazsınız. Yılın her günü, günde birkaç defa tavuklarla igilenmek gerekiyor. En iyisi vazgeçin.

 69. Ceren Sütçü - İstanbul dedi ki:

  Ben dün 5 adet civciv aldım. Satan adam 4 tanesinin çiftlik birinin köy civcivi olduğunu söyledi. Köy civcivi olan sarı renkte ama diğerlerinin 3 ü kahverengi ve biri de siyah. Merak ediyorum acaba rengi sarı olmadığı için bu civcivlerin genleri ile oynanmış ve farklı renkte civciv üretilmiş olabilir mi? Ya da daha kötüsü zavallıları biri boyamış olabilir mi? Bir ara hatırlarsanız mavi, turuncu, yeşil civcivler vardı her yerde.
  Bir diğer sorum da civcivlerin su kapları ile ilgili. Şimdi ben civcivlerime büyük bir çamaşır selesi aldım. Dışını streç film ile kapladım ve tabanına da eşyalar zarar görmesin diye etrafına sarılan baloncuklu plastik ve onun üzerine de kağıt ile kapladım. Dün ve bugün kirlendikçe ve ıslandıkça kağıtları değiştiriyorum. Yalnız su kabı olarak ne koyacağıma karar veremedim. Ve bir çay tabağına biraz su koyup üzerine bir çay bardağını ters olarak kapadım. Daha iyi bir yöntem var mı bildiğiniz?
  Bir de zavallı civcivlerimden biri gözlerini neredeyse hiç açmıyor nedeni ne olabilir?
  ***
  Hayır, genleriyle oynanmış veya boyanmış değildir. Farklı renklerdeki tavukların civcivleri de onlara benzer renkte olabilir. Bu gayet normaldir, doğaldır. Su kabı olarak bir şey diyemiyorum. her zaman temiz olsun, civcivler içine düşüp boğulacak şekilde olmasın, bunlar önemli. En iyisi özel civciv suluklarından bulup kullanmaktır onu da zor bulursunuz. Gözleri açamama sorununa karşı temiz ılık çay ile ıslattığınız pamuk ile gözlerini ıslatın. Başka ne yapmalısınız bilmiyorum.

 70. Mehmet dedi ki:

  Benim civcivlerim bir aylık oldu kümese koysam sakıncası olur mu? Bir aylık olmalarına rağmen birkaç tanesi küçük duruyor sebebi nedir? Bundan sonra ne yemi vereyim?
  ***
  Geceleri üşümeyeceklerse kümese koyabilirsiniz. Birkaç tanesinin küçük olması ya cinsindendir ya da hastalıktandır. Hastalıktansa yakında ölürler. Bir buçuk ayı geçince normal tavukların yediği her şeyi yiyebilirler.

 71. Eralp Uslu - Bursa dedi ki:

  Ya ben gece yatma yazamanında lambaları kapıyorum tamamen karanlık bir ortam sağlıyorum fakat ya civcivim susayıp suyunun yerini bulamazsa?
  ***
  Öyle bir şey olmaz için rahat etsin. Civcivler geceleri uyur. Sana düşen şey sabah erkenden onları aydınlığa kavuşturmandır. Serçelerle aynı vakitte güne başlasınlar.

 72. Mehmet dedi ki:

  Civcivlerin kursakları (özellikle etlik olanların) kursakları baya şişti. Sakıncası olmaz dediler ama bir de size sorayım dedim. Acaba sakıncası var mı?
  ***
  Sindirim açısından sakıncası yok ama civcivi hantallaştırır bu da kısa sürede kütürüm kalmasına sebep olur. Sonra fazla yaşayamaz. Etlik civciv yemi ile beslemeyin. Çok hareketli olmalarını sağlayın.

 73. Erdal - Zonguldak dedi ki:

  05 Mayıs 2011 de gurk olan kırma hint cinsi tavuğun altına 15 yumurta koydum. 12. günde tavuğun altında 31 yumurta olduğunu gördüm. İşaret olmadığından hiçbirini atamadım. 21-23ncü günler arasında 15 adet çıktı 5-6 tanesi ezildi öldü. Diğerlerini ayrı bir yere koydum. Tavuk yatmaya devam etti bugün 35.günde tavuğun altına son çıkan 3 civcivi koydum tavuk aldı. Ama diğerlerini almadı. 37. günde tavuk kalktı altında 3 yumurta vardı onları başka bir yere koydum. 38. günde birisi çıktı, birisi boştu attık, 1 tane kaldı. İlk çıkan 13 civcivi tavuğa nasıl aldırtabilirim? Fikrinizi paylaşırsanız sevinirim.
  ***
  Kabul etmiyorsa yapacak bir şey yok. Sadece bir tel örgü ile ayırarak öksüz civcivlerle ana tavuğu ve kabul ettiği civcivleri aynı yerde yetiştirirsen, o tel örgü sayesinde tavuk onları daima yakından görür, seslerini devamlı işitir. 15 – 20 gün sonunda tavuk ve diğer civcivler onları yabancı saymaz.

 74. Osman - Kayseri dedi ki:

  Benim civcivlerim daha 10 günlük. Onlara bahçeden solucan bulup getirdim ve yediler. Acaba zarar olur mu?
  ***
  Zararlı olacağını sanmam ama altı haftalık oluncaya kadar daha dikkatli olmalısınız. Her şeyi yedirmeye çalışmayın.

 75. Mehmet Salih dedi ki:

  Derlerdi inanmazdim, şaka gibi iki 5 haftalık civcivimi karga kaptı. Açık kümeste civciv büyüten arkadaslar muhakkak üstünü kapatsınlar.
  ***
  Evet, hem kargalar çok zeki hayvanlar. Mesela kediler avcılıkta daha çok içgüdüleri ile hareket ederler. Kargalarsa çok şeyi kollayıp kolaçan ederek saldırırlar ve başarılı olurlar.

 76. Emirhan dedi ki:

  Babam dün 3 civciv aldı. Arka bahçemiz de var. Arada bir çıkarıyoruz. Arkada arsa var orda tavuk besliyorlar. O tavuklar civcivlere birşey yapar mı?
  ***
  Tavukların cinsine göre değişir. Kesin bir cevap veremem. Hint cinsi kendisine ait olmayan civcivleri hemen öldürmeye çalışır. Etlik tavuklar çok uyumludur. Yumurta tavukları ise küçük civcivlere bir şey yapmaz ama piliç olduklarında yanlarında istemezler çevrelerinde barındırmazlar.

 77. Selin - İstanbul dedi ki:

  Ben bu gün arkadaşımla beraber 2 civciv aldım bahçemiz yok ama teras var onları nasıl ısıtırım diye internete baktım ampul koyun yazıyor ama nasıl koyucamki kutunun içine yemek olarak da yem veriyorum bide 1 civcivimiz düştü ve üstüne basıldı burnu kanadı bizde yarım aspirini ezip suyla karıştırıp içirdik şu anda iyi ama hep ayakta uyuyor ama diğer yerinde durmuyor bi o tarafa bi bu tarafa zıplıyor atlıyor ve koşuyor hava sıcak diye onları terasa çıkarsak olurmu ama bazen esiyor aslında hep esiyor ama az az bir de şu ampul konusunda ne yapmalıyım eğer ampul koyamazsam başka ne yapabilirim?
  ***
  Yaz geldi sayılır. Havalar sıcak gidiyor. Eğer gündüz neşeyle yem yiyorlarsa sorun yok. İlk 10 günü atlatana kadar üstü camla kapalı kutuda besleyin ve geceleri uyurlarken yanlarına içi sıcak su dolu bir şişe koyun. Ama bu tavsiyem sadece yaz içindir. Diğer zamanlarda ısıtıcı ampul şart.

 78. Berk dedi ki:

  Civcivim yukarı dogru bakarak ötüyor elime aldıgımda ise susuyor bunun sebebi ne?
  ***
  Yerine alışamamış. İki gün içinde alışır. İkide birde eline almayacaksın. Kolayca hastalanıp ölürler.

 79. Ufuk - Tekirdağ dedi ki:

  Civcivler hasta olduklarını nereden anlayabiliriz, cünkü 7 tane civcivim var masallah cok sirinler cok hareketliler ama birisi sabah kalktığımızda ölmüştü bir önceki gün sürekli gözümüzün önünde olduğu için hastalık belirtisi falan görmedik ama yine de öldü? acaba diğer civcivlerede aynısı olmasın.
  ***
  Bazı civcivler belki hırpalanmaktan, belki oluştukları yumurtadaki besin yetersizliğinden kaynaklanan iç fizyolojik bozukluklar sonucu ölür, sık görülen bir şeydir.

 80. Berk dedi ki:

  Teşekkürler heralde bu yalnızlık diye düşündüm yanına bir civciv daha aldım ama şimdi de yeni gelen le durmadan kavga ediyorlar yeni gelen eskisini durmadan gagalıyor.
  ***
  Civcivler arasında böyle şeyler olmaz. Herhalde yeni aldığınız bir aylıktan fazla büyüktür.

 81. Selin - İstanbul dedi ki:

  Civcivim geceleri hiç ama hiç uyumuyor hep yüksek sesle ötüyor ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Yeni yalnız kalmış. Bir iki gün içinde alışır.

 82. Mirza - Ankara dedi ki:

  Birisi çöpe atmış bizde alıp getirdik dört tane. Bunların tekini sabah yassı bir şekilde ölü buldum. 60 wattlık bir ampul taktım. Yemlerini ve altındaki gazeteyi hergün değiştiriyorum. Neden ölmüş olabilir?
  ***
  Yumurtadan yeni çıkan civcivler ilk bir hafta – 10 günlük dönemde 35 dereceden düşük sıcaklarda üşüyüp ölür. En çok makine civcivlerinde görülen bir şey.

 83. Selin - İstanbul dedi ki:

  civcivim biraz büyüyünce onu dışarı çıkarta bilirmiyim aslında çıkartırsam da solucan bulmak için civcivler kaç aylık yada günlükken solucan yer?
  ***
  45 günlük olunca normal tavukların yediği her şeyden yiyebilirler.

 84. Seren - İstanbul dedi ki:

  2 civcivim vardı.birini geçen kedi kapmış.diğeri tek kaldı 20 gündür bakıyorum. Tek kalınca çok öttüğü için 2 civciv daha aldım ama onlar 1 haftalık. Bunlar onun altına giriyor o istemiyor. Diğerlerinden uzak kalmaya calısıyor. Bir de sureklı aksırıyor insan olsa hapşuruyor derdim. Bu bir hastalık belirtisi mi acaba? Aşıyı felan ne kadar olunca nerde yaptırabilirim?
  ***
  Küçük civcivler üşüyor anlaşılan. Büyüğün hapşırması da ondandır. Öyleyse yerlerini daha sıcak tutmalısınız. Aşı çok önemli ama benim bilgim yok. Birkaç yıldır ben tavuk beslemediğim için araştırmadım uğraşmadım, eskiden böyle şeyleri bilmezdik. Vakit bulunca bu konuyu iyice araştırıp yazmam lazım. Aşı dedikleri suya karıştırılan bir ilaç. İğneyle yapılmıyor. Çevrenizdeki bir veterine sorun, böyle ilaçlar nerede satılıyor, o size kesinlikle bir adres söyler.

 85. Mirza - Ankara dedi ki:

  peki 35 derece olması için napabilirim?
  ***
  Yazımı okuyun. Bunlar bilgilenesiniz diye yazılıyor. Okumadan soru sormanız için değil.

 86. Filiz - Ankara dedi ki:

  Civcivden insana hastalık geçer mi ? Köpek ve kedi tüylerinin insan ciğerine yapıştığını, bu yüzden ameliyat olanları biliyorum. Evde civciv besliyorum beş haftayı geçtiler. Bazen kanat çırptıklarında tüyler uçuşuyor. Böyle bi tehlike söz konusu mu?
  ***
  Hiçbir tehlikesi yok. Kedi köpek tüyleri hikayesi de halkın uydurduğu bir yalandır. O işin gerçeği, sokakta tehlikeli parazitler kapan köpeklerden insanlara geçen parazitler ciğerlerde kist oluşturuyor. O kistler parazitler yüzünden olur. Tüylerden değildir. Parazitler tüylere yapışır tüylerden insana geçebilir ama sadece köpeği el ile sevdikten sonra elleri yıkamadan ağzına götürmek veya o ellerle yenilecek şeyleri tutumak. Bulaşma sebebi budur.

 87. Zeynep Özdemir dedi ki:

  Merhaba. Ben iki tane civciv besliyodum.biri öldü. Diğer civcivim yalnız kaldı. Sabah kalktığımızda hareketsiz yatıyordu. Biz öldü zantettik. Annem gömelim dedi fakat ben daha önceden bu yazıyı okuduğum için kardeşimle onu sıcak bir ortama koyduk. Hareketlenip kalkması biraz zaman aldı fakat şimdi gayet mutlu ve sağlıklı. Size verdiğiniz bu bilgilerden dolayı teşekkür ederim. :)
  ***
  Ben de bunu bildirdiğiniz için size teşekkür ederim. Yazılarımı önemseyerek okuyanlar çok önemli bilgiler kazanır.

 88. Bayram - Ankara dedi ki:

  Civcivlerimin suyuna 2-3 günde bir çocuk aspirini atıyorum. Sizce bunun zararı olurmu?
  ***
  Zararı olmasa bile yararı olacağını hiç sanmam. Esas önemli olan şey aşılardır. Bunları araştırın bulun. Bu aşılar suya katılır. Veterinere sorarsanız nerede satılır size söylerler.

 89. Seren - İstanbul dedi ki:

  Bizim burada kuş pazarı var. Tavuk, horoz, civciv, kuş desen her türü var. Oraya sordum vitamin var dediler. Yemine suyuna karıştırılıyormuş. acaba bu aşı dedikleri bu mudur?
  ***
  Öyle yerlerden ilaç filan almayın. Aşılar eczane gibi ciddi yerlerde satılır. Ve satan kişi aşı nasıl uygulanacak size ayrıntılı bilgi verir.

 90. Mehmet dedi ki:

  Bir komşumuz civcivlere buğday vermeyin topal bırakır dedi. Bence çok saçma ama birde size sorayım dedim doğru mu?
  ***
  İlk zamanlarda civciv yemi, kırılmış buğday, yeşillikler, haşlanmış yumurta verilebilir. 45 günü geçince tavukların yediği her şeyi verebilirsiniz bir zararı olmaz.

 91. Seren - İstanbul dedi ki:

  Civcivler güneş görmezlerse bitlenirlermiş dediler. Her gün olmasa da sıklıkla bahçede güneşlendirmeye çalışıyorum. Kediler çok olduğu için korkuyorum. Pek fazla tutmuyorum. Civcivlerime zararı olur mu?
  ***
  Yanlış bilgi. Bitler bir yerden bulaşmadıkça olmaz. İçiniz rahat etsin. gerçi güneş görmeleri ayrıca çok faydalıdır.

 92. Enes - Trabzon, Of dedi ki:

  Benim 2 haftalık 2 tane civcivim var. Öğleden sonra ikisini dışarı bahçeye çıkardım güzel bir şekilde otlanıyorlardı ama kaşla göz arasında birini kedi kaptı 1-2 dakika kadar kediyi kovaladık sonunda civcivi bıraktı. Civcivi aldığım zaman biraz dolaştı sonrada yatmaya başladı 3 tane diş yarası var yaraya tentirdiyot sürdüm. 1gün geçti hala yaşıyor şu an ampulle yaşadıkları yeri ısıtıyorum şimdi ne yapmalıyım sizce yaşar mı? Lütfen bana akıl verin :(
  ***
  Eğer yem yiyorsa su içiyorsa iyileşecek demektir. Günde bir küçük damla balık yağı gagasından içeri damlatın. Dört gün içinde ayağa kalkmazsa siz incitmeden yürüme idmanları yaptırın.

 93. Hasan - Konya dedi ki:

  İki gün önce iki tane civciv aldım. Birisi mor birisi pembe. Mor zannedersem erkek pembede dişi. Çünkü mor pembeye göre çok hareketli pembe ise çok miskin sürekli ölü gibi yalnız iki gündür kolide yemleri suları her şeyleri var ama mor sürekli pembenin kanatlarını çekiyor ayaklarını, burnunu gagalıyor bende arayı kartonla ayırdım ikisine de ayrı yem ve suluk koydum. Yalnız mor sürekli kendini ayırdığım kartona atıyor zannedersem pembenin yanına ulaşmak istiyor. Birde sürekli ötüyor bir türlü susturamadım. Birinci sorum bu mor neden böyle davranıyor? İkincisi pembe sürekli miskin bunun sebebi nedir (Ölecekler diye çok korkuyorum)? Isıyı mı ayarlayamıyorum diye düşünüyorum ama içerisi yeterince sıcak gibi. Geceleri uyurken ışığı hiç engellemedim hep yandı. İlk defa civciv yetiştiriyorum lütfen yardım..
  ***
  Mor, pembe civciv olmaz. bunları boyamışlar. Boyalı civciv almayın. boya civcivlere zarar verir öldürür. Başka bir şey diyemem. Yazdıklarımı dikkatle okuyun, ona göre bakımını yapın.

 94. Mehmet dedi ki:

  siz etlik civciv yemi vermeyin diyorsunuz bende böyle yaptım hareketli olmalarını sağladım ama yem yiyip yatıyorlar çok hantallaştılar ne yapmalıyım?
  ***
  Önlerine yem koymayın. Çevreye yayın. Üşenmesinler dolaşsınlar yem arasınlar. Civciv beslemeyi bilmiyorsunuz. Yabancılar da bilmiyor. Yemleri çevreye yaymak onların doğasına uygundur. Kaplara koymak onların doğasına uygun olmayan bir şeydir.

 95. Mehmet - İstanbul dedi ki:

  Öncelikle selamın aleyküm. Ben 3 civciv alacağım terasta tek bir oda olan bir ev var orada besleyeceğim güneş iflan alıyor. Her gün de dışarı bahçeye çıkaracağım bir zararı olur mu?
  ***
  Öncelikle aleykumesselâm. :) 45 günlük olana kadar kutuda besleseniz daha iyi. Sonra bahçeye bir kümes yapın. Şimdi yaz geldi, 45 günlük olduktan sonra üşümezler. Normal yetişkin hali alıncaya kadar kedilerden koruyun dikkat edin.
  Diğer sorunuzu sildim. Ama doğru, öyle yapın en sağlıklısı yazımda anlattığım gibidir.

 96. Göksu Çelikbaş - İstanbul dedi ki:

  Civciv aldım ve rengi pembe ismini pembiş koydum ve şu an 1 günlük civciv yemi falanda buldum.
  ***
  Hadi hayırlı olsun. :) Yaşarsa ve yeni tüyleri çıkarsa pembe olmayacaktır ama.

 97. Buket Kılıç- Bursa dedi ki:

  Ya benim civcivlerim durmadan ötüyolar hiç susmuyolar ne yapabilirim? annelerini arıyorlarmış gibi haykırıyorlarmış gibi bağırıyorlar korkuyorum ne oldu diye :!!!!
  Birde ben onlara yem vermek için elimi uzatıyorum sürekli elime geliyorlar nereye uzatsam öyle anlamadım gitti.
  ***
  Eğer bu sayfadaki yazımı okuyup ona göre her şeyi sağlarsanız iki günde alışırlar susarlar.

 98. Göksu Çelikbaş - İstanbul dedi ki:

  Teşekkür ederim şu an 2 günlük ve benden ayrılmak istemiyor bende ondan ama ayrılmak zorundayız. Çünkü beni okulum var. Nedense çok ötüyor. Hava güneşli olduğunda balkona çıkarıyorum büyürse tüylerinin pembe olmayacağını biliyorum çünkü kuzenimin de civcivleri vardı onların da renkleri yeşil ve pembeydi büyüyüp çok güzel iki tavuk oldular. Cinsşyetine baktım benimki de tavuk. İnşallah ölmez ölürse ben ölüsünü görmeye dayanamam. Hiç su içmiyor neredeyse anca ben içirince suyunu içiyor yemini birazcık nemlendirerek veriyorum elimi ayaklarımı gagalamaktan çok hoşlanıyor. Benim bir tane civciv oyuncağım var sürekli onu görünce onunla kavga ediyor gagalıyor onu :) Bir de başı havada bazen çok yüksek sesle ötüyor ancak benim kucağımda uyuyor sizce bu normal mi? Bir de civcivimi ne zaman yıkayabilirim?
  ***
  Eğer ölmezse zamanla her şeye alışır merak etme. Yıkamaya gelince, civcivler tavuklar kesinlikle yıkanmaz. Böyle bir soruyu da ilk sen sordun, tebrik ederim ayrıca teşekkür ederim. :)

 99. Mehmet Sait dedi ki:

  Benim civcivlerimin tüylerinin dibi siyahlaştı. Yeni tüyleri mi çıkacak yoksa hastalık falan mı?
  ***
  Eğer sağlıklı mutlu bir şekilde yem yiyip su içiyorlarsa, hareketlilerse hastalık yoktur; yeni tüyleri geliyor demektir.

 100. Berkan - Aydın dedi ki:

  Boyanmış civcivler yaşamıyor en fazla 1 hafta. Göksu yazmış, rengi pembeymiş. Onların nasıl o hale getirdiğini nasıl boyandığını biliyosundur ali abi. O civciv ölücek. Renkli civciv almayın lütfen. Civcivler satılsın diye boyuyorlar, gene gözünü para hırsı bürümüşlerin işi.
  ***
  Belli olmaz. Yaşayabilir. Çocuklar alıyor işte. Almayın desem kızıyorlar. Almasalar dahi iyi olur.

 101. Buket Kılıç - Bursa dedi ki:

  ali abi sana epey bir sorum var hepsini yanıtla lütfen.
  Öncelikle ben civcivlerimi bir kutuya koydum.Sonra içine bir kaba su birde yem koydum. Sudan içiyorlar yemden pek yemiyorlar. Bende aç kalmasınlar diye yemi alıp döküyorum. Sonra yemeye başlıyorlar. Fakat ikidebir yem kabının içine giriyorlar. Bazen orada bile uyuyorlar. İçinde 2 civcivimde tepiniyorlar. neden acaba ? Birde Balkondalar. Ama balkonumuz açık değil. Yani Camları var Kapısıda yok. Üstelik öyle kargaların götürebileceği gibi bir yerde de değil. Orda sürekli öttükleri ve kakalarını yapıp koktukları için annem onları terasa ÇIKartacağını söylüyor. Fakat kömürlükte duracakmış kömürlüklte kapalı hiç bi açık deliği yok Ama ben yinede korkuyorum Ve son olrak civclerim uçmaya çalışıyorlar daha 3 günlük neden bu kadar çabuk ikiside horoz ve ikiside erkek. elimi uzattığımda sanki düşmanmışım gibi elime geliyorlar gagalayacaklar diye korkuyorum neden böyle çok merak ediyorum hepsini yanıtlayınız lütfen !! Birde sormayı unutmadan elime almaya korkuyorum birşey yapmazlar değilmi ??
  ***
  En iyisi en güzeli evde balkonda terasta civciv tavuk filan beslememektir. Bilmen gerekiyor civcivler birkaç ayda kocaman tavuk olur veya horoz olur. Devamlı etrafa sıçarlar pis pis kokuturlar. Bu yaratıklar her adım başı kaka yapar. İşin yoksa bok temizler durursun. Horozlar insanlara saldırıyor ısırıyor çok salgırgan oluyorlar. Bence annene ver ne yaparsa yapsın. Bahçesi olan komşulara mı verir yoksa biraz büyütüp pişirir yemek mi yapar artık orası annenin bileceği bir iş.

 102. Filiz - Ankara dedi ki:

  12 civciv nerdeyse 6 haftaya ulaştı gayet sağlıklılar ilk aldığım civciv yemini değiştirmek istiyorum aşurelik buğday aldım yemiyorlar bahçeye bırakacağım ama yem olarak ne vermem gerekiyor? Ayrıca suya damlatılarak verilen aşının bir adı var mı? Eczanelerde bulabilir miyim?
  ***
  Tavuklar piyasadaki en ucuz buğdaydan sever. Diğer buğdayları ve aşurelik buydayı sevmezler. Sadecebuğday vermek doru değil. Bu konuda yazılarım var bir zahmet sayfaları dolaşın arayın bulun okuyun.
  Aşıları nereden bulabilirsiniz, en iyisi veterinerlere veya pet shop denen dükkanlara “hayvan ilaçları nerede satılır” diye sorun. Size kesinlikle bir adres vereceklerdir.

 103. Osman - İstanbul dedi ki:

  Ne zaman altlarına talaştoprak karışımı koyayım? Dün aldım.
  ***
  Bir hafta boyunca zemine bol bol yem yayın.. civcivler yemi tanır, sonra kutunun zeminine talaş toprak karışımı koyarsınız, yemleri de rasgele öbek öbek koyarsınız. Civcivler yemleri yerkn dağıtırlar sonra da talaşı toprağı eşeleyip karışmış yemleri bulur yerler… Talaş toprak karışımı arasından civcivler yemleri bulmak için devamlı eşelenir. Taşlık adlı organın ihtiyacı olan taşları da yutarlar. Bu şekilde civciv beslemek en sağlıklı ve en doğal yoldur. Yem kaplarından yem yemeye alışmış civcivler büyüdüklerinde yiyecek arama içgüdülerinden yoksun olur ve birbirlerini yemeye yeltenirler. Çok sık karşılaşılan bir sorundur.

 104. Mehmet - Denizli dedi ki:

  1.5 aylık civcivlerimin yanına yumurta tavuğu alacağım acaba civcivlere zarar verir mi?
  ***
  Hiç alma daha iyi. Bekle civcivler büyüsün. Bu arada bilgini arttırmaya çalış. Aydınlı Berkan’ın yaptığı gibi her sayfaya bak bütün yazılarımı oku.

 105. Berkan - Aydın dedi ki:

  Ya Ali abi bugün komşumuzun civcivlerine bakmaya gittim. çok şekerlerdi teyzede onları güdüyordu. banada sen ortalıkta kedi varmı bak dedi. oturduk 1 saat muhabbet ettik civcivlerin başında. Birden tebeden uçtu kedi allah civcivi kaptı. ödüm bokuma karıştı. bi anlık can favliyle oturduğum yerden kediye uzanmaya çalıştın ama o kaçtı tutamadım. civcivin ciyaklayışını izlemek zorunda kaldım. sonraçok şuçluluk duyuyom teyzeye karşı. of . daha öncede oldu bahçede otururken avcumun içindeki civcive duvardan uçtu. kapamamıştı ama civcivin boynunu kırdı. benimde ellerimi kan içinde bıraktı.
  ***
  Kediler aslında çiğ tavuk ve civciv etini sevmezler. Bilmeyip diğer kuşlar gibi sandıkları için avlıyorlar işte. Ayrıca kedilerin civcivlere alışmaları kolay. Zamanla kokuları cazip gelmiyor sanıyorum. Çevrede tel örgüler ardından civcivleri devamlı görmeleri ve kokularını iyi tanımaları sonucu kediler civcivlere pek ilişmez. Bazı kedilerse av antrenmanı için oyun gibi avlarlar yemezler. Bunlar evcil kedilerse bir iki sert sözle vazgeçmeleri kolaydır. Vazgeçenler bu sefer hiç zarar vermeden oynamaya çalışıyor civcivleri biraz hırpalıyor ama yaralamıyor. Sonuçta, civcivler iyice büyüyene kadar kedilerden iyi korumak kesinlikle şart bir şey.

 106. Mehmet - Denizli dedi ki:

  1.5 aylık olmak üzere 2 etlik 5 yumurtalık civcivim var. Çok sağlıklılar Allaha şükür ama iki yumurtalık civciv hiç büyümüyor tüylerinin rengi değişti ama sanki daha 1 günlük gibiler. Neden kaynaklanıyor lütfen yardım edin teşekkürler.
  ***
  Fizyolojik bir sakatlık olmalı. Geçmişte nadiren benim büyüttüğüm civcivlerde de olmuştu. İlki üç ay kadar yaşadı, çok az gelişebildi ve öldü. Son vaka ondan çok yıllar sonra, aynı yerden aldığım civcivlerden ikisinde olmuştu. Belki iki hafta bile yaşamayıp öldüler. Kuluçka esnasındaki ısı dengesizliklerinden olabilir. Soğumalarda embriyodaki bazı organların gelişmeleri duruyor bazıları devam ediyor bu da sakatlıklara yol açıyor. Ya yumurtadan çıkmadan ölürler ya da çıktıktan sonra sakat gelişim olur ve fazla yaşamazlar. Ağızlarına günde birer damla balıkyağı damlatın, üç gün devam ettikten sonra sonra bir gün arayla devam edin, en fazla on beş gün içinde bırakın ve bakın herhangi bir gelişme olmuş mu..

 107. Emre - Erzincan dedi ki:

  Benim 2 tane civcivim var. 20 günlükler güzelde büyüdüler, ama artık kavga etmeye başladılar. Daha küçükken böyle kavga etmeleri normal mi? Galiba ikisi de erkek şimdiden horoz olduklarını gösteriyorlar, yoksa yanılıyor muyum?
  ***
  İkisi de horoz olacak demektir. Bunlar muhtemelen hibrit yumurta tavuğu cinsinden horoz civcivler. Büyüyünce insanlara da saldırırlar. O zaman kesip yersiniz. Herkes böyle yapıyor zaten.

 108. Emre - Manisa, Alaşehir dedi ki:

  Benim sorum su olacakdı Ali Bey benim 3 aylık olan civcivlerim çok korkak ben civcivlerimi evin çatısında besliyorum 5. kattta. 2 kere aşağı atladılar.Gidip zor yakaladım ben nasıl bunların korkularını yenebilirim suan kümesten cıkarmıyorum dısarı.
  ***
  Vahşi yetiştirmişsiniz. anlaşılan yem vermekten başka hiç yaklaşmıyorsunuz onlar da böyle vahşi olmuş. Kendinize alıştırmaya çalışın ya da büyüdüklerinde açıkta serbest yetiştirin yabani oldukları için kendilerini korurlar. Ya da büyüsünler kesip yeyin başka çare bilmiyorum.

 109. Mehmet - Denizli dedi ki:

  Civcivlerin ağzına balık yağı damlat dedin bende öyle yapacaktım ama civciv ağzını bir türlü açmadı ben de sularına karıştırdım.
  ***
  Yanlış yapmışsın. Civcivin ağzını açmak için uğraş. Bunlar hayvan, aç ağzını bakiiim dersen açmazlar. uğraşıp açacaksın. Bir daha suya balık yağı damlatma.

 110. Mehmet Sait - Denizli dedi ki:

  Civcivlerin kanadında ve kuyruğunda sivilce gibi beyaz bir yara çıktı. sanırım acıyor ki kanatlarını düşürüyorlar ne yapmalıyım?
  ***
  Bilmiyorum. Hiç başıma gelmedi. Kuşlardan anlayan bir veterinere danışın hatta gösterin.

 111. halil İbrahim - İstanbul dedi ki:

  Benim civciv bir buçuk hafta oldu ve tüyleri ya dökülmüş ya da çıkmamış derisi gözüküyür bu ne olabilir?
  ***
  Etlik tavukların civcivleri hızlı büyür, büyüdükçe tüyler yetersiz olur. Sebep budur. Zamanla düzelebilir ama civcivlerin çok hareketli olmasını sağlamalısınız. Yemleri ortalığa serpin sakın yem kutusu kullanmayın. Yoksa civcivler oturduğu yerden yemeye alışır kütürüm kalır fazla yaşayamaz.

 112. mehmet - Trabzon dedi ki:

  Civcivlerin etlik mi yoksa yumurtalık mı olduğunu nasıl anlıyorsunuz?
  ***
  Eğer etlik ise her gün gözle kolayca farkedilir bir şekilde hızlı büyürler. Başka türlü ilk günde anlayamazsınız.

 113. Kazım - Rize dedi ki:

  Yazdığınız şatları oluşturdum ama civcivlerin biri gözlerini yumup çömeliyor ışıktan mı neden anlamadım?
  ***
  Işıktan veya sıcaktan olabilir. Anlamak için ışığı söndürüp biraz bekleyeceksin. Sebep ışık değilse gözlerinde bir rahatsızlık vardır. Temiz bir pamuğu çay ile iyice ıslatıp gözlerine bastırmadan sür.

 114. Pamuk Prenses dedi ki:

  BEN tıpkı yukarıda yazılanlar gibi yaptım ve yaşadı hala ise yaşıyor çünkü ben civcivimi almadan önce bu bölümü okudum. Bu yüzden de yaşadı ve hala yaşıyor. Ben bu yazıyı yazanlara çok teşekkür ediyorum. ALLAH onlara benim civcivim gibi uzun ömürler versin İNŞALLAH. Çok teşekkürler.
  ***
  Teşekkür ederim majesteleri. Lakin dua mı ettiniz beddua mı belli değil. Bir tavuğun ömrü olsa olsa 6 – 7 yıldır. :)

 115. Mehmet Sait - Denizli dedi ki:

  ALİ ABİ komşumuzun 30 tane doğal kuluçka civcivi var. Atak s cinsi. bugün civcivlere bakarken komşumuzda civcivleri çıkardı ve sularına aspirin attı . sen aspirin öldürür diye bir soruya cevap yazmışsın bende bunu komşumuza söyledim . beni azarladı ben yıllarca tavuk baktım ne yaptığımı bilirim diye . ama gerçekten onun baktığı civcivler hemen büyür ve çok sağlıklı olurlar. ben sana inanıyorum Ali Abi ama bu aspirin faydalı birşey mi?
  ***
  Öldürür mü demişim? Belki o kişiye göre öyle demişimdir yani bilmeden fazla dojajda verebilir diye düşünmüş olabilirim. Ne dediğimi hatırlamıyorum ama gerçekten zararlı olabilir, ölümlere yol açabilir. Komşu herhalde dozaja çok dikkat ediyor. Yine de sen bil ki faydası yok. Biz de bu işlerle uğraştık. Yeni çıkan civcivlere ne aspirin vermişimdir ne de şekerli su. Gayet de sağlıklı bir şekilde büyümüşlerdir. Aspirinin hiçbir faydası olmaz. Belki zararı da yok. Yani boş bir inanç. Boşver, komşu ile boş yere tartışma. Bırak ne yaparsa yapsın. Bir de o civcivler nasık Akat olabilir? Ancak Atak üretim tesislerinden özel yumurta almışsa o şekilde olabilir başka yolu yok. Atak tavuk horozların yumurtalarından Atak civcivler çıkmaz bu imkansızdır onlar başka cins olurlar. Civcivlere de tavuklara da aspirin vermeyin. Çok önemli aşılar vardır suya karıştırılır, onlardan vermeniz şart. Aspirin hikaye.

 116. Mehmet Sait – Denizli dedi ki:

  ALİ ABİ öncelikle teşekkürler komşumuz zaten özel olarak yumurtasını almış başka gurk tavuğun altına koymuş böyle söylüyor. Nerden aldın deyincede parasını ver sanada getireyim diyor yer belli etmiyor. ayrıca AYDINDAN BERKANIN verdiği cevap için teşekkürler…
  ***
  Boşver, Atak hakkında abartıyorlar. Bütün mesele bizim kapitalistlerin kendi patentli tavukları olmasıdır. Golden comet gibi hibritlerin Ataktan hiçbir farkı yok.

 117. Halil İbrahim - İstanbul dedi ki:

  Civcivim civciv yemi yemiyor başka ne verebilirim?
  ***
  Yeşil salata yaprakları, haşlanmış yumurta, tavukların yediği buğdaydan..

 118. Mehmet Sait - Denizli dedi ki:

  Yeni raflar yaptık üstüne de saman koyduk. Fakat bu sefer civcivler tüneğe değil raflara çıkıp orda uyuyor. Raflarda tünek görevi görür mü?
  ***
  Tünek şart. Raflarda oturmasınlar.

 119. Mehmet Sait – Denizli dedi ki:

  civcivlerime komşumuzun evindeki yumurta tavukları zarar verir mi? Arada bir tek alçak bir duvar var tavuğun uçabileceği kadar – Ben bazen gezdirirken bahçeye kovalayıp sularını değiştiriyorum o arada bir tavuk gelip de civcivlere zarar verir mi?
  ***
  Sanmıyorum. Hint tavukları olsa, onlar zarar vermez, derhal öldürür. Diğer cinsler benim bildiğim kadarıyla küçük civcivleri görmezden gelir, adam yerine bile koymazlar. :)

 120. Umut Kaan - Kavaklı dedi ki:

  Dün civcivlerden birinin kıçı böyle kocaman katı bir dışkı ile tıkandı.Bizde tıkanan yeri yıkadık,dışkısını küçük küçük ayırdık.Sonra civcivi,uzaktan kuruyuncaya kadar saç kurutma makinisiyle kuruladık. İlk başta ötmeye başladı sonra sustu. Acaba yıkayıp kuruladıktan sonra hasta olur mu? Bize İyi göründü.
  ***
  İyi ise mesele yok ama civcivler tavuklar kesinlikle yıkanmaz. bahsettiğiniz sorunlar yüzünden mecbur kalırsanız üç dört saat 30 – 35 derece sıcakta korumalısınız.

 121. Buse - İstanbul dedi ki:

  civcivim bir buçuk aylık.. Köydeyken civcivlere sütle bulguru ıslatıp verirdik acayip severler ve çabuk büyütür ama onlar çoktu yem hemen biterdi. Benim civcivime veriyorum ama bulgur bekleyince sıcaktan eşkiyor.. onu versem zararı olur mu?
  ***
  Böyle şeyler yem değil. Hayvanlar gıdasız kalır hastalıklara karşı dirençleri azalır. Madem 1,5 aylık olmuş, tavukların yiyebileceği her şeyi verebilirsiniz.

 122. Ahsen - Konya dedi ki:

  Civcivimin dışkısı normal ve sarı iken şimdi koyu yeşil olmuş durumda hiç bir şey yemiyor zorlayınca sadece su içiyor. uyuyor, uyuyor… yem kabının başında yemesi için zorluyorum fakat o yine uyuyakalıyor. uygun sıcaklığı sağladım ama bir türlü uyandıramıyor yem yemesini sağlayamıyorum. ne yapmalıyım?
  ***
  İshal olmuş çok sıvı kaybı var. Halsiz düşmüş. Eğer tehlikesiz ishal ise belki kurtulabilir: Yarım saat ara ile birkaç yudum az şekerli su içirin ve sıcakta tutun. Dinlensin. Biraz kendine gelir gibi olunca birşeyler yiyecektir, su içecektir. Hastalığı eğer mikroplardan kaynaklanan ishal ise kurtulması çok zor.

 123. Hami - Trabzon dedi ki:

  3 tane civcivim var ve çok sıksık kaşınıyorlar sebebi ne olabilir? çözümü nedir?
  ***
  Bitlenmemişlerse büyüdükçe deride yenilenmeler oluyordur o sebeple kaşınıyorlardır. Kuru toprakta eşelenmeleri lazım. Buna ihtiyaçları var.

 124. Hami - Trabzon dedi ki:

  Daha beş günlükler ama dışarı çıkınca hasta olmazlar mı?
  ***
  Dışarı çıkar demedim. Temiz kuru toprak bul eşinsinler. Ama beş günlükken erken. Bir hafta geçsin.

 125. Onur - Giresun dedi ki:

  Bir haftalık civcivlerim var ve kanatları beyaz çıkıyor acaba ligorinlermi sonra renk değişitirip başka cins çıkabilir mi?
  ***
  Bembeyaz olsa bile her beyaz tavuk ligorin olur diye bir şey yok. Ne cinstir bilemem.

 126. Ahmet - İstanbul dedi ki:

  Civcivlerime yem veriyorum azını yiyip ötmey başlıyorlar. Kalan yemi yemiyorlar. Yeni yem koyunca hemen başına üşüşüyorlar. Neden olabilir?
  ***
  O yemdeki her şeyi sevmiyorlar önemli değil. Yemi civcivlerin altına boydan boya dökün eşelenmeye sevdikleri şeyleri aramaya bulmaya alışsınlar.

 127. Ozan - Mersin dedi ki:

  Merhaba… Ben daha önce de çok besledim, dediğiniz gibi bakınca gerçekten gayet sağlıklı büyüyorlar. Ama şöyle bir sorunum var o sarı civcivlerden bulamıyorum. Köy civcivi dediklerinden satıyorlar onlar da evde olmuyor, biraz büyüdüklerinde sağa sola kaçıyorlar, ordan burdan atlıyorlar sonra sorun çıkıyor, zaptetmek zor. Bu aylarda o sarı makina civcivlerinden bulunmaz mı?
  ***
  Etlik civcivleri demek istiyorsunuz. Her zaman her yerde bulunabilir.

 128. Can - İstanbul dedi ki:

  Selam yeni civciv altim bugun yumurtadan cikti 2 tane. Odamda besliyorum. Bana herhangi bir bit pire kus gribi vs. hastaligi bulastirma ihtimali var mıdir?
  ***
  Hayır, tam tersine olsa olsa siz onlara çeşitli hastalıklar bulaştırabilirsiniz. Onun için mecbur kalmadıkça civcivlere el sürmemeye çalışın.

 129. Ozan - Mersin dedi ki:

  Bahsettiğim etlik civcivlerden buldum, ancak zavallıları boyamışlar. Yine de dayanamadım 10 tane aldım. Bu civcivlere de aynı bakımı yapmam yeterli mi yoksa boyalı olmalarından ötürü farklı bir şey uygulamama gerek var mı? Umarım ölmezler. Ne önerirsiniz boyalı civcivlerin sağlıklı büyümeleri için, şimdiden teşekkürler…
  ***
  Bakımı normal bakım olur.

 130. Mehmet Sait - Denizli dedi ki:

  ***
  Haklısın Mehmet ama yapacak bir şey yok. Düşündüm ve bu sayfadaki yazımda biraz değişiklik yaptım.

 131. Cansu - Hatay, Antakya dedi ki:

  Civcivim strafor yedi aceba ölur mü?
  ***
  Ne kadar yediğine bağlı. Bekleyip göreceksiniz.

 132. Elif dedi ki:

  Daha 1.5 hafta önce …
  ***
  Boyalı civciv almayın. Birbuçuk ay dolmadan önce sadece civciv yemi, yeşil sata yaprakları ve haşlanmış yumurta verebilirsiniz. Ördek civcivleriyle karışık beslemek iyi değil. ördek civcvilerinde ördeklere zararı olmayan bakteriler diğer civlcivleri hasta eder öldürür. Ne yazmışsam iyi okuyun ona göre civciv besleyin. Hiçbir şeyi eksik bırakmayın.

 133. Elif dedi ki:

  Ama mavinin ölmesi gerekmiyor muydu? Çiftlik civcivi niçin öldü? Hem ben ördekle civcivlerin arasına karton ile kapatttım ve civcivler yumurta sarısı yemiyorlar ve havuçu küçük parçalara bölüp haşladım ve çok güzel yiyorlar ördek ile civciv..
  ***
  Evet maviye boyanmış civcivin ölmesi gerekiyordu. Demek ki iyi bakıyorsun. Diğer civcivin ölmesi senin hatan olmayabilir. Civcivlerde sebebini anlamadığımız ölümler sık görülür. Canını sıkma. Ama bundan sonra civciv alırsan, bu sayfada nasıl yazmışsam yüzde yüz o şekilde beslemelisin. Başka yollar tesadüfe kalmış. Özel civciv yemi şart. Yazdıklarımı dikkatle okuman lazım. Başka şey bilmiyorum.

 134. Elif dedi ki:

  Biliyorum sayfanın tamamını okudum. Sade civciv yemini de zor buldum. Sizin önerdiğiniz gibi yerlere döktüm. Talaşların arasına mavi olanın keyfi yerinde. Bence diğer civcivin ölmesinede sevinmiş görünüyor eskisinden daha hareketlendi. Ördekle de dalaşmıyor bahçeye saldığımda biri ayrı biri ayrı geziyor. Ördek civcivden küçük olduğu için korkuyor diğer civciv de bundan hoşlanıyor.

 135. Emre - İstanbul dedi ki:

  Beş civcivimden birisi sürekli ciyaklıyor dedim iki hafta önce aldım ben civcivlerimi o günden beri böyle. Diğerlerinin aksine normal bir gelişim gösteremiyor, sadece kanatları büyüyor. Boyu ve kilosu ilk aldığıma yakın. İshal olabileceği konusunda verdiğiniz şekerli su bilgisini uyguladım olumlu sonuç verir gibi ama büyümemesi beni çok üzüyor.
  ***
  O halde sanıyorum hiç büyümeyecektir. Daha önce bir yere yazdım ama nereye yazdım hatırlamıyorum. Sebep büyük bir ihtimalle şudur:
  Kuluçka döneminde (civciv yumurta içinde gelişirken) ısı ayarlarındaki dengesizlikler embriyo gelişimde bazı organların gelişmemesini, güdük kalmasını sağlar. O civciv normal bir civciv gibi yumurtadan çıksa bile ya kısa sürede ölür ya da cüce kalır, birkaç ay “belki” yaşayabilir.
  Başka bir sebep ise yumurtayı yumurtlayan tavuğun gıdasını iyi alamaması, o tavuğun yumurtasındaki embriyonun sağlıklı gelişim gösterememesidir.
  Siz belki faydası olur diye iki günde bir ağzına bir damla balıkyağı damlatın. İki hafta devam edin. Belki faydası olur.
  Fazla sayıda civciv besleyenler böyle sakat civcivlerle karşılaşır, normaldir diyebiliriz. Yaşayabilmeleri iyi bakımla birkaç ay sürebilir. Cücelikten kurtulup normal yaşama dönebilmelerinde pek umut yok.

 136. Kübra - İstanbul dedi ki:

  Civcivlerim 4 haftalık fakat ekmek yiyorlar hem de çok ama dışkıları yanı pisliği beyaz renkte, bazen ishal oluyor beyaz renkte neden oluyor?
  ***
  Normaldir. Ekmek yedirmeyin. Veya çok az verebilirsiniz. Ekmek yemeleri iyi değil. Alışmasınlar.

 137. Mehmet Sait - Denizli dedi ki:

  ali abi komşumuz sana bir soru sormamı istedi:komşumuzun gurk tavuğu var. gurk olalı 15 gün falan olmuş. ama yumurta olmadığından koymamışlar. bugün koysalar olurmu?
  ***
  Tavuk iştahlıysa her şeyi yiyorsa olur, birsakıncası yok. Normal gurk tavukları gibi iştahsız olup şimdiye kadar öyle devam etmişse hazır civciv alıp tavuğa versinler yoksa bu kadar zamandan sonra kaldıramayabilir ölebilir.

 138. Aslı Şahin - Malatya dedi ki:

  Ben dün üç civciv aldım. Biri bir aylık, ikisi iki günlük. Üçüne de aynı yem olur mu?
  ***
  Olur. Hiç sakıncası yok.

 139. Dorukcan Şenel dedi ki:

  Yarın 4-5 tane civciv alıcam.Ampul koymama gerek var mı? İzmirde yaşıyorum. Ve bizim burda civciv yemi satan bi yer yok. Civcivlere ne yedirmeliyim?
  ***
  İzmir’de civciv yemi satan yerler çoktur. Bulamazsanız neler yedireceksiniz yazımda değişiklik yaptım bu meseleyi ekledim. Yazımın içinde alt kısımda.

 140. Egemen - Artvin dedi ki:

  Ben civciv alcam bu cumartesi arhavi pazarından etlik civciv en büyügü 3 yada 5 günlük ben alınca apartmanın arkasında bahçe var kaç günlükken otlatmaya çıkarim?
  ***
  Şimdi yaz mevsimindeyiz 10 günlük olunca çıkarılabilir ama kedilerden kargalardan iyi korumak lazım. Bahçede güvenli bir alan yapabilirseniz 1,5 aylık olunca devamlı orada yaşayabilirler.

 141. Dorukcan Şenel - İzmir dedi ki:

  Gittim aldım bugün pazardan 1 horoz 2 tavuk.3-4 haftalıklar.Yem de buldum. Ama ek olarak ne atabilirm?Geçen sefer 2 minik civciv almıştım öleceklerine yakın veterinere götürmüştüm vitaminsizlikten beslenme yetersizliğinden öldüler demişti sizin önereceğiniz bu iyi gelir diyeceğiniz yem varsa söylerseniz iyi olur.
  ***
  Haşlanmış yumurta, salata yaprakları..

 142. Enes - Çorum dedi ki:

  Benim civcivim var iki tane teki şimdi can çekişiyor ne yapabilirim?
  ***
  Bu sayfada ne yazmışsam dikkatle ona göre civciv besleyin. Süs için yazmıyorum. Sorularınıza sorunlarınıza cevap için yazıyorum ama okuyup uygulayan yok.

 143. Mehmet Sait - Denizli dedi ki:

  Civcivlerim 2 aylık büyüklükleri güvercinden biraz küçük bu normal mi? İki haftadan beri yem vermiyorum bahçemize salıyorum ordan ot, asma yaprağı, dut vs gibi şeyler yiyorlar. Ama dut yemeye başladıktan sonra tuvaletlerini kahverengi ishal gibi yapıyorlar. Bu dut yemelerinden midir? Komşumuz civcivlerine acı pul biber vermemi söyledi zararı olur mu?
  ***
  İki ayda o kadar büyümüşlerse normaldir. Fazlaca yeşillik ve dut yemeleri kakalarını sulu eder buna ishal demek yanlış. Nasıl besleniyorlarsa ona göre dışkılarlar. Buğday da versen iyi olur. bahçede bol bol böcek bulabiliyorlarsa çok iyi. Acı biber faydalı mı bilmiyorum. Tavuklar boğazlarına lezzetli acılık veren şeyleri yemeyi severler. Bizimkiler lale soğanlarına bayılırdı.

 144. Sevde - İstanbul dedi ki:

  Büyükçe bir karton kutuda 20 gündür civciv besliyorum. Civciv yemi ve sudan başka bir şey vermiyorum. Civciv yemini saksının altına konan incecik tabaklardan birine, suyunu da pet şişeye koydum. Devamlı yemlerini kutunun zeminine döküyor ve bunu kazara değil özellikle yapıyor. Geldiği günden beri devamlı acı cekiyormuş gibi ötüyor ve kutudan kaçmaya çalışıyor. İyice büyüdü, kanatları da büyüyünce kocaman kutudan zıplayıp kaçar oldu, ne yapacağımı bilemiyorum.
  ***
  Ne yapacaksınız, bu sayfada ne yazmışsam dikkatlice okuyun. Ömür boyu kutuda besleyecek değilsiniz herhalde. :)

 145. Merve - İzmir dedi ki:

  Bugün alalı tam bir ay oldu ve baya büyüdü. Fakat birkaç gündür sesi kısık boğazında bir hırıltısı var. Neden olmus olabilir?
  ***
  Çevrenizde tavuklardan anlayan bir veteriner varsa ona danışmalısınız. Böyle şeyler zaman zaman olur sonra iyileşir ama tedbirli olmak daha iyi.

 146. Merve - İzmir dedi ki:

  Çevremde veteriner yok o yüzden korkuyorum ama sıcağı çok seviyor ve sıcakta kaldıkça sesi yavas yavas açılıyor. Hep sıcakta mı tutmam gerekiyor ölmesini istemiyorum çünkü çok alıştım. Yemini suyunu güzel yiyip içiyor gayet hareketli arada bahçeye çıkartıyorum onu.
  ***
  Hem yaz mevsimindeyiz, hem İzmirdesin, hem bir aylık olmuş.. Artık üşümez korkma. Ama üşüyorsa kuvvetsiz kalmış demektir. Birbuçuk ayı doldurunca artık tehlike yok. İki hafta daha dikkatli olacaksın.

 147. Mutlu dedi ki:

  Ben hindi civcivi ve normal civcivi bi arda besliyorum 2 şer tane bir sıkıntı olur mu? Şimdilik öyle bişey görünmüyor gayet iyiler.
  Kıyma yediriyorum (tesadüfen örendim gaye iştahla yiyolar). Bu onlar için zararlı olurmu?
  ***
  Civcivken sorun olmaz ama size farklı türlerden hayvan beslememenizi tavsiye ederim. Ya hindi ya tavuk, birini tercih edin. Eğer çok fazla geniş bir bahçeniz varsa ve ayrı ayı kümesler yapacaksanız o zaman sakıncası yok.
  Kıyma verebilirsiniz ama az verin. Zarı olmaz faydası olur. Ama dediğim gibi az verin.

 148. Ceren - İzmir dedi ki:

  Bir civcivim var ama ayağının bir tanesi şiş ve yürürken biraz zorlanıyor. Ne yapmalıyım lütfen yardım edin:(
  ***
  Geçmiş olsun Cerenciğim. Ne yazık ki bu konuda bilgim yok. Eğer iştahı yerindeyse zamanla iyileşebilir çünkü henüz büyüme gelişme çağında. Kuvvet bulsun çabuk iyileşsin diye ağzına günde bir damla balıkyağı damlat. Bir hafta kadar devam et.

 149. Leyla - Tokat dedi ki:

  Pazar günü 3 tane civciv 2 tane de ördev civcivi aldım kutuda beslıyorum. Bugun civcivimin bir tanesi sizlere ömür. Digerleri cok sukur ıyı ama civicvler elimi kutuda göstermeden yemek yemıyor ve durmadan evde gezmek ıstıyorlar. Ben de peslerinde kakalarını temızlıyorum. Ördek beslemek hakkında da yardımcı olur musun bana? Bir de ben kolıyı ampulle değil sac kurutma makınasıyla ısıtıyorum uygun mudur?
  ***
  Önce soracaktın sonra alacaktın. Bundan sonra ne dememi bekliyorsun Leylacığım evladım? :) Ördeklere yüzmeyi öğret sonra ömrübillah sudan korkarlar. Başka bir şey demiyorum uzun uzun civciv bakımı hakkında bilgi vermişim hala soruyorsun ampul yerine saçkurutma makinası olur mu diye. Olmaz. Ampul lazım. sıcaklık derecesi termometre lazım. Şu lazım bu lazım. Yazılarımı okumanız lazım. Soru sormamanız lazım. :)

 150. Leyla - Tokat dedi ki:

  Okudum valla hepsını uyguluyorum zaten hanı yasımda kucuk degılkı cocuk gıbı elıme alıp sevıyımsoktum suya basbas bagrıyoo aldıgım adama sordum sormadan da almadım zaten. yıne denıyım bugun bakım ne olacak da ben nasıl ögretecem yuzmeyı ben kendım bılmıyorum daha :D yınede tsk ederım bı sorun olursa yıne dönerım
  ***
  Buraya daima çocuklar yazdığı için ben de her yazanı çocuk sanmaya başladım. :) Hayvanı alıp suya basmayacaksın. Su önünde olacak, zamanla suyla oynar içine girer kendi kendine öğrenir. yani aslında yanlış demişim. Yüzme imkanı sağlamak lazım yüzmeyi kendisi öğrenir.. Tavuk civcivleriyle ördek civcivlerini bir arada beslemek hiç doğru değil. Satıcılara sormayın. Onların bir şey bildiği yok.

 151. Leyla - Tokat dedi ki:

  Bu arada yanında olmadan yemek yememesıne ne dıyeceksın? Şimdi suya koydum yuzduler ama korkarakk bağıra bağıra..:D
  ***
  Yerler. Bunlar aç kalsa birbirlerini bile yer. Bunların derdi farklı yiyecek bulmak için araştırma yapmak istemeleri. Böyle civcivler genelde yumurta tavukları cinsindendir. Etlik cinsler genelde hiç durmadan önlerindeki yemi yerler hiç yerinden kalkmak bile istemezler.

 152. Leyla - Tokat dedi ki:

  Şok oldum ne oldu anlamadım bugun hepsı aynı anda öldu…
  ***
  Leyla hanım, maalesef böyle şeyler çok fazlasıyla sık yaşanmakta. Bir daha farklı türlerden civcivler almamanızı tavsiye ederim. Özellikle ördek ve tavuk civcivlerinin bir arada beslenmemesi gerekiyor. Tavuk ile hindi daha uyumlu ama bunu da sobraki aylar için doğru bulmuyorum. Ve yine civciv alırsanız bu sayfada anlattıklarımı harfi harfine uygulayın.

 153. Merve - İzmir dedi ki:

  merhaba ben daha öncede yazmıstım tekrar rahatsız ediyorum ama civcivim 2 gündür biraz iştahsız yani yem yemiyor bugün sabah çok az yedi ne yapmalıyım bir aylık oldu bi sorun olur mu?
  ***
  Daha önce yazdıklarından kuvvetsiz kaldığını tahmin etmiştim. Nelerle besliyorsan bünyesi kuvvetsiz düşmüşse her şeyden hastalık kapabilir ölebilir.

 154. Merve - İzmir dedi ki:

  Dün gayet sağlıklıydı bugün keyfi yok sürekli yatıyor. Yemini veriyorum salatalık kabuğu yiyordu ve bahçeye çıkardığımda toprak ve böcek yiyordu ama bugün bişey yemiyor. tuvaletide sıvı.
  ***
  Hasta olmuş. İshal yüzünden bünye sıvı kaybediyor bu da ölüme götürür. Sarımsaklı yoğurt yedir. Her yarım saatte hafif şekerli su içir. Bugün dinlensin. Hafif şekerli suya ayrıca kuru soğanı sıkarak özsuyundan damlat. Mesela bir çay bardağı suya bir çay kaşığı şeker ve dört beş damla soğan özsuyu.. Karıştırıp yarım saatte bir zorla içir. Her seferinde civciv bir tatlı kaşığına yakın su içebilmeli. İnşallah iyileşir.

 155. Merve – İzmir dedi ki:

  tesekkür ediyorum. dediğiniz gibi yaptım bir çay bardağı suya bir çay kaşığı seker ve 5-6 damla soğanın suyunu koyup karıstırdım ve bir tatlı kasığı içirdim. sarımsaklı yoğurda gerek var mı peki?. insallah iylesir iyiki böyle bi site ve siz varsınız. etrafımda bi veteriner olmadığı için korkuyordum.
  ***
  Veteriner olsa bile eğer kuşlar üzere ihtisas yapmamışlarsa pek yardımcı olamazlar. Bizim caddede var mesela, kuşlarla igli hiçbir şey bilmiyor ve yapmıyor. Sadece kedilerden köpeklerden anlar. Sarımsaklı yoğurttan iki saatte bir bir iki çay kaşığı yedirmeye çalışın. Kendine gelirse karnını doyurmaya çalışacaktır. Taze temiz civciv yemi vermelisiniz.

 156. Merve – İzmir dedi ki:

  ***
  ***
  Lütfen büyük harflerle yazmayın. Evet, dediğim gibi yapın. Gece 11’e kadar devam edebilirsiniz. Gece 30 derece kadar sıcak bir yerde uyumalı. Sabah erkenden uyandırıp iki üç saat aynen devam edin.. Sonra, eğer bir şey yemek istemiyorsa üç saatte bir ağzına bir damla balık yağı damlatın ve artık normal su verin ve yoğurt filan yedirmeyin. Yarını da atlatırsa sonraki gün iyileşir.

 157. Merve – İzmir dedi ki:

  Tamam tesekkür ediyorum. Bu arada balık yağını satın mı almam gerekiyor? Ara sıra yem yiyor :)
  ***
  Yem yemeye gayret etmesi çok iyi. Yarın sabah daha iyi olursa balıkyağına gerek kalmaz. Gerçi çok iyi olurdu ama balıkyağı biraz pahalı. Ezcanelerde şişelerde yüzde yüz saf balıkyağı satılır, kiraz aromalı. Fiyatı galiba 30 lira gibi.
  İyileşirse bundan sonra kuvvetli şeyler yedir. Haşlanmış yumurta hem sarısı hem beyazı çok iyidir. Pişmiş tavuk eti, az miktarda kıyma filan arada sırada yedirmelisin. Birbuçulk aylık olunca bahçede dolaşıp böcek toprak ot yemeli.

 158. Şener - İstanbul dedi ki:

  Civcivlerim yaklaşık 2,5 aylık oldu ve bahçede uafak bir kümes yaptım. Baktığım kadarıyla hallerinden gayet memnun. :) Soruma gelecek olursam, civcivler yakşık olarak güvercin büyüklüğünü geçti. Fakat birkaç tanesi diğerlerinden biraz daha ufak. Bu civcivlerin cinsinden dolayımı öyle, yoksa diğer civcivlerde sorunmu var merak ettim doğrusu?
  ***
  Farklı cinslerden civcivler almışsanız bazılarının yavaş gelişim göstermesi normaldir. Hepsi aynı cins ise cüce kalanların normal yetişkin çağa gelebilmeleri pek mümkün değil. Genelde ölüyorlar.

 159. Merve - İzmir dedi ki:

  Dün söylediklerinizin hepsini yaptım civciv hala kendine gelmedi ama birseyler yemeye gayret ediyor. Çok korkuyorum ölmez dmi ya :( balık yağı da bulamadım simdi biryerye gdicez ama ewde yanlız bırakmaktan korkuyorum. az önce bahçeye çkardım günesi görünce yatıyor hemen.

 160. Merve – İzmir dedi ki:

  Civciv karnını doyurmus ama yem değil buğday yiyor sanırım açlıktan halsizdi simdi biraz kendine geldi ama tam olarak sayılmaz.
  ***
  Bakalım inşallah yarın tamamen düzelir yazarsın.

 161. Merve - İzmir dedi ki:

  Birkaç gün önce ılık suyla yıkamıstık ama gayet iyiydi o gün. Acaba banyo yaptırdık diye hasta olmus olabilir mi? Çünkü karnını doyuruyor sadece halsiz sürekli uyuyor.
  ***
  Allah akıl fikir versin. Civcivlere banyo yaptırma deliliğini kimden öğrendiniz? Başka da bir şey diyemiyorum kusura bakmayın.

 162. Sanane - Düzce dedi ki:

  Civciv fiyatları ne kadar?
  ***
  1 lira – 3 lira arasında değişir.

 163. Mutlu - Ankara dedi ki:

  Büyük tavuklar civcivilerimi dövüyorlar. kümesin içine bir kutu koydum hem korunurlar diye hemde alışsınlar diye birbirlerine.Arada çıkıyolar içinden ama ortam geriliyor hemen giriyolar napmam lazım ( farklı kümes demeyin lütfen ) civcivler 2.5 haftalık 3 gün önce birleştirdim.
  ***
  Kümesi tel örgüsüylü ikiye bölün. Civcivler bir bölgede tavuklar diğer bölgede kalsın. Bu şekilde iki üç hafta içinde birbirlerine tamamen alışırlar. En kolay yolu budur.

 164. Cengizhan Akyayla – Tokat dedi ki:

  200cm2 lik bir kutuda 14 civciv büyütüyorum.İçinede 15 watt lık bir gece lambasını serbestçe bırakıyorum etrefına yatarak ısınıyorlar. Bir haftalık oldular ve ölümler başladı.hergün bir tanesi ölüyor….
  ***
  Kutu büyük içerisi ısınmıyor. Termometre lazım. Sıcaklık içerde her yerde 30 – 35 derece cıvarında olmalı. Yazımda anlattığım gibi..

 165. İsimsiz Kahraman dedi ki:

  Sıcaklık 30 derece gibi burda.Kutu 10 civciv sığacak kadar yani küçük bişey.Üstünde 4 tane üçgen delik açtık,yanda da bir daire var.Gece kapağı kapalı uyuyorlar. Ben üşürler diye düşündüm çünkü ilk günlerde 35 derece lazım demişsiniz. Annem hem hava sıcak hem kutu küçük hemde birbirlerini ısıtırlar diye sıcak kavanoz koymama izin vermedi. Üşürler mi bu şartlar altında? Ayrıca biz ekmek kırıntısı ve ince bulgur veriyoruz zararlı olur mu?
  ***
  Gündüz 30 derece ve üstü, gece ise 27’den aşağı düşmeyen sıcak yaz günlerinde korumalı kutuda annenizin dediği gibidir. Yem olarak civciv yemi bulun ondan yedirin.

 166. Cemre - Antalya dedi ki:

  Benim civcivim var sürekli durmadan cik cik diye ötüyor nasıl susar ne yapmam gerekiyor?
  ***
  İki günde alışır. Yapılacak bir şey yok. Sadece yazımı okuyup en iyi şartları oluşturun.

 167. Gülcan Ankara dedi ki:

  İki tane civciv almıştık ama bilemedik elimize aldık sevdik. biri hastalandı hemen veterinere götürdük. Antibiyotik ve vitamin verdi ama işe yaramaz ölür dedi. Nitekim de öyle oldu. Bahçeye güneşlensinler diye çıkarmıştım. Önce çırpındı sonrada bacaklarını uzatarak öldü. Ben öldü sanarak gömdüm. Gözleri açıktı ve hiç kırpmadı. Ancak siz ölmemiştir diye yazmışsınız çoğu yazınızda ben diri diri mi gömmüş oldum hayvanı? Çok üzüldüm.
  ***
  Benim ölmemiş olabilir dediklerim yeterli ısı olmaması sebebiyle önce halsizleşip sonra ölmüş gibi görünenler içindir. Ama sizinki gibi çırpınıp birdenbire ölmesi olayları çok farklı bir şey. Kesin ölmüştür herhalde.

 168. Alper - Çorlu dedi ki:

  Ben 13 tane civciv aldım daha çok küçükler bide ben küçük ampülle ışık sağlıyorum bide altlarını saman koydum yemini ve suyunu her zaman kontrol ediyorum ve onlara dokunmuyorum bi sorun olur mu?
  ***
  Işık değil ısı lazım. Yazımı oku, kutuya termometre koy ona göre bu yaz sıcaklarında ıstıcı ampul gerekmeyebilir.

 169. Muhammet - İstanbul dedi ki:

  Bir civciv kaç ayda horoz olur? Ben 1 liraya civciv aldım onların hepsi zaten horoz çıkıyor.kaç ayda gerçek horoz olur?
  ***
  Cinsine göre 4 ay ile 8 ay arasında değişir.

 170. Eyüp - Trabzon dedi ki:

  Benim 7 tane ligorin cinsi tavugum var 8-9 aylıklar 3 tane 23 günlük köy ve 1 tanede ligorin civcivim var. havalar sıçak oldugu için oları tavukların yanına kümese koymak istiyorum açaba tavuklar civcivlere vurular mı?
  ***
  Deneyin görün. Belki ligorinler küçük civcivlere bir şey yapmaz. Eğer kabul etmiyorlarsa civcivlere ayrı bir kümes yapacaksınız.

 171. Eyüp - İstanbul dedi ki:

  Benim 2 tane civcivim ikisi de gagalarını açıp dilini oynatıyor ve boğazları oynuyor. Bu civicvler acaba hastalandı mı? Yoksa Susuzluktan mı? Yada Sıcaktan mı?
  ***
  Bazen esniyorlar. Sebebi ya yerin havasız olmasıdır ya da uykularının gelmiş olmasıdır. Aşırı sıcaktan ağızlarını açarlar bu da normal.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.