Exchequer Ligorinleri

Exchequer Ligorin tavukları İskoçya’da türetilmiş, yumurta verimliliği çok yüksek ve soğuğa acayip dayanıklı bir ligorin cinsidir.

Exchequer (iksçekır) anlamı: Devlet hazinesi, devlet bütçesi, hazine bakanlığı gibi terimlerdeki “hazine” ve “bütçe” anlamındadır.
İsmin sebebi: Tavukların rengi satranç gibi oyunların tablasının siyah beyaz karışık renkte olmasına (chequer) benzetilmiş ve bir de bu tavukların para getirisi bakımından çiftlik bütçesine büyük katkısı da dikkate alınarak hazine ve bütçe anlamlarına gelen “Exchequer” ismi verilmiş.

İskoçya’da türetilmiştir. İlk Exchequer ligorin örnekleri mutasyon sonucu oluşmuş bireylermiş. İskoçya’da 1904 yılında Mr. Robert Miller’in tavukları arasında dört veya beş tane oluşmuş. Mr. Miller bunlardan çok etkilenmiş. Üç yıl boyunca bu yeni nesli iyileştirmeye girişmiş. Sonra yumurta üretiminde mükemmel olduklarını ilan etmiş.
(Bence mutasyon filan olmamıştır. Miller melezleme formülünü gizli tutmak için böyle bir şey ileri sürmüş olabilir.)

Mr. Miller’ın Exchequer tavukları İskoçyalı tavuk yetiştiricileri tarafından erken ergenleşmeleri, üç buçuk ayda yumurtaya başlamaları, yüksek verimlilikleri, soğuğa dayanıklılıkları, yumurta verimliliklerinin uzun süre devam etmesi, hatta 8 yaşlarında bile iyi verimde olmaları gibi sebeplerle büyük rağbet gördü.

Savaştan sonra İngiltere’de de tanındılar. Fakat şişmanlayabilmeleri ve renk özellikleri gibi sebeplerle bunların Ligorin olmadıkları, ancak Ancona karışımları olabilecekleri iddiası yayıldı.
Mr. Miller ve birkaç yetiştirici bu iddiayı çürütmek için yıllarca uğraştılar çeşitli testler yaptılar. Sonunda Ligorin oldukları İngiltere’de de kabul edildi.

Exchequer Ligorinleri yüksek yumurta verimleriyle büyük üne kavuşmuşlardır. Bazı yetiştiricilerin görüşüne göre Ligorin ailesinin en kazanç getiren cinsidir. Soğuğa fazlaca dayanıklılıkları tartışılmaz bir gerçektir çünkü ilk çoğalma yerleri İskoçya ve kuzey İngiltere’dir. Her türlü iklime ve her türlü toprak şartlarına uyumludurlar.


Kategori: Irklar Tarih: 02 Nisan 2010

Etiketler: |

'Exchequer Ligorinleri' hakkında sorular, açıklamalar

  1. VEDAT dedi ki:

    bende buna benzer var ama ibiği biraz daha değişik her gün yumutluyo ve daha yeni kuluçkaya yattı


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.