Kuluçka tavuğun altına başka hayvan yumurtaları koymak

“Tavukların altına kuluçka döneminde başka hayvan yumurtası koymak uygun mudur?” diye bir soru gelmiş. Evet, olur yalnız iki sorun var; kuluçka süresi sorunu ve cüsse sorunu. Bunlara dikkat eder gerekli ayarlamalara dikkat ederseniz sorun kalmaz. Ayrıca en önemli şey, ana ve civcivler birbirlerine benzer özellikteki türlerden olmalıdır. Başlıca önemli ortak özellik, civcivlerin yumurtadan çıktıktan sonra yürüyebilir ve kendi başlarına yem yiyebilir olmalarıdır.

“Tavukların altına kuluçka döneminde başka hayvan yumurtası koymak uygun mudur?” diye bir soru gelmiş. Evet, olur yalnız iki sorun var; kuluçka süresi sorunu ve cüsse sorunu. Bunlara dikkat eder gerekli ayarlamalara dikkat ederseniz sorun kalmaz. Ayrıca en önemli şey, ana ve civcivler birbirlerine benzer özellikteki türlerden olmalıdır. Başlıca önemli ortak özellik, civcivlerin yumurtadan çıktıktan sonra yürüyebilir ve kendi başlarına yem yiyebilir olmalarıdır. Kartal, güvercin ve diğer kuşların civcivleri birkaç hafta yürümez, yuvayı terk etmez, ağızlarını açıp annelerinin yiyecek vermelerini beklerler. Bunların bakımını tavukların yapabilmesi imkânsızdır. Olabilecek türler için iki önemli meseleye dikkat edin aşağıdan okuyabilirsiniz.

Kuluçka süresi sorunu
Meselâ ördek ve tavuk yumurtaları karışık konursa, tavuk civcivleri bir hafta önceden yumurtadan çıkar. Tavuk ayaklanan civcivleriyle dolaşmaya başlar, ördek yumurtaları açıkta kalır soğur civcivler yumurta içinde ölür. Bu gibi sorunlara önlem almalısınız. Yani eğer yumurtalar karışık türlerden olacaksa, tüm civcivlerin aynı günde çıkmaları için yumurtaları aynı günlerde koymamalısınız. Örneğin tavuğun altına ördek yumurtalarını koyduktan bir hafta sonra tavuk yumurtalarını koymalısınız. Diğer hayvanların da kuluçka sürelerini öğrenip ona göre davranın.

Cüsse sorunu
Keklik, bıldırcın gibi kuşların küçük yumurtaları büyük tavuklarda olmaz. Cüce süs tavuklarının altına keklik yumurtaları konabilir. Bıldırcın yumurtaları ise daha hassastır, cüce süs tavuklarında bile olmaz. Belki dünyanın en küçük tavuk cinsi Serama‘larda olabilir.

Normal büyüklükteki bir tavuğun altına hindi ve kaz yumurtası ayrıca tavus kuşu, sülün, ördek, beç tavuğu gibi büyük yumurtalı hayvanların yumurtaları konabilir.

Küçük yumurtalar küçük tavuklar içindir
Küçük tavuklar büyük yumurtalardan civciv çıkarabilir ama büyük tavukların küçük yumurtalardan civciv çıkarabilmeleri zor. Kolayca kırılırlar. Denemeseniz daha iyi.


Kategori: Kuluçka Tarih: 05 Şubat 2011

Etiketler:

'Kuluçka tavuğun altına başka hayvan yumurtaları koymak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Orhan dedi ki:

  Pazardan alınan civcivi tavuk kabul ediyor ama civciv etmiyorsa ne yapılmalı?
  ***
  Öyle bir şey olmaz. Belki ilk gün civciv birçok kargaşadan dolayı anneyi anlamaz ama en geç iki günde alışır, tavuğu anne kabul eder peşinden ayrılmaz.

 2. Hüseyin - Burdur dedi ki:

  Ördek ne zaman basar ördek ilk besliyorum anlamadım.
  ***
  Ben de bu soruyu anlamadım. Basmak ne anlamda?

 3. Oktay - Bursa dedi ki:

  Ben orta boyda bir gurk tavuğa 22 adet bıldırcın yumurtası koydum ve 15 gün sonra 22si de çıktı. Ama şart şu ki koyduğunuz tavuk çok iyi bir gurk ve hassas olması gerekir..

 4. Ahmet Gumren dedi ki:

  Ben 10 adet sülün yumurtasını cın tavuğa bastırdım ama ıcım rahat deyıl ne yapmam lazım?
  ***
  Bence hiçbir şey olmaz endişeye gerek yok. Peki niçin sülün yumurtalarını aldığınız kişiye danışmadınız? Yine de bence sorun çıkmaz. sadece Çin tavuğu yumurtaların hepsini rahatça altına alamıyorsa tek sorun bu.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.