Folluk farelerin tırmanamayacağı özellikte, yüksekte olmalı

Fareler en büyük yumurta hırsızlarıdır. Folluklardan yumartaları çalıp yerler. En etkili çaresi, follukları yerden yüksekte yapmak ve tavukları orada yumurtlamaya alıştırmaktır. Folluk yerden 1 m. yüksek olursa tavuklar rahatlıkla atlayabilir. Ama bu da yetmiyor. Fareler folluğun ayaklarından tırmanabilir.

Fareler en büyük yumurta hırsızlarıdır. Folluklardan yumartaları çalıp yerler. En etkili çaresi, follukları yerden yüksekte yapmak ve tavukları orada yumurtlamaya alıştırmaktır. Folluk yerden 1 m. yüksek olursa tavuklar rahatlıkla atlayabilir. Ama bu da yetmiyor. Fareler folluğun ayaklarından tırmanabilir.

Bazı vatandaşlarımız şöyle bir çözüm bulmuş: Folluğun ayaklarının folluğun alt tarafında birleştiği yere genişçe yuvarlak ve kaygan levhalar yerleştirip ayakları folluğa bu şekilde monte etmişler. Böylece, ayaklardan tırmanan fare yuvarlak kaygan yüzeye ulaşıyor, tutunacak yer bulamıyor ve geri dönmek zorunda kalıyor.

tavukların yumurtlaması için yerden yüksek folluk

Gurk tavuk follukları ise bu şekilde olmamalı. “Gurk tavuk kümesi” başlıklı yazımda anlattığım gibi hem diğer tavukların hem kedilerin ve farelerin hiçbir şekilde giremeyecekleri, civcivler 6 haftalık olana kadar yaşayabilecekleri geniş ve ferah bir kümes yapmalısınız; gurk tavuk orada yerde hazırladığınız follukta kulaçkaya yatmalı. Bunda folluk yerde olmalı çünkü civcivler yumurtadan çıkınca aşağı düşebilirler.


Kategori: Kümes Tarih: 18 Mayıs 2011

Etiketler:

'Folluk farelerin tırmanamayacağı özellikte, yüksekte olmalı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Alperen - Bursa dedi ki:

  Benim tavuğum yumurtlama zamanı çoktan gelmiş olması lazım. Bana göre de zaten geldi ama tavuğum yumurtlamıyor. Gece oldu mu folluğa yatıyor ama yumurtlamıyor. Bende bu yazıyı okuyunca tahminim değişti. Bir sabah biraz daha erken gidicem bakalım fareler mi yumurtayı götürüyor? Çünkü burada fare bol.

 2. Ferhat - Trabzon dedi ki:

  Benim bir horozum dört tavuğum var. Horoz tavukların birini öldüresiye takıyor. Ne yapsam rahatlık vermiyor hayvana. Bir aydır bekliyorum alışır diye ama hala alışmadı. Ne yapabilirim?
  ***
  Yapacak bir şey yok. Ya o tavuğu ya da horozu elden çıkarmalısınız.

 3. Ahmet - Kayseri dedi ki:

  Mısır yiyen tavuklar yağlanıyomuş yumurta etmiyormuş.Ne derece doğru acaba?
  ***
  Siz benim yazılarımı okuyun ona göre besleyin. Sadece mısır, sadece buğdayla tavuk beslenmez. Yağlanma da olur her şey olur.

 4. Şakir - Giresun dedi ki:

  İki tane köy tavuğum var birbirlerinin dökülen tüylerini yiyorlar. Bu normal mi ya da bir zararı var mıdır?
  ***
  Hayvanları gıdasız vitaminsiz bırakırsanız birbirlerini bile yerler ve gayet normaldir. Ayrıca çok zararlıdır. Bu konuda birkaç yazım var. Bütün yazılarımı okuyun.

 5. Mehmet - Trabzon dedi ki:

  Benim 3 tavuğum var bir tanesi hasta gibi tüyleri kabarık hiç gezmiyor bir şey yemiyor. dışkısıda su gibi ya da köpüklü çıkıyor. Hastalığı ne olabilir ne versem fayda eder? Diğer tavuklara geçer mi acaba?
  ***
  Bu kesinlikle bulaşıcı bir hastalıktır. Diğerlerine geçecektir. hasta tavuğu ayrı yerde tutarak sarımsaklı yoğurt yedirin. Yemiyorsa gagasından içeri akıtın. Bir şey yemezse içmezse sıvı kaybından ölecektir. Onun için tuzsuz sebze yemekleri gibi sıvı gıdaları zorla yedirin. Ve de en kısa zamanda hayvan ilaçları satan bir yer bulup gereken ilacı sorun öğrenin alın. Bundan sonra da tavuklarınıza yıllık ve altı aylık aşıları düzenli olarak verin. Size herhangi bir isim veremem isimlerini bilmiyorum ama tavuk yetiştiren kişilere bu aşıların satışları kesinlikle yapılor. Ararsanız bulursunuz.

 6. Cengizhan Akyayla – Tokat dedi ki:

  Sahte yumurtayı neyden yapabilirim? Kireçten yuvarlak birtane yaptım yontup yumurta biçimine getirdim ve kahverengine boyadım. Delikleri vardı ki herhalde ondan ufalayıp yemişler. Acaba gerçek yumurta sanacağı neyden yapabilirim?
  ***
  Kireçten olmaz. Alçı lazım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.