Folluk paylaşamama sorunu

Bir soru: Kümesimde üç tane folluk olmasına rağmen tavuklarımın hepsi yalnız bir folluğa yumurtluyor bu yüzden de kümeste kargaşa oluyor tavuklarımın diğer folluklarda oturması için ne yapmalıyım?

Bir soru: Kümesimde üç tane folluk olmasına rağmen tavuklarımın hepsi yalnız bir folluğa yumurtluyor bu yüzden de kümeste kargaşa oluyor tavuklarımın diğer folluklarda oturması için ne yapmalıyım?

Cevap: Her follukta özendirici olsun diye bir yumurta bulunmalı. Sahte yumurta kullanabilirsiniz. Bazen bu da işe yaramaz. Tavuklar kümesin konumuna göre, belirli bir yönü, belirli bir köşeyi yumurtlamak için güvenli bulabiliyor. Genelde hepsinin beğenisi aynıdır. Follok kargaşası olur.

Çözüm 1: Folluklar resimdeki gibi tam aynı yerde yan yana olmalı, her birinde bir yumurta bulunmalı ki tavuklar folluğu benimseyebilsin.

follukta yumurta yapılır veya kuluçkaya yatılır

Her tavuğa bir folluk

Çözüm 2: Tamamen birbirinden ayrı kümeslerde barınmaya alıştırılmış tavuklar sorun çıkarmaz. Çocukluğumda mahallemizde birkaç kişinin tavukları vardı. Tavuklar sokakta serbest yetiştirilirdi. Her tavuk kendi evini kendi kümesini bilirdi başka yerlere yumurtlamazlardı. Büyük bir bahçeniz varsa, tavuklarınızı ayrı kümeslerde gecelettirin. Yumurtlamadıkça o gün kümesten dışarı salmayın. Zamanla bir daha yerlerini şaşırmazlar.


Kategori: Kümes Tarih: 29 Ocak 2011

Etiketler: |

'Folluk paylaşamama sorunu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. fırat dedi ki:

  20 tavuğum var 14 tanesi yumurtluyor 4 tane tünek şeklinde foluk var ama yetmiyor kaç folluk daha eklemeliyim
  ***
  Tünek şeklinde folluk nasıl oluyor neye benziyor merak ettim. Folluklar yetmiyorsa, her tavuk aynı saatte yumurtlamayacağına göre, sayının yarısı folluk yeterli olabilir. 14ün yarısı 7, buna göre 7 folluk yeter.

 2. Çiler - İstanbul dedi ki:

  … … …
  ***
  Çiler Hanım evvelki sorunuzda açık bir anlatım yok. İtirazınız üzerine tekrar okudum. Şimdiki anlattıklarınızla kıyaslayınca anladım ki yeni gelenler dışlanıyor ve aç kalıyor. Eğer mesele bu ise yaşadıkları alanı tel örgü ile ikiye böleceksiniz. Başka çare yok. Ya da yeni gelenleri elden çıkaracaksınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.