Geniş bahçede serbest

Bugünkü yazımın konusu tavuk yetiştiren duyarlı, doğayı bilen, aklı başında, saygılı bir insanın bahçesi ve tavukları.

Sitedeki birçok yazımı okuyan kişiler benim tavuk yetiştirmedeki doğaya saygı, doğaya uyumluluk, hayvanların doğa içindeki gerçek yaşamlarının benzeri alanlarda yetiştirilmesi gerektiği gibi şeylere çok önem verdiğimi biliyor.
Ama ben demiyorum ki tavukları kesip yemeyin, yumurtalarını yemeyin.. Bunlar farklı şeyler. Yani yaşatabildiğimiz sürece onların en iyi şartlarda yaşama haklarına saygılı olmalıyız. Arasıra yumurtlamaya ara vermelerini felaket gibi görmemeliyiz. Bırakın hayvanların bünyeleri dinlensin yeniden yapılansın.

Bugünkü yazımın konusu, yukarda açıkladığım tarzda tavuk yetiştiren duyarlı, doğayı bilen, aklı başında, saygılı bir insanın bahçesi ve tavukları (fotoğraflarda görüyorsunuz). İstanbul Anadolu yakasında yaşıyor.

Bahçede horoz

Aşağıdaki yazı kendi sözleri.
Köpekler de buna dâhil olmak üzere hayatımda hiç bir hayvanı kapalı bir ortamda beslemedim. Zaten buna gerek de görmüyorum çünkü şu an yaşadığımız yer hayvanların doğada özgürce gezebilmeleri için ideal. Etrafı ağaçlarla kaplı. Böylece tehdit anında ağaç dallarına hemen çıkabiliyorlar. Zemin de tavukların doğal ortamlarına uygun örneğin çeşitli yabani bitkiler ve otlar var.

Bahçede serbestçe gezinen tavuk ve civcivleri

Toprak zemini ıslah edecektim fakat bundan vazgeçtim çünkü saklanabilecekleri, kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortama sahip olduklarına inanıyorum.

Bahçede ana bir kümes zaten vardı. Ben ileride lazım olabilir diye iki tane daha yaptırdım. Köylülerden yeni yavrulamış anne bir tavuk daha aldık. Civcivler büyüyene kadar yeni yaptırdığım bu kümeslerden birine yerleştirdim. 1,5 hafta sonra ana sürüye dâhil ettim, hiç bir uyum problemi yaşamadılar.

Civcivlerini yediren tavuk

Yeni kümeslerden ikisi üçgen şeklinde ve zemine yakınlar. Her birinin ufak bir gezi alanı var ama gezi alanlarının genişletilmesi gerekiyor. Bu kümesler sadece civciv ve annelerinin ana sürüye katılmadan önce korunaklı bir şekilde büyüdükleri bir istasyon gibi düşünülebilir. Burada tavuklar bahçedeki binbir çeşit gıdadan faydalanabiliyorlar, kumlu bir alan var orada kum banyosu yapabiliyorlar. Çeşitli noktalara yerleştirilmiş su kapları var.


Kategori: Haber - Bilgi Tarih: 23 Ağustos 2012

Etiketler: | |

'Geniş bahçede serbest' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tavuklar ve horozlar harika güzel bir yer temin etmişsiniz. Çok ilgili olduğunuz da belli çünkü civcivlere yemek tabağıyla servis yapmışsınız. En hoşuma giden de o oldu. Gerçekten tebrik ederim. eğer bir işi yapıyorsak hele o iş canlılar varsa ayrı bir önemi var. Yer önemli, hijyen ve en önemlisi beslenme.. bunları sağlarsak site yöneticisinin dediği gibi hem vicdanen rahat oluruz hemde onlar sağlıklı bir şekilde büyürler ve gelişirler.

 2. Mehmet Salih, İstanbul dedi ki:

  Erdal Bey, Selamlar umarim cok iyisinizdir. Tabiki hayvanlarin disarida serbest dolasmalari cok iyi ama maalesef tavuklar kadar bir o kadarda yabani guvercin geliyor tavuklarin yemine suyuna. Bunlarla nasil bas edecegiz? Yakalayip yakalayip uzak yerlerde saliyoruz ama care degil.
  ***
  Sağolun hamdolsun iyiyim. Bu sefer zor soru sordunuz. :) Düşündüm düşündüm pratik bir çözüm bulamadım. Eskiden bizim tavukları hatırlıyorum, bizim serbest dolaşan tavuklar sokaklarda bahçede hep kedilerle sokak köpekleriyle beraberdiler. Dolayısıyla kedi korkusu yüzünden güvercinler her zaman tavukların yemlerine gelemiyorlardı. Nadiren gelirlerdi. Sizin yeriniz tam anlamıyla izole bir yer. Kedi yok. Kuşlara tehlike yok. Belki tek çare tüm alanın üstüne balık ağları germek. Bu da o kadar geniş alanda zor olur. Geçen hafta televizyonda gördüm. Bir adam bosatanına gelip sebzeleri kabakları mahveden kargalara şöyle bir çözüm bulmuş: Yaklaşık olarak yerden 2 metre yüksekte olacak şekilde ipler germiş. sonra eski CD’leri o gerili iplere ince iplerle o 1 metre ara bağlayıp ile asmış. rüzgarda dönüyorlar, pırıl pırıl ışıldıyorlar. Artık kargalar bosatana asla yaklaşmaz olmuşlar. Belki güvercinleri de korkutabilir. Denemek lazım.

 3. Can, İstanbul dedi ki:

  İsmail Bey, Mehbet Bey Merhabalar. Geç cevabım için kusura bakmayın yorum yazıp siteye giriş yapma konusunda sorun yaşamıştım. Tarayıcımı değiştirdim sorun düzeldi. Fotoğrafta gördüğünüz civcivlerin çoğu büyüdü. Bir kaç tanesi öldü fakat kalanlar gayet sağlıklılar. Biz Ömerli barajına yakın bir yerde oturuyoruz. Yakınımızda bir köy var ve orada bütün kanatlılar serbest geziyor. Ben bile ara sıra mahallelerde serbest dolaşan tavukları civcivleri görüyorum. Komşumuzun köpekleri de tavuklarla bir arada yaşıyor. Çevremizdeki evlerden bazıları bahçedeki meyve ağaçlarına CD asmışlardı ve kargaları önlediğini onlar da söylemişti. Güvercin ve kumrular sık sık bahçeye uğruyorlar ama açıkta yem olmadığı için tavukların yemlerini yiyemiyorlar. Fotoğraflarda arkada gördüğünüz kerestelerden büyük bir kümes yaptık. Bu iş için bir kalıp ustası bulduk ve bir günde tamamladı. Fakat tünekleri ve camları takılmadı. Tüneklerin nasıl olacağına karar veremedim. Bazıları ağaç dallarını kesip doğal tünek yapıyorlar, hoşuma gitmişti. Zaten gün içinde sürekli ağaç dalları veya tahtaların üzerine çıkıp kuytu yerlerde dinleniyorlar. Bu arada tavuklarımdan ikisinin gözü şişti. Biraz araştırma yaptım. Bu olay moralimi bozdu sizin de başınıza gelmiştir sanırım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.