Golden Comet ve Red Star tavukları gibi kendi hibritini yap!

Yeni bir tavuk cinsi oluşturmak çok zor ama çeşitli hibritler ortaya çıkarmak o kadar zor değil. Bu yazımda en kolayından bir örnek olması için Golden Comet ve Red Star hibritlerini konu ettim. Siz de hibrit yumurta tavuğu oluşturabilirsiniz.

Yeni bir tavuk cinsi oluşturmak çok zor ama çeşitli hibritler ortaya çıkarmak o kadar zor değil. Bu yazımda en kolayından bir örnek olması için Golden Comet ve Red Star hibritlerini konu ettim. Siz de hibrit yumurta tavuğu oluşturabilirsiniz.

Yüksek yumurta verimli hibrit tavuk nasıl elde edilir?
Bunun için karışık melez değil, hibrit değil, safkan temiz tavuk cinslerine ihtiyaç var. Gerçek doğal veya insan yapımı cinslerden ama “safkan” tavuklardan bulacaksınız.

Hangileri? Yumurta tavuklarından ya da hem eti hem yumurtası için yetiştirilen cinslerden olmalı. En kolay bulabileceklerimiz: Rhode island red ve Ligorin.

Tavuk ve horozda gereken şart: Yukarda dediğim gibi melez / hibrit olmayanlardan gerekiyor. Horoz koyu renkli olmalı. Koyu kahverengi, koyu kızıl veya siyah ve siyaha yakın koyu renklerden. Tavuk ise beyaz veya gümüş kırçıllı beyaz olmalı.

Bu kadar mı? Evet, bu kadar. Horozla tavuk çiftleştirilir. Onlardan olan civcivlerden renkliler tavuk, beyazlar horozdur. İşte bu renkli civcivler büyür yumurta verimi çok yüksek hibrit tavuk olurlar.

Dezavantajları: Verimleri kendi neslinde geçerlidir. Aynı verimde tavuk elde etmek için yine yukardaki aynı yol ile yeni hibritler üretilmelidir.

Ayrıntılı bilgileri aşağıda dağınık olarak bulabilirsiniz.

GOLDEN COMET ve Red Star

Çok yüksek yumurta verimlilikleriyle, iri iri yumurtalarıyla, cin gibi açıkgöz olmalarıyla çok sevilen bu hibrit yumurta tavuklarının gurk olma özelliği bile var. Çabuk büyürler, birçok tavuk cinsine göre daha erken yumurtlamaya başlarlar. Tavukların ağırlığı elde edildikleri ana baba cinslerin özelliğine göre değişir. Yıl içinde yumurta sayısı ligorinden yüksektir. Zira ligorinler genelde kışın ara verirler (yumurta çiftliklerinde değil, daha doğal şartlarda). Golden Comet ve Red Star ise kıştan etkilenmez yumurtlamaya devam ederler. Bazen aralıksız her gün yumurtladığı için beslenmelerine çok dikkat edilmelidir yoksa bünyesi kolayca zayıf düşer.

Hybrid vigor = Birleşen bütünleşen kuvvetlere sahip hibrit
Bilimandamlarının “hybrid vigor” diye bir terimi bu tavuklarda söz konusudur. Anadaki babadaki farklı güçleri kendisinde bütünleştirmiş daha da üstün vasıflı olmuş hibrit yavru demektir. Bizim hibritçiler o anlamda “atak” ismini kullanıyor. Hani verimlilikte atağa geçmiş anlamında.

Hybrid vigor özelliğine göre: Örneğin ligorinin yumurta verimi çok iyi. Birçok şarta dayanıklılığı yüksek. Rhode island red’in de yumurta verimi çok iyi ve yumurtalar iridir, ayrıca her şarta hatta hastalıklara bile iyi dirençlidir. İkisinin melezi hibritleri ise bütün bu özellikleri kendisinde birleştirerek daha da güçlendirmiştir.

Nasıl Golden Comet hibriti veya Red Star hibriti elde edebilirsiniz?
Bunlar sabit cinslerden elde edilmiyor. Okumaya devam edin anlarsınız.

1- Örneğin koyu kızıl bir rir (Rhode island red) horozu ile beyaz bir ligorin tavuğunu çiftleştireceksiniz. Bence rir hafif yapılı nesil hatlarından seçilen horoz olmalı yoksa ligorin sakatlanabilir. Civcivlerden renkliler tavuk, beyazlar horoz olur. Yumurta için oluşturulan hibritler bu kadar kolay elde ediliyor. Bu yolla elde edilen hibrit tavukları ligorinler gibi hızlı, aktif ve ufak yapılı olur. Rhode island red gibi insanlara kolay alışır. Golden Comet ve Red Star çok zeki ve cana yakın hayvanlardır. Ligorinlerden önemli bir farkları daha kolay gurk olabilmeleridir. Etlik tavuklarla karışık besleseniz küçük cüssesine rağmen büyük tavukların lideri olur. Gurupta söz hakkı onundur. Bir özelliği de yaşlandıkça yumurta veriminde önemli bir düşüş olmamasıdır. Kaydadeğer bir düşüş ancak 5 yaşında fark edilir.

2- Bu hibritlerin elde edilmesinde beyaz bir Rock tavuğu ile koyu renkli bir New Hampshire horozu kullananlar var. Ayrıca beyaz Plymouth rock tavuğu New Hampshire horozu kullananlar var. Onlarda da civcivler aynı: Beyaz olanlar horoz. Bu hibritler Golden Comet ve Red Star olarak ayrı ayrı isimlendiriliyor. Renkleri çok benziyor, yumurta verimleri de öyle. Aynı usul ile elde edilmiş ve başka isimler verilmiş başka hibritler de olabilir.

hibrit yumurta tavuğu renkleri

Golden Comet sık görülen renkleri. Resimde civcivlik halleri ve yetişkin halleri.

Civcivlerden her horoz daima beyaz mıdır?
Yumurtadan yeni çıktıklarında erkekler ilkin beyaz daha doğrusu sarımsı ilk civciv tüylerine sahip olurlar. Böylece civcivlerde dişileri erkekleri ayırmak çok kolay. Erkek civcivler büyüdükçe ya beyazlı sarılı ya da açık sarı ve kınalı gibi karışık renklere sahip olurlar. Ana baba cinsine göre hibrit civcivlerin rengi değişir.

Golden Comet üstünde kendi gözlemim:
Bizim eskiden ligorin kadar küçük yapılı bir Golden Comet tavuğumuz vardı. Adını Arife koymuştuk. Tavuk yetiştirmemim son iki yılında iki etlik tavuğun yanında Arife tek küçük tavuktu. Şişman tavukları peşine takar her yeri dolaştırırdı.

Bize geldikten sonra ilk ilkbaharda gurk olup civciv çıkardı. Sonraki yıl yine gurk oldu ama ilgilenemedik. Yumurta bulamadığı için yatmadı. O kadar akıllı bir hayvandı. Onun yerine diğer tavuklara civciv muamelesi yapmaya başladı. Sonra o evden çıktık. Tavukları yeni eve götürmemiz mümkün olmadığı için etlikleri kestik. Arifeyi bir komşuya vermiştik.

Yumurta verimi yüksek olup stres altında kalmazsa gurk da olabiliyor.


Kategori: Irklar, Yumurta Tarih: 23 Şubat 2011

Etiketler: | |

'Golden Comet ve Red Star tavukları gibi kendi hibritini yap!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Orhan - Bursa dedi ki:

  Golden comet ve Rhode ısland red arasında fiziksel bir fark var mı? Bende de buna benzer bir tavuk var ama şimdiye kadar hiç gurk olmadı. Dediğiniz gibi bütün tavukların efendisi sanki ve çok cana yakın.
  ***
  Rhode island red hakkındaki yazımı okumuş olmalısınız – oradan kıyaslayın. Sizinkinin gurk olmamasının sebebi, bunlar melez olduğu için hangi konuda kime çekeceği belli olmaz. Gurk olma koonusunda ligorinlere çekmişse gurk olması çok zor.

 2. Cengizhan - Akyayla, Tokat dedi ki:

  R.İ.R tavuğu yok. Ligorin var. Horoz olarak da kızıl – siyah karışık cüce ve dev chochin, tüm koyu renklerden köy horozları ve siyah brahma var. Acaba ligorin ve bu 3 tür horozdan biri ile çiftlesem olur mu? Olmazsa R.İ.R. tavuğunu bulunduğum bölgeden temin edebilir miyim?
  ***
  RIR her yerde bulunur sanıyordum ama demek sizin oralarda yok. Nereden bulabilirsiniz bilmiyorum. Aslında koyu renkli bir köy horozu olabilir, yalnız birkaç nesil boyunca hep aynı şekilde devam etmiş, artık safkan kabul edilebilir nitelikte olmalı. Ya da önce bunun için uğraşacaksınız. O horozun cinsinin aynı renk tavuğuyla beraber kendi neslini devam ettirip korumalısınız, beyaz olarak da ligorinleri horoz ve tavuk olarak ayrıca neslini koruyacaksınız. Onlardan koyu renk bir horozla dişi ligorini çiftleştirip civcivlerin büyüyünce yumurta verimliliği nasıl oluyor gözlemleyeceksiniz. Bütün bunlarla yıllarca uğraşarak sonunda iyi bir hibrit yumurta tavuğu elde edebilirsiniz. Belki kendi markanızı bile oluşturabilirsiniz (ticari olarak). Ama bu kadar kolay değil çünkü horozun da yumurtlama verimi ve dayanıklılık özellikleri iyi bir cinsten geliyor olması lazım, hem ayrıca kışın günler kısaldığında yumurtlamaya ara vermeyen gibi özellikler de lazım.. Yine de karamsar olmayın, köy tavuklarıyla birkaç nesil uğraşmakla içlerinden bambaşka bir safkan cins çıkarılabilir. Atak hibritleri de bu şekilde ortaya çıkarılmış olabilir. Türkiye menşeili köy tavuklarından birkaç nesil boyunca uğraşılarak tek tek ayrı cinsler oluşturmuş olabilirler. Çünkü köy tavukları karma bir cinstir, nesilden nesile farklı özellikler görülür.

 3. Cengizhan - Akyayla, Tokat dedi ki:

  Biraz riskli. Yerine dev chochin yada brahma nasıl gider? Belki böylece süs tavuğu olarakta kabul gören bir hibrit oluşur. Yumurtlama başarısı düşük olursa …
  ***
  Sizinkiler sadece sıradan melez olur. Hem horoz hem tavuk yumurtlama verimi iyi kalitede olan cinslerden seçilmelidir. Özellikle horoz çok önemli deniyor. Renklere gelince bence çok önemli değil çünkü anladığım kadarıyla yumurtadan yeni çıktıklarında tavuk olacakları kolaylıkla ayırmak için öyle düşünülmüş.

  Başka türlü yardımcı olamayacağım. Yazımın içinde ne kadar anlatmışsam başka bildiğim yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.