Gurk tavuk kümesi ve civcivlerinin yumurtadan çıkması

Kuluçkaya yatacak olan gurk tavuklar için nasıl bir kümes hazırlanmalı? Tavuğun altında yumurtalardan civcivlerin çıkması, ilk haftalardaki bakımları ve kümeslerinin koşullarıyla ilgili konular.

Kuluçkaya yatacak olan gurk tavuklar için nasıl bir kümes hazırlanmalı? Tavuğun altında yumurtalardan civcivlerin çıkması, ilk haftalardaki bakımları ve kümeslerinin koşullarıyla ilgili konular.

Kuluçka kümesi

Kuluçkaya yatan tavuk için özel bir kümes hazırlanmalı. Bu kümes geniş olmalı, içerisi iyi aydınlık ama direkt güneş ışınlarından korunmuş olmalı. Diğer tavuklar girmemeli. Farelerin girmemeleri için her tedbiri almalısınız. Civcivler en az 6 haftalık olana kadar anne tavuk ile birlikte bu kümeste kapalı olarak yaşayacaklar. Kümesin çok temiz ve sağlıklı olmasına en başta dikkat edeceksiniz.

Kümesin zemini toprak ise, tavuğun eşinmesi için uygun halde olsun. Değilse, iki ayrı leğen içinde toprak bulundurun: Birinde nemli (fazla ıslak değil sadece nemli) toprak, diğerinde kül ile kum karıştırılmış kuru toprak bulundurun. Özellikle son haftada tavuk nemli toprakta eşinerek tüylerini nemlendirir ki yumurta kabukları yumuşasın civcivlerin çıkmaları kolay olsun. Kuru toprak ise tavuğun muhtemel bitlerini dökmesi içindir.

Kışın gurk olan tavuklara soğuktan korumalı kümes

Civcivler ilk bir buçuk ayı atlatana kadar soğuktan iyi korunmalıdır. Kışlık kuluçka kümesi hazırlamalısınız. Zemin tahta olmalı. Zemine talaş döşenmeli. Kuzey rüzgârlarına tam kapalı olmalı. Kümes içinde ısı sıfırın altına düşmeyecek şekilde soğuk geçirmemeli. Ana tavuğun yanında civcivler kış soğuklarına dayanıklıdır. Üşüdüklerinde annelerinin tüyleri arasına sığınırlar. Anne tavuk üşüdüklerini anlayarak oturur civcivleri ısıtır.

Kuluçka folluğu

Temiz kuru otlarla döşenilmeli, ortası çukurca olmalı ki yumurtalar sağa sola yuvarlanmasın. Folluk ayrıca tavuğun içine atlayarak gireceği şekilde olmamalı. Bu konuda herkes hatalı davranıyor. Tavuk arada bir gezinip döndüğünde içeri atlayınca yumurtaları kırabiliyor.
Ayrıca şu yazıma bakabilirsiniz: » Avantajlı kuluçka folluğu

Civciv kaç günde yumurtadan çıkar?

Bir civcivin yumurtada gelişip dışarı çıkması normalde 21 gün sürer. Fakat tavuğun sağlık durumuna bağlı vücut ısısı eksikliği / fazlalığı ve ortamın sıcaklık / soğukluk şartlarından kaynaklanan durumlara göre ve tavuk türüne göre bu süre bir – iki gün kısa veya uzun olabiliyor.
Ayrıntılı bilgi için bakın: » Civcivlerin farklı günlerde çıkması

Kuluçkadaki tavuğun rahatsız edilmemesi: Civcivler çıkana kadar ve çıkım aşamasında tavuğu rahatsız etmemelisiniz, altına bakmamalısınız, yumurtalara el sürmemelisiniz. Ancak tavuk kalkıp gezindiği zaman yumurtalara bakın, kırık varsa temizleyin, follukta birikmiş pislikleri giderin, gerekirse zemini, otları yenileyin. Yemini suyunu tavuğun yattığı yerden ulaşabileceği şekilde hemen önüne koyun.

Eğer kuluçkaya birkaç gün araya yumurta koymuşsanız: Hepsi aynı günde çıkmayacağı için, yumurtalardan erken çıkan civcivleri tavuktan uzakta evinizde, ortalama 35 derece sıcaklığı olan özel bir bakım kutusunda beslemeli, bütün civcivler çıktığında tavuk uyurken civcivlerin tamamını tavuğun kanatları arasına koymalısınız.

Havalar serin veya soğuk gidiyorsa civcivler kötü etkilenir. Onun için serin günlerde ya kümesi ısıtın ya da civcivler ısınmak için tavuğun altına sığınacakları için civciv yemlerini tavuğun önüne ve çevresine dökün, su içme kabını da unutmayın.

Önemli not: Köy tavuğu, hint tavuğu haricinde başka tür tavuğunuz varsa civcivler yeni çıktığı zaman birkaç makine civcivi satın alıp tavuğun bakımına teslim edebilirsiniz. Tavuk onları yadırgamaz, onları da besler büyütür. Özellikle de bütün yumurtalar işe yaramadığı zaman tavuğunuz civcivsiz kalmasın diye bunu yapabilirsiniz. Doğallığı hiç bozulmamış türler her civcivi kabul etmiyor ancak kendi türüne benzer renkten civcivleri kabul ediyor buna dikkat etmelisiniz.


Kategori: Civciv, Kuluçka, Kümes Tarih: 23 Ağustos 2009

Etiketler: | |

'Gurk tavuk kümesi ve civcivlerinin yumurtadan çıkması' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ayhan Güzel dedi ki:

  Gurk yatarken yer değiştirebilir miyim?
  ***
  Çok önemli bir sorun olmadıkça değiştirmeyin. Her şeyi en başta düşüneceksiniz.

 2. Burak dedi ki:

  Benim bir Hint horozum beş tane de çiftlik makine tavuğum var. Bir yakınımdan yeni gurk olmuş Hint tavuğu alıp bahçeme getirdim. Diğer tavuklardan ayrı tel kafes içine folluğunu hazırladım, yumurtaları koydum ve kafesin ön tarafı hariç her yerini kapattım. Ancak tavuk yumurtaların üstüne yatmıyor. Yatsa bile yanına yaklaşınca tedirgin oluyor kalkıyor. Yabancılık çektiği için gurku geçti mi acaba? Ne yapmam lazım?
  ***
  Anlaşılan eski yerinde insanlara karşı fazlaca yabani kalmış. Şimdi fazla tedirgin olması bu sebeple normal. Gurkluğu geçmiş mi bilemem. Zorlamayın. Yeni yerine, yeni şartlara alışsın.

 3. Burak dedi ki:

  Gurka yattığında yemini ve suyunu tam önüne mi koymam lazım? Yaklaşırsam yumurtaların üstünden kalkar da cılk olur diye düşünüyorum çünkü.
  ***
  Tavuğunuz çok ürkek ise bu durumda gece karanlıkta yemini suyunu rahatça başını uzatıp yetişebileceği bir yere koyun. Kuluçkaya yatmış tavuklar iştahsız olur ama önüne yem su koymak iyidir. Özellikle 35 derece üstü çok sıcak zamanlarda önünden su eksik olmamalı.

 4. Cemo dedi ki:

  Gurka yatan tavuğumun olduğu odada yerde yumurta kabuğu vardı. Tavuğun altına baktım yumurtalar sapsarıydı. Altına 12 yumurta koymuştum baktım 11 yumurta olmuş ve yumurtaların birkaçı sarı haldeydi. Şimdi ne olacak yumurtalar acaba fazla diye kendisi kırıp dışarı koymuş olabilir mi?
  ***
  Başka tavuklar bu tavuğun yanına geliyorsa engelleyin. Belki onların yüzünden kırılmış olabilir. Tavuk kalkıp gezindikten sonra yumurtalara nasıl ulaşıyor, içeri atlayarak mı? Bu yüzden yumurtalar kırılabilir dikkatli olun. Folluğun şekli, eğimi de tavuk yumurtaları çevirirken yuvarlanmalara ve çarpışıp kırılmalarına sebep olabilir.
  Düşüneceksiniz sebebi bulacaksınız.
  Ayrıca, en başta yumurtaları iyi kontrol etmek gerekir. fazla ince kabuklu veya çatlak yumurtaları koymamak gerekiyor.

  Kırık yumurtaların sıvısı bulaşan sağlam yumurtalara ne yapmalı:
  Fazlaca yumurta sarısına bulanmış olanların hava gözenekleri kapanmıştır, bu da içerdeki oluşumları kötü etkiler, zehirlenmelere ve emriyonun ölmesine sebep olur. Fazla kirlenmiş yumurtaları sarsmadan, ılık su ile yıkamanız iyi olur. Temizlemek için diş fırçası gibi bir şey kullanın. Yumurtaların kabuklarını tahriş etmeyin, sadece yarı yarıya temizlenseler de olur. sonra iyice kurulayın tavuğun altına tekrar koyun.

 5. Burak dedi ki:

  Dediğiniz gibi hint tavuğum yumurtlamaya başladı. Gece follukta yattığı için biriken yumurtalar bozulur yada kırılır diye bir tanesini bırakıp diğerlerini alıyorum. Gurka yattığında hepsini altına koymayı düşündüm. Doğru mu yapıyorum acaba?
  ***
  Tavuklarınızın geceleri yerde veya follukta değil tünekte uyumaya alışmış olması lazım. Şimdi bu durumda yumurtaları almakla doğru yapıyorsunuz. Ama en kısa zamanda tünekte uyumalarını sağlayın yoksa sağlıklarına kötü etkisi oluyor.

 6. Özkan dedi ki:

  İki hint civcivimiz vardı biri tavuk çıktı ve yumurtlamaya başladıgından 1-2 ay sonra kuluçkaya yattı. Şu an 8 yumurtadan 7si çıktı biri çıkmadı ama 21 günü doldurmadılar henüz. Ancak bir sorun var civcivlerin cıkmasından sonra bir gün geçmesine ragmen tavuk yerinden kalkmıyor biz kaldırsak ve civcivleri yanına koysak bile gidip o bir yumurtanın oldugu yere yatıyor civcivleri oldugu yerde bırakıyor. Bu konuda ne yapmalıyız anlamadım civcivlere biz bir şey yediremiyoruz.
  Not: kuluçkadayken tavuk hiç yerinden kalkmazdı yemek için bile biz günde iki kez dışarı çıkarırdık dışkısını yapar yemeğini yer girerdi yuvasına.
  ***
  Gerçekten çok usta bir tavukmuş. siz müdehale etmeyin. 23’üncü günün sonunda da yumurtada bir değişiklik olmazsa alın çöpe atın. Zaten o zamana kadar civcivler iyice hareketlenir, anneleri onları yalnız bırakmamak için peşlerinden gider yerinden böylece kalkar.
  Siz şimdi onların yanına civciv yemi koyun su koyun ve ne yaparsa yapsınlar karışmayın. Yumurtadan yeni çıkmış civcivler ilk üç gün idare edebilir. Özellikle ilk 24 saat içinde bir şey yemezlerse hemen endişelenmeyin.

 7. Sezai Aktaş dedi ki:

  Benim hint tavuğum 21 gündür gurk yatıyor. Yumurtalarını kontrol ettim herhangi bir ses yok. Ne yapmalıyım? Yumurtalar cılk mı oldu?
  ***
  Bu yetersiz bir kontroldür. Siz iki gün daha bekleyin. Yumurtalardan civciv çıkmazsa artık yapacak bir şey yok, birkaç civciv bulup gece tavuk uyurken kanatlarının arasına koyun, ertesi gün akşama kadar o yumurtalarda yine bir değişiklik olmazsa atın.

 8. Burcu dedi ki:

  Bizim üç günlük civcivlerimiz var. Anneleriyle bahçede dolaşmaya başladılar. Annelerinin kedi, karga vb şeylerden yavrularını koruyacağını biliyorum ama yine de tedirginim. Yanlarında durmak gerekli mi?
  ***
  Kargalar kedilerden daha kurnaz hayvanlardır. Bazen ailecek saldırıya geçebilirler. Kediler eğer tavuktan korkuyorlarsa bile çok gizli ve sinsi hareketlerle civcivleri kaparlar. Civcivler altı haftalık oluncaya kadar geniş bir kümeste anneleriyle kapalı kalmalı.

 9. Cemo dedi ki:

  21 inci günü doldu ve bir civciv çıktı. Altındaki yumurtalara baktım diğerleri neden çıkmadı diye 6 yumurta kalmış tavuk daha bu senelik küçük yani fazla geldi diye kırmış olabilir mi kendi? 21inci gün çıkan bir civcivden 2 gün sonra hala çıkmadılar. Kırılan o yumurtalardan sonra yumurta cılk olmuş olabilir mi ama hala 1 civciv çıktı ve yatıyor. hiç de kalkmıyor. Civcivi gezdirmeye de çıkmıyor. İçinde civcivi olduğunu biliyor diye mi kalkmıyor?
  ***
  tavuklar fazla yumurtaları kırar mı bilmem ama bazı cinslerde farklı renkten ve şekilden olan yumurtaları uzaklaştırma vardır. Kabul etmezler. Şimdi 24 gün oldu ve hala bir değişiklik yoksa siz en iyisi birkaç sağlıklı temiz civciv bulun gece uyurken tavuğun kanatları arasına koyun. o yumurtaları da atın gitsin artık.

 10. Ali Kemal Durmuş dedi ki:

  Yumurtadan yeni çıkmış civcivlerime kümes yapmak istiyorum. Nasıl bir kümes öneriyorsunuz?
  ***
  Annesiz civcivler kutularda sıcakta tutularak beslenir. Yumurtadan yeni çıkmış civcivler kümeslerde beslenmez çünkü serin hava onları öldürür. Ancak anneleri varsa olur. Veya sıcaklık 35 dereceden aşağı düşmeyen yerlerde mümkündür.

 11. melih dedi ki:

  tavuğum kahverengi ibiği yok denecek kadar küçük.hint tavuğu diye biliyorum ben. diğer tavukların girme ihtimali yok çünkü kafeste. ön tarafı açık kutuda saman içinde yatıyor. zeminede saman serdim. ayrıca bugün kafes içine bi kaç kova toprak döktüm. bugün 20. gün. 1 cvivciv var sadece, oda sürekli annesinin kanatlarının altında.
  ***
  Hint tavuklarının ibikleri öyle olur ama bu tek başına yeterli delil değildir. Sanki insan gibi ayakta duruyor gibi yukarı doğru dik yapıda olurlar. başka bir özellikleri de diğer tavuklarla hiç geçinememeleridir.
  daha 21 gün bile tamamlanmamış. Yarın ve öbür gün civcivler çıkabilir inşallah.

 12. ali kemal durmuş dedi ki:

  yumurtadan yeni çıkmış civcivlerime ve tavuklarıma HIPRAVIAR-B1 aşısını uyguladım ama sakıncası olur mu?
  ***
  Benim bildiğim kadarıyla bu aşının iki haftalık olmamış civcivlerde uygulanmaması gerekiyor. Bu aşının içeriğinde Newcastle hastalığı virüslerinin ölmemiş canlı virüsleri yaşamsal etkinliği zayıflatılmış olarak bulunur. Kuşun savunma mekanizması kolayca tedbir almaya girişir, zaten zayıf olan virüsleri öldürür ve bünye bağışıklık kazanmış olur. Aşının yılda iki defa yapılması tavsiye ediliyor. Henüz iki haftalık bile olmamış civcivlere uygulanan aşıdaki virüsler hayatına devam ederlerse civcivleri öldürebilir veya civcivin savunma mekanizması devreye girmez, bünye bağışıklık kazanamaz kısacası aşı işe yaramaz. ve ortamda bu hastalık virüsü varsa civciviniz hastalık kapar ölür. Sizinkilerde sonuç ne olacak bekleyip göreceğiz. Lütfen önümüzdeki günlerde durum nasıl yazıp bana bildirin.

 13. sertap dedi ki:

  Benim tavuğumun cinsi orpington bi haftadır gurk oldu. Biraz bekledim gercek gurk mu diye ama gercekmiş. Bir de bahcemizde 4 tane ördeğimiz var. ben tavuğun altına 4 tane ördek yumurtası koymak istiyorum. sizin yazdığınzı da okudum ama ördek yumurtalarını, tavuk yumurtasından 5 gün önce koysam olur mu?
  ***
  Bu şekilde olur yani civcivlerin tümünün en geç üç gün içinde çıkmaları sağlanmış olmalı. Türden türe değişen kuluçka gün süresini ayarlayınca sorun yok dense bile ben yine de doğru bulmuyorum.

 14. murat dedi ki:

  beni tavuğum kuluçkaya yattı altında 10 tane yumurta vardı 2 gün yattı fakat ben okuldayken kalktı ve geldiğimde yumurtalar soğuktu sonra yine yattı ve 10 gün oldu acaba yumurtalar cılk mıdır teşekkürler
  ***
  Yumurtalar soğuyunca çok uzun zaman geçmezse bir şey olmaz. Bekleyip göreceksiniz. Sonucu buraya yazmayı unutmayın.

 15. kubilay dedi ki:

  bende gurk olmuş tavuk var bunu kuluçkaya otutturdum nisanın birinde koydum. nisan 2de oturdu ve bir hafta sonra tavuk kalkmış 4 saat felan yumurtalar boş kalmış bir sorun olur mu acaba? yumurtalara bugün baktım 10 yumurta var bir tanesinin içi su gibi çalkalanıyor diğerlerinde ses yok…
  ***
  yumurtalar açıkta kalması çok uzun sürmezse bir tehlikesi olmaz.
  Bir tanesinin içi su gibi çalkalanıyor mu? Bunu anladıysan yumurtayı salladın demektir. Eğer yumurtaları çalkalamakla kontrol ediyorsan hiçbirinden civciv çıkmayacak demektir. Bu hareket yumurtanın içindeki oluşumları bozar öldürür. İki gün daha bekle civciv çıkmazsa hazır civciv satın alıp tavuğun altına koy en azından onlara analık yapmayla avunsun.

 16. ahmet dedi ki:

  yukarıdaki arkadaşın durumundayım peki yumurtalar kaç gün açıkta kalırsa bozulur bir bilginiz var mı?
  ***
  Bunu ben de net olarak bilmiyorum. soğuğun derecesine göre değişebilir. 20 derece altına düşmeyen ortamda belki birkaç saat dayanabilirler. Bu sadece benim tahminim. bir gün kadar dayanır mı: eğer hava çok sıcaksa, 30’un üstündeyse dayanabilir.

 17. ali kemal durmuş dedi ki:

  yumurtadan yeni çıkmış civcivlerime ve tavuklarıma HIPRAVIAR-B1 aşısını uyguladım ama sakıncası olur mu?
  diye yazmıştım 3 gün önce şuan civcivlerim gayet sağlıklı bu aşının ikisini de yapacağım fikrinizi yazar mısınız tşkler.
  ***
  Aşı elbette iyidir. Senede en az bir defa, daha iyisi 6 ayda bir aşı iyidir. Hastalıklardan korur. Pek bilgim yok ama kesin gerekli.

 18. kubilay dedi ki:

  bugün baktığımda 2 yumurta catlamış içinde ses geliyor inş. diğerleride cıkar peki çatladıktan sonra ne kadar sürede cıkar?
  ***
  Belli olmaz. Yarım saat, bir saat, birkaç saat bile sürebilir. Civcivler yumurtadan çıkmakta zorlanıyorlarsa bunun bir sebebi de kuluçkada yatan tavuğun son günlerde toprakta eşinme imkanının olmayışı yüzünden yumurta kabukları son günlerde yumuşayamamıştır. Bu durumda, tavuğun karnını ılık suyla ıslatılmış temiz bir bezle ıslatmayı tavsiye edenler var.

 19. derviş dedi ki:

  iyi günler 4 nisanda 11 yumurtayla tavuğumuz yumurtaya yattı bu senenin tavuğu .bu sabah baktığımızda 1 civciv vardı ama oda ölmüştü . sebebi nedir acaba.gurkun altına yumuşak malzememi koymak lazım . boş bir sandıkta yatıyor şuan. acaba sert zeminden dolayımı öldü . bundan sonra ne yapabiliriz?
  tabiiki bu tamamen bir tecrübesizlik. ama biz bütün gün sizden gelecek cevabı dört gözle bekledik ayrıca biz değil orayı hayvanın kendisi tercih etti altına yumuşak birşeyler koyduk tabiiki yuvadan dışarı çıkardı kendisi . Sizin yazdığınız bir yazıdada zorda kalmadıkça yerini değiştirmeyin demişsiniz o yüzden ellemedik .Bundan sonra ne yapabiliriz 2 civciv çıkmış az önce gördük. biz şuan o hayvanları yaşatmaya çalışıyoruz. insafımızdan eminiz. bundan sonra daha işimize yaryan bir fikriniz var mı?
  ***
  Sizin tavuğun davranışları ilginç. Benim gördüğüm bütün tavuklar kuluçkaya yattıklarında, hatta yumurta yumurtlamak için yattıklarında bile gagalarıyla çevredeki çörü çörpü çevresine çeker, yumurtaların ısısı dağılmasın diye tedbir alır.
  Sizin tavuk böyle bir şey yapmıyorsa belki çok daha doğal ortam istiyor demektir. Doğada genelde yerde hafif bir çukur oluştururlar böylece folluk yaparlar diye biliyorum.
  Tanıdığım bazı köylüler gurk tavuk için içine bezler, kumaş parçaları olan bir sandık veya leğen kullanıyordu.
  Civcivin ölmesinin başka sebepleri de olabilir. iyi beslenemeyen tavuklardan alınan yumurtalardan çıkan civcivler çok dirençsiz olur, iyi bakılsalar bile yaşamaları azdır.
  Veya karanlıkta yumurtadan çıkmaya çalışırken ana tavuk görememiştir, bir şekilde açıkta kalarak soğuktan ölmüştür. Çünkü zemin ne olursa olsun civciv anasının sıcaklığı varsa ölmez, tabi dediğim başka türlü sorunlar olabilir.
  Zeminin durumuna gelince: Bundan sonra tavuklarınızın zemini kuru tahta olmayan yerde yumurtlamaya alıştırın, böylece kuluçkaya yattıkları zaman da öyle bir zeminde kuluçkaya ytmak isteyeceklerdir. En azından toprak zemin bile olsa daha sağlıklıdır. Kuru tahta zemin her açıdan kötüdür zararlıdır. Sadece tahta zemin hiç mi hiç uygun değil.

 20. nur seda dedi ki:

  iyi günler benim tavuğum iki gündür gurk oldu ve şu anda sahte iki yumurtanın üstüne yatıyor. inşallah bisorun olmazsa bugün akşam üstü yatıracam. tavuğun yeri başka biyere yatıracam bu kümesden ayrı biryer. burası sadece tavuğuma ait olcak. buyer inşallah yeter. yeni yerine bu yerinde yemi suyu ayrı olcak yeni yerin içine bolca toprak serdim bu toprak hafif nemli. küçük birde ayrı bölmesi var. buraya saman doldurdum bolca bunun üstüne yatıracam. buyerin birde küçük penceresi var burdan hava girer. telli bu pencere. birde küçük kapısı var. bura yatırcam. birde parazitten korumak için ne ilacı yapcam ve tavuğuma bu ilacı nasıl uygulayacam bana tam bir tarif edermisiniz teşekkürler şimdiden cevabınız için bilgim yok da ondan soruyorum.
  ***
  Nur hanım oldukça güzel bir yer hazırlamışsınız tebrik ederim. Kümesin dışı temiz ve sağlıklı ise, zaten içini de tertemiz yapmışsınızdır, korkulacak bir şey yoktur sanıyorum. doğallıktan vazgeçmeyin. inşallah daha önceden aşı yapmışsınızdır. Yılda bir veya iki defa tavuklara aşı şart çünkü serçelerden güvercinlerden hiç umulmadık zamanlarda hastalık gelebiliyor. parazitler hakkında henüz kaydadeğer bir bilgim yok. Az bitin zararı olmaz. çoksa tehlikeli. Tavuk ve yumurtalar tertemizse bakteri tehlikesinden de korkmayın. gerçi tedbirli olmak iyidir. inşallah ilaçlamalar hakkında bilgili ve tecrübeli birini bulup tecrübelerinden faydalanırsınız. benim geçmiş tecrübelerimde, insanlar ilaç filan kullanmazdı ama civcivler sağ salim çıkarlardı sağlıklı bir şekilde büyürlerdi.

 21. Hüseyin.Özdemir dedi ki:

  3 degisik irk tavuklarim var. tek olan kuluckaya yatti. tahminim degisik civcivler olacak. sorum sudur. kulucka yatan tavuk 2 mayistan beri beraberler. ayirmak istiyorum. sorun yasarmiyim. NEYAPABILIRIM? sunki diger tavuklar yumurtliyor. Tavuklar cok büyük etrafi kapali bir alanda yasiyorlar. 1500 metre kareyi dolasiyorlar. iki tane karga var civciler cikinca sorunolabilir mi? Faydasi Atmaca yanasmiyor onlari görünce.
  ***
  Daha iki gün olmuş inşallah sorun çıkmaz hemen ayrın. Kuluçkaya yatan tavuk diğerlerinden ayrı geniş bir kümeste olmalı. Civcivler çıkınca da, yaklaşık güvercin kadar olana kadar o kümeste barındırılmalıdırlar açıkta olmamalılar. Kargalar civcivler için çok tehlikeli. Bu işin şakası yok dediğim gibi yapın.

 22. samet dedi ki:

  benim tavugum gur yatıyordu ama 21. gününü doldurdu bügün sabah baktım çıkmamış civcivler yine baktım12.5 kala yine cıkmamışlar ne zaman çıkarlar acaba 6.30 kadar bekliyimi ozamana kadar cıkarmı?
  ***
  illa 21 günde olacak diye bir şey yok. iki gün daha bekleyin. Ayrıca tavuğun altına bakmayın. sizin yüzünüzden civcivler ölür. hiç rahatsız etmeyin.
  İki gün sonunda yine olmazsa civciv satın alın gece tavuk uyurken kanatlarının arasına koyun onlara annelik yapar.

 23. Hüseyin.Özdemir dedi ki:

  Tavsiyeniz üzerine yerlerini ayırdım. 2m” bir kapali alan yarattim. Özel olarakta günisigi alsindiye 1m” cam taktim. yani geceyle gündüzü farketsin diye. yine de yemiyor. sadece iciyor. tilki sorunun astik gibi ama fare gibi bir hayvanin dolastigini duydum. komsularin güvercinlerini bogup gitmis. Ne gibi tedbirler önerirsiniz. her verdiginiz bilgiyi degerlendiriyorum. Cok tesekkürler. Slm
  ***
  İyi bir yer hazırlamışsınız. Toprak meselesini unutmayın. Tavuk kuluçka süresince yemeyebilir kafaya takılacak bir şey değil, doğası ne ise onu yaşıyor. Siz yine de önünden suyunu yemini eksik etmeyin.
  Fareler yumurta ve civciv hırsızlığı yapar. Gelincik ve sansar ise tavukları öldürür. Bunlar ıssız olmayan yerlerde gündüzleri pek dolaşmaz. Kümeslere farelerin girebileceği delikleri kapatırsanız gelincik ve sansar da giremez.

 24. kubilay dedi ki:

  benim tavuğum gurk yattı bu ayın 19 unda (9 günlük)civcivler cıkacak fakat ben altındaki yumurtaları alıp başka yumurta koymak istiyorum ne yapmalıyım yumurtalar elime pazartesi geçeçek baska gurk tavuğu yok yumurtalar bozulmadan ne kadar süre bekler?
  ***
  Tavuğu peş peşe iki defa (21+21=42 gün) kuluçkaya yatırırsanız kesin ölür. üstelik ikinci 21 günün ilk günlerinde ölür. Boşuna uğraşmayın günaha da girmeyin.

 25. kubilay dedi ki:

  önünde yemi suyu olduktan sonra bişey olucağını sanmıyorum sonucta acıktıkca yeminin yiyecek
  ***
  O kadar basit değil. Bünye dayanamıyor. Kuluçka süresi vücut ısının yüksek olduğu bir süreçtir. bunun getirdiği çok şeyler var. Bağırsak hastalıklarından damar çatlamalarına, iç organlardaki elektrolitlerin azalmasının vereceği büyük zararlara kadar birçok kötü etki sonucu tavuklar ölüyor. Eğer tavukta ikinci dönem içinde gurktan soğuyup yumurtaya başlamak gerçekleşirse vücüt ısısı normale iner bu da yumurtalardaki embriyoların sonu olur, ayrıca bu tavuk yatmak istemez böylece hayatı kurtulur. Gurk devam ederse kaldıramaz ölür. Bu yanlış niyetinizin günahını ayrıca düşünün.

 26. nur seda dedi ki:

  iyigünler benim tavuğum gurk oldu yukardaki yazılarımda var. tavuğuma 11 tane yurmuta koyduydum yumurtanın birini kırmış tavuğu kontrol etmeseydim eğer kırık yumurtanın üstüne yatıyormuş meğer. bu kırılan yumurta diğer yumurtalarınada bulaşmış kırıkları biraz koku yapmış. bende tavuğu yavaşça kaldırdım yumurtaları fazla sallamadan itinaylan yavaşça temizledim samanınıda değiştirdim batan yerini tekrar koydum tavuğum yatıyor parazit ilacı ne alayım ve tavuğuma nasıl uygulayacam bana tarif edin lütfen bu ilacı nasıl uygulayacağım ayrıca bu ilacın adını yazın ve nerelerden alabilirim bide gurk yatan tavuğu yemine kendi kalkarmı yoksa günlük kaldırayım mı ben hiç kalkmıyor da
  ***
  Kuluçka esnasında yumurta kırılmaları görünmeyen çatlaklar ve gereğinden ince kabuklu yumurtalar yüzünden olur. En başta yumurta seçiminde çok dikkatli olmak şart. Kuluçka boyunca tavuğa hiç dokunulmamalıdır. Ama siz gerekeni yapmışsınız iyi olmuş.
  Parazitlere gelince, bit türü parazitler kuluçka tavukta aşırı değilse zararı olmaz. Zaten arada bir toprakta eşinerek çoğundan kurtulurlar. Şu yazımı sonuna kadar okumalısınız:
  https://tavuk.devletli.com/toprak-banyosu

  Ortam fazla bitliyse çevrenizdeki veterinerlere danışın bit için ve başka konularda gereken parazit ilacı satan bir adres size mutlaka vereceklerdir. Nasıl kullanacaksınız ilacın üstünde yazar, satıcı kişiye de sorabilirsiniz. Ben hiç kullanmadım bilmiyorum. Hep doğallıktan tarafım. Tavuklarda sadece aşıya, dengeli beslenmeye, serbest dolaşıma ve temizliğe önem veririm.

  Önceki sorunuzda dediğim gibi burada da tekrarladım ve yine tekrarlayayım: parazit ilaçları ve aşı temini için çevrenizdeki bir veterinere danışın bu ilaçları nerden alacaksınız size mutlaka bir adres verecektir.

 27. nur seda dedi ki:

  teşekkürler cevabınız için şuanda öyle birşey yok bitgibide ben tereddüt ettim biraz yapsanmıdiye dediğimgibi yumuryı kırınca tavuk bişey felan olurmuki dediydim ben sormak istediydim yemini suyunuda koydum önününe 4 mayısda yattı tavuğum 11 idi birini kırınca kaldı 10 yumurta 25 mayısda son gün bakacaz artık benim tavuk kaç civ civ çıkarcak hayırlısı artık
  ***
  inşallah sonuç iyi olur. 25 mayıstan sonra resimleri de gönderirseniz ve tavuk merakınız hakkında bir şeyler yazarsanız burada yeni bir sayfa olarak yayınlamak isterim.

 28. furkan dedi ki:

  benim ispenç tavuğum var gurkuk oldu horoz yanında durmalımı tavuk yatıo
  ***
  Yanında durmamalı.

 29. murat duman dedi ki:

  ben gurk yatırmak ıcın gurk tuvugu buldum benımkıler olmadı. buldugum tuvuklara ayrı bır yer hazırladım yatıyorlar ama fol koydugum yumurtalar altında olmuyor. kısaca tuvuk altına almıyor yumutayı guk dıyede otuyor bır sebebı varmıdır tavugun belırtılerı gurk olduna emınım altına almadını cvp almak ıstıyom.
  ***
  Bazı tavuklar yer değişkliğinden kötü etkilenebilir. Yumurtalarının eski yerde kaldığını sanabilir. Bazı tavuklar (özellikle hint) sahibini tanır, yabancılardan ürker. Yine hintler ve köy tavuklarından bazıları her yumurtayı kabul etmez. Yatmaya devam ediyorsa farklı renkten yumurtalarla deneyin.

 30. ismet aktas dedi ki:

  Benım 2 adet hınt tavugum var. 2sıde gurg oldular ve birine 7 ötekine 8 yumurta aynı gunde yatırdım ve bırınden 2 bırınden 3 tane cıktı bır gun bekledım ve cıkanları bı tavugun alıtına koydum ve bıtanesı yatmaya devam etı ötekı yumurtaları bır gun sonra kırdıgımda hepsı dolu fakat ıcerısınde olmusler buunun sebebını öğrenebılırmıyım..
  ***
  Tavuklara gurk esnasında nemli toprakta eşinme imkanı vermemekle yumurta kabukları yumuşamaz, civcivin delmesi imkansız hale gelir. Ayrıca fazla kalın kabuklu yumurtaların da böyle etkisi olabilir. Civcivler tam olgunlaşmadan ölmüşlerse o yumurtaların besin değerinin zayıf olmasından olabilir. Yumurtası kuluçkada kullanılacak tavukların son iki aydır gayet sağlıklı bir şekilde beslenmeleri sağlanmalıdır. çok değişik şeylerden yemeliler. sadece buğdayla beslemek yanlıştır.
  Ölüm sebebi hastalık da olabilir. Yumurtaların tertemiz olmaları lazım, kümesin ve folluğun da tertemiz olması lazım.

 31. furkan dedi ki:

  niye yanında durmamalı horoz yatarsa tavuk
  ***
  Horoz tavukla çiftleşmek ister, üstüne çıkar, yumurtalar kırılır. Sonra da bana gelip sorarsınız yumurtalar niye kırılıyor diye! :)

 32. Hüseyin.Özdemir dedi ki:

  2 Mayis dan beri yatiyor. pazar doluyor zamani. son zamanlarda 3 günde bir cikiyor disari ama cok az kaliyor disarda yine de korkuyorum bir sorun olur diye. yapmam gereken bir sey varsa önerilerinizi bekliyorum.
  ***
  Bugünlerde nemli toprakta eşinmesi gerekiyor ki tüyleri nemlensin yumurtalara nem geçsin yumurta kabukları yumuşasın civcivler kolay çıkabilsin. Bu imkanı sağlamanız lazım.

 33. ilhan dedi ki:

  hocam merhaba hint tavugu aldık gurk işide tamam. tam 19 gün boyunca gayet güzel gurk a yattı. lakin son gul tavukta gariplik sezdik tüylerinin arasına baktıgımızda her yerinin tavuk bitiyle kaplı oldugunu gördük (acemi oldugumuz icin daha önce farkına varamadık). kuluçka süresi yarın tamamlanıyor fakat 1 gün nerdeyse 6 saat kadar bir süre yatmadı yumurtaların üstüne. biz ilaçlayıp kendimiz yatırdık üstüne kapak kapadık. Şu an bu sekilde yatırıyoruz. bu sorun cıkarırmı?
  ***
  Havalar sıcak, inşallah o 6 saatin pek büyük zararı olmayacaktır. ilaçlamayı yapmışsınız, yoksa bitlerin civcivlere büyük zararı olabilirdi. Hatta tavuğu bile öldürebilirdi. Tavuklara toprakta eşinme imkanı sağlanmazsa böyle oluyor. Gurk tavuklarına toprakta eşinmek iki kere daha fazla önemli. Hem bitleri dökebilmesi için, hem de tüylerinin toprakta nemlenmesi, yumurtalara nem sağlaması için.

 34. Hüseyin.Özdemir dedi ki:

  Bugün 2 tane civciv geldi geride 15 adet daha var. kac gün daha yatar. yavrulara bizim bakmamiz mi gerek. sunki anne hic cikmiyor siz nemli topraktan bahsediyorsunuz sadece tuvalet ihtiyaci icin cikiyor ve hemen giriyor iceri. bilgilerinizi esirgemeyin bundan sonra ne yapmam gerek
  ***
  Daha kaç gün yatacak? Yumurtaların hepsini aynı gün koydu iseniz ve önceki saklanma koşulları aynı ise tümünün 24 saat içinde çıkması gerek. Eğer yumurtaları birkaç gün ara ile koymuş iseniz 21 günü tamamladıkça çıkacaklar (gerçi 19 ile 22 gün arasında değişir). Civcivler ilk iki gün, özellikle ilk 24 saat pek hareketli olmayabilir, annelerinin sıcaklığında dinlenmeyi tercih edebilirler: Bu sürede bir şey yememeleri içmemeleri normaldir çünkü yumurtadan aldıkları gıda onları bir iki gün beslemeye devam eder. Yumurtaları birkaç gün ara ile koydu iseniz, günü dolup yumurtadan çıkan civcivleri alıp evde kutuda 35 derece sıcaklıkta besleyeceksiniz. Bütün civcivler çıktıktan sonra hepsini anneye iade etmelisiniz. Böyle yapmazsanız, diyelim yumurtaları üç dört gün ara ile koymuştunuz, ilk günün yumurtalarından civcivler çıkıp iki gün içinde oldukça hareketlenirler. Tavuk onların etkisiyle yerinden kalkar ve yumurtalara bir daha dönmez, o yumurtalardaki gelişimi tamamalanmamış civcivler üşüyüp ölür.
  Tavuğunuzun toprakta eşinme alışkanlığı yok galiba… Eğer yumurtaların altı çok kuru zemin ise ve ortam çok kuru ise, rütubetsiz ise 18inci günden itibaren tavuğun karnını günde bir defa ılık bezle ıslatılmış bir süngerle hafifçe ıslatmalısınız, yumurtaların üstünde böylece nemlilik oluşur kabuklar yumuşar civcivlerin çıkabilmeleri kolaylaşır.

 35. nur seda dedi ki:

  iyi günler benim tavuğum gurk olmuştu yerini de gayet güzel hazırlamıştım yukarda yazılarım vardı orda herşeyi bahsettim. civciv lerinim süresi dün dolmuştu. şöyle anlatayım daha iyi anlarsınız sorumu ben tavuğumun altına 12 yumurta koydum ve tavuğum dört beş tanesini daha ilk baştaki günlerde yumurtaları kırdı. yumurtaların çıkımına son üç dört gün kala iki üç yumurta dah kırdı tavuğum. hemde civ civ felan oluşmuştu tüylen mişlerdi de. bir de kaldı sağlam dört yumurta dün bi tane civciv çıkmıştı. diğer üç yumurta duruyor şimdi bugün sabah baktım halen duruyor. diğer civciv tek başına ötüp duruyor annesinin altında duruyor şu an. acaba diğer üç yumurtadan çıkar mı? eğer çıkmazsa buranın pazarı önümüzdeki salı ordan günlük civ civ alsam kabul eder mi? üç dört bişey alsam salıya da üç dört gün var o zaman da alır mı acaba?
  ***
  Tavuk yumurtaları nasıl kırıyor anlamıyorum. kabukları mı çok ince yoksa tavuk mu çok sakar…
  Her zaman tavsiye ediyorum ki kuluçkaya yatan tavuğa diğer tavuklar ve horoz ilişememeli gurk tavuk özel bir kümeste kapalı olmalı. Belki horoz bazen üstüne biniyor yumurtalar o yüzden kırılıyor. Dikkat edin. Gerçi siz ayrı bir yer hazırladığınızı yazmıştınız ama buraya horoz veya diğer tavuklar girebiliyor muydu? Bir sebep de farelerdir. Tavuk farelerle mücadele ederken yumurtaları kırılıyordur.
  23üncü gününün akşamına kadar bekleyin civciv çıkmazsa o yumurtaları atabilirsiniz.
  normalde her tavuk civcivlerin çıktığı ilk günlerde başka civcivleri de kabul ediyor endişeye gerek yok, sadece akşam karanlığını bekleyip yumurtaları tavuğun kanatları arasına koyacaksınız. sabaha kadar birbirlerine alışıyorlar. hint ve köy tavuklarında nadiren civciv seçimi görülür. Kendi kuluçkasından çıksa bile farklı cinslere ait renklerde olan civcivleri kabul etmezler. ama dediğim gibi nadir bir olay. sizinki de açıkgöz cins bir tavuk ise civcivlerin fazla aykırı renklerde olmamasına dikkat edin bu yeter.

 36. Hüseyin.Özdemir dedi ki:

  2 civciv cikti digerleri cikmadi. gruk hala üzerinde yatiyor. kuru veya nemli toprak var ama cok az disaricikiyor. zavalim öyle üstünde yatiyor. kücükler de anneyle oynayip duruyor. ne kadar daha beklememiz gerek cikmassa neyapmaliyim sunki kalkma niyeti yok. benim nezaman ne yapmam grekli?
  ***
  iki gün önce sormuştun ya, güzelce cevap vermişim. Başka ne diyebilirim? 23 günü doldurduktan sonra hiçbir ümit yok. o yumurtaları atacasın. civciv satın alıp tavuğun bakımına verebilirsin onlara annelik yapar. veya şimdiki iki civcivi de yeter. yumurtaları atarsın, tavuk civcivlerle ilgilene ilgilene oturmayı bırakır normal haline döner. yumurtaları atmasan bile belki yarından itibaren civcivler daha hareketli olur tavuk onlarla ilgilenmeyi tercih eder yumurtaları terk eder.

 37. hasan osman dedi ki:

  benim tavugum makina tavugu ilk gurga yatıyor. altındaki yumurtalara gündüzün 15 – 20 dakika falan yatıyor. akşam hiç kalkmadan yatıyor. ben yanından geçince kabarıyor. iştahı yerinde neden 1 hafta oldu ama düzenli yatmıyor. neden gündüzleri de yatmadıgını ögrenebilir miyim?
  ***
  Gündüz sadece 15 – 20 dk. yatıyorsa o tavuk gurk filan olmamış demektir. Fazla uğraşmayın. Gurk tavuk siz izin vermeseniz bile yerinden kalkmaz.
  Yumurta tavukları ise eğer gurk olup kuluçkaya yatarlarsa insanların ilgisi karşısında çok rahatsız olurlar. Çevrelerinde başka tavuk horoz da olmamalı. Belki sebep bunlar olabilir. Bir ihtimal de şu: Aşırı sıcak günlerde gurk tavuklar böyle yapabilir, hiçbir sakıncası yoktur.

 38. ahmet dedi ki:

  benim ördeğim var bu gurk oldu ve yumurtalara yattı nezaman çıkar bu civcivler
  ****************
  28 gün sürer.

 39. özkan öz dedi ki:

  iyi günler benim tavugum dedigim gibi 26 mayısta civcivler çıkt ama az sayda ayrıca 1 yumurta daha var içinde civciv var az kırdı ve açtım ama 2 gün oldu civciv çıkmadı yaşadıgını görebiliyorum ne zman çıkar
  ***
  Anlaşılan o ki hiç çıkamayacak… iyi ışıklı bir yerde çok dikkat ederek yumurta kabuğunu yavaş yavaş küçük parçalar halinde soyun. Yumurta kabuğu veya zarı civcive yapışık yerlerini bırakın oraları civcivden kurtarmaya çalışmayın. Sonra civcivi tekrar annesinin altına bırakın. İnşallah düzelir yürümeye başlar. Sonucu merak ediyorum yarın kontrol edip yazarsanız memnun olurum.

 40. özkan öz dedi ki:

  zaten civciv zarı ayırmış her yerinden ama arkası kalmış ve popo kısmında 2 tane damar baglı civciv yaşıyor hala ama yürümüyor birde açlıktan ölür diye korkuyorum
  ***
  damar mı bağlı? inşallah öyle değildir. bence bilen birileri bulup sorsanız iyi olur. birisi yapışık kabuğu ılık suda ıslatıp sökebiliyordu. bu da denenebilir.

 41. özkan öz dedi ki:

  knk kabuklar yapışık degil kabuların hepsi açık ama çok küçük beyaz damar baglı civciv hala yaşıyor ötüyor şırıngayla su içirdim ve yumurta sarısı verdim yarın bakacam duruma cevap yazarım

 42. özkan öz dedi ki:

  artık civciv saglıkı ve bügün yürümeye başlamış çok ii

 43. halil emre dedi ki:

  bizim tavuk gurk oldu bugün 22. günü ama 2 tane civciv çıktı ve tavuk geri kalan yumurtalara yeniden hala yatıya birde geri kalan yumurtalardan civciv sesleri geliyo acaba geri kalanlar yarına veya bugün çıkarmı
  ***
  Tavuğunuza kuluçka süresince nemli toprakta eşinmeyi tüylerini ve dolayısıyla yumurtaları nemlendirmeyi sağlayamadıysanız nemsizlikten çok sertleşen kabukları civcivler delemeyebilir çıkamayıp ölebilirler. Bu nemlendirme olmadıysa, siz şimdi ılık sulaya ıslattığınız bir bez veya süngerle tavuğun karnını hafifçe ıslatın yumurtalara da ılık su serpin tavuk yatmaya devam etsin. Ama çok geç kalınmış.

 44. Selim dedi ki:

  Benim tavuk gurk oldu abi 21 gün olduktan sonra civciv cıktımı ilk civcive ne vermeliyim tatlı su versem olurmu ilk gün
  ***
  Kuluçka makinelerinden civciv çıkaranlar ilk gün şekerli su verilmesini tavsiye ediyor. Aslında gerekmez ilk bir iki gün hiçbir şey yemeseler içmeseler bile hayatta kalırlar. İstediğinizi yapın.

 45. m.selim dedi ki:

  yazın civciv olarak aldığım tavuklar 2-3 aydır düzenli yumurtluyorlar. bugün biri yumurtaların üzerine yattı gurk oldu akşam da kümesine girmedi. civcivler tam şubat ayına rast geliyor. şubat ayı da tam kışın şiddetli yaşandığı ay. soğukta civcivler hayatta kalabilirler mi? bir de bir gün sonra tekrar gurk olan tavugun altına yumurta koyabılırmiyim?
  ***
  Tavuğun hareketlerine hemen inanmayın. Üç gün denemek için sahte yumurtalarda otursun. Eğer sevinçli bir şekilde yumurtalara sahip çıkıp sebat gösterirse o zaman gerçek yumurtaları koyun. Tüm yumurtaları ilk 24 saat içinde koymalısınız. İki gün arayla olmaz. Kış meselesine gelince, bu konuda yazımı yeniledim yeni bir paragraf ekledim. Sorduğunuz iyi oldu teşekkür ederim.

 46. Okan dedi ki:

  Tavuğa nerede aşı yaptırabiliriz?
  ***
  Sandığınız gibi değil. Şunu okuyun: https://tavuk.devletli.com/tavuklara-asi

 47. Seyit ahmet bağ samsun dedi ki:

  Normal tavuğum var ocak ayındayiz 1 tane hint horozum var normal tavuktan hint horoz normal tavuğun üstüne çıkarsa kuluçkaya yatarsa hint cuvcuvu olur mu?
  ***
  İlk nesil civcivler hem tavuğun hem horozun özelliklerini tam yarı yarıya taşır. Eğer onları büyütüp çiftleştirirseniz onların civcivlerinden hint cinsi çıkar. Birkaç nesil devam etmekle gerçek hintleri elde edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi: https://tavuk.devletli.com/melezlik-ve-cinsler

 48. oktay dedi ki:

  abi benim tavuk gurkta sadece bir kez eşindi bu günle itibaren 3 kaldı civcivlerin cıkmasına nasıl olcak eşinmiyor diye?
  ***
  ***
  cevap burada:
  https://tavuk.devletli.com/kisin-gurk

 49. Femina 34 dedi ki:

  Her yumurta civciv olabiliyor mu? Yoksa sadece gurka yattığı zaman dilimlerindekiler mi oluyor? Gurka yatmasa bile horozla çiftleşse yine de yumurtalardan civciv çıkar mı?
  ***
  Horozla yaşıyan tavukların yumurtalarından civciv çıkar. Gereken şeyler 37,5 derece dolaylarında uygun hava sıcaklığı, yeterince nemli hava ve yumurtaların her gün çevrilmesidir. Bu şartlarda, 21 günde yumurtalardan civciv çıkar.
  Civciv oluşması için nasıl yumurta gerekiyor şu yazımı okumalısınız:
  https://tavuk.devletli.com/yumurta-secimi

 50. ERDEM ERTEKİN dedi ki:

  Sorulara cevaplarınız harkulade..şahsen teşekkür ederim
  Bir iki güne kadar benimde yumurtalarım çıkıcak nasibse..
  Hint tavuğumun altında 11 yumurta var ikisi Hint horozu ve atak tavuğu yumurtası (çok merak ediyorum nasıl bişey çıkıcak)
  diğerleri brahma yumurtası Amasya’dan satın aldım bakalım hayırlısı..

 51. Armagan dedi ki:

  Benim tavuk gurk oldu 21 gün gecti civcivler cıktı ama bazen annesi yanlışlıkla üstlerine basıyor. Bir de civcivler su içmiyor.
  ***
  Yanlarına fazla yaklaşmamalısın o zaman tavuk onlara basmaz. Civcivler ilk üç gün bir şey yemese içmese bir şey olmaz.

 52. Alihan dedi ki:

  Hocam civcivlere yumurtanın sarısını versem bir sey olurmu herhan gibi
  ***
  İyidir verilebilir. Civcivler de zaten yumurtadan oluşuyor dünyaya geliyor.

 53. ERDEM ERTEKİN dedi ki:

  Hayırlı Akşamlar
  3 Brahma 1 Atak civcivim çıktı 2 gün oldu Çıkalı.
  Daha iyi büyüme ve beslenme için Acaba NELER VERMELİYİZ?
  ÇÖREK OTU VE KETEN TAHUMU CİVCİVLER İÇİN AĞIR KAÇARMI?
  SAYGILAR…

  ***
  Her şeyin tekdüzesi ağırdır zararlıdır. Kim ne tavsiye ederse etsin diğer yiyeceklere karıştırarak verin, çeşitliliği arttırmak iyidir.
  İlgili yazıma bakabilirsiniz: https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli

 54. mustafa koca konya dedi ki:

  selamün aleyküm ben 4 tavuk 1 horoz almıştım bir tanesi geçen hafta hastalandı hemen ayırdım diğerlerinin yanından zor nefes alıp veriyordu hırıltılı bir şekilde felç gibiydi şimdi bulunduğum yer de kar var tavuklar sessiz sakin bir köşeye çekiliyorlar acaba onlardamı ölecek bilgilendirirseniz sevinirim tecrübesizim tavuk konusunda acaba bunları kurtarabilirmiyim üşüdükleri içinmi böyleler lütfen acil cevap yazın
  ***
  Yapmanız gereken şey en kısa zamanda çevrenizden araştırıp tavuklardan anlayan bir veteriner bulmak, ondan ilaç danışmak olmalı. veya bir tavuk çiftliğine danışın onların kesinlikle düzenli uyguladıkları aşılar vardır en azından size ilaç isimlerini verirler. Ben uzun yıllardır tavuk beslemediğim için aşı ilaç meselelerini bilmiyorum ama kesin bildiğim şey, tavuklar için yıllık ve 6 aylık aşıların kesinlikle yapılması gerekliliğidir. İlgili yazıma bakabilirsiniz: https://tavuk.devletli.com/tavuklara-asi

 55. hakan öğretmen dedi ki:

  Tavuklar ne zaman gurk yatarlar iki tavuğum var bir de horozum köydeyim yeni taşındım köy öğretmeniyim tavuklara hastalık bulaşabilir diye cipro adında antibiyotik verdim bir litrelik su kabına burda köyde öle yapıyolarmış hastalık bulaşırmı? satın aldığım kişinin tavuklarında hastalık varmış sonra öğrendim yoksa yanlışmı yaptım? köyde ulaşım yok kar yüzünden, tavuk beslemek de çok istiyorum eğerki olurda tavuklarım ölmezse gurk yatırabilmek için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim
  ***
  Sayfaları biraz dolaşırsanız her sorunuzun cevabı var. Antibiyotikli ilaç vermeyin bunlar tavukları hastalık bulaşmasından korumaz. Kesinlikle düzenli olarak aşı gerekiyor.

 56. veysel diyarbakır dedi ki:

  hangi renk tavuklar daha iyi civciv çıkarır cevabını cabuk verirseniz sevinecem çünkü tavuk alacam da
  ***
  Renkle ilgisi yok. En iyisi Cochin (koşin) tavuklarıdır. Ama her yerde kolay kolay bulamazsınız.

 57. yusuf sakarya dedi ki:

  İlk 6 hafta civcivlerle anneleri kapalı durcak demişsin ya bu ilk 6 haftada dışarı salmamız gerekmez mi ara sıra? yani bahçeye salsak bir zararı olmaz.
  ***
  Kedilerden kargalardan korumak şartıyla bir sakıncası olmaz.

 58. Fikret - Bursa dedi ki:

  Benim 2 Ligorin tavuğum 1 tane de Ligorin horozum var. Kasım ayında yumurtlamaya başladılar. Folluklarından yumurtalarını alıyorum. Bazen de kümesin altına yumurtluyor ama ben orayı biliyorum ordan da yumurtaları alıyorum. Tavukların gurk olma ihtimali var mı yoksa yumurtaları almayım mı?
  ***
  Bir Ligorin, sadece kendisinin bildiği çok özel bir yeri yumurta biriktirmek için ayarlamazsa gurk olmaz. Çoğunlukla böyledir. Kümesin altındaki yumurtaları siz almasanız bile diğer tavuk ile horoz herhalde biliyordur. Yumurtlamak için orayı seçen tavuk yine özeli olmamasından şikâyetçi. Boşuna beklemeyin.

 59. Bekir - Afyon dedi ki:

  Benim 1 tane tavuğum var yan komşunun horozlarıyla geziyor. Tavuğum kış olmasınarağmen yumurtluyor. Yumurta koyunca yatıyor ama ben yumurtaları alıyorum. Yatırsam çıkar mı acaba?
  ***
  Ne çıkar mı? Herhalde kuluçkaya yatar mı demek istediniz. Tavuk gurk olmadıkça zorla hiçbir şey olmaz. Sadece tek tavuğunuz varsa o da eğer ligorin filan değilse gurk olma ihtimali (tek olduğu için) çok yüksek. Ya bekleyeceksiniz, mayısa kadar gurk olabilir, ya da yumurtaları almazsanız gurk olabilir.

 60. Fikret - Bursa dedi ki:

  Benim tavuklarım ile horozum kümeslerine yabancı tavuk girmesine izin vermiyorlar kendi cinsinden tavuk olsa bile dımdıklıyorlar. Bu yüzden yeni kümes yapmak zorunda kalıyorum. Neden kabul etmiyorlar? Tavuğumun teki ağacın oyuğuna yumurtluyor. Böcekler vb şeyler yer mi yoksa yumurtalar kalsın mı?
  ***
  Kümeslerini sahiplenmeleri güzel. Karışmayın. Demek ki kalabalık onlarda stres yapıyor. Biraz empati yapın hayvanlara.
  Ligorin gibi tavukların kendi seçtiği yumurtlama yerini bozup onu başka yere yumurtlamaya yönlendirseniz hiç gurk olmazlar. Hem zaten bırakın gurk olmasın siz de yumurtaları alıp yeyin. O kadar meraklıysa kafasını daha da çalıştırıp sizin bulamayacağınız bir yerde yumurtalarını gizlice biriktirsin gurk olsun. :)

 61. Emrah - Tunceli dedi ki:

  Yakında tavuğum kuluçkaya yatacak altına yirmi üç tane yumurta koyacağım. Tavuğuma geçen yıl da yirmi üç tane koydum 10 tane çıkardı. Tavuklara yem olarak buğday, buğday kepeği, ekmek veriyorum. Acaba neden çıkmadılar diyer yumurtalar? 11 tane tavuğa bir horoz yeterli mi?
  ***
  Normal bir tavuğun altına en fazla 10 veya 11 yumurta sığar. Sizinki herhalde hindi kadar dev bir tavuk cinsinden. Eğer o kadar büyük değilse sebep yumurta sayısının fazlalığınıdr. Bir dahaki sefere sayı 10 ile sınırlı kalsın. Beslenme sakat. Sadece buğday ekmez besin yetersizliğine sebep olur. Horoz eğer hepsiyle çiftleşiyorsa her üç dört günde bir çiftleşmediği tavuk kalmıyorsa, beğenmediği tavuk yoksa 11 tavuğa da yeter 20 tavuğa da yeter.

 62. Emrah - Tunceli dedi ki:

  Beslenme sakat yazmışsınız. Acaba siz ne önerirsiniz besin olarak? Tavuğum tüm yumurtaları altına alabiliyor da ondan 23 tane koyuyorum.
  ***
  Ne tavuğunuz var merak ettim. 23 yumurta için ya hindi gerekir ya da koskoca dev bir koşin. Sizinki hangi cins kaç kilo?
  Beslenme için tavsiyelerim bu yazıda:
  https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli

 63. Onurcan - Tunceli dedi ki:

  ***
  ***
  Yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamadığım için sildim. Galiba gurktan nasıl kesebileceğinizi sormuşsunuz. Hiçbir şey anlamadım ama eğer öyle ise cevap için şu sayfayı okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/gurk-giderilmesi

 64. Batuhan - Antalya dedi ki:

  *** ***
  Çok uzun şeyler yazdığınız için ve hiç anlaşılır olmadığı için yazdıklarınızı sildim kusura bakmayın. Anladığım kadarıyla cevap vereyim:
  Kuluçkaya yatan tavuklar arada sırada kalkar gezinir. Hava soğuk olsa bile yumurtaların 10 – 15 dakika açıkta kalmasının hiçbir zararı olmaz. Tavuklar daha sıcak havalarda daha fazla gezinir. Sıcak yaz günlerinde yumurtaların günde yarım saatten fazla açıkta kalmaları normaldir embriyolara zararı olmaz.

 65. Yasin - Ankara dedi ki:

  Benim 7 adet tavugum var 1 tane de normal kırma bir horozum var. Tavuklarımdan biri kümesden yumurtayı alınca bi kovalıyor tavuk gurka mı ayarlıyor kendini?
  ***
  Hayır. Ama bu karakter gurk olmasının kolay olacağını gösterir. Yumurtaları almazsanız birkaç tane birikince büyük bir ihtimalle gurk olur. Tabii siz kuluçkaya yatmasını istiyorsanız.

 66. Yasin - Mamak dedi ki:

  Gurk oldugunda en fazla kac yumurta koymalıyım?
  ***
  Bu sayı tavuk cinsine göre değişir. Yumurta büyüklüğüne göre de değişir. Ligorin gibi küçük yapılı bir tavuk için 8 normal büyüklükte yumurta iyidir. Biraz irice olan etlik tavuklara 12, 13 yumuta sığabilir. 4 kilodan ağır daha irilerine duruma göre 15 – 20 arası.

 67. Sinem Aşkıseven - Erzurum dedi ki:

  Bugün saat 12:45 de baktım civciv sesi geliyor. Baktım civcivler çıkmış çok güzeller 15 tane yumurtadan 9u çıkmış. Geriye kalanların üstünde yatıyor. Civicler hep yanlarında geziyor ne yapmalıyım?

 68. Emrah - Tunceli dedi ki:

  Tavuğum 4.5 kilo gurk oldu altına 19 tane yumurta koydum bilgileriniz için teşekürler.
  ***
  Yine merak ediyorum. Resim gönderme imkanınız varsa yukardaki iletişim linkinden sayfaya girip email adresimi alıp resim gönderirseniz çok sevinirim. İlerde gelişmeleri yazın, kaç civciv çıktı vesaire.

 69. Emrah - Tunceli dedi ki:

  Tavuğumun yaşı 4, biraz da iri yarı horoz kadar var. Eğer imkanım olursa size resmini yollayacağım. Civcivler çıktımı size bilgi vereceğim teşekürler…

 70. Mustafa Turhan - Kocaeli / Gebze dedi ki:

  Benim bir hint tavuğum tukuza düştü, ben bunu 5 gün önce yatırdım ama 1. gün akşama doğru kalktı 2-3 saat sonra bir daha yattı. Ben de bunu bir yuvaya kapattım, 2 günde bir çıkarıp yelliyip yerine bırakıyorum, yumurtalarda sorun olur mu acaba?
  ***
  Sizinkiler gerçek Hint ise kuluçkada inatçı ve bilinçli olması gerekir. O ilk gün o kadarlık sürenin en küçük bir zararı yoktu boş yere endişelenmişsiniz. Ama yine de diğer tavukların veya horozun rahatsız etmemesi yumurtaların kırılmaması için ayrı yerde olması daha iyi.
  İlk günlerde yumurtaların birkaç saat açıkta kalmasından sorun olmaz. ikinci haftanın başından itibaren son güne yaklaştıkça uzun süreli soğumalar tehlikelidir. Yumurtalar yedinci gün 24 saate yakın bile soğukta kalsa önemli bir zarar olmaz ama 10. gün o kadar uzun sürenin büyük zararı olur buna göre kıyaslayın.

 71. Mustafa - Kocaeli dedi ki:

  Genç bir Hint horozum var ama çok zayıf. Buna nasıl kilo aldırabilirim? Ne çeşit yem vermem lazım? Bakımı nasıl olmalı?
  ***
  Hintlerde bir defa kilo sorunu başgösterdi mi ve eğer hareket edeceği serbest açıklık ortamda yaşamıyorsa büyük sağlık sorunları peşpeşe gelir. Bırakın zayıf kalsın daha iyi. Sağlıklı olması önemli. Etlensin kesip yiyeyim diyorsanız o başka. Galiba açıkta yetiştiriyorsunuz. Gerçekten Hint olduğundan emin misiniz?

 72. Totti dedi ki:

  Benim hint tavüuğum var bahçede besliyorum kümesi güzel ve büyük foluğuda var ama o dışarda gizli bir yeri eşip oraya yumurtluyor. Ben yumurtayı alıp foluğa koyuyorum ama o gagasıyla yumurtayı yuvarlayarak götürmeye çalışıyor gurk olmuyor neden?
  ***
  Kümesteki folluğu güvenli bulmuyor veya hiç alışamamış. Birkaç gün kümesten çıkarmayın follukta devamlı bir yumurta bulunsun. İki üç defa o folluğa yumurtladığını görünce tekrar serbest bırakabilirsiniz. Gerçekten hint tavuğu ise yumurtaları almadığınız takdirde günden güne yumurtalarının biriktiğini görünce kesinlikle gurk olur.

 73. Totti - İzmir dedi ki:

  Denedim o yine foluga değil kümesin köşesinde bir yeri eşip yumurtluyor hep aynı yere ama kümesi açınca o yumurtayı taşımaya çalışıyor. Dışarıda toprakta gurk yatmasında sorun olur mu?
  ***
  Öyleyse en çok nereyi benimsemişse orada iki üç yumurtasının birikmesini bekle. Sonra oranın çevresini üstünü kapatıp kümes gibi bir hale getir. Anlaşılan yapılacak başka bir şey yok.

 74. Akif Koyun - Denizli dedi ki:

  Benim küçük cins paçalı tavuğum var genelde ne zaman gurk olurlar? Altına başka ne tür yumurtalar koyabilirim ve de gurk oldukları nereden belli olur?
  Paçalı tavuklarım biraz küçük yani 300-350 gram ama bir yıldır yumurtluyor ve yumurtaları kendine göre büyük yani altına büyük yumurtalar koyabilir miyim? Gurk olması için ne tür yemler verebilirim?
  ***
  Bu cinsler eğer dar alanlarda kalabalık hapis değilse, yumurtaları almadığınız takdirde yılın her zamanı gurk olabilir, kesindir diyebilirim. Sıkıntı, stres, kalabalık ve ışıksız ortamlar gurk olmayı önler. Özel yemlere gerek yok. Büyük yumurta koyulabilir ama altına rahatça sığacak sayıda olmalı. Sayı ona göre değişir.

 75. Akif Koyun - Denizli dedi ki:

  Tavuğumun yanında bir tane de horozu var. Tavuk gurk olduğunda onu ne yapacağım?
  ***
  Doğada nasıl ise öyle olmalı yani diğerlerine izini kaybettirmiş olmalı. Yazımda anlattığım gibi diğer tavuklardan horozlardan ayrı tek başına özel bir kümeste kuluçkaya yatmalı. Yazılarımı dikkatle okuyun başlıklara bakıp geçmeyin. Her soruya cevap var.

 76. Akif Koyun – Denizli dedi ki:

  Paçalı tavuklarımız var ama gurk olduğunu nereden anlayacağımızı bilmiyoruz ve gurk olması için ne yapmamız gerekir?
  ***
  Bildiklerimi yazdım. Anlamanızın en kolay yolu yumurtaların üstünde devamlı oturmaları, kalkmak istememeleri, inatçı olmalarıdır. Diğer sorunuz sağlıkla veterinerlerle ilgili. Ne yapacaksınız bilmiyorum. Düzenli verilmesi gereken aşılar var onlardan bulacaksınız. Herkese diyorum bütün yazdıklarımı okuyun. Yazdığım şeylerden başka bilgim yok.

 77. Emrah - Tunceli dedi ki:

  Yumurtalar 10 günlük acaba tavuğun altına katsa civciv oluşur mu?
  ***
  Serin ve nemli yerde bekletilmişse sorun olmaz. sıcak yerde bekletilmişse yumurta içindeki embriyonun sağlıklı bir şekilde son güne kadar gelişime devam etmesi mümkün olmayabilir.

 78. Mustafa - Gerede dedi ki:

  Bende hint kırması var daha piliç gurk olurlar mı?
  ***
  Yumurtlamaya başlamış her tavuğun gurk olma ihtimali var. Ama sizin sağladığınız şartlar yeterli mi? Bu konuda çok şeyler yazdım onları okuyun.
  » https://tavuk.devletli.com/tag/dogal
  bu linke tıklayıp listesini gördüğünüz yazılardan istediğinizi veya hepsini okumalı bilginizi arttırmalısınız.

 79. Ömer - Burdur dedi ki:

  Bizim tavuk iki hafta önce gurk oldu ama bugün halsiz ölücek gibi. Ne Yapmaliyim?
  ***
  Biraz geç cevap verdim. İnşallah şimdiye kadar ölmemiştir. Hastalık kapmışsa sebep aşılarını yapmamanızdandır. Fakat gurk olmaya bağlı yememe sorunundan ise çözüm Türkiyede yok. Kuşlardan anlayan bir veterinerin kuşlar için olan bir serumdan vermesi gerekir. Tavuk beslemesini bilmeyen insanlar tavukları gıdasız bırakır, böyle sorunlarla karşılaşırlar.

 80. Mert - İzmir dedi ki:

  Benim bundan 10 gün önce tavuğum 9 tane civciv çıkarttı. Civcivlerin üçü kendi kendine kayboldu. Kümeste birkaç tane fare gördüm. Onlar almış olabilir mi? Şimdi bugün de diğer cüce kıvırcık cüce cohcin çıkardı 7 tane.
  ***
  Fareler en büyük civciv hırsızlarıdır. Ne yapacaksanız benden daha iyi bilmeniz gerekiyor. Zehir kesinlikle çözüm değil. Kümese girebilmelerini engellemek zorundasınız.

 81. Ali - Ankara dedi ki:

  Tavuğum gurk oldu altına 12 tane yumurta koydum ama birini dışarı ittiğini gördüm. Yoksa altına 11 mi alıyordur?
  ***
  Madem bir yumurtayı kabul etmiyor, sadece o yumurtayı istemiyorsa o yumurtada bir sorun görüyordur. Eğer her defasında rasgele bir yumurtayı dışarı itiyorsa anlaşılan tavuğunuz saymayı biliyor ve 11 yumurtadan fazlasını istemiyor. Şaka değil, böyle “sayı sayma” vakaları ördeklerde görülmüştür. Tavuklarda ilk defa duyuyorum.

 82. Barış - İstanbul dedi ki:

  Karga bir tana civcivimizi kaçırdı. Komşular gözlerini yer bırakır diyor. Pençeleriyle götürüken zaten ölmez mi?
  ***
  Haklısın. Taşırken ölmese bile tek gaga darbesiyle ölebilir. Sadece gözlerini yese de ölür. Komşularınız da amma cahilmiş!

 83. Burak - Kayseri dedi ki:

  Ben tavuğumu 2 gün önce gurka yatırdım buğün çıktı ve dolandı ama diğer tavuklarla horozu görünce onların yanına gitti ve tekrar yumurtalara yatmadı ancak ben zorla götürünce gördü ve yattı bu hep böyle mi olur acaba?
  ***
  Normaldir, kendisi geri döner. 15 – 20 dakika gezmesine izin verin. 20 dakika dolduğu halde kendisi dönmezse siz götürün.

 84. Kemal - Nevsehir dedi ki:

  Ördeğin altına tavuk yumurtası koydum bugün 21 inci günü çıkar mı?
  ***
  Hayır, 28 gün dolmasını bekleyin.

 85. Burak - Kayseri dedi ki:

  Gurk tavuğun altına koyduğum yumurta hangi horozla döllenmişse çıkan horoz veya tavuk da o horozun cinsinden mi olur acaba?
  ***
  Yarı yarıya annenin ve babanın özelliklerini alır.

 86. Ahmet - Konya dedi ki:

  Genellikle civcivin yumurtadan çıkamama sebebleri nelerdir? (tavuk altına konulan yumurtalar)
  ***
  Sayfaları dolaşırsanız ve yazıları okursanız bu konuda çok bilgi var.

 87. Yusuf - Niğde dedi ki:

  Gurk tavuğuma bahçemde yer yaptım, diğer tavuklarla ve horozla ilişkisini kestim, zemin de toprak yani tavugun çıkıp eşilenebileceği bir yer var, folluktada saman var. İyi mi? Başka bir kusur varmı?
  ***
  Saman yerine uzun kuru otlar olsa daha iyi olur. Farelerin de girememesi için tedbir almalısınız.

 88. Burak - Kayseri dedi ki:

  Gurk tavuk kaç günde bir gezinir?
  ***
  Sayfaları dolaşıp yazılarımı okusanız her sorunuza cevap var. Bu soru için ayrıntılı cevap mesela şu sayfada, tıklayıp okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/kuluckadaki-tavuk-her-gun-ne-kadar-gezinebilir

 89. Ahmet – Konya dedi ki:

  Farelerin tavuk ve yumurtalara ne gibi zararı var?
  ***
  Fareler yumurta ve civciv hırsızıdır. Anlamıyorum niçin bir soruda ahmet konya, başka bir soruda burak kayseri diye yazıyorsunuz? Ben gelen yüzlerce soruları siliyorsam sebep aynı kişilerin yazmaları değildir. Sebep okumadan soru sormalarıdır. Bir de karman çorman yazılmış soruları okuyamıyorum anlayamıyorum siliyorum. Kimseye özel bir düşmanlığım yok.

 90. Yasin - Malatya dedi ki:

  Kümeste 11 tavuk 2 horoz var. tavukların 1i gurk olmuştu. diğer tavukların yumurtalarından 11 tane yumurta koydum. tavuklar kasanın içine yumurtluyordu tavukta aynı kasada kafes içinde yalnız gurka koydum. diğer tavuklara yeni bir kasa koydum. tavukarın hiç biri o kasaya yumurtalamadı. Gurk olan tavukda 16. günü kalktı. yatırmak isterken kafesten kaçtı ve diğer tavukların yanına gitti. birdahada gidip yumurtaların üstüne oturmadı. bu aradada 2. bir tavuk gurk oldu onuda aynı ortamda başka bir kafese koydum. onunda 15 günu. önceki gurk olan tavuğun yumurtalrını kırdım. hepsi çivcive dönümümüştü. diğer tavukta kalkar gibi yapıyor nasıl yapayım. onlarda boşa gidecek diye korkuyorum.
  ***
  Bu sayfadaki yazımı okusanız bütün hatalarınızı anlarsınız. Anlattığınız problem tavukları bir kümes içinde ıkış tıkış besleyen herkeste var. Tavukları yumurta makinesi sanıp doğalarına hiç saygı göstermeden yetiştiren kişiler böyle sorunlardan kurtulamaz.

 91. Ahmet - Konya dedi ki:

  Yatan gurk tavuğa ne gibi gıdalar vermeliyiz?
  ***
  Sıcak havalarda sulu yiyecekler, soğuk zamanlarda proteini ve enerjisi yüksek yiyecekler. Aslında gurk olan tavuklar hemen hiçbir şey yemezler. Gurk olana kadarki beslenmeleri çok önemlidir.

 92. Reşat - Bursa dedi ki:

  Gurk tavuk yumurtlar mı?
  ***
  Hayır.

 93. İsmail - Yalova dedi ki:

  Üç yaşında her sene mayıs ayında gurk olan bir tavugum var. Bu sene gurk olmadı. Tavuklarımda bu sene dış parazit tespit ettim ve yakında temizleyeceğim. Bu sene gurk olmamasının sebebi bu prazitler olabilir mi?
  ***
  Paraziler varsa ve de toprak banyosu yapmıyorlarsa evet bu sebep olabilir.

 94. İsmail - Yalova dedi ki:

  Çok horozlu ortamda tavuğun tüg degiştirme ve yumurtlama gibi işlevlerinde zorluk olur mu?
  ***
  Hayır ama tavukların gurk olmamasında en büyük sebeplerden biridir.

 95. İsmail - Yalova dedi ki:

  Benin kümesin etrafında cok büyük bir fare dolasıyor. Tavuklara zarar vermıyor. Bazı cevaplarınızda civcivi öldürür demişsiniz. Civciv kaç aylık olmalı ki keme onu öldürmesin?
  Farenin kolayca öldürebileceği kadar küçükse ölçü budur. Büyük civcivler için farenin büyüklüğü ve kuvveti de önemli. Gerisini sen hesapla.

 96. Mert - İzmir dedi ki:

  burada insanlar diyorlarki tavuğun altına çift sayı yumurta koyulmazmış civciv çıkmazmış tek konulması gerekiyormuş ben yanlış bir inanç olduğunu düşünüyorum ama yinede sizlere sormak istedim bu doğru mudur?
  ***
  Doğru değil ama bazı insanların öyle takıntıları var. Bende de öyle bir takıntı var. Yanlış bir inanç.

 97. Mert - İzmir dedi ki:

  Gurk halinin giderilmesi için tavukları suyla yıkıyorlar, suya basmak deniliyor. Bu iyi bir şey değil di mi?
  ***
  Çok kötü bir şey. Benim tavsiyem de aslında çok kötü.

 98. Yasin - Malatya dedi ki:

  (Tavukları yumurta makinesi sanıp doğalarına hiç saygı göstermeden yetiştiren kişiler böyle sorunlardan kurtulamaz.) dediğiniz doğru da bir kurt meselesi var bahçemde. 22 tavuk 4 ördeğim gitti 3 yılda. Böyle olunca 15 m2 alanda 15 – 20 tavuk ördek tıkış mıkış gidiyor işte.
  ***
  O zaman bahçenize kurtlar veya tilkiler giremesin diye önem almalısınız. Yoksa ıkış tıkış yerlerde hapis tutulan hayvanların sorunlarından ben sorumlu değilim. :)

 99. Mehmet dedi ki:

  Tavuğum bir hafta önce gurk oldu yemini suyunu önüne koydum. Yer olmadığı için kapalı. İlle de dışarı çıkıp gezinmesi mi gerekir? Daha önce de aynı şekilde yaptım civcivler çıktı.
  ***
  Benim tavsiyelerim en iyi en güzel olanıdır. Madem sizin daha önceden böyle bir tecrübeniz var, bir şey diyemem. Geçen yıl sonuç iyi oldu diye o metot en iyisi olacak değildir ve de her zaman sonuç aynı derecede iyi olmaz.

 100. İsmail - Yalova dedi ki:

  Zehirlenen tavuga yağurt yedirilir diyolar ve amcam bu sekilde bir kaç tavuk kurtardı sizce zehirlenen tavuga yagurt verilmesi doğru bişey midir?
  ***
  Biz de sarımsaklı yoğurt verirdik. Hasta tavuklar iyileşirdi. Doğru denebilir, ancak hastalık durumlarında aşılar kadar etkili değildir. Zehirlenmelerde ise iyi bir şeydir.

 101. Mert dedi ki:

  benim toplam 3 tane tavugum var. T makıne tavugu dıger ikisi koy tavugu bildiğimm kadarıyla koy tavukları kucuk ıbıklı zayıf ve celımsız olanlar. Gurk olmalarını ıstıyorum ama olmuyorlar. Yumurtalarını da almıyorum. Tanıdıklarımın tavukları gurka yatıyor neden benımkıler yatmıyor?
  ***
  Ortam şartlarınız belki uygun değildir. Sabah kümesten geç çıkarıyorsanız mesela bu hiç iyi değil. Bahçeniz yeterince güneş almıyorsa bunu da düşünün. Aslında daha zamanı var temmuza kadar olabilirler.

 102. Yavuz dedi ki:

  Ben dövüs yanı hınt tavugu bakmak ıstıyorum Hınt tavugu ve hınt horozu mu baksam dıye dusunuyorum..
  ***
  Hiç düşünmeyin vazgeçin. Bu hayvanları besleyenlerde hayır yok. Hayvanları dövüştürüp kanlarını akıtmaktan, birbirlerinin gözlerini çıkarmalarını sağlamaktan zevk alan ve böylesi çirkin kanlı dövüşlerle para için kumar oynayan kafası bozuk insanlar bu hayvanları yetiştirir.

 103. Ege dedi ki:

  arkadaslarım tavugun gurk olması ıcın hamur mayası , bira , yada ekmeklerı ıslat ve guneste beklet sarap gıbı olsun onu yıyınce gurka yatarlar dıyolar pek ınanasım gelmedi.. Sonucda hayvanın geninde varsa gurk olmak yaz kıs gurk olmaz mı. Bir de devamlı yumurtlaması ıcın acı bıber ver dıyorlar tavuğa zararı olmaz mı?
  ***
  Bu tavsiyelerin hiçbiri doğru değil. Sitemde tüm bunlara cevap bulabilirsiniz. Örneğin şunu okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/tavuklarin-gurk-olmalarini-saglayan-yem-ve-yiyecekler

 104. Emine dedi ki:

  Ben gurk tavuğunun aldına hindi yumurtasi yatırmak isdiyorum ne yapmam lazım?
  ***
  O yumurtaları tavuk yumurtalarından bir hafta önce tavuğun altına koymalısınız. Çünkü hindi civcivleri yumurtadan 28 günde çıkar.

 105. mert dedi ki:

  sabah kümesten gec cıkarıyorum ama bazen bugun tee 12 de cıkardım yemledım suan arka bahçeye saldım orda paso ot var ayrıca bugun tavuklarım toprak banyosu yapmaya calıstılar bende o yuzden arka bahceye cıkardım rahat rahat yıkansınlar dıye

 106. İsmail - Yalova dedi ki:

  Geçen seneden büyüttüğüm köy civcivlerim war.civcivlerden cıkan horozlar ötüyor ama sadece bir tanesi ötmüyor bunun sebebi ne olabilir.sessiz bir horoz deil ama sadece ötmüyor. Çiftleşme gibi herseyi yapıyor sağlıklı ama ötmüyor.
  ***
  Bazı horozlar çok nadir öter. Pek görülen bir şey değil ama doğru. Hiç ötmeyenleri ise duymadım bilmiyorum. Biraz daha bekle ötmesi lazım. Veya sağır olabilir. Bir iki deneme yap kontrol et bakalım kulakları işitebiliyor mu? Sağır ise başka horozları duymaması da ötmemesine sebep oluyor çünkü.

 107. Ege dedi ki:

  Benım kümesimde kocaman raf var. Tavukların follukları yukarda ve hafıf karanlık. Folluk yukarda mı dursa ıyı yoksa asagıda mı olsun?
  ***
  Tavuklar nasıl alıştı ise bozmamalısınız daha iyi.

 108. Ömer - Burdur dedi ki:

  13 mayis da yazmistim 2 hafta önce gurk oldu diye o tavuk öldü bir tane si daha öldü. Ne yapmam lazim?
  ***
  Başınız sağolsun. Çok üzücü bir durum. Gurk süreci hazırda depolanmış bünye gücü ile geçen bir süreçtir. Siz tavuklarınızı gıdasız bırakıyorsunuz gurka dayanamayıp ölüyorlar. Besleme hakkındaki yazılarımı okuyup tavuklarınızı artık daha dengeli besemeye tabi tutmalısınız derim.

 109. Hasan dedi ki:

  Bugun tavuğumun teki follukta yatıyordu. Kümesın kapağını actım ama dığerleri cıktı o cıkmadı. Yaklasık 2 saat daha yattı sonra kalktı. Aksam kumesi kapatırken follukta yumurtaları gördü ve üzerlerine yattı ama gurklamıyor. Sadece dıger tavuklarım normel tuneyerek uyumaya hazırlandılar ama o yumurtaların üzerine yattı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kendi haline bırakın. Yumurtadan da kesilirse ve devamlı oturur hale gelirse gurk olmuş demektir.

 110. Ege dedi ki:

  Saat 23.00da hüs hüssü gittim patatesleri soydum ve püre yaptım. İçine nane kekik ve hafifçe kırmızı pul biber attım. Yarın sabah tavuklarıma vercem.. Nane ve kekiğin tavuklara zararı olmaz mı?
  ***
  Sanmıyorum.

 111. Berkan - Aydın dedi ki:

  Hasanın yazdığı şeyi benim ana çda yapıyor. Aynısını hem de. Ama 2 haftadan beri yapıyor. Büyük büyük pisliyor. bizimkiler sıcak kafasına vurmuştur deli deli ne yaptığını bilmiyordur diyor.

 112. Ömer - Burdur dedi ki:

  Bizim tavuk da kus biti var oyuzden ölmüs olamazlar mı? Bugün 3 tane tavuk hasta gördüm ve sarimsakli yogurt verdim sizce iylesir mi?
  ***
  Bitsiz tavuk olmaz, normaldir. Fakat devamlı kapalı kümeslerde beslenen tavuklar bitlerinden kurtulamaz, bit yüzünden kuvvet kaybedip ölürler.
  Sayfaları dolaşıp yazılarımı okusaydınız belki de bu kayıpları yaşamayacaktınız. Mesela şunu okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/toprak-banyosu

 113. Hasan dedi ki:

  Berkay inşallah tavuk gercekten de gurka yatar. Bir de tavuğum bugun de yattı yumurtaların üzerinde, tavuğumun alk kısımlarındaki tüyler dökülmüş, ibiği bi pembe bi kırmızı oluyor. Ama zayıfladı tavuğum. Ah bi gurklasa hemen yatırcam. Tavuğumun cinsi kırma safkan olsa ona göre ne zaman yatacağını tahmin ederim. Tahminen 1 haftaya kadar gurka gelir mi?
  ***
  Bir Hasan bir Ege ismiyle yazmasanız daha iyi olur. Ayrıca şehri de yazmanız lazım ki kim nerelerden geliyor bilelim: Cevapları bazen bölgenin “iklim” özelliğine göre vermek gerekiyor. Onun için şehir yazmanızı istiyorum. Başka sebebi yok.

 114. Hasan - Eskişehir dedi ki:

  Tavuğu baska kümese koydumbir de folluk yaptım, icine 3 tane yumurta koydum. Hiç yabancılamadı gıttı yumurtaların üzerine yattı. Üç gün bekletmem lazım mi? Yoksa iki gün mü bekletıp yatırsam?
  İllede her tavuk gurka geldıği zaman gurklaması şart mı?
  ***
  En iyisini yapmışsın. Emin olmak için üç gün bekle. Yumurtadan kesilmişse ve yumurtalardan hiç kalkmıyorsa tamamdır, esas yumurtaları koyabilirsin.
  Her gurk olan tavuk devamlı gurk gurk diye ses çıkarmaz. Yani bu şey şart değil. Önemli şartlar yumurtadan kesilmesi ve devamlı oturmasıdır.

 115. Kerim - İstanbul dedi ki:

  Tavuk gurk oldu ama yeri karanlık. Acaba gece felan çıkarsa yavruları karanlıkta bir şey olur mu?
  ***
  Tavuk gece gündüz karanlık yerde tutulmamalı. Civcviler gece yumurtadan çıksalar bir şey olmaz ama yanlış düzenlenmiş folluklar yüzünden civciv yumarlanıp uzaklaşabilir, soğuktan ölebilir. Bunlara dikkat edin.

 116. Davut Demirata dedi ki:

  Sizden çok istifade ettim bunun için size çok teşekkür ediyorum. Geçen yıl haziran ayında arabayla pazarda gezdirilen 9 adet beyaz zıraat tavuğu aldım. Sizin de belirttiğiniz gibi zor olmasına rağmen ekim onunda tavuğum gurk oldu. Bir sandığın içinde altına 14 yumurta koydum. 10 civciv çıkardı ve hepsi yaşadı. Bugün o civcivlerden birisi daha 7 aylık olmadan gurk oldu. Değişik yumurtalar buldum 14 tanesini de altına aldı. Yumurtaları yıkadım ki bugün hata yaptığımı anladım acaba değiştirsem mi? Ayrıca 7 aylık tavuk civciv çıkarabilir mi onuda merak ediyorum. Geçen yıla göre daha tecrubeliyim artık gurk tavuğu diğerlerinden ayırdım onu rahatsız etmeyecekler. Bir de yarın ilçeden çok özel tavuk yumurtaları 5 tl den satıyolarmış onlardan 2 tae alıp altına koyacağım 1 günlük farktan bişey olurmu?
  ***
  Yumurtaları yıkamak iyi değil ama eğer follok çok temizse zararı olmaz. 14 yumurta “yumurta tavuklarının cüssesine göre” çok fazla. En fazla 11 tane olmalı. yeni yumurtlamaya başlamış çok genç bir tavuğun gurk olması doğal bir şeydir, olması gerekendir. 5 lira ne olursa olsun yumurta için aşırı pahalı. Bir civciv bile o kadar etmez.

 117. Hasan - Eskışehir dedi ki:

  Bugun yumurtlamıs ama hic kalkmadı yumurtalardan ve yumurtalar sıcacıktı. bide boyun tarafında ki tüyleri kabarmıstı. Sanırım bugun yumurtladıgı yumurta sondu. zaten kücücüktü yumurta. Sanırım yumurtlama süresi bugun sona erdi.

 118. Hasan - Eskışehir dedi ki:

  Gurka yatmıs tavuga bugday yanındada ıslatılmıs ekmek versem olurmu bugdayı kesınde ekmek tavugu aptallastırır felen dıyorlar dogru mu?
  ***
  Yeşillik verin.

 119. Berkan - Aydın dedi ki:

  Hasanın tavuğu gurk sesi çıkarmadan oldu. acaba yumurtaları kümeste durduğu için gurk sesi çıkarmamış olabilir mi? Hasan kardeş hayırlı olsun. O tavuğa iyi bak. Darısı bizim başımıza gari :D
  ***
  Bu tavuk cinsine göre değişir ama bir yandan da senin dediğin gibi en çok oturmadıkları zaman gurk sesi çıkarırlar.

 120. Berkan - Aydın dedi ki:

  Ali abi tavukların kuyruğunun tepesindeki, üstündeki çıkıntı kesilir mi? O tavukları hasta edermiş doğru mu? Belki de anaç ondan topallıyor.
  ***
  Yanlış bir inanç. Neden toppaladığını ise bilmiyorum. Diğer sorunun cevabının topallama ile ilgili olup olmadığını da bilmiyorum.

 121. Hasan - Eskişehir dedi ki:

  Sağ olasın Berkan kardeş. Bugun tavugum paso yattı. Üstelık bugun yumurtlamamıs da. Bugün patates yemegı verdım tavuklar patatesı cok sevıyorlar. Baktım hala 3 tane yumurta var kısmet olursa yarından sonra yatırcam.

 122. Mehmet - İzmir dedi ki:

  Selamın aleyküm ben pazardan civciv aldım acaba bunlar büyüyünce gurk olur mu?
  ***
  Olabiliyorlar.

 123. Berkan - Aydın dedi ki:

  Ali abi gurk tavuk için video koyabilirmisin sitene? veya gurklama sesi ile ilgili bilgilerini paylaşırmısın. Sen biliyorsundur. :D
  ***
  Bak işte bu çok iyi bir fikir. Teşekkür. Yeni yazım bu konuda oldu. Tıkla dinle:
  https://tavuk.devletli.com/gurk-olmus-tavuk-nasil-ses-cikarir

 124. Ömer - Burdur dedi ki:

  Benim tavuklar yumurtlamiyor iki haftadir neden yada ne yapmaliyim?
  ***
  İyi ya bırakın hayvanlar bir güzel dinlensin. Makine değil ya bunlar!

 125. İsmail - Yalova dedi ki:

  Gurk olacak tavuğun son yumurtası normal yumurtasına göre farklılık gösteriyor mu?
  ***
  Hayır.

 126. Hasan - Eskısehır dedi ki:

  ***
  Hasan bunlar yanlış şeyler. Hiç kimseye tavsiye etmem.

 127. İbrahim Ateş - Konya dedi ki:

  Benim burunlarının üstü et gb kırmızı amerikan ördeklerim var. Kulucka sürelerini bilmiyorum.
  ***
  28 gündür.

 128. Kerim - İstanbul dedi ki:

  Benim tavuğun yavruları çıktı ama tavuk hiç bir şey yemiyor acaba ölür mü?
  ***
  Ölebilir. Kuluçka tavuklardan çok güç kaybettiriyor. Bunun üzerine iştahları büsbütün azalabilir. En sevdiği şeylerden yedirin. Mesela patates püresi, haşlanmış yumurta gibi.

 129. Mustafa - Tokat dedi ki:

  Gurk tavuk yanına gidince sürekli bağırıyor kuluçkadan çıkmasına neden olur mu?
  ***
  Hayır neden olmaz ama hayvanı rahatsız etmeyin. Sizinle uğraşırken altındaki yumurtalar kırılır.

 130. Murat - Kırıkkale dedi ki:

  Civcivlerim 3 – 4 günlük. Kulucka tavuğum öldü. Civcivlere nasıl bakmam gerekiyor?
  ***
  Yazılarımı okumazsanız böyle olur. Çok kişinin gurk tavuğu ölüyor. Sebep hayvanları gıdasız bırakmanızdır. Öyle olunca da gurk sürecine bünya dayanamıyor. Bir de gurk süresince tavuğa toprak banyosu imkanı tanınmaması yüzünden aşırı bitlenme tavuğu ölüdürebilir.
  Tavuk nasıl yemlenir şu yazımı okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli
  Öksüz kalan civcivleri içinse şu yazımı okuyun:
  https://tavuk.devletli.com/evde-civciv

 131. Hasan - Eskişehir dedi ki:

  Gece yumurta evden cıkmaz dıyorlar. Eskiden ınsanlarımızın bazıları yumurtayı gece kımseye verme, iyilik getirmez, iyi olmaz… dıyorlarmış. Anneme sordum. Ben de blmıyom diyor.
  ***
  Sadece yumurta için değil çok şey için öyle derler. Sebepleri eski zamana göre muhakkak mantıklıdır ama şimdi her şey farklı. Gece birisine bir şey verirken kuvvetli ışıkta her şeyini görebiliriz yanlış veya kusurlu şey vermeyiz.

 132. Fikret - Bursa dedi ki:

  Diğer tavuğum da gurk yattı dip dibe yatıyorlar. Yumurtalar karışık birbirleriyle kavga etmiyorlar, öyle yatıyorlar diğeri kalkıyor öbürü oturuyor o yatıyor diğeri kalkıyor. Dip dibe yani inşallah sağ salim çıkar yavrular. Artık ellemicem çıkan çıksın kalan kalsın. Doğrusunu yapıyorumdur inşallah hayvanları ürkütmek istemiyorum.
  ***
  Aslında doğrusunu yapmıyorsun ama yine de en iyisi bırak ne halleri varsa görsünler. :) Çünkü anladığım kadarıyla bu aşamada artık yapılacak bir şey yok. Sonuç ne olacak, ilerde yazmayı unutma.

 133. Hasan - Eskişehir dedi ki:

  Mesela: gece sogan kabuklarını dısarı atma dıyorlar.. sofra bezını dısarı sılkme dıyorlar ….. gece kül dökülmez dıyorlar ….tamam bunları anladım da .. Gece yumurtanın cıkmamasını hala anlamadım. Sonucta bırıne verırken ısıgıyakıpta verırsın. İnternette arastırıyorum bulamıyorum.
  ***
  Dediğim gibi eskiden herhalde karanlıkta kırığını çatlağını iyi görememekten dolayı öyle söylenti çıkmıştır. Ama şimdi hiç gerek yok. Hem yumurta hakkındaki bu inanış hiç yaygın değil, mesela ben ilk defa senden duydum. İnanmasan daha iyi olur.

 134. İsmail - Kayseri dedi ki:

  kolay gelsın ben bundan 21 gun once tavugumu gurka yatırdım ılk hafta dıger tavuklarla aynı kumsete oldugu ıcın horozun falan zarar vermesınden korktugum ıcın sandık kapattım ve yemını suyunu ıcıne koymustum 1 hafta sonra kaldırdım su ana kadar problem yoktu ama bugun kumese baktıgımda kuluçkada yatan tavugun onunde bır cıvcıv olu halde ve kafası yolunmus vazıyette ıdı ve tavugunda ıbıgınde ıslaklık vardı ılk kuluçka dolayısı ıle veya farklı sebepler ne olabılır kı kendı cıvcıvını oldurmus cevabınızı beklıyorum daha baska cıvcıv cıkmadı yanı su anlık.
  ***
  20. Günden itibaren gurk tavuğun olduğu yerde gece lamba yakılmalı ki tavuk yumurtadan çıkarken kenarlara yuvarlanan civcivleri görebilsin altına alsın. Fare yaklaşırsa fareyi gagalasın kovsun. Kendi civcivini kesinlikle öldürmez.

 135. Mustafa - Tokat dedi ki:

  Ben 2 gün önce gurk yatırdım ama tavuk hiç bir şey yemiyo yemini suyunu tam olarak koyuyorum ama hiç yemiyor. Ben de burda okudum yemini suyunu yanında bir yere koyun yazıyordu ben de öyle yaptım ama hala yemiyor ne yapmalıyım?
  ***
  Kendi halin bırak. Yemesi şart değil. Gurk halinde böyle şeyler olur normaldir.

 136. Kerim - İstanbul dedi ki:

  benim tavuğum yavru çıkardı ama nedense yemek yemiyor. Bu durumda civcivlerine veriyor çağırıp ama yemiyor. Patates püresi felan da yemiyor. İlacı filan var mı yoksa ne yapmalıyım başka çözümü yoksa olür mü?
  ***
  Eğer sağlığı iyi ise zamanla iştahı açılır. Civciv çıkarmış olsa bile halen gurk etkisindedir onun için iştahı pek yerinde olmaz bu normaldir. Önemli olan şey sağlıklı hareket etmesi.

 137. Hasan - Eskısehır dedi ki:

  Tavuklara arada kayısı elma badem erik yapraklarını verıyom yıyorlar. Saglıklarını lumsuz etkıleyecegını pek sanmıyorum. Haksız mıyım?
  ***
  Haklısın. Bunlar zararsız bitkiler.

 138. Mustafa - Tokat dedi ki:

  Bu sabah gurk tavuğun yanına gittiğinde bir yumurtanın folluk dışında yerde kırık olduğunu gördüm. Sebebi ne olabilir?
  ***
  folluğun durumuna göre tavuk yumurtaları çevirirken kayıp düşmüştür. Ya da tavuk o yumurtada kendince bir sakınca görüp dışarı atmıştır. Bazen böyle şeyler yaparlar.

 139. Erman Giresun dedi ki:

  Kümesin tepesindeki otların arasında kuytu bir yere kendine bir folluk edinmiş. Gurk olduğu yerin yüksekliği yerden 2 metre var civcivler çıkınca oradan aşağı inebilir mi, yeni çıkan civcivlerin de uçma kabiliyeti oluyor mu, anneleri onlara yardımcı olur mu, eğer ordan aşağı inemezlerse ne yapmalıyım? Doğal yaşamlarına müdahale etmeli miyim? Kendileri inebiliyorlar mı bu konuda bilginiz var mı?
  ***
  Civcivler aşağı düşecek tavuk da onlarla ilgilenecek. Başka bir şey baklemeyin. Tabi bu arada tavuğu sansarlar götürmezse.

 140. Berkan - Aydın dedi ki:

  Evet tavuk kümesin dışında yumurtalarını biriktirip gurk olursa dışarda bırakmayın. Sansar ve gelincikler hiç affetmez. Yumurtalarını biriktirsin. Gurk olduğu zaman kendiniz güvenli bir yere taşıyın. ayrıca follukları da güzel yapın. Ali abi benim yatan tavuğun folluğu büyük elekler var ya tam tavuğun sığacağı şekilde kenarlar yuvarlak kapalı, altı da tel. yani adı üstünde elek :D sence iyimi ? alttan fare giremez. içine saman koydum. ama hala anlamış deilim fare nasıl yumurta, civciv götürür?
  ***
  Sen karpuzu nasıl taşırsın? Koltuğunun altına alır götürürsün. İşte fareler de öyle yapıyor. Minik fareler taşıyamaz ama büyükleri için çok kolay.

 141. Burak - K.maraş dedi ki:

  Tavuğum bugün 6 tane ciciv çıkardı ama biri gurkun yattıgı kasanın yanına düşmüş üşümüş galiba yaşıyordu yine de hemen tavuğun altına koydum ölür mü yaşar mı acaba?
  ***
  Nasıl oluyor da düşüyorlar?! Siz ne biçim folluk yapıyorsunuz öyle? Ölmedi ise bildirin buraya yazın.

 142. Burak – K.maraş dedi ki:

  Tamam ölmedi.. hepsi çıktı civcivlerin 11 taneydi altına başka 2 haftalık civciv koydum onu yadırgamadı onu da kabullendi. Civcivleri ne zaman dolaştırmaya başlar?
  ***
  İlk 48 saat geçince civcivler artık yerinde duramaz olurlar. Böylece tavuk mecburen kalkıp onlarla dolaşır.

 143. Burak - K.maraş dedi ki:

  Gurk tavuğu ve civcivlerini diğer tavukların kümesine koymamda bir sakınca olur mu?
  ***
  Eğer yerlerini çok temiz tutuyorsan ve eğer yerleri çok genişse ve eğer diğerleri civcivlere zarar vermeyecekse (genelde zarar vermezler) bütün bu şartlar yerinde ise hiçbir sakıncası yok. Ama civcivler çıkmadan önce kesinlikle ayrı olması gerekiyor.

 144. Mehmet dedi ki:

  Daha öncede mesaj yazmıştım yerim olmadığı için gurk tavuğum kapalı bugün 19. günü ve civcivler çıkmaya başladı. Erken değil mi? Geçen sene de aynı şekilde yer olmadığı için tavuk gezinemiyodu o da 19 günde çıkardı..
  ***
  Eğer geçen seneki ile şimdiki yumurtalar aynı tavuğun yumurtaları ise tavuğun cinsi ile ilgili olabilir. Ayrıca 21 gün çok kesin bir şey değil. 18 ile 22 / 23 gün arasında değişir, en sağlıklısı 20 gün veya 21 gündür. 18 günlük veya 23 günlük süre eğer kalıtımla ya da tavuk cinsi ile ilgili değil de ısı dengesizlikleri sebebiyle olmuşsa o civcivlerin hayatta kalma şansı azdır. Ayrıca bu yazımı okuyun: https://tavuk.devletli.com/civcivlerin-farkli-gunlerde-cikmasi

 145. Ömer - Burdur dedi ki:

  Ben Makineme 15 yumurta koydum ve cikmalarina 6 gün kaldi ve cikdiklarinda gurk diyen tavugumun yanina koysam onlara annelik yapar mı? Tavuk sadece gurk diyor daha gurk olmadi.
  ***
  Tavuk gurk olursa onları kendi civcivleri olarak kabul eder. Bunun için gurk olması gerekiyor.

 146. Ömer - Burdur dedi ki:

  Ben makinedeki yumurtalari hic cevirmedim. Sizce cikarmi?
  ***
  Çevirmezsen ya tümü ya büyük bir kısmı ziyan olacak demektir. Böyle işlere girişmeden önce her şeyi en ince ayrıntısına kadar iyice öğrenmeniz ve kesinlikle ciddiye almanız şart.

 147. Ömer - Burdur dedi ki:

  15 gün oldu simdiden itibaren cevirmeye baslasam gine de cikar mı?
  ***
  Hiç bilmiyorum. Zaten son üç günde çevirmemek lazım. 18. günün sonuna kadar kadar günde üç kez çevirmeye devam et. Sonra sonuç ne olacaksa yazarsın.

 148. İsmail - Yalova dedi ki:

  Gurk tavuk civcivlerini farelerden koruyabilir mi?
  ***
  Gündüz belki, ama gece uyurken asla koruyamaz.

 149. Deniz - Tunceli dedi ki:

  Tavuğum yedi gündür yumurtaya yatıyor. Horozum var ama biraz kücük fakat tavuklarla çiftleşiyor acaba yumurtalar boş mu dolu mu onu nasıl öğrenebilirim?
  ***
  Sizin cevabınız şu yazımda:
  https://tavuk.devletli.com/embriyo-gelisimi

 150. Ömer - Burdur dedi ki:

  Makinedeki yumurtalar kibrastikdan sonra ne kadar zaman cikar?
  ***
  Kibrastikdan ne demek bilmiyorum.

 151. Ömer - Burdur dedi ki:

  yani kıbırdıyor
  ***
  O zaman bence 24 saat içinde çıkabilir.

 152. Hasan - Eskişsehir dedi ki:

  :D ömer kardes yumurta nasıl kıprar, tıtreyebılır … herkese hayırlı cumalar ….
  ***
  Kıpraşabilir, titreşebilir. Celil Bey ancak çatlamışsa kıpraşabilir diyor. Bence bazen olabilir. Civcivin kafası hava boşluğu zarını delince civciv kafasını rahat hareket ettirir ve kafanın nabız atmasına benzeyen devamlı hareketi gaganın üstünde geçici olarak bulunan minik ‘iğne’nin hiç durmadan kabuğu çarpmasını sağlar, titreşime bu sebep olur. Yumurta böylece deliniyor, hatta kafanın sabit durmaması sayesinde delik bir çizgi gibi ilerler. Dikkatli gözleyenler yumurta henüz çatlamamış veya delinmemiş olsa bile yumurtadaki titreşimi görebilir veya dokununca hissedebilir. Böyle yazdım diye yumurtalara dokunmaya kalkmayın. Ben yumurtalara el sürülmesine her zaman karşıyım çünkü büyük zararı oluyor. Sadece mecbur iseniz o zaman ellerinizi sıcak su ile tertemiz yıkamalısınız ve de eliniz yumurtadan daha sıcak olmalı. Şimdi niçin el sıcak olmalı diye sormayın. Bilmiyorum ama yüksek tecrübeli uzman tavsiyeleri böyle. Kısaca hayati önem taşıyan bir sebep yoksa sakın yumurtalara el sürmeyin.

 153. Ömer kardeşim Burdurlu imiş. Kuluçka makinesindeki yumurtalar çatladıktan ne kadar sonra civciv çıkar demek istemiş sanırım. Çünkü çatlamayan yumurtanın bir şekilde kendiliğinden kıpırdaması mümkün değil diye düşünüyorum.
  ***
  Hoş geldiniz. :) Sizin bu meselelerde her yıl kez tekrarlanan tecrübeleriniz vardır elbette ama siz bildiğim kadarıyla sadece doğal kuluçka ile uğraştığınız için son günde yumurtalara dikkatle bakmamışsınızdır. Bence çatlamasa bile titreşimler olabilir. Ayrıntıları bir önceki yorumda Hasan’a cevap olarak yazdım.

 154. İsmail - Yalova dedi ki:

  Tavuklar zehirli bir böceği veyahut örümceği yediği zaman zehirlenir mi?
  ***
  Zehirlenmezler. Biz yıllarca açıkta serbest tavuk yetiştirmişizdir. Hasta bile olmazlardı. Akrepten fare ölüsüne kadar yemedikleri şey yoktu.

 155. Fikret - Bursa dedi ki:

  Zehirlenmezler demişiniz ya biz zehirlenirsek.. Onların etini, yumurtasını yiyoruz. Kafama takıldı.
  ***
  Hiç bir şey olmaz. O zehiri tavuk hazmeder atomlarına ayırır çözer bir şekilde vitamine bile dönüştürür.

 156. Hasan - Eskişehir dedi ki:

  Tavuğumun teki fare yavrusunu yakalamıs diğerleri de fareli tavuğu kovalıyor. fareyi mındar ettiler. Koca tavuk fareyi bi yuttu. sasırdım. bugunde yumurtadı. acaba bugunku yumurtasını atsam mı?
  ***
  Bugünkü yumurta dün yola çıkmıştı. Farenin proteini vitamini sonraki günlerdeki yumurtalara geçmiş olacak. Bence bir şey olmaz. Tavuklar her şey yiyor. Biz küçük olsak bizi bile ham yaparlar yutarlar. :)

 157. Hasan - Eskişehir dedi ki:

  Cevap güzel. Ayrıca tavuklarıma tavuk eti verdım pişmiş tavuk eti etlerini hep yediler bide yarıs edıyorlar kovalasıyorlar. Kemıklerı kaldı onları da kopege attım.

 158. İsmail - Yalova dedi ki:

  Bugün tavuklarıma baktığımda horozumun topalladıgını fark etim. Ne oldugunu bilmiyorum ama kırık olmadıgı kesin. Sizce gün geçtikçe düzelir mi?
  ***
  Hareketsizlik, güneşsizlik ve gıdasız kalmaktan olmuştur. Günde bir iki damla balık yağı içirin bir hafta devam edin.

 159. Ömer - Burdur dedi ki:

  Ben yumurtalarimi cevirmemistim 15. günden sonra cevirmistim ve siz sonra sonuc cikarsa yazin yazmistiniz. civivlerin ikisi cikti 5 tanesi yumurtanin icinde ölmüsler.
  ***
  Yumurtalar günde en az iki defa ters yanları alta gelecek şekilde çevrilmeli. Günde dört veya beş defa yapılabilir. Son üç günde hiç çevirme yapılmaz. Bundan sonra böyle yapmalısın. devamlı okuyup araştırman gerekiyor. Belki daha bilmediğin pekçok hayati önem taşıyan şeyler vardır.

 160. İsmail - Yalova dedi ki:

  6 gündür gurk tavugum war artık iyice kızıstı we gurka yatırcam.Çeşitli cins yumurtalar topluyorum.Asıl yumurtaları koymadım daha 3 gün daha beklese gurktan soğur mu sizce?
  ***
  Gurktan soğur mu bilmem ama o kadar uzun süre kuluçkaya yatmaya dayanamayıp ölebilir.

 161. Berkan - Aydın dedi ki:

  Güzün aydın. Diğer sorunun cevabını bilmiyorum.

 162. Mehmet Salih dedi ki:

  Gurk yatmak isteyen tavugu yatırmasan mahsuru var mı?
  ***
  Kendi haline bırakılınca müzmin gurk olma, bir daha yumurtlamama ve güçsüz düşüp ölme vakaları görülmüş.

 163. Sedat - İzmir dedi ki:

  Benim tavuğum 5 tane civciv çıkardı 2 ay oldu ve civcivlerden birini dövüyor neden olmş olabilir? Onu istemiyor yanında görünce kabarıyor ona.
  ***
  Tavukların civcivlerini terk etmesi ortalama 45 gündür. Öyle davranması normal bir şey.

 164. Mehmet Salih dedi ki:

  Tavuğumun 9 tane civcivi var. Kuluçka makinasından çıkan 3 civcivi yanlarına koysam onlara da annelik yapar mı?
  ***
  Büyük bir ihtimalle kabul ederler fakat yine de tavuğun cinsine göre durum değişebilir. Kesin bir şey diyemem. Hint, Köy ve bunların melezi tavuklar sorun çıkarabilir. Diğer cinslerin çoğunluğu sorunsuz kabul ediyor.

 165. Mehmet Salih dedi ki:

  Anne Koy tavugu çok hircin sorun cikartabilir gibi geldi bana da :)
  ***
  Köy tavuğu ise belli olmaz. Belki henüz bir hafta geçmemişse ve akşam uykuya daldığında kanatları arasına koyarsanız sabaha kadar civciv anne tavuğun ısısını kokusunu alır, tavuk da onu yadırgamaz diyeceğim ama tavuklar için bildiğim kadarıyla görüntü kokudan daha etkili. Bu mesele henüz bilimsel olarak tam çözülebilmiş değil. Yani tavukların kokuya göre davranışları hakkında net bilgilere ulaşamadım. Yalnız bazı cins tavukların farklı renklerdeki civcivleri kabul etmediklerine dair bir hayli tecrübe yaşanmış.

 166. Melek - Uşak dedi ki:

  Bİr dişi bir erkek pekin ördeğimiz var. Dişi ördek kuluçkaya yattı, 15 yumurta vardı. 2 hafta düzenli yattı. 22. günden itibaren yumurtaları kırmaya başladı. 28. günde hepsini kırmıştı, yumurtaların içinde yavrular ölüydü. Yumurtaları kıran dişi ördekti. Yumurtalarını hiç dokunmadık. Dişi ördek yumurtalarını neden kırar? Şu an tekrar yumurtalarını almasak kuluçkaya yatar mı?
  ***
  Son sorunuzun cevabını bilmiyorum. Yumurtaları kırmasına gelince, onu da bilmiyorum ama kedilerdeki gözlemlerimle cevap vereyim: İnsanlarla birlikte yaşayan evcil dişi kedi kendi yavrularını yiyebiliyor. Sebep kıskançlık mı endişe mi bilemem ama şu durumda yiyor: Çocukların yoğun ilgisi karşısında. Evet, böyle vakalar var. Dişi kedi evdeki çocukları çok sevdiği için kıskançlık yapıp da mı yavrularını yiyor yoksa bambaşka bir stres, kaygı ve endişe duygularına kapılıp mı yavrularını yok ediyor burası karanlık. Kesin olan şey hayvanın dikkatinin şu veya bu şekilde ama kedi doğasında hiç yeri olmayan bir şekilde dağıtılması, kedinin psikolojisinin alt üst olması.. Küçük çocukların arasında büyümüş dişi kediler diğer evcil dişi kedilerden oldukça farklı karakterde olur. Sizin ördekte de benzer bir durum söz konusu olabilir. Yumurtalara dokunmamış olsanız bile belki ördeğiniz aşırı evcildi sizin sevginizi yavrularla paylaşmak istemedi, ya da belki çok evcil değildi yanına ikide birde yaklaşmanız onun psikolojisini bozdu. Ördekler tavuklardan çok farklı. Kuluçkada erkek ördek nöbeti devralabiliyor. Hatta bazen aralarında küskünlük olduğu ve yuvayı bölerek yumurtaları kızgınlıkla paylaştıkları, ayrı ayrı kuluçkaya yattıkları görülmüş. Hayvan deyip geçmeyin. Hiç aklınıza gelmeyen sebepler olabilir. Erkek ördek kuluçkada hiç rol almamışsa dişi ördek buna kızmış olabilir. Çevrede başka bir dişi ördek varsa eşine küsmüş ve yumurtaları kırmış olabilir. Başka bir sebep, yumurta içindeki embriyoların ölmeye başlaması ve ördeğin bunu anlaması. Bu bazı tavuklar tarafından bazı yumurtaları atmak şeklinde görülen bir şey. Ama onlar kırmıyor, dışarı atıyor.

 167. Melek - Uşak dedi ki:

  kuluçkaya yatmadan önce ördeklerin yanında horoz vardı, sonradan ayırdık kümeslerini ama önceden aynı yerdelerdi. Yumurtaların içinde horoz embiryosu olduğu için kırmış olabilir mi? Siz erkek ördeğin nöbeti devralabileceğini yazışsınız, bizim erkek ördek hiç yatmadı kuluçkaya. Dişi ördek çok hırçındı. Şu an dişi ördek yine hırçın, horoz yanlarında değil, horoz ve tavuk ayrı bölmede şu an.
  ***
  Ördek horoz çiftleşmesinde yumurtada embriyo olmaz. Böyle bir şey mümkün değil. Sizin ördekler uyumlu çift değilmiş. Dişi ördek belki tek başına sakin bir kümeste kuluçkaya yatsaydı sonuç böyle olmazdı. Doğada ördek türü hayvanlar insanlar gibi severek çift olurlar. Ama insanların esir ettiği ördeklerin böyle bir şansı yok. Böyle olunca da erkek ördekler dişi ördeklere zorla tecavüz ediyor, bu şekilde çiftleşme oluyor.
  Ayrıca tavuklarla ördekleri bir arada yetiştirmek hiç doğru değil. Farklı türler bir yana, ben farklı cins tavukların dahi karışık yetiştirilmesini doğru bulmuyorum.

 168. Soner - Tekirdağ dedi ki:

  Bugün 23. gün yumurtalar cılıck değiller bundan eminiz ne yapmamız gerkiyor?
  ***
  Bir gün daha bekleyin. Olmazsa civciv satın alıp tavuğa vereceksiniz onlara analık edecek.

 169. Hüseyin - İstanbul dedi ki:

  Ziraat tavuğu gurk olur mu, civcivlerine iyi bakar mı?
  ***
  Bunların gurk olabilmeleri çok özgür yaşayabilmelerine bağlı. Civcivlere iyi baktıkları pek söylenemez ama fena değildir.

 170. Hasan - Eskişehir dedi ki:

  Benim tavuğum gurka yatmıstı. Bugun 27 gün oldu. Civcviler cıkmadı…
  ***
  Civciv satın alın onlara annelik yaparsa müzmin gurk halinden belki kurtulabilir. Başka yapacak bir şey yok. Civcivler de işe yaramazsa yatmayacağı bir yerde tutun.

 171. Necati - Manisa dedi ki:

  Bizim bir tavuğumuz gurk oldu ve civciv 17. günde yumurtadan çıktı. Acaba annesiyle ya da sağlığıyla ilgili bir sorun …
  ***
  Yumurtalar kuluçkadan önce sıcak bir yerde bekletilmişse o yumurtalardan erken civciv çıkabiliyor. Ama yumurtaları sıcakta bekletmek hiç iyi değil. Daha dikkatli davranın.

 172. Hasan - Eskişehir dedi ki:

  Tavuk bugun yumurtladı. Üstelik yatıyor . İbigi acık pembe. Emınım kı bu gurk dedıgım tavuk yalancı gurktu. hayvan aksamları yumurtaların uzerınde yatıyor. artık saldım ıstedıgı gıbı gezıyor. ıstedıgı gıbı yatıyor. günde 6 saat felen yumurtaların uzerınde yatıyor. sonra bi 4 saat geziyor. artık kendı halıne bıraktım.

 173. Hakan - Bursa dedi ki:

  Yaklaşık 2 aydır kuluçkada yatan tavuklarımı kaldırmak için ne yapmam gerekir? Kimi yumurtadan civciv çıkmadı, kimi çıkarken ezilmiş vs vs. Şimdi boş yere yatıyorlar ve yumurta da alamıyorum.
  ***
  Hazır civciv alın akşam olunca uyudukları zaman kanatlarının arasına koyun. Altlarındaki yumurtaları alın atın. Civcivlerin ortada dolaşmasıyla yerlerinden kalkacaklardır.

 174. Mustafa - Denizli dedi ki:

  Niye benimkileri cevaplamıyosunuz?
  ***
  Çok soru geliyor. Vaktim yok. Sıkça tekrarlanan soruları siliyorum. Hiçkimseye bir kastım yok. Her gün 30 sorudan ancak beş tane kadarını cevaplayabiliyorum. Sitemi dolaşsanız yazıları okusanız her soruya cevap zaten var.

 175. Mustafa Ali - Denizli dedi ki:

  Özürdilerim o zaman, günde 30 soru gelebileceği hiç aklıma gelmezdi beni affedin ama siteyi biraz dolaşınca ne kadar güzel cevaplar verdiğinizi görebiliyorum çok net ve açık siz bu işte çok başarılısınız size kolaylıklar diliyorum.
  ***
  Özür dilemenize hiç gerek yok. Ayrıca anlayışınız için teşekkür ederim.

 176. Hakan - Bursa dedi ki:

  İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim
  Ancak bundan başka bir yol bulabilirmiyim.Bu söylediğinizi önceki yazılarınızdan az çok saptamış ve bi hesap yapmıştım oda işime gelmediği için size sorma gereği duydum.
  Şöyleki boş yere yatan toplam 4 tavuğum var ve her birine 2 civciv alsam (burada civcivlerin tanesine 10 TL istiyolar;bence çok fazla para) baya bir para ederki; ayrıca dev brahmalardan biri civcivleri rahat bırakmayıp öldürüyor.Hem civcivlere hem parama yazık olacak. Acaba başka bir çare önerebilirmisiniz?
  ***
  Başka bir şey tavsiye edemem bilmiyorum. Şimdi bu sorunuzu okuyanlar abuk sapık tavsiyeler yazacaktır onları da silerim boşuna yazmasınlar. Bursada bir civciv 10 lira ise istanbulda 100 lira etmesi gerekir.. sen dolandırıcı namussuzlara rastlamışsın. Başka yerlere de bak. Bir civcivin fiyatı 1 TL ile 3 TL arasında değişir. Ancak çok güvenilir kişiler özel cinslerden daha fazla para istiyorlarsa, o da 5 lira anca eder. çok nadir bulunan çok özel civcivler belki 10 lira edebilir.

 177. Hakan - Bursa dedi ki:

  Bursa’da tavuk satılan tavuk pazarı var ve fiyatları böyle.Oda küçük olan civcivler,büyükleri dahada pahalı…
  Öyle nadir cinsler değil;ispenç ve dev brahma besliyorum,civciv olarakta onlara bakmıştım ve tüm satıcılar aynı fiyattan bahsettiler.
  Neyse artık beklemeye devam edeceğim.Yapılacak en mantıklı iş şuan bu gibi gözüküyor…
  ***
  Gurktan soğutmak hakkında yazım vardı onu da okuyun. Herkes bir sayfaya tıkılıp sorulara cevap bekliyor. Biraz sayfaları dolaşsanız ser soruya cevap var halbuki!

 178. İsmail - Yalova dedi ki:

  ***
  İsmail bu konuda yeni bir yazı vardı, yarın veya öbür güne kadar hazır olur. bilgisayar içinde arayıp bulmam lazım.

 179. Harun dedi ki:

  Benim tavugum gurk ama tavuk hala yumurtluyo siz tavugum yumurta gurkumu lütfen hemen cevap verebilir misiniz?
  ***
  Eğer gurk olmuşsa, hala yumurtlamaya devam ediyorsa ve yumurtalara oturmuyorsa iyi bir şey. Yumurtaları almazsanız beş altı tane birikince yumurtadan kesilir devamlı oturur.

 180. İsmail - Yalova dedi ki:

  Hep tavuğumun gurk olmamasından şikayetçiydim ve bnce yapılması gereken en iyi şeyi yaptım.Onlara açık alan sağladım artık hep dışarıda behçede otlanıyorlar güneşi görüyorlar.Doğal hayata alıştılar ve 1 ay kadar süre sonra bir tavuğum gurk oldu.Altına 15 yumurta koydum hadi hayırlısı.
  Tavuğu gurk yatmıyor diye şikayet edenler bu sitede yazılanların hepsi doğrudur hayvanlara açık hava sağlayın ve yiyeceklerini çeşitlendirin hepsi bu.

 181. İsmail - Yalova dedi ki:

  Gurk yatırmıştım ve civcivlerim 19 günde çıktı siz erken cıkan civcivlerin yumurtaları önceden sıcakta bekletilmiş ve o yüzden erken cıkıyor demişsiniz.
  Ama benim yumurtalar daha 1 günlüktü yani yeni yumurtlanmıştı sıcakta beklemedi yani.
  Bence erken çıkmasının sebebi sıcak havada civciv daha erken gelişiyor.

 182. Özlem - Kırkkale dedi ki:

  ***
  ***
  Özlem hanım çok karışık yazmışsınız anlamakta zorluk çektim ama anladım. Sorunuzu sildiğim için kusura bakmayın. Cevap olarak sadece bekleyip göreceksiniz diyorum.

 183. Yaşar - Yalova dedi ki:

  Tavuğum kuluçkadayken yumurtanın birisi 5. günde azcık çatladı civciv çıkar mı?
  ***
  Çatlak kısma flaster yapıştırın ki içeriye mikrop bulaşmasın. Bu hem çatlağın genişlemesini önler.

 184. Gülcan, Muğla dedi ki:

  Yaklaşık 1.5 ay kadar önce 5 tavuk 1 horoz 7 civcivle hobi olarak tavuk yetiştirmeye başladım. Annem kızım sen ne anlarsın bu işlerden bırak dedi. Hiç tecrübem, en ufak bir bilgim yoktu. Nette dolaşırken bu siteye rastladım. Tekrar tekrar okudum,unuttuğum, kafamın almadığı yerleri tekrar tekrar okudum. Uyguladım. 3 hafta kadar önce hint tavuğum gurk yattı, pazartesi günü siyah dünya tatlısı bir civcivim çıktı, eşime yalvardım gel şunu alda suyunu verelim diye ama ”bırak annesi onunla ilgilenir” dedi. Ertesi gün okuldan geldiğimde ikindi vakitlerinde diğer yumurtaların ne halde olduğunu görmek için sopa ile tavuğu hafifçe kaldırınca civcivimin öldüğünü gördüm. Ne kadar üzüldüğümü anlatamam, ağladım. İçim kan ağladı. Daha dokunamadım, bir bütün olarak bile göremeden, badi badi yürüyüşüne bakamadan annesinin ayaklarının altında kalarak ölmüştü. Bu sabah baktım yerinden kalkmış deli tavuk, hemen aşağıya inip yumurtalarını kontrol edip diğer tavuğun altına koydum kabul etti. Benim deli tavuk baktım gitmiş tavukların yumurtladığı yere yatmış, anladım ki bunun civciv çıkartmaya niyeti yok. Hemen tavukların yattığı yere hapsettim, önüne yem ve su verdim. Akşam bir hal çaresine bakacağız gurktan çıkarmak için…
  Sonuç olarak fazla vaktinizi almadan şunu ifade etmek istiyorum. Hint tavuğunun bakımı zordur dediler, bu siteden öğrendiğim bilgilerle henüz cinsini öğrenemediğim bilgilerle aldığım,tahminen brahma olduğunu varsaydığım horozum sayesinde hint tavuklarım hizaya geldiler. Pazar civcivleri aldım hintlerin yanına koydum, ilk iki gün didiklediler , kızdım falan derken civcivleri kabul ettiler. 1.5 ayda edindiğim tecrübeye dayanarak şunu söylüyorum ki, tavuk yetiştiriciliği öyle bahçeye salarım yayılır gezer, kümesine girer yumurtlar olayı değilmiş. Kümeste yaptığım en ufacık bir değişiklikte horoz içeriye girmiyor, o girmeyince tavuklarda girmiyor. Zevkli bir uğraş ama sabır işi olduğunu öğrendim. Civcivimin ölümüne çok üzgünüm ama inşaallah ben de sabrederek bir gün kendi civcivlerime kavuşacağımı biliyorum.
  Bu kısacık zamanda bu bilgileri nette yayınlayarak öğrenmeme fırsat sağlayan , siz site yöneticilerine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Ve bu siteye girerek yazıları okuyan benim gibi tecrübesiz arkadaşlara diyorum ki… Okuduklarımı uyguladım, sabrettim, henüz azmin zaferi diyemiyorum ama tavuklarımla mutluyum. Burada yazılanları (lütfen) dikkate alırsanız ve uygularsanız göreceksiniz ki sizlerde aynı sonuca ulaşacaksınız.
  Bu sadece nacizane arayanlar için bilgi olsun diye yazıyorum… Kümes işini hurdacıdan aldığım malzemelerden yaptım. Kümes yapmadan önce yakınınızdaki bir hurdacıya uğramınızı tavsiye ederim.
  Sabır, sabır, sabır……
  ***
  Civcivin ölümünden tavuğu suçlamanız cezalandırmanız çok yanlış bir şey. 20 gün tamamlandığında kümeste lamba olmalı ki gece vakti tavuk olan biten ne varsa görebilsin fare varsa fareyi kovabilsin. Hayvanların içgüdüleri, doğal halleri insanlara ters gelebiliyor. Pek karışmamak lazım.
  Ayrıca Hint tavukları aksi hayvanlar. Dünyanın en geçimsiz yaratıkları. Uslu göründüklerine aldanmayın. Bunların sağı solu belli olmaz. Ama ben bunları seviyorum. Bir de ligorinleri. Yeni başlayanlara Hint türü en olmaması gereken türdür. Yeni başlayanlar etlik tür tavuklarla başlamalı. Çok uysal olurlar.

 185. Gülcan, Muğla dedi ki:

  Niyetim aslında tavuğu cezalandırmak değildi, tam tersine onun hayatını kurtarmak istedim ama belki uygulamada yanlışlık yapmış olabilirim. İyice zayıfladı taze firik gibi incecik kaldı, zaten birşey yiyip içmiyor. Ölmesinden endişe ettim. Gövdesinin alt kısmındaki tüyleri tamamen dökülmüş, kelleşmiş. Dımdızlak kalmış tavuk. Yeniden tüyleri çıkar mı acaba? Bir civcivi her zaman edinebilirim ama onun gibi güzel renklere sahip bir tavuğu bir daha bulamayabilirim. Fare, yılan bu güne kadar çok şükür hiç görmedim. Kertenkeleleri de tavuklar kovalıyorlar. Vallahi ben okuduklarımı uyguladım. Şimdilik idare edecek boyutta bir kümesim var. Yattıkları yerle yumurtladıkları yeri ayırdım. Bu benim deli tavuk diğerlerinden hep ayrı geziyor, aldığım günden beri bu böyle devam ediyor. Aynı yerden aldım hepsini de. Nasıl desem çok kendini beğenmiş bir tavuk. Biraz kibirliler ama olsun, gülü seven dikenine katlanırmış. PAŞA’m sağolsun hepsini hizaya getiriyor.
  ***
  Gurk tavuklarda karın bölgesi tüyleri dökülür bu normal. Zayıflamaları da normal. Hint türü zaten ince yapılı oluyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.