Gurk olmaya kabiliyetli en iyi kuluçka tavukları

Bu yazımda saydığım en iyi gurk tavukları Türkiye’de de bulunabilen cinslerdir. Diğerlerini hesaba katmadım. Eğer sizin bildiğiniz farklı cinsler varsa aşağıya yazabilirsiniz.

Sık gurk olma açısından en başta sayabileceklerimiz, çoğunuzun bildiği gibi Hint Asil, Cochin ve Silkie (Habeş)tir. Diğerleri, bizim yerli “Köy Tavuğu”muz ve İngilizlerin Orpington tavuğudur (özellikle buff denen sarımsı devetüyü renginde olanı). Cüce cinslerden süs tavukları da sık gurk olmalarıyla bilinir.

Mükemmel bir kuluçka tavuğunda istemediğimiz özellikler:
1- Diğer tavuklarla iyi geçinemedikleri için ve çevrede kendisine ait olmayan civcivleri görünce paniğe kapılıp aceleyle öldürdükleri için Hint tavuklarını eliyoruz.
2- İyi annelik etmeleri en önemli özelliktir. Bunda Habeş’leri eliyoruz.
3- Altına az yumurta alabildikleri için cüce cinsleri de eledik.

En iyi üç gurk tavuğu

Koşin, Orpington ve köy tavuğu.
İşte bunlar en iyileridir. Bunlardan evcilleşmeye en uygun olmaları şartına göre köy tavuklarını eleyelim.

Koşin mi Orpington mu?
Daha sık gurk olabilme farkıyla Koşin daha iyidir. Hem her açıdan ustadır. Bütün dünyada, her ülkede insanlar en iyi kuluçka tavukları sorulduğunda herkes elindeki tavuklardan uygun olanları tavsiye ederken, çoğu kişi onlarla beraber Koşinleri daha öncelikle sayar. Genelde Hint Asil cinslerinin tümü, onlardan kırma olan cinsleri ve Habeş’leri sayarlar. Fakat Koşin her bakımdan en önceliklisidir.

Koşin hakkında dikkat edilecek şeyler:
Etlik bir tavuk cinsidir. Fazla ağır olması aslında kuluçka tavuğu olmada bir dezavantajdır. Daha çok şişmanlamaması için, yağ bağlamaması için çok hareketli olabileceği bir ortamda yaşatılmalıdır. Kuluçkaya yatmadığı zamanlarda yemleri hiçbir zaman önünde hazır bulundurulmamalı, daima geniş bir çevreye yayılmalı. Ağırlaşan tavuklar hantallaşır da. Ve böylece ayakta durmada denge bozuklukları, sendelemeler yaşayabilirler. O zaman kuluçkadaki yumurtaları kırma ihtimalleri çok yüksek. Civcivlere basıp öldürme riski de var. Ama eğer hareketli ve çevikse söz konusu riskler büyük ölçüde azalır sıfıra inebilir.

Üstün özellikli gurk tavuğu

Aşağıdaki özelliklerin “tümüne birden” sahip olan bir tavuk cinsi biliyorsanız lütfen yazın.
Yılda bir defadan fazla gurk olur.
Yani civcivlerini büyütür, yeniden yumurtlamaya başlar yine gurk olur.
Kuluçka esnasında her gün yumurtaları çevirir.
Yumurtaların her gün çevrilmemesi civcivlerin ölümüne sebep olur. Gerçi bunu yapmayan tavuk olacağını sanmam ama dikkatli olun.
Yumurtalara karşı çok dikkatlidir, kırmaz, sakarlığı yoktur.
Evet, bazı tavuklar çok sakar oluyor yumurtalara basıp kırıyor. Hatta yumurtaları unutup oturduğu yerde eşinen her şeyi darma dağın eden tavuklar var.
Tüylerini gerekirse nemlendirir.
Kuru havalı yerlerde ve sıcak mevsimlerde kuluçkanın son günlerinde nemli toprakta eşinir tüylerini nemlendirir ki yumurta kabukları yumuşasın civcivler kolay çıksın.
İnsanları sever, sahiplerini düşman görmez, yakın davranır.
İnsanlardan korkan, ürken, en azından insan görünce tedirgin olan tavuklarda kuluçka ortasında yeniden yumurtlamaya başlama sorunu görülebiliyor. Böyle olunca da bir daha yumurtalara oturmaz, embriyolar ölür. Bu sorun en çok gurk olmuş yumurta tavuklarında ve onlarla melez olan tavuklarda görülebilir.
Paçasız olmalı, ayaklarında tüy olmamalı.
Bu önemli bir faktör. Hem yumurtalarda otururken hem civciv yetiştirirken ayak tüyleri sorun çıkarabilir. Fazlaca ıslanıp fazlaca pislik tutabilir. Koşin’lerin tek kusuru da işte budur; tüylü ayaklar, paçalar.
Civcivlerin arasında ayrım yapmaz.
Bazı cinsler kendisi yumurtlamış olsa bile farklı renk civcivleri kabul etmiyor. Ciddi bir sorun.
Bilinçli anne olurlar.
Civcivlere çok iyi annelik eder, tehlikelerden korumada çok dikkatlidir, civcivlerini iki ay dolmadan terk etmez yeniden yumurtlamaya başlamaz.


Kategori: Kuluçka Tarih: 17 Şubat 2011

Etiketler:

'Gurk olmaya kabiliyetli en iyi kuluçka tavukları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. nihat dedi ki:

  su tavukları var yılda 2 defa gurk olurlar

 2. nihat dedi ki:

  resimler nasıl gönderiliyor size resimler yoliyim
  ***
  En üstte iletişim linki var oradan.

 3. ercan istanbul dedi ki:

  sız dıorsunuzkı koy tavugunu eleyelım bence benım koy tavugum yanına gidıgım zaman sadece gdaklıordu. baska hiç birşey yapmıyordu. … …
  ***
  Ercan kardeşim, uzun uzun yazmışsın ama acaba sen yazdıklarını okuyabiliyor musun? Yukardaki sözlerini biraz düzelttim gerisini sildim. Diğer yerlere yazdıklarından çoğunu da ne yazık ki okuyamadığım için sildim.

  Buradaki itirazına gelince, benim sözüm “genelde” doğrudur. Senin tavuğun sana alışmışsa bu özel bir durum. Doğrudur, mümkündür. Koşin, orpington, Hint gibi bazı cinsler insanlara daha kolay alışabilir ama çok yabani davrananları da oluyor, bunlar da ayrı istisna. Sebep civcivlikten beri sahiplerinin onlarla yakından ilgilenmemesidir.

  Kısaca, evcilleşmede köy tavukları bu anlattıklarımdan sonra gelir. Ligorinler ise çok daha sonra gelir.

 4. Hasan dedi ki:

  Cochinlerle benzerliklerine dayanarak bir sorum olacak: Brahmalar da cochinlerle eş tutulabilir mi? Yani gurkluk konusunda bana eşdeğermişler gibi geldi.
  ***
  Hayır, alakası yok. Brahmalar Orpingtonlar kadar bile uygun değildir ama her yıl gurk olabilirler o başka.

 5. Furkan dedi ki:

  Hint tavuğu yılda 3 defa gurk oldu.
  ***
  Evet, hintler için ve koşinler için normali budur.

 6. Orhan Ural - Bursa dedi ki:

  Ben etlik tavuğumu gurka yatırdım cok beceriksiz ve aptal hayvanlar yumurtaların çoğunu kırdı ve sürekli civcivleri eziyor. Müdahale edince de saçma sapan hareketler yapıp civcivleri korkutuyor. Sakın ama sakın etlik tavuk gurklatmayın.

 7. Cengizhan Akyayla – Tokat dedi ki:

  Bir köy tavuğu bir tepesiz ispenç birde habeş tavuğunu ayrı büyütüyorum. 3 gündür yumurtaları almıyorum . 7 tane birikti acaba köytavuğu gurk olur mu? Günler kısalmaya başladı yine de yatar mı?
  ***
  Köy tavuğunu bilmem ama diğerleri eylül sonuna kadar olabilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.