Gurk olmuş tavuk nasıl ses çıkarır?

Bir tavuğun gurk olmasının yani civciv çıkarmak için kuluçkaya yatma zamanının geldiğinin alametlerinden biri, ortalıkta dolaşırken devamlı “gurk gurk gurk” diye sesler çıkarmasıdır. Eklediğim videodan dinleyebilirsiniz.

Bir tavuğun gurk olmasının yani civciv çıkarmak için kuluçkaya yatma zamanının geldiğinin alametlerinden biri, ortalıkta dolaşırken devamlı “gurk gurk gurk” diye sesler çıkarmasıdır. Her cinste bu olmayabilir. Bundan başka alametler, devamlı tüylerinin kabarık olması ve bulabildiği yumurtaların ya da yumurta sandığı şeylerin üzerinde oturup hiç kalkmak istememesidir.

Aşağıdaki videoda gurk tavuğun nasıl ses çıkardığını işitebilirsiniz (gurk gurk gurk gurk).


Kategori: Kuluçka Tarih: 28 Mayıs 2011

Etiketler:

'Gurk olmuş tavuk nasıl ses çıkarır?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hasan - Eskışehir dedi ki:

  Benım gurka yatan tavukta aynı bu renkte ama ibiği bunun 2 katı ve bundan biraz da küçük.
  ***
  Berkay gitmiş buraya soracağı soruyu alakasız bir sayfaya yazmış. Buradan cevap vereyim: Orpington cinsinin Buff çeşidi. “Buff” orpingtonun bir çeşidi olup aslında renk ismidir en fazla gurk olan çeşididir.

 2. Berkan - Aydın dedi ki:

  Benim tavuk da gurk oldu. Bugün cıkardığımda 45dk 1 saat gezdi ondan sonra yattı. Bu süre uzun mu?
  ***
  Bu meseleyi yazmıştım. Okumuş olman gerekiyor.

 3. Berkan - Aydın dedi ki:

  Ali abi horozu kestim. anaçta gurk oldu yatıyor. iki büyük sorun ortadan kalktı yani. acaba yavrulardan da gurk olan olurmu? stres yok kümeslerindede birer yumurta bulundursam. bi tanesinin daha gurk olmasını istiyorum.
  ***
  Tavuk ticareti mi yapacaksın? Nedir bu hırs? Bırak az olsun temiz olsun. Horoza da üzüldüm doğrusu. Senin hırsına kurban gitti hayvancağız. :( Bari bir butunu da bana gönderseydin. :)

 4. Yusuf - İstanbul dedi ki:

  Benim 2 adet kırmızı yumurta tavuğu 1 adet siyah köy tavuğu ve 1 de horozum var. Bu tavuklardan yumurta tavukları gurk yatma ihtimalleri var mıdır acaba? Siyah köy tavuğum ise daha yumurtlamaya başlamadı yumurta yapmasını hızlandırıcak bir şey biliyor musunuz acaba bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Hepsinin gurk olma ihtimali var fakat özgürlükleri kısıtlanıyorsa çok zor. Yumurta yapmalarını hızlandıracak şey ise güne serçelerle aynı vakitte başlamalarıdır.

 5. Berkan - Aydın dedi ki:

  :D :D yo ticaret değil , sevgi. gurk olsalar güzel olur yani :) . horoza bende üzüldüm. ama çenesinden kurtulduk ali abi. :) senin istediğin but olsun mekan bildir anında orda olurum :)
  ***
  Sevgide de hırs olmamalı. Az olsun temiz olsun. Şimdi sen gurk tavuğu iyi gözlemle tecrüben artsın. Acele etme.
  Bir but için istanbula gelmeye değmez. Teşekkür ederim. :)

 6. Berkan - Aydın dedi ki:

  Horozun tüylerinin arasına baktığımda bit çoktu. Tavuklara baktığımda onlarda hiç yok onlar hergün 2 kez toprak banyosu yaparlar. Horoz yapmazdı. O başlarında beklerdi. acaba bit bulaşıcımı? Bize de bulaşır mı?
  ***
  Amma pis horozmuş. Cenabet geziyormuş. İyi ki kesmişsiniz. :) Tavuk biti insanlara geçmez. İnsan biti ayrı bir şey. Yine de tavuklarla fazla haşırneşir olma, kucağına alma. Zaten tavukların bedenleri tutmaktan zarar görebilir iyi değil.

 7. Osman - Kayseri dedi ki:

  Benim bir gurkum vardı 5 yumurtadan 1 civciv çıktı 1 ay oldu o da sağlıklı bir tane daha gurk var oda 10 haziranda çıkacak ikisi aymi kumesde yaşıyor ve kutuları yan yana. Acaba civcicv çıkınca birbirlerinin civciv lerini döverlermı? Yumurtada civciv var mı diye çok hafif ama çok hafif sallladım bir sakıncası var mı?
  ***
  Başka civcivlere zarar vermeyi ancak hint tavukları yapar. Yumurtayı sallamak içerdik civcivi öldürür. El bile sürmemen lazım.

 8. Benim tavuk bu tavuk gibi yapuyor ve aynı bu sesleri cıkarıyor ama oturmuyor. Yumurtlamayı da bırakalı çok oluyor. Niye oturmuyor acaba? Köy tavuğu.
  ***
  Gerçekten köy tavuğu ise belki yumurtaları beğenmiyordur. Başka renklerden yumurtalar verin. Gerçi öyle şey pek olmaz ama nadiren yumurta beğenmeyen, bazı renkleri kabul etmeyenler var. Hem yumurta beğenmese bile oturması lazım. Sizinkinden bir terslik var. Belki yeri çok tedirgin edicidir bu da sebep olabilir. Her tavuk bambaşka kişilikte olabiliyor. Oturmazsa yakında soğur. Hayvana baskı yapmayın kendi haline bırakın. Aldınız hayvanın yumurtlarını şimdi kuluçka grevi yapıyor işte. Bu size ders olsun. :)

 9. Berkan - Aydın dedi ki:

  ***
  Tiç. Olmazlar. Bu numaraları yemezler. Benim fikrim bu.

 10. Berkan - Aydın dedi ki:

  ***
  Bence hiçbir şey yapma oluruna bırak.

 11. Nihat - İstanbul dedi ki:

  Tavuğu bugün sabah bir daha oturtmayı deneyim dedim. Tavuk yumurtaları görünce bu sefer oturdu şu ana kadar oturuyor inşallah kalkmaz.

 12. Berkan - Aydın dedi ki:

  Numaramı yemediler. tenekenin içine yapmıyorlar. Çok da güzel yapmıştım. Oraya girmedikleri için toprakta herkes aynı yere yumurtluyor. O yüzden hint gurk olmaz. ayrı bir küçük kümes yapsam olur mu ki?
  ***
  Ben demiştim. Hiç uğraşma. Gurk olacak tavuk sen istemesen bile gurk olur. Sen herşeyi oluruna bırak. Bizim hibrit yumurta tavuğu bile iki yıl üst üste gurk olmuştu çünkü hem çok özgürdü hem gurubun kraliçesiydi, başlarında horoz da yoktu.

 13. Mehmet Sait - Denizli dedi ki:

  Yeni yumurtlamaya başlamış tavuk ne zaman gurk olur?
  ***
  Hiç belli olmaz. Doğada yabani tavuklar 8 – 10 kadar yumurtlayınca gurk olur. İnsanların yanında olunca ise hayvanların feleği şaşıyor. Doğanın en büyük zararlısı insandır.

 14. Berkan - Aydın dedi ki:

  Ali abi yukarıdaki videodan sonra çıkan videolarda :) biraz şey oluyor. izledikce at çiftleşmesine kadar ilerliyor. ben bukadar ilerledim kim bilir daha neler var ilerledikçe. :D
  ***
  Yani videoyu kaldırayım mı? Çok temiz, çok saf, melekler kadar masum gençlerimizin ahlakı mı bozulur demek istiyorsun? Haklısın. Maşallah bizim gençlerimiz çok masum çok saf gençler. Hayatta ayıp şeyler bilmezler. Youtube videolarını filan hiç bilmezler. Gençliğe kötü örnek olmayalım. :)

 15. Anonim - İstanbul dedi ki:

  Yumurta sayısını 11 yaptım şöle söylentiler var tavuğun altındaki yumurtalar tek li rakam olucak diye 1-3-7-9 -11 gibi acaba bu doğrumu? Yumurtalar tavuğum kuluçkaya yatsın diye follukta bırakmıştım yani 2.5 hafta filan follukta kaldılar tavuk 2.5 hafta sonunda filan yattı yumurtalar bozulmuşmudur?
  ***
  Tek rakam inancı yanlış. Psikolojik bir takıntı. Ben de o kafadayım nedense ama doğru değil. İkibuçuk hafta çok uzun bir süre. Bozulmuş mudur bilemem. Hiç belli olmaz. Bulundukları yer serin ise ve tavuklar her gün yumurtaları çevirmekle döndürmekle uğraşmışlarsa bozulmamış olabilirler.

 16. Berkan - Aydın dedi ki:

  ***
  ***
  Vah vah. Berkan sen kendi başına neler yaptın öyle? Anlaşılan tavukları gıdasız bırakıyorsun nasıl tavuk beslenir bilmiyorsun. Bir de gurk olmayan tavuğu hapis mi tuttun ne yaptın? Yazık olmuş hayvana. Günah.

 17. Berkan - Aydın dedi ki:

  Önünde deri, tavuk, balık, ekmek parçaları, buğday, domates, birkaç meyve parçaları, su. Yemiyor ki. Komşular fazla abartmışsın diyorlar. Bir avuç buğday bir hafta yetermiş. Benim gurk tavuğu gıdasız bırakacağımı nasıl düşünürsün :( Bu işte başka bir iş var. Hava sıcaklığı olabilir mi? Veya uzun zamandan beri oturduğu için kaslar tutulmuş dengesizleşmiş olabilirmi? Ama ondan önceki günde bir şeyi yoktu.
  ***
  Komşular haklı. Gurk tavuk civcivler çıkana kadar neredeyse hiçbir şey yemez, iştahsız olurlar.. Önemli olan şey daha önce en az üç ay çok iyi bir şekilde gıdasını almış olmasıdır. Böyle besleyemeyenlerin gurk tavukları ölüyor. Türkiyenin her yerinden gurk tavuğum niçin öldü diye bana soruyorlar. Tavuk beslemeyi bilmeyen insanlar en önemli zamanda tavukların ölmesine sebep oluyor. Ayrıca, önceden gıdasız kalan tavuk bunun üstüne bir de gurk esnasında bitlenirse kesin ölür. Bitlenmese de ölebilir çünkü bünye kaldıramaz.

 18. Berkan - Aydın dedi ki:

  benim tavuklarımdaki bolluk rahatlık genişlik hiç bir tavukta yok. Anacın bu halinin hava sıcaklığı veya folluğunda yatması yüzünden kaslarının tutulmasının, kasılmasının etkisi olabilirmi, ondanmı vb
  ***
  Adanada 40 derecede kuluçkaya yatan tavuklar var bir şey olmuyor. Sen aşılatmıyorsun sebep bu olabilir yani hastalık kapmıştır veya gıda yetersizliği sonucu bünye dayanamıyor.. Zorla da olsa su içirmeye çalış. Tavukların gurk zamanında yiyecekten çok suya ihtiyacı var. Su içmek tavuklar için hayati önem taşıyor yoksa sindirim sistemleri allak bullak olabilir tavuk ölebilir.

 19. Gurk tavukların ölüm nedeni eğer köpek, gelincik, tilki gibi saldırılar söz konusu değilse %99 bitlenmeden dolayıdır. Bunun için gurk olan tavuğun ve kuluçka için yumurtaların konulduğu folluk ve mekan mutlaka bitlerden arındırılmış olmalıdır.
  ***
  Bunu ben de defalarca söyledim ama sadece bitlerden kaynaklanmıyor. Tavukları dengeli besleyemiyorlar. Karınlarının doymasını gıdalarını almaları sanıyorlar. Böylece bünye çok zayıf düşmüş oluyor gurk olunca da kaldıramayıp ölüyorlar. Her ölüm şikayetinde bit görülmediğini biliyorum. Hem gurk tavuk bitlenirse ille ölecek diye bir şey yok. Gider toprakta iyice eşelenir silkelenir bitlerini döker. Tabi bizimkiler bu imkanı da sağlamıyor. Hele aşılama hiç yok. Gurk halde büye iyice zayıf kalınca en küçük bir hastalıkta tavuk bünyesi hiçbir savunma gösteremiyor ve hayvan ölüp gidiyor. Eğer aynı zamanda bitlenmişse siz de ölüm sebebini direkt olarak bitlenmeye bağlayabilirsiniz ama her zaman doğru değil. Kaldı ki ölüm sebebi sadece bitlenme olsa bile sebep yine aylarca gıdasız kalması ve bitlere anında yenik düşmesidir.

 20. Berkan - Aydın dedi ki:

  Evet yaşını bilmiyorum ama bence 4-5 yaşında gibi görünüyor. bunun etkisi olabilir mi? Zorla su içirttim. Bir kaç gün daha duram durumu kötü olursa kaldırırım. Son 5 günü kalmıştı ama. olmassa daha yatmasın civcivde alıp gelebilirim.
  ***
  Sen saatte bir su içrmeye çalış. Yumurtalarla ilgileniyorsa sorun yoktur.

 21. Berkan - Aydın dedi ki:

  Bugün gene aynısını yaptı. Aşılatam en iyisi ben ya. Ona göre aşı nerde kaç paraya bulabilirim? Ölmesin yazık olur çünkü tavuğa da yumurtalara da.
  ***
  Hastalık kapmış tavuğa aşı yapılırsa büyük bir ihtimalle ölür. Hasta tavuğa o hastalığa göre aşı değil ilaç verilir. Aşı ise çok sağlıklı olduğu zaman verilmelidir. İnşallah seninkinin hali geçicidir. Hiç mi veteriner yok çevrede? Bir araştır derim. Bitlenmiş mi iyice kontrol ettin mi?

 22. Berkan - Aydın dedi ki:

  Yok ya dengesizlik bitten kaynaklanan sorun değildir. Hasta ama nasıl hasta.. yaşından kaynaklanıyor olabilir mi? Yaşlı olduğu için belki yattığı zaman bedeni tutulmuş olabilir. Artık kocadı ya çekmiyor olabilir.
  ***
  Bilemem. Hem çok yaşlı hem kilolu ise belki..

 23. Enes - İstanbul dedi ki:

  kuluçkadaki tavuğum bugün dışarı çıktı ama çok fazla bitkindi kütüğün üstüne oturup beklıyordu bazen gözlerini kapatıp 10 sn falan bekliyordu yağmurda yağdığı için kum banyosu yapmadı sonra kendim tavuğu folluğa koydum dışarda 10 dk. fln durdu sonra folluğa getirdim tavuğumu yattı yumurtaların üstüne acaba bu süre çokmu az ? kum banyosuda yapmadı bide çok bitkindi benden her zaman kaçan tavuğum şimdi kaçmıodu rahat rahat elime alıyordum ve bugün kuluçkadaki 1. haftası
  ***
  Tavuklarınızı sağlıklı beslemiyorsunuz bünyeleri zayıf kalıyor. Aşılara hiç aldırış ettiğiniz yok. Sonuçta bünye çok zayıf olduğu için gurka dayanamıyor. Bu halde bir de bitlenirse ölme ihtimali çok daha yüksek olur. Başka bir şey diyemeyeceğim.bu s,tede ne yazmışsam hepsini okuyup ona göre tavuk yetiştirmelisiniz.

 24. Enes istanbul dedi ki:

  Sağlıklı beslememeyle bi alaksı yok çünkü aynı kümeste 2 tavuğum gurk yattı biri şuan dışarda gayet sağlıklı dolaşıyor ve bahçem geniş sayılır iyi beslediğimi düşünüyorum.
  ***
  Bahçeniz bin metrekare ise ve içinde binbir çeşit bitkiler böcekler çeşitli topralar varsa sorun yok. Türkiyenin her yerinden gurk tavukların ölüm haberleri geliyor. Çünkü ya devamlı kümeslere kapalı olarak ya da küçük bahçelerde tavukları hapis yaşatıp sadece buğday gibi bir iki çeşit şeyle tavuk besleyince gıdasız kalırlar bünyeleri kuvvetten düşer. Gurk olunca veya bitlenince bünyeleri kaldıramıyor. Ayrıca gıdasızlığın belirtileri her tavukta aynı şekilde görülmeyebilir. Güçten düşme sebepli ölümler 10’da bir tavukta bile görülse gıdasız kalmalarına dair kesin bir delildir. Bu arada, kötü beslemeyle yetiştirilen tavuklar pek uzun ömürlü olmaz onu da düşünün. Belki üç yaşında gurk olsa kaldıramaz veya gurk olmasa bile üç veya dört yaşlarında ölebilirler. Tavuklara nelerin yedirileceğine dair olan yazımda ne anlatmışsam o şekilde dengeli beslemelisiniz. Aşıları ciddiye almalısınız. Toprak banyosu imkanını harfiyyen hem kuru hem nemli toprak olarak sağlamalısınız. Ben ne yazmışsam tüm bilgiler hayati önem taşıyor. Süs olsun diye yazmıyorum. Sonra gelip bana sormayın niye öldü niye şöyle oldu niye hastalandı diye… Bu arada kimsenin tavukları beni ilgilendirmiyor. Soru soranlara cevap yazıyorum. Güvenmeyen inanmayan soru sormasın.

 25. rfx - eskişehir dedi ki:

  Tavugumuz mayısta gurktan kalktı cıvcıvleri 1.5 aylık fılan oldu sımdı yenıden gurk oldu bu mümkün mü sızce? Tekrar gurka yatsın mı?
  ***
  Önce civcivleri terk edip birkaç yumurta yumurtlamışsa normaldir. Civcivleri terk etmiyorsa onlara annelik yapmaya devam ediyorsa bırakın öyle devam etsin.

 26. Bedriye - İstanbul dedi ki:

  Gurk tavuk yavrularını neden yer? Nedenini yazar mısınız?
  ***
  Protein eksiklikliğinde tavuklar birbirini bile yiyor. Kapalı yerlerde ne yiyecekleri sizin keyfinize kalmışsa böyle şeyler kazınılmazdır. Sayfaları dolaşırsanız birçok faydalı bilgi var okumalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.