Hamzanın ispenç tavuklarının gurk olması

Hamza Peştelli İstanbul’da yaşıyor. İmam hatip Lisesinde Lise 1 öğrencisi. Gurk olan iki siyah ispenç tavuğu nasıl gurk olmuş civcivler çıkmış kendisi şöyle anlatıyor:

Hamza Peştelli İstanbul’da yaşıyor. İmam hatip Lisesinde Lise 1 öğrencisi. 15 yaşında. Tavuklara kardeşi ile bakıyor. Tavuk beslemeye bir yıl önce başlamış (Şubat, 2011). Bu yıl mart sonunda gurk olan iki siyah ispenç tavuğu nasıl gurk olmuş civcivler çıkmış kendisi şöyle anlatıyor:

8 Nisan 2012: Öncelikle verdiğiniz bütün bilgiler için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Sayenizde 2 tavuğumu gurk yaptım ve gözü iltihaplı tavuğumu iyileştirdim. Kuluçkadan kalkması için birisinin 13 günü ötekinin de 15 günü kaldı. Birisinin altında 10 yumurta ötekinin de 6 yumurta var. İki tavuk da kovanın içine yumurtlamış. Kuluçkaya yattığı kova o kadar küçük ki kendi zar zor girip çıkıyor. Su ve yem koyamıyorum. Hatta bir tanesinin 9 tane yumurtası vardı 6 tane kaldı. 3 tanesini kırdı.
Tavukların cinsi İspenç ama horoz tam ispenç değil.

2 Mayıs 2012: Civcivler çıkalı 11 gün oldu. Bir tanesinin 10 yumurtası vardı 2 tanesini kırdı 2 tanesi sanırım dölsüz idi. Geriye kalan 6 yumurtanın tamamı çıktı. Ötekinin de 6 yumurtası vardı 2 tanesini kırmış. Kalan 4 yumurtanın hepsi çıktı. Gayet sağlıklılar. Sadece bir tanesi sakat gibi sol bacağı hafiften tutmuyor.

Aşağıdaki slaytta Hamza’nın tavuklarını ve civcvilerini görebilirsiniz.

* * *


Kategori: Civciv Tarih: 08 Mayıs 2012

Etiketler: | |

'Hamzanın ispenç tavuklarının gurk olması' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Umut, Adana-Yüreğir dedi ki:

  Civcivleriniz çok güzel.

 2. Ali, Adana-Yüreğir dedi ki:

  Civcivler bugün itibariyele 44 günlükler gelişmiyorlar. İsmail beyin resimlerine bakınca 1 aylık değiler daha benimkilerden biraz büyük. Gelişmeleri için ne vermeliyim?
  ***
  Belki onların cinsi öyledir – bazı cinsler yavaş gelişir iki ayda güvercin kadar olurlar. Hem fotoğraflardan büyüklükler doğru anlaşılmayabilir.
  Gelişmelerinde beslenmelerinin de önemi var. Şu sayfayı okuyun: https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli

 3. Ali, Adana-Yüreğir dedi ki:

  Civciv kaç günlük veya kaç aylık olduğunda dışarı salmalıyız?
  ***
  şimdi bu mavsimde 1,5 aylık olunca dışarı kümeste beslemelisiniz. kargaların martıların kedilerin kolayca kapmayacakları kadar büyüyene kadar açıkta gezinmeleri tehlikeli. Kümes dışında gezdirirken dikkat edeceksiniz.

 4. Gülcan, Muğla dedi ki:

  Hint tavuklarım yaklaşık 20 kadar yumurta birikmesine rağmen gurka yatmadılar. Başka folluklar olmasına rağmen hepsi de aynı folluğa yumurtluyor. Bunun sebebi nedir?
  ***
  Tavuklar gurk olmaya en elverişli türden olsalar bile gurk olmamalarının sebebi sabah geç güne başlatmanız olabilir. Sonra gurup halnde yaşamaları, aynı folluğu paylaşmaları stresi türe göre gurk olmamayı sağlar. Yumurtaların alınması, tavuğun kendine ait folluk sahibi olamaması, daima burun buruna yaşama stresi gibi faktörler. Bu konularda yazılarım var.

 5. Gülcan/ Muğla dedi ki:

  Yazılarınızı okudum sayın beyefendi ve elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum. Siteniz sayesinde epeyce bilgi ve tecrübe sahibi oldum, çok teşekkürler. Sabah namazını kılıyorum ve hemen aşağıya inip kapılarını açıyorum. Hani serçelerden bile önce kaldırıyorum onları diyebilirim.
  ***
  O halde gurup yaşamı problem yapıyor. Hintler başına buyruk yaşamayı severler. Geçimsiz hayvanlardır. Her birisi lider karakterlidir. Birkaç hint bir arada olunca bu yüzden gurk olamama sorunu başgösterebilir. Eskiden bizim gurk olmaya çok ehil iki etlik tavuğumuz bir de golden comet yumurta tavuğumuz vardı. ufak yapılı golden comet onların her konuda lideriydi. Tek lider. O gurk oluyordu diğerleri olmuyordu. Bu size hintlerinizin gurk olamaması için bir fikir verebilir belki.

 6. Rıza dedi ki:

  Benim 2 aylık hintlerim ve ayrı kümeste 3 aylık cuce cochinlerim var 1 haftadır kümesteler artık alıştılarmı? Salarsam karga kedi alırmı? Bide cüce cochinler bir kaç yumurtayı bir arada görürse gurk olurmuş doğrumu?
  ***
  Civcivlerin birbirlerine alışmama problemi yok. Ama 1,5 aylık büyüyünce akılları başlarına geliyor durum değişir yabancı civcivleri öldüresiye dövdüklerini görmüşümdür. Bilemem bakıp göreceksiniz. Güvercinden büyük olana kadar kargalara kedilere hiç güvenmeyin. Koşinler evet doğru ama kendisi yumurtlamaya başlayıp da yumurtalar birikince.

 7. Mehmet Salih dedi ki:

  Merhaba, sizinle gorusmiyeli bayagi oldu, umarim cok iyisinizir. Cok guzel sizden aldigim bilgilerle tavuk bahcesi yaptim. Yarina resimlerini gonderecegim, umarim sitede paylasirsiniz. Selamlarimla,..
  ***
  Sağolun iyiyim. Resimleri beklerim. Tavuk bahçesini çok merak ettim. Sitede de resimleri görenlere fikir vermiş olur.

 8. Yunus, Gaziantep dedi ki:

  Benim gurk tavugum hem civcivleri gezdiriyor yani gurk hem yumurtluyor. 3 yumurta oldu. Yumurtaları almasam yine yumurtaların üstüne civciv çıkarmaya yatar mı?
  ***
  Yatmaz. Civcivlerinin peşini bırakmaz. Zaten yumurtlamaya başlamış. Yakında gurktan tamamen çıkar civcivlere ilgisi de kesilir.

 9. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Görüntüler karşısında imrenmemek, özenmemek, üzülmemek elde değil. Gerçekten çok harikalar, çok güzeller, Maşallah. Başarılar.
  Kesinlikle İstanbul dan taşınıp bir köye yerleşmek gerek.
  ***
  Köye gerek yok. Hamza İstanbulun tam ortasında yaşıyor. Televizyonda Yaşar Nuri Öztürk anlatıyordu onun da İstanbulda Boğaz’da evinin bahçesinde tavukları varmış. Asla yumurta satın almıyormuş.

 10. Tahir, Ankara dedi ki:

  Tavuğum gurk yatalı bugün 23 oldu ama civcivler hala çıkmadılar acaba çıkmayacaklar mı?
  ***
  Yumurtalar tavuk yumurtası ise (hindi veya ördek değilse) en geç 23. günde civcivlerin çıkması lazım. 18 ile 23 gün arasında değişiyor. 23 günün tamamlandığından eminseniz bir gün daha geçsin. Yarın da civciv çıkmazsa umut yok. Birkaç civciv satın alın tavuk onlara annelik yapar.

 11. Umut - ADANA-Yüreğir dedi ki:

  ….
  ***
  Umut soruları senin mail adresine göndermiştim. Sen mail kısmına bakmıyorsan benim yapacağım bir şey yok. Bakman lazım. Messenger kullanmıyorum ve hiç anlamam.

 12. Umut - ADANA-Yüreğir dedi ki:

  … …
  Umut senden çok özür dilerim ama sadece sen değil, sen üstüne alınma, binlerce çocuk her aklına geleni soruyor. Tüm sayfaları sorulara kapattım. Her bilgi sitede var. Okumak yerine soru yazıp saatlerce cevap beklemeyi tercih edenler artık soramayacak.
  İstersen üye olabilirsin ama üyelik sayfasındaki şartları kabul edersen.
  Ayrıca sana tavuklarınla ilgili bir soru daha sormuştum yine maillerine bakmamışsın.

 13. Umut Korkmaz dedi ki:

  Benim tavuklarım ne Oldu?
  ***
  Maillere hiç cevap yazmamıştın. Yeni aldığın horozu sormuştum. MSN çet olayına alışmışsın maillere hiç baktığın yok galiba.

 14. Umut, Adana-Yüreğir dedi ki:

  … …
  ***
  Umut hani ilgili sayfalara soru yazacaktın? Zaten soruyu çok eksik yazmışsın. Bu şekilde net bir cevap vermek mümkün değil. Tavuk kaç gündür öyle hareket ediyorsa onu da ekleyerek soruyu daha ayrıntılı bir şekilde şu sayfaya yazmalısın: https://tavuk.devletli.com/yumurta-verimi


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.