Hibrit Tavuklar gurk olmaz mı?

Bu söylenti halk arasındaki yanlış bir bilgidir. Gerçekte her tavuk gurk olabilir. Sadece bazı cinsler ve onlardan türeyen melezler vahşi doğal ortam istiyor, özgür ve bireysel yaşam istiyor bütün mesele budur.

Bu söylenti halk arasındaki yanlış bir bilgidir. Gerçekte her tavuk gurk olabilir. Sadece bazı cinsler ve onlardan türeyen melezler vahşi doğal ortam istiyor, özgür ve bireysel yaşam istiyor bütün mesele budur. Doğal safkan tavuk cinsleri çok azdır. Bunların arasında ligorinleri sayabiliriz. Ligorinler insanlarla yaşarsa çok nadiren gurk olup kuluçkaya yatarlar. Hint tavukları da doğal ve safkandır ve bunlar insanların yanında çok sık gurk olur. Demek ki hiçbir şey tek başına belirleyici değil. Ligorinler gibi safkan yabani orman tavukları da insanların yanında gurk olamıyor.

Yanlış iddiayı yabancı sitelerde de görüyorum. Güya filan cins tavuğun gurk olma özelliği giderilmişmiş. Böyle bir şey yok. Ancak hibrit yumurta tavuğu cinsi oluşturmada yabani orman tavukları ve ligorinler kullanılır, sonuçta o cinslerde insan esaretinde gurk olma hemen hiç görülmediğinden dolayı, onlardan türetilen hibrit cinsler için “bunlardan gurk olma özelliği giderilmiştir” denir. Yanlıştır. Bunlar insanların yanında gurk olamadıkları ve bu sebeple bir türlü yumurtadan da kesilemedikleri için yumurta sektöründe bunlar tercih ediliyor. Ayrıca küçük yapılı olurlar, yağ bağlamazlar.

Hibrit nedir ne değildir

Bilimdeki “hibrit” ile tavukçuluktaki “hibrit” kelimeleri çok farklı anlamlardadır. Önce bunları açıklığa kavuşturalım.
Bilimde hibrit: Birbirleriyle çiftleştirilen bambaşka türlerden iki bitki veya hayvandan ortaya çıkan melezlere “hibrit” denir. Bunlar kısır olur yavrulayamazlar.
İki örnek: At ile eşek melezi katırlar ve kanarya ile saka melezi kuşlar.
Tavukçulukta başka anlamda hibrit: Bazı farklı cinsleri çiftleştirmeyle sadece filânıncı nesilde yüksek kaliteler görülür. Özel kaliteliliği olan bu nesillerin elde edilebilmesi her zaman tekrar tekrar aynı belirli cinslerin çiftleştirilmesi ile mümkündür. Çünkü iyi kalitesi olan filânıncı neslin özellikleri sonraki nesillere geçmiyor, öncekilerin özellikleri tekrar ortaya çıkıyor. İşte bu özel melezlere tavukçulukta hibrit deniyor. Bizim yerli Atak tavukları da bu çeşit hibritlerdendir. Atak horozu ve tavuğu çiftleştirilse, dünyaya gelecek olan civcivler Atak olmaz, önceki atalarının cinslerinden olurlar.
Yanlış anlamda hibrit: Farklı birkaç tavuk cinsi birbirleriyle çiftleştirile çiftleştirile sonunda yeni bir tavuk cinsi oluşturulur. Kendine özgü, gerçek bir yeni cins ortaya çıkmıştır. Bütün özellikleri nesilden nesile hiç değişmeden devam eder. Doğal olmayan, insan icadı olan bu yeni cinslere tavukçulukta bazı kişilerce “hibrit” denir. Bu anlamda hibrit kelimesinin kullanılması yanlıştır.

Hibrit yumurta tavuklarında da gurk olabilme özelliği vardır. Sonuçta bunlar sadece aynı hayvan türünün farklı cinslerinin melezleridir. Şartlar elverişli olursa gurk olabiliyorlar. Ligorin ve yabani orman tavukları için ve onlardan türetilen hibritler için elverişli şartlar: Onları vahşi doğal ortama tıpatıp benzeyen ortamda yetiştirmek ve yumurtaları ile hiç ilgilenmemektir. Bu şartlarda hiç olmaz denen hibrit tavuklar bile gurk olur. Diğer kuluçkaya eğilimi yüksek ve evcilleşmesi kolay tavuk cinslerinde böylesi zor şartları sağlamaya hiç gerek yoktur, onlar insanların yanında gurk olabiliyor.


Kategori: Kuluçka Tarih: 03 Şubat 2011

Etiketler:

'Hibrit Tavuklar gurk olmaz mı?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. orhan dedi ki:

  yerli atak tavuklar gurk olabiliyor mu?
  ***
  Sorunuzun cevabı yazımın içinde zaten var. Burada şu kadarını söyleyeyim ki Atak ve Ligorin gibi tavuklar gurk olsalar bile insanların yanında her an yeniden yumurta düzmeye başlarlar ve kuluçkanın ortasında gurktan soğurlar sonra ne yaparsanız yapın yatmazlar yumurtalar soğukta kalır. Hiç güvenmeyin ve gurk olmaları için bir şey yapmayın. Olsalar da iki üç gibi az yumurta koyun ne olur ne olmaz tedbirli olmak gerekir.

 2. Emre - Ankara dedi ki:

  Yerli hibrit atak tavuğu horozları köy tavuğunun verimini artırabilir mi? Artırırsa ne kadar fark eder?
  ***
  Hiçbir şekilde arttırmaz.

 3. Emre - Ankara dedi ki:

  Peki nedeni ne bu hibrit iyi ırklardan yapılmıyor mu? Verim için tavuklar saf mı olacak?
  ***
  Hibritin kalitesi tek nesilde geçerlidir. Sonraki nesilde her şey başkalaşır. Bu konularda yazılarım var onları bulup okumalısınız.

 4. Emre - Ankara dedi ki:

  Tamam hibrit 300 yumurta verirse hibritlerden çıkacak nesilde160- 200 e düşecek…
  ***
  Hiç de öyle olmayacak. Hibrit olsun olmasın her cins tavuk ancak en rezil en iğrenç şartların sağlandığı ve kimyasallı yemlerin kullanıldığı yumurta üretim çiftliklerinde o verimlilikte olabilir. Normal şartlarda neredeyse bütün tavuklar aynı verimliliktedir, durumları birbirine eşittir. Yani hangi cins olursa olsun normal şartlarda yılda 300 yumrta vermesi kesinlikle imkansızdır. Sadece hibritler kış ortasında ara vermez, tek fark budur. Yılın her zamanında tavuklar bünyelerini yenilemek ve kaybettiği büyük gücü toparlamak için zaman zaman mola verirler. Kışın zaten yumurtlamazlar, ancak hibritler kış dolayısıyla ara vermiyor. Ara vermeleri bünyenin yenileşme gençleşme ihtiyacına göre rasgele zamanlarda olur. Böyle mola zamanlarında sevinmelisiniz tavuklarınıza daha iyi bakmalısınız çünkü gençleşecekler ve yumurta verimlilikleri birkaç yıl düşmeyecektir. Siz eğer kimyasallı yem (yumurta yemi) verirseniz tavuklarınız sağlıkları için çok önemli olan molaları veremezler (sadece tüy dökme zamanında yumurtadan kesilirler) ve yumurta verimlilikleri bir veya birbuçuk yıl sonra hızlı bir çöküş sonucu bitebilir, tavuklar ölebilir.

 5. Ali Yavuz dedi ki:

  Atak, Atabey ve Atak-s hibrit tavukları şu an satışta mı? Genel bilgilendirebilir misiniz?
  ***
  Bu konuda bildiğim tek şey o tesislerde tanıdıkları olan kişilerin bu hibritlerden civciv veya yetişkin tavuk alabildikleri..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.