Hindilerin kuluçkaya yatmaları

Hindiler doğal hayatlarında 10 – 14 yumurta yumurtladıktan sonra, genelde nisan ayının ortalarında kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi 28 gündür.

Hindiler doğal hayatlarında 10 – 14 yumurta yumurtladıktan sonra, genelde nisan ayının ortalarında kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi tam 4 haftadır (28 gün).

Hindinizin kuluçkaya yatmasını nasıl sağlarsınız?
Bazen sahipleri hiç özen göstermese de tavuklar hindiler kuluçkaya yatar. Ama kesin değildir. Bunu garantiye almanın üç yolu:

1- Hindinizin kuluçkaya yatması için, kış sonundan yaza kadar aynı doğal ortamda olduğu gibi gün ışığının durumuna göre yaşamasını, günlük uyku süresinin güneşin durumuna göre olmasını sağlamalısınız. Kuluçkaya yatmak için içgüdülerinin harekete geçmesinde gün içindeki doğal gün ışığı süresinin büyük etkisi vardır. Dolayısıyla, kümesinizin günün ağarmaya başlamasıyla aydınlanmaya başlaması, güneşin batmasıyla derece derece karanlığa girmesi “doğal hayattaki gibi” olmalıdır.

2- İlkbaharda yeni bir yumurtlama dönemine girmiş bir hindi, yumurtladığı yumurtaların follukta mevcut olduğunu, zamanla biriktiğini görmeli.

3- Hindinin sadece kendisine ait bir folluğu olmalı. Folluk hindinin güvenli hissedebileceği ve ayrıca pek aydınlık olmayan, hem ayakaltı olmayan, gözden uzak bir köşede olmalıdır. Hindiler tavuklardan daha ürkek daha hassas hayvanlardır.

Yukarda 3 madde halinde anlatmaya çalıştığım şartlar hindinizin kuluçkaya yatması için temel faktörlerdir. Kuluçkaya yatmış hindi rahatsız edilmemeli, yemi suyu önünde bulundurulmalıdır.

Hindi civcivlerini bekleyen tehlike
Ana hindi bir şeyden ürkse dikkatsiz davranır ve ağır cüssesiyle civcivlerinin üstüne basar, ölmelerine sebep olur. Bu üzücü ölümlere birçok hindi yetiştiricisi şahit olmuştur. Belki ürkmeyeceği güvenli bir ortamda söz konusu tehlikeyi en aza indirebilirsiniz. Hindiniz insanlara alışık değilse civcivler büyüyene kadar çok dikkat etmelisiniz, eşe dosta göstermekten kaçınmalısınız. Çevresinde kedi köpek gibi hayvanlar olmamalıdır.


Kategori: Kuluçka Tarih: 06 Nisan 2010

Etiketler: |

'Hindilerin kuluçkaya yatmaları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. yavuz dedi ki:

  hindilerin erkekleride kuluckaya yatarmı yada hindiler erkekleriyle degişimli kuluçkaya yatarmı
  ********************
  Hiç duymadım ama bildiğim kadarıyla dişi hindi kuluçkaya tek başına yatıyor.

 2. yusuf sakarya dedi ki:

  ya arkadaşlar saçma oluyor bazı sorular horoz hiç kuluçkaya yatarmı yada erkek hindi saçmalamayın …
  ***
  Yorumunun devamını sildim çünkü bazen olabiliyor. mesela habeş horozları bazen büyük bir hevesle kuluçkaya yatabiliyor. O kişinin böyle bir soru sormasında yanlış bir şey yok.

 3. yusuf sakarya dedi ki:

  tamam abi sorun yok bu benim fikrim:)
  ***
  Fikrimizi söylerken dikkatli olmalıyız: Bilgi birikimlerinden fikirler öne sürerken bunun bir çıkarım veya tahmin olduğu belirtilmeli. Aksi takdirde o fikir kesin bir hükümmüş gibi görünür.

 4. Meliha - Ankara dedi ki:

  Bahçeli bir evde oturuyorum. Bir ay önce kuluçkaya tavuk yatırdım ürününü aldım civciler sağlıklı olarak büyüyorlar. Şimdi de kuluçkaya hindi yatırmayı düşünüyorum. Hindi kültürüm yoktu internetten araştırıyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Bu sayfada yazdığım bilgilerden daha ayrıntılı bilgiye gerek yok. Benim bildiğim de bu kadar.

 5. Burak - Ankara dedi ki:

  Arkadaşlar belki inanmazsınız benim erkek çulukum yani hindi kuluçkaya yattı ve dişi hindiden daha fazla civciv çıkartı yemin ederim ki..

 6. Meliha - Ankara dedi ki:

  20 günlük 5 tane hindi yavrusu aldım. Üç tanesi şiş baş hastalığından öldü. İkisi yaşıyor. Birbuçuk aylık oldular. Birinin hastalığı devam ediyor. Yüzünün şişliği vitamin, antibiyotik vermeme rağmen iyi olmadı. İnternetten öğrendiğime göre virüsten dolayıymış. Aşı yaptırmak gerekiyormuş. Virüs antibiyotiklere duyarsızmış. Anlayamadığım diğer hindinin gayet sağlıklı olması. Bir arada olmalarına rağmen bulaşmaması. Sizden öğrenmek istediğim komşumun gurk olmuş hindisini kuluçkaya yatırsam geç mi kalmış olurum? Yavrular kışa geldiği için zor mu büyütürüm? Yetiştirdiğim hindilerden tecrübe kazandım. Siz ne önerirsiniz?
  ***
  Aşı yaptırmak sözü yanlış. Bu aşıları siz suya belirli bir oranda karıştırırp hayvanlar su içerken aşılanmalarını sağlarsınız. Her kim tavuk gibi hayvanlar besliyorsa aşıları kesinlikle iyice öğrenmeli ve gerektiği gibi uygulamalı. Kuluçka için geçmi kaldınız bilemiyorum. İstanbula göre kasımda soğuklar başlayabilir. O zamana kadar en fazla üç aylık olurlar. Eğer korunmalı iyi bir kümes varsa daha şiddetli soğuklara kadar epey güçlenmiş olurlar ama kesin bir şey diyemem. Hindiler hakkında pek bilgim yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.