Hint Tavukları – Asil

Dünyada bilinen en eski evcil kümes hayvanı olan Hint tavuklarının anavatanı Hindistan’dır. Şimdi yine en çok Hindistan’da bulunurlar ve …

Dünyada bilinen en eski evcil kümes hayvanı olan Hint tavuklarının anavatanı Hindistan’dır. Şimdi yine en çok Hindistan’da bulunurlar ve meraklıları da en çok Hindistan’da bulunup Asil diye adlandırdıkları millî tavuklarına bilimsel türden bir titizlikle sahip çıkarlar, orijinal nesillerin bozulmadan devam etmesine dikkat ederler.

Türkiye’de dövüş horozu olarak Hint horozlarını neredeyse bilmeyen yoktur. “Hint” ismiyle bilmeyenler olsa bile bu türün çok kısa ibikli, uzun boylu, sert bakışlı horozlarını televizyonda filmlerde muhakkak görmüşlerdir. Bütün dünyada en çok “Asil” ismiyle bilinirler. Bizde “Hint tavuğu” denmesinin sebebi gerçekten Hindistan kökenli olmalarıdır.

Hint tavuklarının dövüşçü olmalarından başka çok önemli bir özelliği de her bir yumurta döneminde ortalama 10 tane kadar yumurta yumurtlayıp peşinden kuluçkaya yatması. Bu konuda çok makbul tutuluyorlar. Civcivlerini her türlü yılandan hayvandan büyük başarı ile korumaları ise başka bir özellikleri.

hint-horozHoroz dövüşü tasvirinde hayvanların enerjileri ve güçleri ustalıkla sergilenmiş. Heyecan verici bir görüntü.

ASİL

İngilizcede Asil ve Aseel olmak üzere iki ayrı şekilde yazılışı olan bu kelime Arapça kökenlidir ve Hint tavuklarının tür olarak genel adıdır.

hint-horoz-dovusu

Hintliler asil kelimesini “safkan” anlamında kullanmışlar. İngilizceye hint tavukları hakkında tür adı olarak geçmiş ve orijinal Hint tavukları bütün dünyada “Asil” olarak bilinmişler. İslamiyetin etkisinden önce Hindistan’da bu tavukların adı Asil değilmiş. Daha sonradan Asil kelimesi kullanılmış; Hindistan’ın bazı yerlerinde çok eski isimleri halen kullanılıyor.

Asil türü tavukların standartları
1800’lü yıllarda (yani 19. yüzyılda) el yazmaları ile kayıt altına alınmış olan standartları bugün Kalküta’daki Asil yetiştiriciler halen titizlikle ciddiye alıyor.
Bir iki örnek:
– Gaga altında çift ibikleri hiç yoktur. Sadece Bihangam cinsinde vardır.
– Yüzleri ve kulak lobları kırmızıdır.
– Tepe ibikleri Bihangam hariç tümünde küçük olur; dolgun, küçük bir et parçası gibi ya da kısa ve üçlü olur.
– Sahiplerine karşı uysal olup zarar vermezler.
Daha pekçok özellikleri uzun uzun tarif edilmiş.

Hint tavuklarının sınıflandırılmasının en makul şekli
1- Küçük tip ama cüce veya bodur değil – bunlara Reza Asil denir.
2- Büyük tip – bunlara Kulang Asil denir.
Ve böylece iki ana gurup altında çeşitli cinsleri sınıflandırılır. Sonradan, insan müdehalesi ile oluşturulmuş yeni melez türleri bu iki ana gurubun haricinde Asil temel cinslerinden değerlendirmemek gerekir.

Dünyada Varlıkları
Asiller Hindistan’ın çoğu yerinde bulunur. En yoğun olarak Andhra Pradesh’te vardır. Asiller ve ataları anavatanları Hindistan’dan başka Tayland, Japonya, Türkiye, İngiltere, Güney Amerika ülkelerinin çoğu ve ABD’ye kadar yayılmıştır. Hindistan – Türkiye arasında bütün ülkelerde vardır. İngiltere’de safkan Asil ilkin 1760’da tanınmış fakat bunlar Reza Asil türünden idiler.

hint-tavugu-2
Reza Asil Hint Horozu

Asillerin nesillerini devam ettirme özellikleri
Dünyadaki nadir safkan tavuk türlerindendirler. Oldukça güçlü ve dayanıklı tavuklardır. Yumurta veriminde iyi olmamakla beraber kuluçkaya yatmada kabiliyetli ve belki daha da önemlisi çok sebatlı davrandıklarından dolayı kuluçka tavuğu olarak kullanılıp hatta üst üste üç ayrı yumurta guruplarından hiç problemsiz civciv çıkarabildiği dahi görülmüş. Tabii doğal ortamda değil; bir meraklının civcivleri alıp yeni yumurtalar koymasıyla olmuş. Yani aralıksız üç defa.. 3 X 21 gün desek, en az 63 gün eder! Yanlış bir şey. Hayvanı sömürmektir zulümdür.

Evcil Hayvan Olarak Asil Beslemek
Hint tavuklarının hemcinsleriyle geçinemedikleri için karşıt cinsleri ile çiftler halinde bulundurulmaları tavsiye ediliyor. Civcivleri bile birbirleriyle dövüşür durur.
Evcil hayvan olarak uysal ve zeki hayvanlardır. İnsana alışabilirler: Sahibinin peşinden ayrılmayan Asil tavukları vardır. Gerçek asiller bir tehdit, bir tehlike sezmedikçe insana saldırmazlar. Melez türler, meselâ ingltere’de ipek yolu ticareti ile sahip olunan Hint türü tavukların melezleri günümüze kadar gelebilmiş ama insanlara olur olmaz sebeplerle saldırdıkları için evcil hayvan olarak tavsiye edilmez, çocuklu ailelerin beslememeleri önemle tavsiye edilir..

Efsanelerde Asil
Asil tavukları milattan bin yıl öncesi eski zamanlara kadar uzanan Hindistan hikâyelerine efsanelerine bile konu olmuşlar:
Çok güçlü kuvvetli olmaları, kobraları öldürdükleri, bir asilin bir gaga darbesi ile bir adamın bileğini kırdığı, bir asilin ağırlığınca altın bedeline bir mihrace tarafından satın alındığı gibi hikâyeler anlatılır.

* * * * * * *

REZA ASİL

Bunlar diğer Asillere göre biraz küçük olup ağırlıkları 3 kiloyu geçmez. Bir zamanlar bütün batı dünyasında “hint dövüş horozu olarak” bunlar çok popüler imiş. Bazı batı ülkelerinde Reza yerine Rajah denir (okunuşu raca veya reca).

hint-tavugu-1 hint-tavugu-3 hint-tavugu-4
* * * * * * *

KULANG ASİL

Büyük asil türlerinin genel adıdır. Kuzey Hint, Güney Hint ve Madras tipi gibi çeşitleri vardır. Malay ismiyle dünyada meşhur Asil türü de bu guruptandır. Kuzey Hint ve Güney Hint Asiller pek fazla farklılık taşımaz. Sadece ibik, gaga ve beden şekillerince birbirinden ayrılırlar.

hint-tavugu hint-tavugu-33
Soldaki Kuzey Hint, sağdaki Güney Hint Kulang Asil cinsleri
* * * * * * *

Dikkat: Yazımın bu bölümü yeni sayfasına taşınmıştır. Okumak için tıklayın:
» Malay ve Madras (Güney Hindistan Kulang Asil tavuk cinslerinden)

* * * * * * *

BODUR veya cüce ASİL

19. yüzyılın sonunda bir İngiliz tarafından geliştirilen bir türdür. Zamanında çok tutulmuş olup yıllar geçtikçe kimsenin ilgisi kalmamıştır. 1980 başlarına kadar görülmeyen cüce asilleri Belçikalı bir uzman kişi Ko Shamo tavuğunu, Indian Game cücesini ve Reza Asil türlerini kullanarak yeniden oluşturdu. Bodur asiller günümüzde tekrar popüler olmaya başlamıştır. Ağırlıkları en fazla 750 gram olur.

cuce-hint-tavugu
* * * * * * *

BIHAINGAM

Tepesinde tek ve büyük bir ibiği, gaga altında çift sarkık ibikleri olan bu tür de orijinal Asil cinslerinden biri.

hint-tavugu-35

Kategori: Irklar Tarih: 04 Mayıs 2009

Etiketler: |

'Hint Tavukları – Asil' hakkında sorular, açıklamalar

 1. admin dedi ki:

  Hint tavukları dünyaya hindistandan yayılmıştır. Belki bizdeki hint tavukları biraz değişime uğramış olabilir.
  Ayrıca hayvanları kumar aracı gibi kullanmak insanlığa yakışmaz. Hayvanları her türlü kötüye kullanmak peygamber efendimiz tarafından kınanmıştır.

 2. Kemal dedi ki:

  benim iki tane asil cins tavuk ve horozum var. Ben onları sağlıklı beslemem için ne yapmaliyim? Sizlerin görüşlerinizi almak istiyorum.
  ***
  Hastalıklara karşı aşılatmalısınız ama dikkat edin ilacın mahiyetini iyi bilin ki özellikle civciv çıkarmak istediğiniz yumurtaların döllenmelerine kötü etkisi var mı veya embriyoları öldürücü etkisi olup olmadığını iyi bilin, mümkünse aşılatmayı ve ilaçlamayı yeni nesiller elde etmek istediğiniz zamanlarda yapmayın.
  Beslenmeleri ise elden geldiğince doğadakine uygun olmalı. Doğada yiyecek arama bulma işinde başarılı hayvanlar her konuda iyi ve sağlıklı olup hastalıklara karşı da çok dirençlidirler.
  Kapalı yerlerde ömür boyu hapis tutarak hayvan yetiştirecekseniz bu işten vazgeçmeniz daha iyi olur. Yine de bu hayvanların günlük beslenmelerinde elinizden geldiğince çok çeşitli yiyecek vermeye gayret edin. Mesela evinizin yemek artıklarını vermeyi ihmal etmeyin. Kışın kasapların etlerden ayıkladığı kenarları, yağları verin bunları bütün olarak yutsalar bile bir zararı yoktur. Kışın soğuktan korunmak için daha fazla proteinli ve yağlı yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Ayıklanmış sebze artıklarını verirken ise dikkatli olun zira tarım ilaçları hayvanları zehirleyebilir.
  Bir de bütün tavukların hayati bir ihtiyacı, olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri toprağa gömülüp eşinmektir toprak banyosu yapmaktır. bu imkânı onlara sağlamalısınız.

 3. Horuzcu Murat dedi ki:

  Hint tavuğu ve horuzu kışın eksi 25 dereceye kadar dayanıklıdır. Yerleri geniş olmalı ve altları daima kuru olmalıdır. Ben tam 12 yıldır bu işle uğraşıyorum.
  ***
  O kadar kesin konuşmayın. Soğuğa dayanıklılık her Asil cinsi için aynı şekilde geçerli olmadığı gibi bunda beslenmelerinin de büyük etkisi vardır.

 4. Samet dedi ki:

  Ben çok seviyorum ve besliyorum hint horozu tavuğu falan. Çok çeşitli renklerde ve boyutlarda yeni nesiller elde ettim. Normal büyük hint horozundan baya büyük ve güçlü bir horozum var. Şaşırttı beni bu kadar büyüğünü hiç görmedim. Sonunda saf ırk hint buldum ya da başka bi ırka sahibiyim şu an :)
  Benim bir sorum olucaktı etle belenmesi yanlış olur mu bu horozların terbiyesi bozulur mu acaba?
  ***
  Sadece etle beslemek ancak zayıflatır, belki metabolizmasını bozabilir. Doğada olduğu gibi her şeyden karışık yemeleri daha iyi olur. Arada sırada et verin ama sadece etle beslemeyin. Doğal ortamda bulabildikleri fare yavrularını, ölü fareleri yılan gibi parçalamadan yutuyorlar. Her türlü böcek, tırtıl, kurt yerler. Toprak bile yerler. Daha çok bitkisel gıdalarla beslenirler. Bunlara dikkat edin, onların doğal gereksinimlerine ve doğadaki alışkanlıklarına saygı gösterin.

 5. Haluk dedi ki:

  Her gün iki avuç mısır veriyorum. Bunun zararı var mı? Mısırın faydaları nelerdir?
  ***
  Bitkisel ve hayvansal çok çeşitli yiyecekler her tavuk türü için şarttır. Buna dikkat etmelisiniz. Bitkisel çeşitler ağırlıkta olmak üzere hayvani gıdaların da çeşit çeşit verilmesi gerekiyor. Et, balık, böcek vesaire.

 6. Ali İhsan dedi ki:

  Bende bir horoz var cok güzel ama grip olmuş ne yapmalıyım cevaplarsanız çok sevinirim. Bir de kanat altları küf tutmuş gibi.
  ***
  Hiç vakit kaybetmeden tavuklar hakkında bilgili bir veterinere başvurmalısınız. Bu şekilde bilgi aramanız yanlış. Aşılar vardır, düzenli olarak uygulanması gerekir.

 7. Arslan Ali dedi ki:

  Benim hint tavuklarım var yalnız 15 – 20 tane yumurta yaptı daha gurk olmadı. Gerçek hint tavuğu 10 yumurtadan sonra gurk olur diyorlar doğru mu bu söylenen? Ben boşuna mı bakıyorum yani?
  ***
  Duyduklarınız doğru ancak şunu da düşünün: Yumurtaları alınan kuşlar, kaybolan yumurtalar yerine yenilerini üretir ve böylece yuvalarında yumurtaları görmeden kuluçkaya yatmazlar, eksiliyor diye bünye yeni yumurtalar üretir. Veya sizinkiler gerçek hint değildir bu da mümkün ama hint melezlerinin de kuluçka eğilimleri çok iyidir. Bu durumda, sizdeki sorun yumurtaları almanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bir başka önemli sorun ise, kalabalık ve stres.

 8. Ferhat Özcan dedi ki:

  Hint tavuğum var yeni yumurtlamaya başladı. Ara ara yumurtluyor. Komşumuz ara vermeden yumurtladıktan sonra yatar diyor. Bir de 6 ya da 12 taneden sonra yatarmış bunlar doğru mu?
  ***
  Özellikle safkan hint tavukları için böyledir ama hiç ara vermeden demesi yanlış. Belki bazen bir gün aralıklı da yumurtlayabilir. Ayrıca sadece 6 veya 12 kesin bir şey değildir. Ortalama olarak 10 civarında yumurta yaparlar sonra gurk olurlar.

 9. Cumhur Gençal dedi ki:

  Hint tavuğu yavrularından nezaman ayrılır? Kaç ay veya kaç gün?
  ***
  En genel ortalaması civcivler 6 haftalık olduklarındadır yani bu süreden daha erken veya daha geç de olabilir. Horozla çiftleşme süreyi kısaltır.

 10. Vedat dedi ki:

  Benim Hint tavugu horozun üstüne binmesine izin vermiyor neden olabılır? Horoz hınt degıl pazardan alınan cıvcıvden buyuttuk.
  ***
  Hint tavuklarının özelliği budur. Ne de olsa “Asil” hayvanlar. :) Yapacak bir şey yok.
  Şu yazımı okuyun: https://tavuk.devletli.com/horoz-begenmeyen-tavuklar-ve-ciftlesmede-uyum

 11. serhat dedi ki:

  benim hint horozum ve hint tavuğum war hint tavuğum ne hint horozuyla çifleşiyo nede başka bi horozla ne yapa bilirim
  ***
  Onları bir arada besleyip alışmasını bekleyeceksiniz.

 12. hakab dedi ki:

  benim hin tavuğum kuluçkaya yattı ben arkadaşımdan aldım saf kan dedi bana kuluçkaya yattı ama bir tane yumurtayı altına almıyor ben koyuyorun 30dk sonra camdan bakınca yumurta yine dışırıda oluo ne yapmam lazım bi de yumurta ligorin yumurtası.
  ***
  Hint tavukları böyle akıllı oluyor. O yumurtayı ya farklı cins tavuk yumurtası olduğu için almıyor ya da dölsüzdür. Madem almıyor ısrar etmeyin. Açık kahverengi yumurtaları deneyin.

 13. hakan dedi ki:

  merhaba benim hint kırması tavuğum var geçen günü dışarı bırakmıştım ayağı kırılmış bir şekilde geldi veterinere götürdük bezle bağlayın geçer dedi sizce iyileşirmi lütfen cevap yazınız birde ayağının üst kısmı
  ***
  Nasıl bir veterinermiş o öyle!! Türkiyede hayvanlara gerekli hassasiyeti gösteren veterinerler yok, olanları da kuş ve tavuklardan anlamıyor kediden köpekten anlıyor. Diğerleri ticari konularda zarara uğramayasınız diye ilaç vesaire konularında yardımcı olurlar o kadar. Benim yapabileceğim bir şey yok veteriner değilim bu konulardan da anlamam, hiç tecrübem olmadı. Kuşlardan anlayan iyi bir veteriner bulmalısınız.

 14. bayram dedi ki:

  Aseel horozların yada malay cinsinin veya lemse horozlarla göz renklerinin yeşil olması alakalımı yoksa değl sende deme yeşillikle alakası yok o serrkan gibi
  kolay gelmesi dileğiyle
  ***
  Benim hint cinslerinin ayrıntılı özellikleri hakkında pek bilgim yok ama uzman yetiştiriciler herhangi bir cinsin esas özelliklerini korumak, nesli saf tutmak için göz rengine bile önem verirler. Yani dövüş kalitesi filan önemli değil, safkan olmalarındaki standart ölçüler çok önemli. göz renginden tüy yapısına kadar, ibik şekline kadar, iskelet şekline kadar, tüylerinin rengine kadar her şeyin bir ölçüsü vardır bunlara dikkat edilerek Asil cinslerinin ırklarının bozulmamasına dikkat edilir.
  Benim araştırmalarıma göre, orijinal asillerde göz rengi yavruyken mavi, yetişkin olduklarında inci beyazı olur, bazılarının gözlerinde kan damarları bu yüzden çok belirgin fark edilirmiş. Yetişkinliğe geçiş aşamalarına göre yeşilimsi sarı renk olabilir deniyor. Yani sen haklısın gibi görünüyor. Kırmızı gibi, kahverengi veya turuncu gibi göz renkleri ırkın bozulmasına, safkanlığın azalmasına işaretmiş.

 15. bayram dedi ki:

  abem saol siteni takip de ediyorum seni sevdim yalnız bir sorum daha olacak hint tavuğum ve köy tavuğum kulçkada hemem hemen yarıladılar yollarını ama köy tavuğu yumurtalarun üstüne … ama lemse ise yapmıyor dışarıyı bekliyor uyuz oldum. iki günde bir 15 dakikalık dışarı çıkarıyorum yemini suyunu tazeleiyorum.
  annem de bu işte tecrübeli onun dediğine göre her sabah saat 7 de çıkarmalıyım bu arada vanda oturuyorum vanın havasını biliyormusun bilmem ama genlede kuru ve 20 derce dolaylarında seyrediyor (temiz bir kömürlük geniş hava alan açık penceresi var ).
  yazılarınıda göz attım bu konu hakında biraz tecrübe versen ii olur. hayvanlara yazık bende sizin kadara anlamıyorum
  ***
  Kuluçkada yatan tavuğa karışmamak daha iyi. ne zaman ihtiyaç duyarsa o zaman kalkmalı istediği kadar dolaşmalı. dikkat edeceksin, soğuk serin havalarda 10 dakika kadar dolaşıp tekrar yumurtalara döner. daha sıcak havalarda yumurtalardan ayrı kalması gezinmesi yarım saate kadar sürebilir. Hiçbir sakıncası yok. bir saate kadar ayrı kalıyorsa o zaman unutmuş olabilir sen yardım edeceksin ki yumurtalara dönsün oturmaya devam etsin. Bir de öteki tavuklardan ayrı olması iyi olur. Bazen şaşırıyorlar, diğer tavuklara şefkat gösterip kendi civcivleri gibi ilgilenirler, o zaman yumurtaları tamamen unuturlar.

 16. ferdi dedi ki:

  benim hint tavugum var yeni aldım bugün yumurtladı ben kuluçkaya yatmasını istiyorum ne yapmalıyım söylermisiniz
  ***
  Gerçekten hint ise bir şey yapmaya gerek yok. 10 – 14 yumurta yapıp gurk olur.

 17. bayram dedi ki:

  bir tane 11aylık feriğim var tavuk tutuyor tavuğun etrafında dönüyor ama hala ötmedi. arkadaşları 3 ay evvel öttüler ondan daha tık yok ha bide geçen idmanında büyük horoza atmıştım horoz nasıl öttüyse bu ferikte aynısını taklit etti yarım bir öttü 10 gün oldu. daha ötmedi bugun idamında belki dilinde bir sorun vara diye ağzına baktım ama ondan da bir şey çıkmadı.
  artık horoza idman olarak döğüş değilde kuuyruğuna siyah poşet bağlıyorum açık yonca ya aytıyorum 15 dakka koşturuyorum annem bunu önerdi ne kadar sağlıklı açıklarmısın tabi bilidiğin kadarıyla..
  horozun kuyruklarını bir veteriner çekmişti şimdi horozun ana kuyurkları baş vermiş çıkıyorlar ama kanatları hepsi yarıda kırılmış çekmeye çalışıyorum gelmiyor. millet pense diyor ben sana sormak istedim ne yapmalıyım? anneme sordum o: kış hazırlığına girince yenilermiş şimdi kışımı bekliyecem bu ferik beni uyuz etti
  ***
  Bayram kardeşim Hint Asil cinslerinden hiç beslemedim ama çok hayranım bu hayvanlara. horoz dövüşü ise benim asla kabul etmediğim bir şey. Onun için dövüş meselelerinden idmanlarından hiç anlamam. Benim bildiğim şey tavukların horozların doğal yaşamlarını sürmeleri gerektiğidir. 15 yıl kadar kesintisiz tavuk beslemişizdir ama dövüş horozlarıyla hiç ilgim olmadı. Hint Asil cinslerini ancak araştırmalarımdan edindiğim bilgilerimden dolayı biraz bilirim.
  Naylon bağlamak yanlış kuyruk yolmak kanat yolmak yanlış. Annenin dediği gibi sonbaharda tüy dökerler yepyeni tüylere sahip olurlar. Tavukları horozları kucağında taşımazsan tüyleri bozulmaz. Bir daha kucağına alıp ordan oraya taşımamanı tavsiye ederim. Koşturmak da yanlış. Serbest dolaşması lazım o zaman koşar da uçar da… Hem toprakta eşinmeleri var ya en kuvvetli idman budur. Bütün kasları şiddetle antrenman yapmış olur. Tavukların horozların en hayati önem taşıyan sporları idmanları budur yani toprağa gömülmek eşelenmek. Yabancılar buna toprak banyosu derler. Ördekler suda oynamaya nasıl ihtiyaç duyarlarsa tavuklar da toprak banyosuna öyle ihtiyaç duyarlar. Böylece tepeden tırnağa bütün kasları fazlasıyla çalışıyor. Ne kadar koşturursan koştur aynı faydayı sağlamaz. Koşarsa ne oluyor? Dıngıl dıngıl koşuyor. ama toprakta debelenmesi butün kasları kuvvetlendirir.
  Ötmesine gelince: Horozlar birbirlerinin ötmelerini duyarak daha fazla öterler bilirsin. Seninki belki iyi işitemiyor olabilir. birkaç gün iyi gözlemle dene sına bakalım işitme sorunu var mı? yazdıklarından anladığım kadarıyla çok yakından öten horozları duyuyor o zaman o da ötüyor fakat uzaktan gelen horoz ötmesi seslerini duymuyor onun için ötmüyor galiba.

 18. Kamil dedi ki:

  Benim güzel bir hint horozum ve tavuğum var. Tavuğum ilk defa yumurtladı. Ama kuluçkaya yatırmadım. Tavuğum çok iyi dövüşüyor. Ama horoz tavuğa göre biraz kötü. Tavuğun ikinci yumurtlamasında yatırmayı düşünüyorum. Acaba çıkacak civcivler nasıl olur?
  ***
  Cevap olarak şu yazıma bakın:
  https://tavuk.devletli.com/melezlik-ve-cinsler

 19. pilıt dedi ki:

  arkadaşlar bende bir arkadaşımdan 13 yumurta aldım hint kırması tavugum vardı hepsini çıkardı büyüttü acaba bunlar çocuklara falan bişey yapar mı?
  ***
  Safkan hintler sahiplerine hiç zarar vermez. Ama sizinkiler safkan değil. Bekleyip göreceksiniz.

 20. yusuf sakarya dedi ki:

  Bu kamil kardeşimiz kuluçkaya yatırcam diyor hint tavuğunu ama abi gurk olması gerekmez mi? bir tavuğu istetiğin zaman gurka yatıramaz sın ki..
  ***
  Safkan hint tavukları on kadar yumurta yapınca gurk olur. Onların özelliğidir.

 21. yusuf sakarya dedi ki:

  bende hint piliç var ufak daha abi onlarda gurk olduğu zamam gurk gurk diye ses çıkarırlar dimi
  ***
  Bilmiyorum.

 22. tuncay aydin dedi ki:

  benim de bir hint tavugum var su anda kuluckada nasip olursa subatin 2 – 3 gibi cikacaklar. yanliz baska bir hit tavugu yanina yumurtlamis oda altina cekmis 11 yumurtasi vardi simdi 15 olmus. yani 4 yumurta diyerlerinden 1 hafta sonra cikacak tavugu 10 gundur ayrikumeste tutuyorum. tavuk diyer 4 yumurtayi da bekleyip cikarirmi
  ***
  Hayır, çıkan civcivler beklemezse tavuk da beklemeyecektir. İlgili yazımı okuyun böylesi sorunların çözümünü orada anlattım:
  https://tavuk.devletli.com/civcivlerin-farkli-gunlerde-cikmasi

 23. pilıt dedi ki:

  abi yumurtalar orjinal bi abiden aldım tavuk kırma benim korkum dışarı çıkardıgım zaman çocuklarda bahcede oynuyorya hani biz görmeden çocuklara falan atlamasınlar onu merak ettim yoksa verecem birine çokta ugraştım ama napım kıyamıyorumda bitaraftan cevebınızı bekliyorum
  ***
  Safkan hintler geçimsizdir gurup halinde beslenemez. Diğer tavukları civcivleri öldürmek isterler. Sen çoluk çocuğu boşver diğer tavukları düşün. Bunlar özel hayvanlar herkes beslememeli.

 24. pilıt dedi ki:

  abi başka yok hepsi hint dierlerini verdim yerimde cok müsait çocuklara bişey yapmazlarsa benim için sorun yok onlara baktıgım gibi kendime bakmıyorum
  ***
  Safkan hintler sahiplerine kolayca alışır yeter ki sen ayağınla dürtükleyip hayvanları tahrik etme psikolojilerini bozma. Ama önemli bir sorun var o da safkan Hint horozlarının birbirlerine düşman olmaları, tavuklarının da birbirlerine düşman olmaları. Ancak bir dişi bir erkek beslenebilir. Her çift için yeterince geniş ayrı ayrı alanlar oluşturman lazım. Ama bu sefer de birbirlerini görüp duyup huzurları kaçacak. Her bir çiftin sahipleneceği en az yüz metrekare alan lazım ki huzurla yaşayabilsinler. Hintler en iyi evcilleşebilen tavuk cinslerinden olsalar da doğada daha huzurlu olurlar. Küçük alanlarda çok sayıda hint bulundurmak, ayrı kümeslerde olsalar bile onları rahatsız eder. Gerçi Türkiyede safkan Hint bulmak zor. Herkes elindekine safkan diyor. Mesela safkanların gözü (yetişkin oldukları zaman) inci beyazı olur, bu yüzden gözdeki incecik kılcal damarlar kolayca görülür. daha gençken gözler mavimsi yeşilimsi olur. Daha birçok ayırtedici vasıfları var..

 25. hasan dedi ki:

  merhaba ben aslında süs ırkları besliyorum ama hintlerde hoşuma gitti. hafta sonu bir çift alıcam biyerle görüştüm bu hayvanlar (alacağım çift) köy tavuklarıyla aynı kümeste yaşıomuş. bu ırklar çok bu geçimsizdir çift olarak besliycem ama zaman zaman diğer tavukların arasında da olacaklar zarar verirler mii bakımı zormudur ilerde çoğaldıkları zaman çift çift ayıramam kendi kendilerine de kavga ederler mi
  ***
  Her gördüğünüze almayın derim. Az olsun temiz olsun. Madem süs tavukları besliyorsunuz, onları bile sadece tek cinse indirmenizi tavsiye ederim. Bildiğiniz gibi bu cinsler kolay gurk oluyor civciv çıkarıyor. O halde niçin bir cinsin en iyi en kaliteli örneklerini siz yetiştirmeyesiniz?

 26. MURAT TEPE KARS dedi ki:

  SLM MALAY CİNSİ HOROZLARDAN TEMİN ETME İMKANIMIZ VARMI TEŞEKKÜRLER
  ***
  Bu sitede sadece tavuklar hakkında genel bilgiler bulabilirsiniz. Aradığınız hayvanları satın almak için onların yetiştiricilerini bulmalısınız veya internetten Hint cinsleriyle ilgili web sitesi forum sayfalarına bakın.

 27. yusuf hatay dedi ki:

  çok güzel ama resimlerin yanınada dövüşleri olsa süper olur ..
  ***
  Horoz dövüşüne karşı olduğum için o tip resimler koymamıştım. Ama şimdi “bilgi” için gerekir diye düşünüyorum. Yakında buradaki yazıyı parçalar haline bölerek zenginleştirme niyetindeyim. O zaman her yazıda ilgili Asil cinsinin dövüş resimlerinden de eklerim (tabii karşı olduğumu yine belirterek)…
  Karşı olmamın sebebi hayvanların ölesiye dövüştürülmeleri, hatta ayaklarına kesici aletler bağlanması, bir de dövüşlerde bahisler yapılıp kumara da alet edilmesidir.
  Yoksa sadece spor amaçlı dövüştürülmelerinde bir sakınca görmezdim. Çünkü dövüşmek bu hayvanların doğasında var, daha civcivken başlarlar.

 28. Tuncay - Aydin dedi ki:

  Dokuz tane Hint civcivim oldu. Acaba cinsiyeti ne zaman belli olur? Diğer civcivleri biliyorum ama Hintlerde ilk civcivlerim. Diğer civcivlerde gozlediğim özellikleri göremiyorum. Nasil bilinir?
  ***
  Ben de pek bilmem ama şu iki yol denenebilir:
  1- Bir şeyle, mesela gazete ile civcivleri yukardan korkutmaya çalışın. Korkmayıp dik dik bakanlar erkektir.
  2- Birkaç hafta bekleyin. Dokununca kart ses çıkaranlar horoz olacak demektir. Bence en kesin yol budur. Acele etmeyin.

 29. Apo - Körfez dedi ki:

  Mısır ile beslemenin yararları varmıdır… Gurktaki hint tavuğa besi ve yumurta yemi versem ne olur?
  ***
  Tavukları nelerle beslemeli konusundaki yazımı okuyun, başka özel hiçbir şey gerekmez.

 30. Ali - Adana dedi ki:

  Benim hint horozum var bir gözü kör ne yapmalıyım? İlaç kullanıyorum geçiyor gibi oluyor sonra geri iltihaplıyor.
  ***
  İyi beslemiyorsun bağışıklı sistemi çökmüş. karınlarının doyması iyi beslendikleri anlamına gelmez. Sen yine de bir veterinere danış.

 31. Berkan - Aydın dedi ki:

  Ali abi sorularınız / yorumlarınız bölümündeki yorumları; daha öncekileride görebilecek şekilde yapsak. Benim yazdığım yorum, daha sonraki yorumların arasında arkada kalıyor. En yeni 5 tanesini görebildiğimiz için diğerleri gözükmüyor. Bulamıyorum. Unutuyorum nereye yorum yazdığımı.
  ***
  Tamam, son 15 soru / yorum görünsün diye ayarladım. Değişiklik görünmüyorsa F5 tuşuna bas sayfayı yenile.

 32. Fikret – Bursa dedi ki:

  Hint tavukları horozları hakkında bilgi vereyim horozları ilk olarak horozları yavru iken bile başka horoz varsa onla şakalaşır yani idman yapar gözleri yemyeşildir büyüdükçe beyazlaşır. Eğer etrafınızda başka horoz varsa o horoz yandı eğer safkansa gider ilk baş kafasını yere eğer bir kanadını aşağı çeker ve o iş orda biter ayırıp ayırmak size kalmış eğer onlar ayrılır diye bırakırsanız yanılırsınız ölümüne kavga ederler safkansa. Üstüne basarak söylüyorum ben de dövüşe karşıyım. Horozları dik olur öyle diktir ki sopa gibidir eğik durmaz. Çok cesaretlidir kavga ediceği zaman insanlara saldırır bacakları kıpkırmızı olur delirir adeta. Size bile saldırır. Tavuklarda göz rengi aynıdır onlar da çok cesaretli kediyi kovalarlar. Tavuk yumurtlasın eğer safkansa almayın yumurtaları nasıl anında yatıyor siz alırsanız yatmaz. Siz alırsınız o yumurtlar siz alırsınız o yumurtlar. Sonra da dersiniz hint tavuğum var gurk olmadı safkan değil mi sorarsınız… Yani anlayacağınız hint tavukları ve horozları başka tavuklardan daha da ilgi ile bakılmalıdır. Eğer kümesinizde iki tane horoz varsa nolucağını ben söylemeyim siz daha iyi bilirsiniz. Horozları asla dövüştürmeyin derim. Günahtır.
  ***
  Burada eksik bir bilgi, kavgacılık, ölümüne dövüşmek ve gurk olma özellikleri melez hintlerde de olur. Kavgacı olmaları iyi değil çok kötü bir şeydir. Birbirlerinin gözlerini oyarlar. Dövüşten sağ çıkan yaralı veya sakat olarak sağ çıkar. Hayvanları dövüştürenler akli dengesi bozuk zavallı ruh hastalarıdır veya adi kumarbazlardır. Ayrıca safkan hintler sahiplerini tanır sahiplerine uysaldır. Türkiye’de safkan çok az var.

 33. Berkan - Aydın dedi ki:

  ***
  Ya Berkan, o kadar yazımı okudun o kadar yorumları okudun hala benden iyi bildiğin şeyleri sorup duruyorsun. Bu sayfadaki hayvanlar için de aynı şeyler söz konusudur.

 34. Anonim dedi ki:

  Hintler yumurtayı alırsak da gurk olurmu? Yoksa almadan mı olurlar?
  ***
  Eğer gerçekten Hint ise ve tavuk tek tavuk ise ve yumurtaları almazsanız kesin gurk olur. Diğer durumlarda hiçbir şey belli değil.

 35. Fikret - Bursa dedi ki:

  Tavuğum 22 mayısta gurk yattı civcivler çıkarsa inşallah yollucam. 12sinde çıkıcak öbürkü 17sinide çıkacak 2sini de yollarım 2 side hint tavuğu. Birşey söyleyim hint tavuğunun yumurtalarını almayın görsün yumurtaları yatar siz rahat olun. Siz yeter ki almayın söyleyim dedim. Bir de hint tavukları diğer tavuklara benzemez asildirler horozlarıda öyledir ben onları izlerken omzuma çıkıyorlar kafasını bacağıma sürttürüyorlar çok evcil hayvandır.
  ***
  Safkan Hintlerin sahibine alıştığına dair dünyanın her yerinde bilgiler var. Bazı kişiler sahiplerine de saldırır diyor. Gerçi çok iyi bilmiyorum ama galiba bunlar ya safkan değil ya da insanların bir şekilde cinslerini değiştirdiği hintlerdir. Bu arada kime ne gönderiyorsun anlamadım. Tavukların civcivlerin resimlerini bana mı göndereceksin? İyi olur siteye yeni bir yazı daha eklemiş olurum.

 36. Berkan - Aydın dedi ki:

  Fikret kardeş hindin yaptığı yere başka tavuklarda yumurta yaparsa? bende almıcam ama . hindin yaptığı yerde günde 4-5 yumurta olucak? Ali abi sen biliyosundur :) o güzel çözümlerini söyliyebilirsiniz.
  ***
  Buradaki sorunun cevabını diğer soruna cevap olarak yazmıştım. Fikret ayrıca cevap yazabilir.

 37. Fikret - Bursa dedi ki:

  Hint tavuğunun yumurtaları değişik olur diğer tavuklarda hint değilse ayırabilirsin daha çabuk gurk olur yumurta sayısı artınca,gurk olana kadar aynı folluğa yumurtlasın sonra hint tavuğun folluğunu değiştirirsin tabi tavuk kabul edicekmi değiştirmene oda bir sorun. Çözüm gurk oldu ya diyelim yumurtaları koydun onları işaretle aynı yerde kalsın diğer tavuklardan ayırabilirsin ben böyle yapmıştım kendi çözümlerim yardımcı olduysam Ne Mutlu Bana ..

 38. Berkan - Aydın dedi ki:

  ***
  ***
  Berkan sen en iyisi gurk tavuk kümesi yazımda anlattığım gibi özel bir kümes yap, Hint tavuğunu orada ayrı besle, yumurtalarına hiç dokunma. Fikret de bunu tavsiye etmiş. Bu konu da artık bitsin lütfen. Artık icraat bekliyoruz. :)

 39. Fikret - Bursa dedi ki:

  Çok sıkma hayvanı birde Hint tavukları kolay gurk olur sadece yumurtalarını almaman yeterli hem gurk olmasın nolcak hobi amaçlı bakmıyormusun?Çiftlik olur öyle 5 tane yumurtlasın gurk olsun:) Makine deyil ya bu hayvan sonuçta.

 40. Nuh - Gümüşhane dedi ki:

  Hint (asil) 4 aylıkken cinsiyeti nasıl anlaşılır?
  ***
  Seslerinden anlaşılır. Dokununca sessiz kalanlar tavuk, kart sesler çıkaranlar horozdur.

 41. Sinan Karagöz - Konya dedi ki:

  Bende iki Hint kırması horoz 20 tane de tavuk var. Gerçekten Hint melezi horozlar çok etleniyorlar. Lütfen bunları dövüştürmeyelim hobi olarak besleyelim.
  ***
  Şimdiki etlik tavuk sektörünün tavukları zaten hint melezi soyundan gelen hibritlerdir. Bunlar çok obur olur çok yer çok etlenir. Yalnız etlik civciv yemi kullanmayın çünkü kimyasallı yemdir, o hayvanların etini yiyen insanlarda birçok hastalıklar olur. Tabii ki bir iki defa değil, devamlı o etlerden yerseniz. Onun için kasaplardan marketlerden tavuk eti almasınlar diye herkesi uyarıyorum. Horoz dövüştürmek ne kadar çirkin bir şeyse, etlik civciv yemi ile civcvileri beslemek de o kadar çirkindir.

 42. Berkan - Aydın dedi ki:

  ***
  Berkan bu konuda çok şeyler yazıldı çizildi. Gereken her şeyi söyledim. Şimdi aynı sözleri tekrarlamamı mı istiyorsun? En son cevabımda gurk tavuk kümesi konulu yazımdaki gibi o tavuğu (eğer gerçekten Hint ise) geniş ferah bir kümeste tek besle demiştim. Daha ne diyebilirim? Buna imkanın yoksa vazgeç her şeyi oluruna bırak. Sen öncelikle tavukları dengeli beslemeyi ve yıllık ve altı aylık aşıları düzenli olarak uygulamayı öğrenmelisin bunları rayına oturtmalısın. Sonra bana sorma tavuğum hastalandı, öldü şu oldu bu oldu…

 43. Berkan - Aydın dedi ki:

  Yav ne aşısı bide aşıya paramı vericez. Doğadaki tavuk veterinere gidip kendini aşılattırıyor mu? Valla tavukları çok sevdiğim için besleyen o kadar komşuyla akrabayla uzaktan yakından tecrübelerini, yaptıklarını dinlerim. Hiçbiri aşılatmamış.
  ***
  İyi halt etmişler. Sonra da bana gelir sorarlar tavuğum niçin öldü, daha çok gençti, daha yaşayacağımız çok şey vardı, ailecek çok üzüldük, yıkıldık, Allah kimseye böyle acı vermesin vesaire vesaire..
  Doğada tavuk ömrü belki üç yılı bulabilir ama fazla devam etmesi çok zor çünkü yaş ilerledikçe hastalıklara direnç azalır, kuvvet azalır, çeviklik azalır sonuçta da doğada tavuklar hastalıklar ve her türlü avcı hayvanların saldırıları sonucu fazla yaşayamazlar. Bazen bir yörede salgın bir hastalık başgösterir o bölgede tavuk nesli yok olur. Zamanla çevreden başka yerlerden gelen tavuklar orada tekrar çoğalır. Doğada böyle.

 44. Fikret - Bursa dedi ki:

  Tavukalarım gurk olmuştu birisinin altında hint yumurtası yani kendi yumurtaları öteki tavuğun altında köy yumurtası vardı. İkisi aynı yere gurk yattılar ve civcivler çıktı. Hiç sorun olmadan büyütecekler sandım. Ama öyle olmadı öteki tavuğum hiç saldırmadı ama gün geçtikçe civcivlerini benimsedi ve diğer civcivleri dövdü ben de ayırdım. Bir gün birini salıyordum birgün birini sonra başka birgün annem alışırlar diye salmış ben de başka yere gitmiştim. Bir geldim ölülerini buldum ve çok üzüldüm. Acaba köy civcivi diye mi öldürdü? Yoksa doğasında mı var başka civcivleri öldürmek? Tavuklarım Hint tavuğu ve ben bu tavukları sevmemin nedeni yavrularını çok iyi koruyorlar geçen gün bir metre yılan öldürmüş yediriyordu yavrularına ama çok zarar veriyor tavuklara. Yanına yaklaşınca kovuyor bu nedenle versem mi vermesem mi diye düşünüyorum.Siz hint tavuğu baktıysanız bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Hint tavukları böyledir. Başka civcivleri büyük bir aceleyle öldürürler. Dikkatli olacaksınız.

 45. Fikret - Bursa dedi ki:

  Ama yumurtalara kendiside yattı şimdi böyle niye yaptı? Renk uyumu sorun değil renkleri kendi civcileri gibi. Ya da kıskanmış olabilir mi?
  ***
  Hiçbir makul sebep aramayın. Bunların karakterinde geçimsizlik var psikopatlık var katillik var.

 46. Berkan - Aydın dedi ki:

  Bu sitede benç (iran) tavuğu ile ilgili bişey bulamadığım için buraya yazıyorum. dedem birinden bulmuş gelmiş. Yorumların bazılarından anladığım kadarıyla bunlar çok uçuyor, hintler gibi geçimsiz, tavuk mu horoz mu anlaşılmıyor. Ben biraz önce bu özelliklerin hepsini gördüm. bakılabilirler mi diğer normal tavukların yanında? Cinsleri nasıl anlaşılır? Bakılırsa, eğer horozssa diğer tavukların üstüne çıkabilirlermi?
  ***
  Bilmiyorum hiç duymadım. Hem yeriniz yok hem fazla tavuk istiyorsunuz. İki tavuk yeter. O kadar fazlası baş belası olur.

 47. Berkan - Aydın dedi ki:

  Ben sadece iran tavuğu ile ilgili bilgi istiyorum.
  ***
  İnternetten beç tavuğu diye ara bilgi bulursun. Benim bir bilgim yok.

 48. İsmail Can - Adana dedi ki:

  Kardeş olan hint horozu ve hint tavugundan damızlık alırsam ne olur bir sakıncası var mı?
  ***
  Hiç belli olmaz. Kardeş, çok yakın akraba tavukları horozları birbirleriyle çiftleştirmede bazen hastalıklar sakatlıklar olabiliyor. Genelde bir şey olmaz. Ama olabilir de. Yani işiniz şansa kalmış.

 49. İsmail Can - ADana dedi ki:

  Hint horozum var 2 – 4 aylık arası. Sizce safkan olup olmadıgını nerden anlayabilirim?
  ***
  Gözleri yeşilimsi bir renkte olur. Tam olgun çağa geldiği zaman ise gözler inci beyazı olur. Hint tavukları birkaç cinse ayrılıyor. Her birinin kendine göre farklı özellikleri vardır ve cinsler birbirine karıştırılmadan ayrı ayrı beslemek gerekiyor. Türkiye’de buna hiç önem verilmez. Safkan olup olmama tartışmaları bizde eksik olmaz. Göz rengi ise genelde en önemli ayırt edici özelliğidir.

 50. İsmail Can - Adana dedi ki:

  Asil hint horozu serimi olur yoksa yavaşmı olur ?
  ***
  Sorularınızdan yeni bir sayfa hazırladım.
  https://tavuk.devletli.com/hint-asil-horozlari-hakkinda
  Hint Asil hakkında daha sorunuz veya yorumunuz olursa lütfen o sayfaya yazın.

 51. Gülcan, Muğla dedi ki:

  Aşıdan bahsedilmişte aklıma gelmişken paylaşmak istedim. Dün güya yaşadığım yerdeki hayvanlardan en iyi anlayan veterinere gittim. Tavukların suyuna karıştırılan onların hastalanmalarını önleyen bir aşı varmış adını bilmiyorm siz daha iyi bilirsiniz, ondan istiyorum dedim. Suratıma baktı. “Ne aşısı, tavuklara aşı yapılmaz, aşı diye bir şey yoktur. Ben sana en iyisi ter…. antibiyotiğini vereyim onu sularına kat içir. Hastalanmalarını önler, bünyelerini kuvvetlendirir” dedi. Bu sizlerin bahsettiği aşı ile veterinerin tavsiye ettiği ve verdiği terram…… adlı ilaç aynı şey mi acaba öğrenebilir miyim.
  ***
  O ilaç hakkında bilgim yok. Bilmediğim şey hakkında net bir şey diyemem. Aşılar bir değil birkaç çeşittir. Veterinerler tavuklardan kuşlardan pek anlamaz. Anlayanlar çok az. Türkiye şartlarında tavuklara evcil hayvan gibi değil de etinden yumurtalarından yararlanılan hayvanlar gözüyle bakılır.. böylece 2 – 3 yıl yaşasalar fazla bile görülür. Avrupadaki meraklılar ise yıllarca yaşatıyor. O vetenirin tavsiye ilacı hayvanların bünyeleri en dinç olduğu yıllarda gayet iyi işe yarayabilir başka bir bir şey demem. Yalnız veteriner benden çok daha bilgisiz bundan eminim. Tavuklara aşı diye bir şey var. İğneyle yapılanı ayrı suyla verileni ayrı. Genelde suya karıştırılarak verilenleri kullanılıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.