Hint Asil horozları hakkında

Adana’dan bir okuyucunun Hint Asil tavuk cinsi hakkındaki sorularına verdiğim cevapları buraya almak istedim. Birincisi damızlık seçimi, ikincisi safkan olup olmamasının anlaşılması, üçüncüsü davranış özelliği hakkında.

Adana’dan bir okuyucunun Hint Asil tavuk cinsi hakkındaki sorularına verdiğim cevapları buraya almak istedim. Birincisi damızlık seçimi, ikincisi safkan olup olmamasının anlaşılması, üçüncüsü davranış özelliği hakkında.

Soru 1: Kardeş olan Hint horozu ve Hint tavuğundan damızlık alırsam ne olur bir sakıncası var mı?
Hiç belli olmaz. Kardeş veya çok yakın akraba tavukları horozları birbirleriyle çiftleştirmede bazen hastalıklar sakatlıklar olabiliyor. Genelde bir şey olmaz. Ama olabilir de. Yani işiniz şansa kalmış. » Damızlık seçimi hakkındaki yazımı okumalısınız.
Fakat öte yandan bulunması zor olan, fiyatı pahalı olan cinsleri kardeşler arasında çiftleştirmeye mecbur kalınıyor. Bu yolda safkan cinsi hem çoğaltmak hem safkanlığı korumak profesyonelce bilgi ve tecrübe gerektirir. Yani kardeşleri devamlı birbirleriyle çiftleştirmede arada sırada genetik özellikleri baskın olmayan ve beden ölçüleri pek farklı olmayan başka bir cinsle melezlemeye gidilmesi gerekiyor. Mesela kanında zaten Hint genleri taşıyan Rhode island red ve Cornish Game gibi cinslerin dişilerini elinizdeki Hintlerle melezleştirerek yeni nesillerin daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. Birkaç yıl uğraşmayla sürü çoğaltılırken birkaç nesildir birbirleriyle çiftleştirilmemiş guruplardan Hint Asil özelliklerini en iyi yansıtan bireyler damızlık olarak seçilip safkan cins devam ettirilebilir. Dikkat ve sabır isteyen uzun vadeli bir iş.

Soru 2: Hint horozum var 2 – 4 aylık arası. Sizce safkan olup olmadığını nerden anlayabilirim?
Hint Asil tavuk ve horozOrijinal safkan ırklarda göz rengi yetişkin olana kadar mavimsi – yeşilimsi, bazı cinslerde soluk sarı olur. Tam olgun çağa geldikleri zaman ise gözler inci beyazı olur. Kırmızı ve turuncu göz rengi safkan cinslerde oldukça nadir görülür; bu renkler şimdi daha çok safkanlığı gitmiş Hintlerde görülüyor. Safkanlıkta esas belirleyici faktör gözlerin yetişkin bireylerde inci beyazı olmasıdır. Hint tavukları birkaç cinse ayrılır. Her birinin kendine göre farklı özellikleri vardır ve cinsleri birbirine karıştırılmadan ayrı ayrı beslemek gerekiyor. Türkiye’de buna hiç önem verilmez, hatta dövüş meraklıları horozlar daha da katil dövüşçü olsun diye bambaşka cinslerle melezleme yaparlar.

Soru 3: Asil Hint horozu seri mi olur yoksa yavaş mı olur?
Horozun karakteri iki şeye bağlıdır: Birincisi civcivken nasıl şartlarda yetiştirildiğine göre, ikincisi cinsine göre.

A- Civcivken yetiştirilme şartlarına bağlıdır. Meselâ etlik cins civcivleri tek yetiştirirseniz ve yemi devamlı önlerine verseniz hantal olurlar ama yumurta tavuğu cinsinin civcivleri böyle şartlarda bile hantal olmaz, aşırı meraklı hayvanlardır. Etlik civcivleri yumurta tavuğu cinsinden civcivlerle bir arada karışık beslerseniz ve yemleri geniş bir alana serperseniz etlikler diğerlerini taklit ederler çok hareketli olmaya alışırlar. Hint civcivleri ise biraz etlik cinsler gibidir. Önlerinde yem hazır oldukça “oburluklarından dolayı” çevre keşif gezilerine merak salmazlar. O halde Hint civcivlerini mümkün mertebe geniş bir alanda tutarak yemleri her yere serpmelisiniz. Yemler ince taneli olmalı. Devamlı araştırma, devamlı ordan oraya koşuşturma ve yiyecekleri önceden kapma rekabeti içinde olmalılar. Veya Hint civcivlerini Yumurta tavuğu civcivleriyle karışık yetiştirmeli.

Aslında toprak arazide yiyecek arayışı ve yiyecek rekabeti tavukların tümünde olan üstün nitelikli bir içgüdüdür. Civcivken yanlış yetiştirme tarzları o içgüdüyü köreltiyor. Burada anlattığım gibi, Hintlerin hayat boyu davranışları civcivken yetiştirilme şartlarına bağlıdır. Ta ki çok uyanık ve çevik olma özelliği kazanabilsinler.

B) Cinse bağlı olan hareketlilik ve çeviklik: Horozlardan değil tavuklardan anlaşılır. Hangi cinsin tavukları edilgense horozları da o şekilde yavaş, efendi, halim salim olur. Tavuklardaki edilgen karakter daha çok etlik cinslerde görülür. Yanına horoz veya bir insan veya agresif karakterli bir tavuk yaklaşsa kanatlarını kısıp başını eğer. Bu pozisyon yerine göre ya çiftleşme pozisyonudur ya da barış isteme pozisyonudur. Barış isteme özelliği Ligorinlerde ve Hintlerde görülmez. Ya kaçarlar ya kendilerini savunurlar. Horoz yaklaştığında o pozisyonu almak ise tavuğun horozu kabul ettiğine işaret edebilir. Hint dişileri dünyanın en zor eş beğenen tavuklarıdır. Horozları da o karakter etkisine göre agresif olur, hırçın olur. Çünkü doğada dişilere kendilerini kabul ettirebilmeleri çok zordur. Onun için hem rakip sayısını azaltmak, hem dişinin beğenisi kazanmak, hem dişileri bütün tehlikelerden en iyi şekilde korumak, hem dişilere yiyecek temin etmek için çok fazla gayretli olmaları onların karakteri olmuştur. Bu içgüdüsel karakterin körelmemesi sizin onları civcivken nasıl yetiştireceğinize bağlıdır.

Safkan Asillerin kendi karakterleri her ne kadar hırçın, hareketli, cesur, uyanık olsa da civcivken kapalı yerde yiyecekleri önünde hazır yetiştirilirse yetişkin olduklarında pek çevik olamazlar, çevreyi araştırma ve dikkatle kolaçan etme özellikleri büyük ölçüde kaybolmuş olur.

Dövüş meraklıları bu durumda bile horozların psikolojisini bozup katil dövüşçü olmalarını sağlamayı becerebiliyor. Yine de horozların yeterince çevik ve uyanık olmalarını sağlayabileceklerini hiç sanmıyorum. Sinirlenmek öfkeden deliye dönmek çeviklik, uyanıklık, açıkgözlük anlamına gelmez.

Bu arada, horoz dövüşü meraklılarına horozları birbirlerinin kanını akıtmayacak şekilde kısa süreli dövüştürmeleri gerektiğini hatırlatırım. İslam dininde böyle şeyler ağır sapıklıklardandır. Dikkatli olun Allahın razı olmadığı çirkin uğraşılardan kaçının. Horozları kumar aracı etmenin de ayrıca kumar günahı var. Horoz dövüşü meraklıları bu iki ağır günahı işlemekle ömür tüketmektedir. Eğer iman sahibi iseniz bu uyarımı ciddiye alırsınız.


Kategori: Irklar Tarih: 25 Temmuz 2011

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.